آخرین اخبار
کد خبر: ۴۶۲۳۱۰
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
رئیس‌جمهور آمریکا با ادعای اینکه در پاسخ به حمله ایران به تاسیسات نفتی عربستان نیروی نظامی به این کشور فرستاده است، گفت: سعودی‌ها هزینه این اعزام نیرو را می‌پردازند و آن‌ها چیزی جز پول نقد ندارند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در گفتگو با شبکه فاکس نیوز که بخش بیشتر آن به مسائل داخلی این کشور اختصاص داشت، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا او پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران به این کشور حمله نکرد، گفت که آن‌ها (ایرانی‌ها) یک پهپاد را هدف قرار دادند که هیچ فردی درون آن نبود.

وی سپس مدعی شد که ایرانی‌ها همچنین به عربستان سعودی حمله کردند و آمریکا در واکنش به عربستان نیرو اعزام کرده است.

ترامپ در ادامه با تاکید بر اینکه سعودی‌ها هزینه این اعزام نیرو را می‌پردازند، گفت: آن‌ها هیچ چیزی جز پول ندارند. سعودی‌ها هزینه نیروهای‌مان را پرداخت می‌کنند و ما به خوبی از آن‌ها محافظت می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره ایران و توقیف نفتکش‌ها در خلیج فارس اظهار داشت: ابتدا باید بگویم که آن‌ها (ایرانی‌ها) نفتکش‌های مار را نگرفته‌اند و آن نفتکش‌ها برای آمریکا نبود.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی درباره اظهارات قبلی‌اش که گفته بود "تنگه هرمز از منظر ژئواستراتژیک برای آمریکا اهمیت کمتری دارد"، خاطر نشان کرد: ما (در تنگه هرمز) کشتی‌های کمی داریم، چراکه از زمان روی کار آمدن من (به عنوان رئیس جمهور آمریکا) ما از نظر انرژی استقلال یافته‌ایم و به همین دلیل کشتی‌های کمی در آنجا داریم. آن‌ها (ایرانی‌ها) دیگر کشتی‌های آمریکایی بسیار کمی را در این منطقه مشاهده می‌کنند.

ترامپ همچنین درباره خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه نیز گفت که می‌خواهد سرباز‌های کشورش را به خانه بازگرداند.

به گزارش ایسنا، اواخر شهریور ماه بود که تاسیسات نفتی آرامکو واقع در شرق عربستان هدف حمله پهپادی و موشکی قرار گرفت که در نتیجه آن تولید نیمی از نفت ریاض متوقف شد.

انصارالله یمن ساعاتی پس از وقوع این حمله مسئولیت آن را برعهده گرفت، اما مقامات سعودی و آمریکایی تلاش کردند با طرح ادعا‌هایی بی‌اساس و بدون ارائه کوچک‌ترین سندی ایران را برای آن مقصر جلوه دهند.

مقامات کشورمان بار‌ها ضمن رد این ادعا‌های واهی به‌طور جدی تاکید کرده‌اند که ایران هیچ نقشی در حمله به تاسیسات آرامکو نداشته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: