آخرین اخبار
کد خبر: ۴۶۷۲۱۱
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸
رییس قوه قضاییه در جمع قضات و کارکنان دادگستری کرمان:
حجت الاسلام رییسی در نشست با قضات و کارکنان دادگستری کرمان، گفت: امروز شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان الگویی در مجاهدت و اخلاص و مردم داری و ایستادگی در مقابل دشمن و موانع و سرخم نکردن و احساس ضعف نکردن روی همگان است.
به گزارش پایگاه 598، حجت الاسلام رییسی رییس قوه قضاییه در جمع قضات و کارکنان دادگستری استان کرمان ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) اظهار کرد: جا دارد که یاد شهید سرافراز آقای حاج قاسم سلیمانی رضوان الله تعالی علیه را گرامی بداریم و به روح بلندش درود بفرستیم.وی افزود: چهره‌ای که در وجود او اخلاص، اندیشه کردن و عمل کردن و در آشکار و پنهان مجاهدت کردن برای خدا نمونه بود. اخلاص او امروز در صدر ویژگی‌ها و شاخص‌های مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی است. عمل صالح او نمونه بود؛ آنهم عمل صالحی که مورد رضای حضرت حق باشد. در چهره او آثار بندگی بود چه در مجاهدت‌ها و چه در خلوت‌ها با حضرت حق. آثار بندگی در چهره او و سیره و سلوک او بود. امروز شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان الگویی در مجاهدت و اخلاص و مردم داری و ایستادگی در مقابل دشمن و موانع و سرخم نکردن و احساس ضعف نکردن روی همگان است.

رییس قوه قضاییه در ادامه عنوان کرد: موانع بسیاری پیش روی حاج قاسم بود؛ اما آن‌ها را مانع نمی‌دانست و معتقد بود که هیچ کدام به رسمیت شناخته نمی‌شود و باید همه را پیگیری کرد.

وی تصریح کرد: در برابر بعضی از موانعی که دشمن ایجاد می‌کرد و بعضی از مشکلاتی که ایشان در انجام ماموریت هایش داشت، نگاهش به چهره مصمم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا بود. از ایشان نیرو و درس ایستادگی می‌گرفت و در مکتب امام رحمت الله علیه و مکتب جانشین به حق ایشان رهبری معظم انقلاب، درس ایستادگی و مقاومت می‌گرفت و حقیقتا شاگرد لایقی در مکتب ولایت بود.

 رییسی اظهار کرد: آنچه که سفارشش به همه ما به عنوان بازماندگان است، آن است که در این مسیر نباید دچار سستی و درجا زدن و توقف کردن شد. باید با ایستادگی و مقاومت و پشتکار و نگاه به اهداف مهم انقلاب اسلامی برای اجرای عدالت و مبارزه با فساد تلاش کرد و توصیه او در وصیت نامه اش به همه ما این است که برای تبعیت از، ولی فقیه و اجرای عدالت و مبارزه با فساد باید سر از پا نشناخت و تلاش کرد.

رییس دستگاه قضا در ادامه عنوان کرد: امروز خدمت کردن به مردم عزیز در همه کشورمان بویژه در این استان که اخلاص این مردم و دلدادگی آن‌ها به خدا بر کسی پوشیده نیست، وظیفه همه مسئولان است. عزیزمان فرمودند: بیش از شش هزار شهید و قریب به ۲۰ یا ۱۹ هزار جانباز سرافراز در این استان است. در این استان خانواده‌های محترم و دلداده به حق و متدین حضور دارند که جلوه اخیر این دلدادگی تشییع پیکر حاج قاسم بود.

رئیس قوه قضاییه گفت: حقیقتاً نوکری و کار برای مردم، بزرگترین سند افتخار برای ما و شماست. هر کاری بتوانیم باید بکنیم که از کار مردم گره باز کنیم و مشکلات‌شان را برطرف کنیم و مردم احساس اجرای عدالت کنند و احساس کنند گره کارشان باز شده است.

وی با تاکید بر اهمیت ملجأ بودن دادگستری، دادسرا و دادگاه‌ها گفت: مردم مورد ظلم قرار گرفته در هر گوشه و کنار باید احساس کنند حقشان گرفته و به آن‌ها پس داده می‌شود.

وی با اشاره به گزارش رئیس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: در این گزارش هم موفقیت‌ها و هم کاستی‌ها و مشکلات بود، حتما نیروی انسانی، قاضی و کارمند، نیاز به تقویت دارد و باید منابع انسانی نسبت به تقویت نیروی قضایی و اداری تلاش کند؛ ولی فعلا نیروی انسانی موجود در دادگستری و سازمان‌های قوه قضائیه همین میزان است.

وی با تاکید بر اینکه تلاش مضاعف دوستان جای تقدیر و تشکر صمیمانه دارد، خاطرنشان کرد: کاهش اطاله پرونده‌ها که در گزارش رئیس کل به آن اشاره شده بود، جای تقدیر دارد. از صبوری خانواده‌های شما که باعث شد در روز‌های تعطیل و عصر‌ها نیز پای کار باشید تا کار مردم انجام شود، قدردانی میکنم و مراتب سپاس بنده را به آن‌ها ابلاغ کنید. اگر همکاری و همیاری آن‌ها نبود، شما توفیق پیدا نمی‌کردید کار مضاعفی را در دادگستری انجام دهید. یقین بدانید کار شما دیده می‌شود و ما گزارشات دادگستری‌ها را داریم و بنده پیگیر این مسائل هستم.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: لیکن با همه زحمات و اقدامات، باید تلاش کرد که کاستی‌های در نیروی انسانی، بودجه و اعتبارات و نبودن امکانات و تجهیزات کامل را با کار مضاعف جبران کرد.

وی تصریح کرد: ما کمبود‌ها را در جلسه دیگری بررسی می‌کنیم و به میزانی که از دستمان بیاید، حتما کاری میکنیم مشکلات مقداری کاهش پیدا کند.

وی تصریح کرد: روز گذشته چند گزارش مفصل را در رابطه با استان کرمان و مسائل کاری مختلف مطالعه کردم و بیشتر از مشکلات اطلاع پیدا کردم.

وی گفت: اصل این است که هر پرونده‌ای که بشود، باید با صلح و سازش حل کرد؛ این یک اصل قرآنی، روایی، در نظام قضایی اسلام است.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: موضوع در مورد پرونده‌هایی است که با شکایت شاکی خصوصی آغاز و با رضایت شاکی مختومه می‌شود و در مورد پرونده‌های کیفری و برخی دیگر از پرونده‌ها بحث دیگری مطرح است؛ اما پرونده‌های اختلافات خانوادگی، اختلافات مالی، توهین، تهدید و بسیاری از مسائل و دعاوی که در قانون اشاره شده، غالبا با صلح و سازش قابل حل است.

 رییسی با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق و اعتیاد را به هیچ عنوان زیبنده نظام اسلامی نمی‌دانیم، گفت: این موضوع زیبنده کشوری که سردار سرافراز آن حاج قاسم سلیمانی است، نیست؛ فردی که اخلاص و صفا و دلدادگی به خدا داشت و پیامش به ما این است که ما جامعه‌ای سالم، صالح، در پرتو ولایت و جامعه‌ای برخوردار از اخلاق و معنویت می‌خواهیم.

وی یادآور شد: چنین جامعه‌ای را باید همه، رقم بزنیم و تلاش کنیم هرچه خلاف آن است را بزداییم. فقر زیبنده جامعه ما نیست. چهره زیبای جامعه ما نباید با فقر مورد آسیب قرار گیرد و باید تلاش کرد این فقر از خانواده‌های فقیر با تصمیمات دقیق اقتصادی، مالی و پولی رخت بر بندد.

رییس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه فقر پدیده‌ای است که محصول نابرابری‌های اجتماعی است، گفت: می‌توان با ایجاد عدالت در تقسیم ظرفیت‌ها بسیاری از این موارد را مرتفع کرد و بسیاری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی از همین قبیل است که باید این‌ها را درجلسات تصمیم سازی و تصمیم گیری دنبال کرد که این شرایط مردم را رنج ندهد؛ زیرا این موارد برای جامعه ما رنج آور است.

رییسی با اشاره به موضوع فضای مجازی تاکید کرد: بار‌ها گفته شده که فضای مجازی فضایی است که ظرفیت خوبی برای سرعت و پیشرفت درکار‌ها باشد تا کار‌ها در جهت ارتباطات خوب پیش رود؛ اما این فضا در تمام دنیا اینگونه است که هم از مواهب آن برخوردار هستند و هم سعی می‌کنند آفت‌ها و آسیب‌های آن، کشور را فرا نگیرد؛ باید این فضا را مدیریت کرد و مدیریت آن از جمله ضرورت‌هایی است که می‌تواند در کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش آفرین و موثر باشد.

وی درباره اینکه اعلام فساد باید مورد تشویق قرار گیرد، تصریح کرد: این موضوع را ما بار‌ها اعلام کردیم. جامعه ما جامعه آمر به معروف و ناهی از منکر است. در فضای اداری و سازمانی استان و کشور اگر با نگاه خیرخواهی متوجه شدید که در سازمانی کاستی وجود دارد، با این نگاه آن را پیگیری کنید.

رییس قوه قضاییه گفت: امروز نظارت همگانی، امر به معروف و نهی از منکر در جامعه به عنوان یکی از پشتوانه‌های مهم اجرای عدالت و قانون در کشور است و این را باید به عنوان یک نعمت و موهبت تلقی کرد. مردم ناظران ما هستند و اگر مواردی از کاستی وجود دارد آن را تذکر می‌دهند که این به عنوان یکی از موهبت‌های الهی است و بسیار متفاوت از آن است که بگوییم چرا فلانی به ما تذکر داد یا چرا فلانی کاستی را گوشزد کرد.

رییسی با اشاره به موارد تخلفات، گفت: سوال این است که برخورد با افرادی که در یک سازمان مرتکب تخلف شدند را باید تقویت دستگاه دانست یا تضعیف دستگاه؟ ما باور داریم که اگر جرمی ثابت و مجرم کیفر شد، اعلام اینکه در یک مجموعه هزار نفری دو نفر دچار تخلف شدند، تضعیف دستگاه نیست و معلوم می‌شود که این دستگاه هم خودش را می‌بیند و هم بیرون را و مراقب است که خود دچار آسیب نشود.

وی ادامه داد: حتما نیاز نیست اعلام تخلفات با ذکر مشخصات باشد. بر اساس قانون باید حکم برخی موارد مانند فساد اقتصادی علنی شود؛ اما مواردی هم هست که قانون اعلام آن‌ها را با جزییات، حکم نمی‌کند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: