آخرین اخبار
کد خبر: ۴۶۷۳۵۶
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۹
لحظه به لحظه با انتخابات مجلس یازدهم و میان‌دوره‌ای خبرگان؛
رای گیری برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای پنجمین دوره خبرگان رهبری از ساعت ۸ صبح امروز آغاز شد و تا ساعت ۱۸ ادامه دارد. ستاد انتخابات کشور می‌تواند زمان رای‌گیری را حداکثر تا ساعت ۲۴ امروز جمعه تمدید کند.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه 598، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در برخی استان هایی که به دلیل فقدان نمایندگان خود در خبرگان، نیازمند معرفی افراد جدیدی هستند، آغاز شد.

رای گیری برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای پنجمین دوره خبرگان رهبری از ساعت ۸ صبح امروز در ۲۰۸ حوزه انتخابیه آغاز شد و تا ساعت ۱۸ ادامه دارد.

بر اساس قانون انتخابات، ستاد انتخابات کشور می‌تواند زمان رای‌گیری را حداکثر تا ساعت ۲۴ امروز جمعه تمدید کند و پس از آن رای‌گیری پایان می‌یابد.

براساس اظهارات جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور، نتایج ۵ حوزه اقلیت‌های دینی پس از شمارش آرا به سرعت مشخص و شمارش آرای ۲۰۳ حوزه تک نماینده با اتمام رای‌گیری، شمارش آغاز می‌شود.

نتایج نهایی انتخابات تهران و چند حوزه کلان‌شهر احتمالا تا یکشنبه اعلام خواهد شد. بیش از ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار نفر واجد شرایط رأی دادن هستند که از این تعداد ۲ میلیون و ۹۳۱ هزار نفر رأی اولی هستند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری آغاز شد

انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان نیز همزمان در تهران، خراسان‌های شمالی و رضوی، قم و فارس برگزار می‌شود.

براساس ماده 27 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخاب کنندگان باید دارای شرایط زیر باشند: 1-تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران 2-هجده سال تمام 3-عاقل بودن

حضور مراجع و علما پای صندوق رأی

مراجع عظام تقلید هم همپای مردم بصیر ایران اسلامی با حضور در پای صندوق رای، در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کردند.

آیت الله مکارم شیرازی پس از شرکت در انتخابات مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان رهبري در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما گفت: امروز روز خوشي براي ملت ايران و روز سرنوشت ساز است ان شا الله برگ زريني بر برگ هاي زرين افتخارات ایران اسبلامی مي افزاييم و دشمن مايوس مي شود.

حضور مراجع عظام تقلید پای صندوق رای

وی افزود: همه داراي رشد فکري هستند و احساس مسئوليت ميکنند که نبايد جمهوري اسلامي را تنها گذاشت و همه به عنوان وظيفه اجتماعي و الهي شرکت کنند.

آیت الله صافی گلپایگانی هم با حضور پای صندوق رای، رای خود را به صندوق انداخت

آیت الله نوری همدانی هم پس از رای دادن در ساعات اولیه رای گیری گفت: این مملکت مملکت امام عصر (عج) است و بر همه مردم مسلمان لازم است در انتخابات شرکت کنند تا مملکت امام زمان حفظ شود.

این مرجع تقلید افزود: امروز این نظام اسلامی در اوج عظمت و قدرت است، چرا که نظامی مردم سالار دینی است و مملکت، مملکت امام عصر(ع) است.

وی ادامه داد: مردم ایران و مسلمان امتحان های بزرگی را پشت سر گذاشتند و امروز باید کسانی که به امام عصر ایمان دارند، پای صندوق های رای حاضر شوند و رای دهند.

آیت الله جوادی آملی ضمن قدردانی از ملت بزرگ و بزرگوار ایران گفت: رای دادن عرض ارادت به پیشگاه قرآن و عترت است.

وی گفت: خدارا شاکریم که ما را حق شناس قرآن و عترت از یک سو، و از سوی دیگر حق شناس خون های پاک شهدا و جانبازان و از سوی دیگر قدر دان خون شهید سپهد سلیمانی قرار داد.

این مرجع تقلید افزود: ملت شریف ایران در همه موارد پای صندوق رای رفتند، در همه راهپیمایی ها از جمله راهپیمایی 22 بهمن پیام امام رضوان الله تعالی علیه و رهبر معظم انقلاب را گرامی داشتند، و در آن شرکت کردند.

وی تصریح کرد: ذات اقدس الهی فرموده، هر کسی یک قدم در راه خدا بردارد، خداوند حداقل ده برابر برای او جبران می کند.

آیت الله جوادی آملی گفت: قرآن کریم خوابیده ها را بیدار کرده و به انسان حق فکر و اندیشه و رای داده و این رای دادن هم عرض ارادت به پیشگاه قرآن و عترت است که فرمود ملتی پویا و زنده باشید.

این مرجع تقلید افزود: رای دادن حرمت نهادن به تاریخ گذشته نظام اسلامی و ترسیم خط مشی آیندگان است که ریشه در تمدن و تدین ما است.

وی ادامه داد: امیدواریم کسانی که به مجلس می روند هم به معارف قرآن وعترت معتقد باشند، هم به قانون اساسی عمل کنند و هم به آنچه به خیر و صلاح و فلاح دنیا و آخرتشان است عمل کنند و خواسته های موکلانشان را هم بشناسند و بفمند و مدیریت کنند تا هر گونه خطری از این کشور زدوده شود و هر طمعی که بیگانه داشت و یا در سر می پرواند به خود آنها برگردانند.

آیت الله سبحانی در نخستین ساعت رای گیری پس از انداختن رای خود در صندوق و با اشاره به اینکه مکررا گفته ایم که نظام ما جمهوری اسلامی است، گفت: در واقع جمهوریت نظام این است که رای مردم معتبر است.

این مرجع تقلید افزود: امیدواریم همشهریان و هموطنان به افراد، فاضل، عالم، عاقل و کاردان رای بدهند تا ان شاالله مشکلات را رفع کنند و کمال مطلوب به دست بیاید.

آیت الله علوی گرگانی گفت: مردم نمایندگانی را انتخاب کنند که خدوم و خدمت گذار باشند و از طرفی تقوای الهی را رعایت کنند تا بتوانند به مردم خدمت کنند.

وی افزود: خداوند در قرآن دو اصل را در سوره مبارکه نحل می فرمایند: خداوند با کسانی است که اهل تقوا باشند و آن را رعایت کنند و به وظایف دینی عمل کنند و دیگر اینکه به مردم خدمت برساند.

آیت الله علوی گرگانی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی و خبرگان محل خدمت به مردم است و باید افرادی وارد شوند که تقوا داشته باشند و به مردم خدمت کنند.

آیت الله امینی هم هنگام رای دادن گفت: باید همه در انتخابات حضور داشته باشند چرا که شرکت در آن برای همه واجب و لازم است.

وی به انتخاب شوندگان (نمایندگان مجلس یازدهم) هم توصیه کرد: به وظیفه خود عمل کنند، چرا که شرعا واجب است و رای های مردم امانتی الهی است که به آنها سپرده می شود.

آیت الله امینی گفت: امیدواریم که این انتخاب بر همه مبارک باشد.

آیت الله سعیدی در ساعات اولیه شروع رای گیری با حضور در حرم مطهر ضمن شرکت در انتخابات، با اشاره به حضور چهل و یک ساله مردم در مناسبت های مختلف عبادی سیاسی گفت: حضور مردم همواره به بهترین وجه انجام شده است.

تولیت حرم مطهر حضرت معصومه (س) گفت: مردم در طول چهل و یک سال گذشته همواره در برنامه های مختلف عبادی- سیاسی شرکت کردند و برنامه های دشمن تاثیری بر این حضور نداشته چرا که مردم می دانند مجلس ریل گذار نظام است.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب تاکید به حضور مردم در سیاست گذاری و دخالت در سرنوشت خود داشته و دارند، گفت: هر چه رژیم گذشته مردم را از تصمیم گیری ها دور می کرد، نظام جمهوری اسلامی اصرار دارد که مردم بر سرنوشت خود حضور داشته باشند و آزاد هم هستند به هر شکلی و شخص که مورد تایید است رای دهند.

تولیت آستان مقدس حرم مطهر حضرت معصومه (س) تصریح کرد: مردم همواره حضور پر شوری در دوره های مختلف داشتند و دشمنان هر سال هم بر دشمنی خود افزودند، و امید دارند که بتوانند این مردم را از نظام اسلامی، سیاست و سرنوشت خودشان و در واقع دیانت خود جدا کنند.

آیت الله سعیدی گفت: هر سال به رغم دشمنی های دشمنان، انگیزه های مضاعفی برای حضور مردم ایجاد می شود، امسال هم شهادت سپهبد شهید سلیمانی و همراهانشان این انگیزه را ایجاد کرده است.

وی افزود: دشمنان ما نمی دانند که با رفتارهایشان مردم را به نوعی تشویق می کنند به حضور و استقامت در مسیر دیانت و سیاستشان و مصداق آن را هم می توان امروز با حضور پر شور مردم در صف صندوق های رای دید.

تولیت آستان مقدس حرم مطهر حضرت معصومه (س) گفت: امیدواریم مردم با انتخاب خوبشان افراد صالحی را به مجلس بفرستند چرا که مجلس ریل گذار نظام به خصوص برای قوه مجریه است.

میزان مشارکت تهرانی‌ها در انتخابات تا قبل از ظهر

 			 				 					حضور رهبر انقلاب در دقایق اولیه رأی‌گیری پای صندوق رأی/ همراه داشتن کارت ملی یا کدملی برای رأی دادن الزامی است/ رای دادن بدون اثر انگشت مجاز است/ متولدین 2 اسفند 80 و قبل از آن می‌توانند رأی بدهند 				 			 		 

انوشیروان محسنی بندپی در جمع خبرنگاران در حرم عبدالعظیم حسنی بعد از انداختن رای خود به صندوق انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: نماینده مجلس دو وظیفه اساسی دارد. اول تصویب قوانین چه به صورت لایحه و چه به صورت طرح. بعد دوم نماینده مجلس بعد نظارتی است. فکر می‌کنم هر چقدر افرادی که در مجلس حضور پیدا می‌کنند از توان تخصصی و کارشناسی برخوردار باشند و همچنین از سلامت در تمامی حوزه‌ها برخوردار باشند مجلس قوی‌تری خواهیم داشت و قوانینی که در این مجلس تصویب می‌شود، اثربخشی زیادی خواهد داشت.

استاندار تهران افزود: این قوانین می‌تواند در رونق تولید و اشتغال برای افراد تحصیل‌ کرده یا با تحصیلات پایین موثر باشد. این روزها سلامت آحاد جامعه مسئله مهمی است یکی از مهمترین وظیفه نمایندگان رسیدگی به همین امر سلامت و بهداشت است.

محسنی بندپی در مورد وظیفه نظارتی مجلس گفت: مجلس قوانینی را می‌نویسد و باید بر روی آنها نظارت داشته باشد. نظارت به این معناست که مجلس بسنجد و ببیند که چقدر قوانینی که نوشته می‌شود عملیاتی است و بر مردم اثرگذار است. بعد نظارتی می‌تواند دستگاه‌های نظارتی را مکلف به اجرای قوانین کند.

استاندار تهران در پاسخ به این پرسش که مشارکت مردم را نسبت به دوره‌های قبلی چگونه ارزیابی می‌کنید؟تصریح کرد: تا ساعت 11:10 نیم میلیون نفر در استان تهران رای خود را به صندوق‌ها ریختند. در حرم عبدالعظیم حسنی هم مشاهده کردم که مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان آمده‌اند که در این حماسه بزرگ و به قول مقام معظم رهبری «جشن ملی» شرکت کنند.

محسنی بندپی در پایان گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: شرکت در انتخابات یک کار جهادی است و هر کسی به سربلندی کشور و اقتدار کشور فکر می‌کند در این حماسه باید حضور پیدا کند. شرکت در انتخابات به عظمت کشور کمک می‌کند. به مردم توصیه می‌کنم در این تصمیم ملی شرکت کنند. کسانی که در شک و دودلی هستند پای صندوق بیایند و تصمیم ملی را رقم بزنند.

استاندار تهران در پایان گفت: به محض اتمام اخذ رای شمارش آرا را آغاز خواهیم کرد.

دختر، نوه و نتیجه امام پای صندوق رأی

سیدیاسر خمینی و سید احمد خمینی،برادر و پسر سید حسن خمینی صبح امروز با حضور در حسینیه جماران در انتخابات شرکت کرد.

نوه و نتیجه امام پای صندوق رای جماران

نوه و نتیجه امام پای صندوق رای جماران

 همچنین صدیقه مصطفوی، دختر امام راحل صبح امروز (جمعه) نیز با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت.

‏صدیقه مصطفوی گفت: انشالله با حضور مردم به برکت خون سردارسلیمانی انتخابات پرشور می‌شود، حتی از روز تشییع سردار شهیدمان نیز پرشورتر. انتخابات مجلس بسیار مهم است و بنده هم همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، اسم هر ۳۰ نفر را نوشتم.

ستاد انتخابات کشور: متولدین دوم اسفند 80 و قبل از آن می‌توانند رأی بدهند

پس از اخذ رأی باید اولین مربع خالی سمت چپ از بالای صفحه مخصوص انتخابات در شناسنامه، پس از درج عدد ۱۱ و کد استعلام از سامانه، ممهور گردد.

متن اطلاعیه به شرح زیر است:
اطلاعيه شماره (۲۴)

به اطلاع اعضای محترم شعب اخذ رأی می‌رساند، پس از اخذ رأی باید اولین مربع خالی سمت چپ از بالای صفحه مخصوص انتخابات در شناسنامه، پس از درج عدد ۱۱ و کد استعلام از سامانه، ممهور گردد.

چنانچه صفحه مزبور کاملاً پرشده باشد، مهر انتخابات می‌بایست در قسمت توضیحات شناسنامه ضرب شود.

اطلاعیه شماره 26ستاد انتخابات کشور

به اطلاع کلیه مجریان و دست اندرکاران انتخابات می رساند: با توجه به احراز هویت رای دهندگان به وسیله دستگاه های الکترونیک و ثبت کد ملی افراد در سامانه انتخابات و به منظور تسهیل فرآیند اخذ رای با موافقت شورای محترم نگهبان اخذ اثر انگشت اختیاری است.

اطلاعيه شماره (۲۷)

به اطلاع اعضاي محترم شعب اخذ رأي مي رساند، ملاك اصلي جهت تشخيص واجدین شرايط اخذ رأي و صدور تعرفه براي ايشان است

- اصالت شناسنامه و کارت ملی یا شماره ملی - متولدین ۲/۱۲/۱۳۸۰ وماقبل آن - استعلام شماره ملی رأی‌دهنده از دستگاه احراز هویت مي باشند. ضمناً يادآور مي شود عكس دار بودن شناسنامه الزامي نيست.

واعظی: گزارش‌ها حکایت از حضور پرشور مردم در انتخابات دارد

محمود واعظی روز جمعه در جمع خبرنگاران در ستاد انتخابات کشور درباره انتخابات گفت: امروز انتخابات در همه نقاط کشور به صورت آنلاین در حال برگزاری است و با مشاهده آرا دریافتیم که حضور مردم بسیار خوب بوده است .

وی ابراز امیدواری کرد شاهد برگزاری یک انتخابات خوب و پرشوری در سراسر کشور باشیم، همانطور که رهبر معظم انقلاب امروز صبح و همچنین در سخنرانی های قبلی تاکید داشتند .

رییس دفتر روحانی گفت: مردم با شوقی به پای صندوق های رای می آیند و تاکنون که 3 ساعت از آغاز رای گیری گذشته درصد مشارکت نسبت به دوره قبل افزایش یافته است.

واعظی گفت: تشکیل مجلس قوی با حضور پررنگ و رای مردم نشان دهنده انسجام و وحدت داخلی است و صرفا، به معنای تشکیل یک مجلس نیست.

وی ادامه داد: در این شرایط تحریم، حضور پررنگ مردم می تواند پیامی به منطقه و عرصه بین الملل باشد که این تحریم ها و فشارهای حداکثری باعث افزایش وحدت و انسجام بیشتر مردم در کشور خواهد شد.

وی افزود: مشارکت قوی یعنی یک ایران قوی تر، امن تر و ایرانی که فشارهای خارجی روی آن تاثیری ندارد، امیدوارم همینطور مردم در سراسرکشور برای تشییع پیکر مطهر شهید سلیمانی انصافا سنگ تمام گذاشتند و به جهانیان نشان دادند با ترور نمی توانید این مردم را که روی پای خود ایستادند و پشت رهبری هستند بین آنها تفرقه ایجاد کنید، در انتخابات امروز هم حضور باشکوهی داشته باشند.

وی گفت: راهپیمایی 22 بهمن بسیار فوق العاده بود مخصوصا درجایی که برف و باران بود در آذربایجان و جاهای مختلف کشورکه اینگونه مردم آمدند و حضور بسیار معناداری داشتند.

رییس دفتر رییس جمهوری با ابراز امیدواری از اینکه امروز یک روز ماندنی باشد و هرسه این سه حادثه بزرگ یک نوعی پیامی باشد برای همه کشورهایی که با ما دوست هستند و بدانند که با یک کشور و مردم بسیار منسجمی دوست هستند. و به آن تعداد محدود کشوری که دشمنی می کنند آنها بفهمانند تصمیمی که برای فشار به ایران گرفتند تصمیمی غلطی بوده و حتما اثر نخواهد کرد و امیدوارم که سال99 از سال 98 بهتر باشد.

رییس جمهور: امیدواریم بهترین ها انتخاب شوند

رییس جمهوری اعلام کرد: خوشحالیم که یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با رای ارزشمند مردم کار خود را آغاز خواهد کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی پس از حضور در ستاد انتخابات کشور و انداختن رأی خود به صندوق آرا طی سخنانی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بسیار خوشحالیم که امروز روز افتخار آفرین دیگری در تاریخ انقلاب شکوهمند ما به ثبت می‌رسد، گفت: خوشبختانه ارتباطات مستقیمی در وزارت کشور با همه حوزه‌ها به صورت آنلاین برقرار است و در کل ۹۸ درصد صندوق‌های سراسر کشور متصل هستند و این مشخص می‌کند که در لحظه چند نفر رای می‌دهند و این کار مهمی است.

روحانی تاکید کرد: امیدواریم در سال ۱۴۰۰ همه چیز الکترونیکی انجام شود و مردم یک انتخابات کاملا الکترونیکی را با تلاش‌های وزارت کشور تجربه کنند.

وی با بیان اینکه اولین انتخابات در سال ۵۸ برای همه‌پرسی تعیین نظام برگزار شد و پس از آن انتخابات مجلس را هم داشتیم، اظهار کرد: امروز چهل سال از آن روز می گذرد و ما مانند مجلس اول آماده هستیم که برای مجلس یازدهم رای دهیم و به خوبی علی رغم همه مشکلات و جنگ و دیگر مسائل انتخابات درست در زمان خودش انجام شد و این حساسیت در دیدگاه امام بزرگوار ما برای انجام انتخابات وجود داشته است.

رییس جمهوری تاکید کرد: خوشحالیم که یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با رای ارزشمند مردم کار خود را آغاز خواهد کرد. امیدواریم بهترین ها انتخاب شوند و مجلسی قوی و قدرتمند شکل گیرد که هم قوانین را به موقع تصویب کند و هم به مشکلات مردم به خوبی رسیدگی کند و هم ارتباط خوبی با سایر قوا داشته باشد.

روحانی با قدردانی از تلاش رسانه‌ها برای دعوت مردم به حضور در انتخابات، اظهار کرد: من از ملت بزرگوار ایران و آنهایی که تاکنون رای دادند و آنانی که تا پایان مهلت قانونی در پای صندوق های رای حاضر می شوند و رای خود را به صندوق می اندازند تقدیر و تشکر می‌کنم. برای آنان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم این انتخابات نیز پاسخ محکمی به دشمنان ما باشد.

رئیس جمهوری از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد

روحانی با حضور در وزارت کشور از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد و از نزدیک در جریان روند اخذ رای در حوزه‌های انتخابیه و شعب اخذ رای سراسر کشور قرار گرفت.

در این بازدید وزیر کشور و رئیس دفتر رئیس جمهوری را همراهی می‌کردند./ایسنا

رئیس‌جمهور با حضور در شعبه اخذ رای مستقر در ستاد انتخابات کشور رای خود را به صندوق انداخت.

حضور رهبر انقلاب در دقایق اولیه رأی‌گیری پای صندوق رأی/ همراه داشتن کارت ملی یا کدملی برای رأی دادن الزامی است/ رای دادن بدون اثر انگشت مجاز است

رئیس قوه قضائیه: انتخابات بهترین پادزهر در مقابل توطئه‌هاست

رئیس قوه قضاییه با حضور در یکی از مساجد قدیمی پایتخت، رای خود را به صندوق انداخت و گفت: انتخابات بهترین پادزهر در مقابل توطئه‌ها و فتنه‌های دشمن است.

به گزارش ایسنا، به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رییسی در نخستین ساعات برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با حضور در مسجد شیشه در خیابان شیخ هادی تهران، رای خود را به صندوق انداخت.

آیت‌الله رییسی را در زمان رای‌دادن، غلامحسین اسماعیلی رئیس حوزه ریاست و سخنگوی دستگاه قضا همراهی می‌کرد.

رئیس قوه قضائیه پس از انداختن رای خود به صندوق در جمع خبرنگاران‌ انتخابات را مهمترین نماد مردم‌سالاری دینی و جلوه رای و اراده ملت دانست و تاکید کرد: انتخابات بهترین پادزهر در مقابل توطئه‌ها و فتنه‌های دشمن است.

آیت الله رییسی افزود: کشور ما مبتنی بر اراده مردم است و مردم دین باور و متعهد مهمترین مولفه قدرت هستند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد هر چه این قدرت بیشتر نماد و نمود داشته باشد.

آیت‌الله رییسی همچنین گفت‌وگوی کوتاهی با مسئولان شعبه و اعضای هیات امنای مسجد شیشه داشت و با حضور در مقابل یادمان شهدای محله‌ی شیخ هادی، با قرائت فاتحه نسبت به مقام شامخ این شهیدان والامقام ادای احترام کرد.

فردا در مدارس تعطیلی عمومی نداریم

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزشو پرورش با حضور در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی بدون تردید یکی از مهمترین ارکان کشور و نهادهای قانونی در ساختن آینده کشور است. آینده ای که به باورهای ما، ایمان، آرامش، امنیت، اقتصاد، کسب و کار، فرهنگ و آموزش و آینده فرزندان ما ارتباط پیدا می کند.

وزیر آموزش کشور بیان کرد: بنابراین حضوردر انتخابات به معنای مشارکت در کیفیت آیندهدای است که ساخته می شود و هر فرد با حضور در انتخابات می تواند اراده خود را برای کیفیت ساختن آینده ای بهتر با پیشرفت، آرامش و امنیت بیشتر، مناسبات بهتر در داخل و خارج تامین کند.

حاجی میرزایی در رابطه با احتمال تعطیلی مدارس در روز آینده گفت: ما تعطیلی عمومی نداریم. بیشترین حوزه های انتخابات و حدود 60 درصد از مدارس کشور هستند و فرهنگیان به عنوان امنا و گروه های مرجع ملت محل اخذ آراء هستند. مدارسی که در آنها شمارش آراء تا روز شنبه به اتمام نمی رسد با صلاح دید مناطق آموزش و پرورش می توانند فردا را تعطیل کنند و این تعطیلی عمومی نیست و منحصر به مدارس حوزه های انتخابیه و آن حوزه هایی است که شمارش آرا تا شنبه به اتمام نمی رسد.

وزیر آموزش و پرورش در رابطه با اینکه کدام نهاد مسئول تصمیم گیری تعطیلی سراسری مدارس پیرو ورود ویروس کرونا به کشور است؟ تصریح کرد: به دستور رئیس جمهور ستادی در وزارت بهداشت تشکیل شده است که همه دستگاه های مرتبط در آن حضور دارند و دائما اوضاع را رصد و تجولات را بررسی می کنند و متناسب با شرایط موجود تصمیم گیری می کنند.

وی افزود: فعلا تصمیمی بر تعطیلی مدارس نیست و در صورت نیاز ستاد و شورای تامین هر استان می تواند در مورد تعطیلی مدارس آن استان تصمیم بگیرد و وزارت آموزش و پرورش هم در آن مشارکت دارد.

حاجی میرزایی تاکید کرد: ما در آموزش و پرورش برای تامین آرامش خانواده ها تمامی معاونین تربیت و سلامت را در یک گفتگوی ویدئویی و برخط با مسئولین وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ارتباط قرار دادیم و همه توصیه های لازم به آنها منتقل شده است.

وزیر آموزش و پروش ادامه داد: دستورالعمل های لازم برای آگاهی والدین، دانش آموزان، مدیران و معلمان تهیه شده و در اختیار مدارس قرار گرفته است و تاکید کردم.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: به تمام مدیران تاکید می کنم اگر لازم باشد تمام مدارس را بررسی کنید بهداشت مدرسه، بهداشت بوفه مدرسه، تغذیه مدرسه، سرویس های بهداشتی اطمینان پیدا کنند و اگر لازم است تمهیدات و تجهیزاتی برای بهداشت بیشتر فراهم شود حتما انجام شود. ما حداکثر مراقبت را داریم و متناسب با صلاحدید ستاد تصمیم گیری خواهد شد.

وی در پایان در رابطه احتمال استمرار تعطیلی مدارس در قم، گفت: ستاد دایما جلسه تشکیل می دهد و اوضاع را بررسی می کند. اگر لازم باشد هر تصمیمی برای سلامت فرزندان گرفته شود حتما اتخاذ می کنیم.

بدون اثر انگشت رای دهید

جمال عرف روز جمعه در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم ثبت اثر انگشت در برخی استان های کشور به دلیل بیماری کرونا، افزود: با هماهنگی وزارت بهداشت و شورای نگهبان گفتیم که استان به استمپ نیاز داریم اما برای اثر انگشت، مردم آزاد هستند.
وی افزود: مردم می توانند از اثر انگشت استفاده کنند و هم می تواننند استفاده نکنند.

نیازهای بالگردی توسط ستاد کل نیروهای مسلح برای امر انتخابات تعیین شده است

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به روند تامین امنیت انتخابات اظهار کرد: ما در رابطه با امنیت انتخابات از ۶ ماه پیش برنامه ریزی انجام شده و ستاد امنیت انتخابات در استان‌ها کارش را شروع کرده و با کمیته‌های مختلفی که زیر مجموعه ستاد امنیت است برنامه ریزی لازم صورت گرفته است.

وی افزود: حدود ۳۰۰ هزار از نیروهای انتظامی، سپاه و بسیج برای تامین امنیت انتخابات در نظر گرفته شدند و به طور مستقیم در جهت تامین امنیت انتخابات در شعب اخذ رای و همچنین در بخش هایی که مربوط به مسیر تردد صندوق های اخذ رای است قرار دارند.

ذوالفقاری تصریح کرد: ما در مرزهای کشور نیروهای مرزبانی، سپاه و ارتش و در تمام کشور نیروهای اطلاعاتی و انتظامی در حال فعالیت هستند که با امنیت کامل انتخابات انجام گیرد.

وی تاکید کرد: نیازهای بالگردی توسط ستاد کل نیروهای مسلح برای امر انتخابات تعیین شده است و بالگردها و امکانات هوایی برای اقدامات عملیاتی انجام شده و تمام سیستم‌های امنیتی، اطلاعاتی و الکترونیکی در آمادگی قرار دارد که انتخابات را با امنیت کامل به پایان برسانند.

دوالفقاری یادآور شد: تا این لحظه مشکل خاصی از نظر امنیتی نداشته ایم و اشراف اطلاعاتی کامل وجود دارد.

اطلاعيه شماره (۲۰)

به اطلاع كليه هموطنان عزيز و اعضاي شعب اخذ رأي مي رساند: اخذ رأي در كليه شعب ثابت و سيارفقط با ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی یا شماره ملی توسط شخص رأي دهنده امکان پذير می‌باشد و هيچ مدرك ديگري قابل قبول نمي باشد.
ستاد انتخابات کشور

ظریف: مردم نمی‌گذارند یک نفر در واشنگتن برای‌شان تصمیم بگیرد

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه مردم علیرغم گلایه‌ها، خودشان می‌خواهند سرنوشت خودشان را تعیین کنند، گفت: مردم نمی‌گذارند یک نفر در واشنگتن برای‌شان تصمیم بگیرد.

محمد جواد ظریف پس از انداختن رای خود در صندوق حسینیه جماران در جمع خبرنگاران گفت: مردم ما پشتوانه اصلی انقلاب هستند و برای بنده که مسئولیت خدمت در حوزه سیاست خارجه و دیپلماسی را دارم پشتوانه اصلی دیپلماسی ما هستند، حضور مردم با سلیقه‌های مختلف و با گرایش‌های مختلف علیرغم برخی دلخوری‌هایی که داریم، علیرغم برخی گفت‌وگوهای خانوادگی که داریم، برای جامعه بین‌المللی نشانه مهمی از این است که این مردم با همه تفاوت‌هایشان می‌خواهند خودشان سرنوشت خودشان را تعیین کنند.

وی افزود: ممکن است مردم برخی گلایه‌هایی داشته باشند اما کماکان سرنوشت خودشان را می‌خواهند خودشان تعیین کنند، نمی‌گذارند یک نفر در واشنگتن بنشیند و برای آنها تصمیم بگیرد؛ آن هم یک نفری که دستش به خون یک بزرگی مثل سردار سلیمانی آغشته است.

ظریف یادآور شد: مردم در رفراندوم تشییع جنازه سردار سلیمانی نشان دادند که با همه دیدگاه‌های متفاوتشان در برابر قلدری و زور و تروریسم دولتی ایستادگی می‌کنند، بنابراین انتخابات با همه تفاوت‌ها و با همه ترجیح‌هایی که ممکن است داشتیم یا نداشتیم هنوز بهترین راه است برای اینکه کشور را قوی کنیم، امکان بدهیم به کشور که در سطح بین‌المللی سربلند بایستد، مقاوم بایستد، دلاورانه بایستد و ایران زیباتری داشته باشیم.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که برخی خبرها حاکی از تمدید مهلت گروه ویژه اقدام مالی برای ایران است، گفت: اکثریت قریب به اتفاق سخنرانانی که در طول چند روز گذشته اظهارنظر کرده‌اند سخنانشان در این جهت بوده است اما دو کشور و یک رژیم حامی تروریسم و کشوری که خودش تروریسم است و با اقدام علیه سردار سلیمانی تروریسم دولتی خود را نشان داد و با تحریم ها تروریسم اقتصادی خود را نشان داده به اضافه عربستان که نمونه خاص و عام برای تروریسم است و رژیم اسرائیل که اساسا تروریسم دولتی به نام آن رژیم ثبت شده است؛ مانع شده‌اند. باید ببینیم امروز چه می‌شود.

جهانگیری: خبرهایی که شنیده شده حضور مردم بالاست

معاون اول رییس جمهورگفت: مجلس شورای اسلامی نقش سازنده ای دارد و می تواند نقش تعیین کننده ای در سرنوشت مردم داشته باشد.

دولت و مجلس می توانند قدم های بزرگی بردارند و‌مجلس گرده هایی را که در حوزه سیاست خارجی، اجتماعی و اقتصادی وجود دارد برطرف کند.

آمریکایی ها در چهل سال گذشته همواره علیه ایران اقدامات متعددی انجام دادند مثل هدف قراردادن هواپیمای مسافری ایران، طبس و در آخر ترور سردار سلیمانی اما مردم ایران جواب آنها را دادند.

صندوق رای جایی است که مردم ایران با آن حرف خود را به جهان اعلام میکنند و ما باید پیام مردم را بگیرم و به نظر آنها احترام بگذاریم.

اطلاعیه ستاد انتخابات/ آثار تبلیغاتی کاندیداها نباید اطراف شعبات اخذ رأی باشد

متن اطلاعیه شماره ۱۸ ستاد انتخابات کشور به شرح زیر است:

به اطلاع اعضای محترم شعب اخذ رأی می رساند، کلیه اوراق و آثار تبلیغاتی متعلق به احزاب، گروه‌های سیاسی و نامزدهای انتخاباتی به هیچ عنوان نباید در محل شعبه و اطراف درب ورودی و خروجی آن وجود داشته باشد. لذا ضروری است در صورت مشاهده هرگونه آثار تبلیغات در طول زمان اخذ رأی آن را امحاء نمایند.

اطلاعيه شماره (۱۹)
به اطلاع اعضاي محترم شعب اخذ رأي می‌رساند؛ حتماً در مدت زمان اخذ رأی مبادرت به روشن نمودن دستگاه راديو در شعبه اخذ رأی نمایند تا دستورالعملهاي ستاد انتخابات كشور كه از طريق صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران ابلاغ مي گردد را در دستور کار قرار دهند.
ضمناً یادآوری می‌گردد اطلاعيه ها به منزله دستور كتبي ستاد انتخابات كشور بوده و رعايت آن الزامي است.
ستاد انتخابات كشور

رئیس ستاد انتخابات کشور: شعبات اخذ رأی آنلاین کار می کنند و مشکلی هم نیست

رئیس ستاد انتخابات کشور رای خود را به صندوق رای انداخت.

جمال عرف لحظاتی پیش رای خود را در صندوق شعبه وزارت کشور به انداخت.

انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری آغاز شد

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور در حاشیه رای دادن در وزارت کشور با اشاره به اینکه شرکت در انتخابات یک جهاد عمومی است و همه باید در آن شرکت کنند، اظهار کرد: وزارت کشور همه مقدمات لازم را برای یک انتخابات پرشور فراهم کرده و تمام شعب ما در سراسر کشور الان فعال هستند و تا به این لحظه که من در خدمت شما هستم جز معدودی از شعب همه شعبه‌ها آنلاین هستند و کار را انجام می‌دهند.

وی افزود: هم ما به عنوان مجری و هم ناظرین در شورای محترم نگهبان در حال رصد هستند و تا الان گزارش مشکل‌ داری برای ما نیامده است و حالا ابتدای روز است و امیدواریم تا پایان روز هم شرایط همینطور باشد و شاهد حضور پرشور مردم باشیم و برای سی و هشتمین باز هم ملت سرافراز باشند.

رئیس ستاد انتخابات در پاسخ به اینکه آیا دستگاه‌های احراز هویتی مشکلی داشتند یا خبر تصریح کرد: تا این ساعت به جز یکی و دو حوزه همه حوزه ها آنلاین و دارند کار خود را انجام می‌دهند.

وزیر کشور: امروز روز احقاق حق مردم است

وزیر کشور درباره زمان شمارش آرا گفت: ما قانونا انتخابات را باید در یک روز بگیریم و ساعت ۱۲ شب روز جمعه تمام می‌شود از این رو ۱۲ و ۱ دقیقه غیرقانونی است. پس توصیه ما این است که همه مراجعه کنند که ما بتوانیم کاملا شعبه‌ها راس ساعت ۱۲ ببندیم یعنی رای گیری و صندوق ها ببندیم و از ۱۲ و ۱ دقیقه شمارش آرا را شروع کنیم.

عبدالرضا رحمانی فضلی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۳۱ استان و ۲۰۸ حوزه و ۵۵ هزار شعبه برگزار می‌شود اظهار کرد: انتخابات مجلس خبرگان هم در ۵ استان برگزار می‌شود از این رو امیدوارم خداوند متعال توفیق دهد امروز ما بتوانیم به کمک هیئت‌های اجرایی، نظارت و‌ همه دست‌اندکاران اجرا، نظارت ونیروهای امنیتی و انتظامی و تمام دوستانی که در این امر دارند خدمت می‌کنند آرای مردم را در کمال صحت، سلامت و قانونی و دریک بستر امن اخذ کنیم.

وی افزود: امیدوارم مردم عزیزمان در فرصت ۱۰ ساعت قانونی که هست مراجعه کنند و آرای خودشان را بدهند تا ما در آخر وقت دچار کمبود وقت و خدای ناکرده عدم امکان توفیق برای اخذ رای برای مردم عزیز و برخی از دوستان نداشته باشیم.

وزیر کشور تصریح کرد: امروز روز مهمی است و مقام معظم رهبری تعبیر به جهاد عمومی کردند و باید نشان دهیم که پیرو و رهرو امام و شهدایمان هستیم و به آینده کشورمان معتقدیم و به مشارکت ایمان داریم و بحث مقابله با دشمنان انقلاب و نظام و کشور عزیزمان را با کمترین هزینه و پرمنفعت‌ترین روش که انتخابات است جواب می‌دهیم.

رحمانی فضلی در پاسخ به این سوال که رهبری امروز را جشن ملی و احقاق حق نامگذاری کردند از این رو چگونه می‌توان امروز احقاق حق کرد خاطرنشان کرد: جشن ملی در طول تاریخ ایران از انقلاب ۱۳۵۷ به بعد است که به صورت واقعی شاهد تجلی اراده مردم در سرنوشت خودشان در قالب آرا هستیم و اداره کشور سهم اصلی را دارا هستند و این جشن بسیار بزرگی که مردم در اداره کشور سهم اصلی را دارا هستند و ما در این روز به امید خدا این جشن را تبدیل به جشن مقاومت خواهیم کرد و اثبات خواهیم کرد با این روش می‌توانیم به اهداف عالی انقلاب برسیم.

وی در پاسخ به اینکه خیلی از دوربین ها آمده اند و مدت هاست که به مردم گفتند نیایید از این رو فکر می‌کنیم دستاورد رسانه‌های استکباری امروز چه خواهد بود تاکید کرد: مردم خوب ۴۱ ساله در امر انتخابات حضور داشتند و ارزش انتخابات را می‌دانند و اراده آنها در مشارکت است و قطعا با توصیه‌هایی که رهبری، رئیس جمهوری و مراجع داشتند و حساسیتی که در شرایط کشور با وجود تهدیدها و تحریم‌ها وجود دارد و یقینا این راه را یعنی راه پرشکوه و دادن تحلیل درست را ادامه می‌دهند و مردم خوب و عزیر به وظایف انقلابی خود آشنا هستند.

کدخدایی خبرداد؛ حضور ۲۰۰ هزار ناظر در پای صندوق‌های رأی

سخنگوی شورای نگهبان گفت: حدود ۲۰۰ هزار نفر ناظر در پای صندوق های رای داریم.

عباسعلی کدخدایی در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری ضمن تبریک این روز که به فرموده مقام رهبری جشن اقتدار ملی ایرانیان به نمایش گذاشته خواهد شد، گفت: امروز، روز مهمی برای مردم است. روزی که سرنوشت چهار سال آینده کشور تعیین می‌شود و به فرموده مقام رهبری، اگر مجلس قوی داشته باشیم ایران قوی هم خواهیم داشت.

وی افزود: مردم ما هم ان‌شاءالله پای صندوقهای رای خواهند آمد و رأی خود را به صندوق‌ها می‌اندازند و ما این اطمینان را به مردم می‌دهیم که امانت دار خوبی باشیم و از آرای یکایک مردم صیانت کنیم؛ لذا اقدامات نظارتی خوبی پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: همزمان به موازات فعالیت همکاران ما در هیات‌های اجرایی ناظران ما در کنار صندوقهای رای حاضرند و در کنار هر صندوق بین ۳ تا ۷ نفر ناظر داریم.

کدخدایی درباره تعداد کل ناظران گفت: حدود ۲۰۰ هزار نفر ناظر داریم. تا دیروز تعدادی هم بازرس ویژه در قالب گروه‌های سه نفره از تهران به برخی استانها اعزام کردیم تا نظارت ویژه ای داشته باشند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مردم خوب ما هم که همیشه همیار شورای نگهبان بودند، می‌توانند گزارشات و شکایات خود را از طریق سامانه مردم ناظر ارسال کنند و ما هم سریعا رسیدگی می‌کنیم.

وی در پایان گفت: امیدواریم انتخاباتی در شأن مردم عزیز ما برگزار شود و پاسخ محکمی به دشمنان خارجی باشد.

 اطلاعیه شماره ۱۷/ ستاد انتخابات کشور: همراه داشتن شناسنامه، کارت ملی یا شماره ملی الزامی است

با عنایت به آغاز فرآیند اخذ رای از ساعت ۸ صبح به آگاهی عموم ملت شریف ایران می‌رساند جهت اخذ رای از تمامی واجدین شرایط در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری علاوه بر شناسنامه، همراه داشتن کارت ملی یا شماره ملی نیز ضروری می‌باشد.

لذا از هموطنان عزیز درخواست می‌شود با همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی یا شماره ملی خود، ضمن مراجعه به یکی از شعب اخذ رای، برگ زرین دیگری بر دفتر افتخارات ملت بزرگ ایران اسلامی افزوده و مجریان انتخابات را در هر چه بهتر برگزار نمودن آن یاری نمایند.

رهبر معظم انقلاب رأی خود را به صندوق انداختند

حضرت آیت الله خامنه ای صبح امروز (جمعه) در اولین دقایق آغاز رأی گیری رأی خود را به صندوق انداختند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور در شعبه شماره ۱۱۰ رأی خود را برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و اولین میاندوره‌ای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری به صندوق‌های رأی در حسینیه امام خمینی (ره) انداختند.

رهبر معظم انقلاب رأی خود را به صندوق انداختند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس در سخنانی، روز انتخابات را روز جشن ملی خواندند و با تبریک این جشن به همه هم‌میهنان گفتند: روز انتخابات روز احقاق حق مدنی ملت است که می‌خواهند با رأی دادن، شرکت خود در اداره امور کشور را که حق آنها است به‌دست آورند، ضمن اینکه رأی دادن یک تکلیف شرعی است.

رهبر انقلاب اسلامی انتخابات را متضمن منافع ملی دانستند و افزودند: بنابراین هر کسی که به منافع ملی علاقه‌مند است، در انتخابات شرکت می‌کند.

ایشان با توصیه عمومی به حرکت با همت ملت برای رأی دادن گفتند: توصیه همیشگی ما این است که مردم رأی دادن را هر چه زودتر و در نیمه اول روز انجام دهند و آن را به ساعات پایانی شب موکول نکنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: مردم در هر شهر به تعداد نامزدهای آن شهر رأی بدهند، مثلاً در تهران به ۳۰ نفر رأی بدهند چرا که این کار کمک زیادی به تشکیل مجلس قوی خواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با آرزوی اینکه انتخابات مایه برکت الهی برای ملت ایران شود، از عناصر رسانه‌ای فعال در برگزاری با شکوه انتخابات، تشکر کردند.

صبح امروز(جمعه) رای گیری انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از ساعت هشت صبح امروز(جمعه) در سراسر کشور آغاز شد.

بر اساس اعلام وزارت کشور، ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر واجدین شرایط شرکت در انتخابات امروز را دارند که از این تعداد ۲ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۷۷۶ نفر رأی اولی محسوب می‌شوند.

وزیر کشور آغاز رسمی انتخابات را اعلام کرد

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دقایقی پیش با حضور در ستاد انتخابات کشور آغاز رسمی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را اعلام کرد

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه توفیق شد به لطف خداوند متعال و توکل به عنایت الهی ما انتخابات مجلس شورای اسلامی را امروز داشته باشیم تاکید کرد: ضمن تشکر از همه اعضای هیئت‌های اجرایی و نظارت و همه دست‌اندکاران امر انتخابات امیدوارم با حضور مردم عزیز و خوبمان امروز حماسه دیگری را برگزار کنیم و نشان دهیم در سایه امنیت و لطف الهی مردم ما وظیفه خودشان در قبال انقلاب انجام خواهند داد.

وی افزود: این انتخابات که به تعبیر رهبری انقلاب جهاد عمومی نام گرفته امیدوارم انشاالله بتواند مردم را یک گام بلندی به سمن اهداف انقلاب سوق دهد.

وزیر کشور تصریح کرد: امیدوارم که همه اعضای اجرایی و نظارت و همه دوستانی که در شعب های ۵۵ هزار گانه انتخابات هستند انتخابات را در کمال صحت، سلامت و قانونی و در یک بستر امن انجام دهند.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: از مردم عزیزمان خواهشمندم با مراجعه به صندوق‌های آرا ظرف ۱۰ ساعت مدت قانونی اولیه رای خود را بدهند؛ چرا که ما ناگزیر خواهیم بود که در ساعت ۱۲ امشب صندوق‌ها را برای بازشماری تعطیل کنیم و شعبه‌ها را تعطیل کنیم.

وی تاکید کرد: امیدوارم مردم با حضور به موقع پای صندوق های رای باعث شوند که ما بتوانیم رای مان را در موعد مقرر اخذ کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: