آخرین اخبار
کد خبر: ۴۷۱۰۵۵
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵
تحلیل‌گران درباره ورود نفتکش های ایرانی به ونزوئلا با وجود تهدید آمریکا چه گفتند؟

به گزارش پایگاه 598، ایران برای اولین بار به طور علنی وآشکار پنج نفتکش حامل بنزین خود را با پرچم جمهوری اسلامی روانه ونزوئلا کرده است. پیشتر آمریکایی ها تهدید کرده بودند که مانع رسیدن نفتکش های ایران به ونزوئلا خواهند شد و پنج ناوچه نظامی خود را به سمت اولین نفتکش ایرانی فرستادند. این تهدید آمریکا بدون پاسخ نماند و پس از این که وزارت امور خارجه در یک اقدام پیش‌دستانه سفیر سوئیس (حافظ منافع آمریکا) در ایران را احضار کرد و به طرف آمریکایی هشدار داد، رئیس جمهور کشورمان نیز آمریکایی ها را به مقابله به مثل تهدید کرد و در تماس تلفنی با امیر قطرگفت: «اگر نفتکش های ما در دریای کارائیب یا در هر کجا از جهان از سوی آمریکایی ها دچار مشکل شوند، متقابلا برای آن ها مشکل به وجود خواهد آمد».

همان طور که «عبدالباری عطوان» تحلیل گر مشهور عربی گفته است، این تهدید جمهوری اسلامی  کار ساز واقع شد و «فورچون» اولین نفتکش ایرانی بدون هیچ مشکلی خود را به آب های اقتصادی ونزوئلا رساند و از آن جا با یک بالگرد و یک کشتی ارتش ونزوئلا تا سواحل این کشور اسکورت شد. همزمان «مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا که کشور تحریم شده اش با بحران اقتصادی، سوخت و کرونا دست و پنجه نرم می کند، پس از رسیدن «فورچون» به فارسی و با عبارت «سلاملیکم ایران» از ایرانیان تشکر کرد و عده ای از جوانان ونزوئلایی، پرچم ایران را به نشانه قدردانی از اقدام شجاعانه کشورمان، دریکی از نقاط «کاراکاس» پایتخت ونزوئلا به اهتزاز درآوردند.
البته  این همه ماجرا نبود و رسیدن اولین نفتکش ایرانی، در رسانه های مختلف جهان بازتاب گسترده ای پیدا کرد. در این باره روزنامه واشنگتن پست این اقدام را «دور زدن آشکار تحریم ها» توسط ایران دانست و روزنامه رای الیوم با اشاره به این که سیاست های تحریمی آمریکا شکست خورده و هنوز کشورهایی هستند که از آمریکا نمی ترسند نوشت: «نمی‌دانیم احساس دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که پیگیر رسیدن نخستین نفتکش ایرانی به یکی از بندرگاه های ونزوئلاست، چیست؟ اقدامی که چالش قوی برای تهدیدهای وی و شکست محاصره ظالمانه‌ای است که به ونزوئلا تحمیل کرده ولی خوب می‌دانیم که احساس فرد شکست خورده و خوار شده را دارد. رسیدن نفتکش ایرانی به ونزوئلا  یک اقدام تاریخی است که بینی ترامپ و دولتش را به خاک مالید و به ملت هایی که در محاصره آمریکا قرار دارند، نشان داد که کشوری وجود دارد که به تحریم ها نه بگوید و با شجاعت و مردانگی در برابر آن ایستادگی کند».

آن قدر این اتفاق مهم و جالب توجه بود که کارشناس بی بی سی فارسی را واداشت که این اقدام ایران را یک «پیروزی سیاسی و تبلیغاتی» در برابر آمریکا بخواند و العالم مطرح کرد که این نفتکش ها مسلح بوده اند و سلاح آن ها اندیشه ای است که ایران به ونزوئلا فرستاده: «این اعتقادات می گوید که اگر قدرتی جرئت پاسخ دادن به آمریکا و وارد آوردن تلفات مالی و جانی را داشته باشد، می توان برای آنان حد و مرزی قائل شد. دنیا ملک و املاک ترامپ نیست که هر طور خواست عمل کند». گفتنی است «فورچون» درحالی مشغول تخلیه محموله خود در پالایشگاه ال پالیتو است که نفتکش دوم ایران (فارست) خود را به آب های اقتصادی این کشور رسانده است و«کلاوِل» آخرین نفتکش ایران هم پس از عبور از تنگه جبل الطارق به همراه دو نفتکش دیگر «فاکسون» و «پتونیا» درحال گذر از دریای کارائیب و نزدیک شدن به سواحل ونزوئلا هستند.

منبع: روزنامه خراسان

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: