آخرین اخبار
کد خبر: ۴۷۳۴۵۶
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷
رئیس‌جمهور گفت: کارنامه سال ۹۸ ما نشان می‌دهد که هم توانستیم تورم را نسبته به ماه‌های قبل کاهش دهیم و هم رشد اقتصادی بدون نفت ما مثبت بوده است؛ امیدواریم امسال هم علیرغم اینکه سختی‌ها مضاعف شده در زمینه صنعت، کشاورزی و خدمات شاهد رشد و کنترل فشار‌ها باشیم.
به گزارش پایگاه 598، رئیس‌جمهور گفت: کارنامه سال ۹۸ ما نشان می‌دهد که هم توانستیم تورم را نسبت به ماه‌های قبل کاهش دهیم و هم رشد اقتصادی بدون نفت ما مثبت بوده است؛ امیدواریم امسال هم علیرغم اینکه سختی‌ها مضاعف شده در زمینه صنعت، کشاورزی و خدمات شاهد رشد و کنترل فشارها باشیم.

روحانی: توانستیم تورم را کاهش دهیم

روحانی در جلسه هیات دولت:

* ما در این دوسال و‌ چند ماهی که در سخت‌ترین فشار و تحریم بودیم با مقاومت و ایستادگی مردم و فداکاری کارآفرینان و صنعتگران و کشاورزان، کارنامه سال ۹۸ ما نشان می‌دهد که هم توانستیم تورم را نسبته به ماه‌های قبل کاهش دهیم و هم رشد اقتصادی بدون نفت ما مثبت بوده است؛ امیدواریم امسال هم علیرغم اینکه سختی‌ها مضاعف شده در زمینه صنعت، کشاورزی و خدمات شاهد رشد و کنترل فشارها باشیم.

*  ما از پایان سال گذشته و آغاز امسال با ویروس خطرناکی مواجه شدیم، در برابر این ویروس دو ماه در شدت فشار این ویروس در مناطق مرکزی و شمالی کشور بودیم، آمار فوتی‌های ما سه رقمی شده بود و ما از ۲۶ فروردین توانستیم بر موج اول غالب شویم اما از ۲۵ خرداد با موج دوم و بیشتر در جنوب کشور و مناطق مرزی مواجه شدیم، این موج دوم از موج اول شدیدتر بود و متاسفانه مردم فکر کردند که ما به طور کلی از کرونا عبور کرده‌ایم، امروز ما نیازمند همکاری و همراهی مردم هستیم.

* (به مناسب سالگرد امضای توافق برجام): آمریکا از نخستین روزی که از این توافق خارج شد تلاش کرد که شکست این توافق به گردن ایران بیفتد، یعنی آمریکا آن را کنار بگذارد اما هزینه آن برعهده ایران باشد، اما هوشمندی ایران در سال ۹۷ که آمریکا این تعهد سیاسی، اخلاقی و حقوقی را زیر پا گذاشت این بود که اجازه این اتفاق را نداد و به دنیا ثابت کرد که مقصر اصلی دولت آمریکا است.

* جمهوری اسلامی به دنیا نشان داد که قانون شکنان آمریکایی در این مساله مقصر هستند، البته این دولت فعلی آمریکا نمی‌تواند معیار هیچ چیزی باشد و عملکرد کاخ سفید را امروز نمی‌توانیم معیاری برای تجزیه و تحلیل اینکه این توافق خوب یا بد بوده قرار دهیم و آن را بسنجیم، چرا که این‌ها از همه تعهدات بین‌المللی از آب و هوا گرفته تا بهداشت جهانی و یونسکو و بسیاری از توافقاتی که با کشورهای مختلف داشتند، بدون دلیل خارج شده‌اند، بنابراین این‌ها معیار نیستند و امروز هم همه دوستان آمریکا و بخش بزرگی از ملت آمریکا قبول دارند که حرکات دولتمردان این کشور به ضرر خود ملت آمریکا و دوستان آمریکا است.

* اما آنچه که جمهوری اسلامی ایران به عنوان دستاورد این حرکت در اختیار داشت و این دستاورد اصلی همچنان محفوظ مانده است، این بود که علیرغم همه تبلیغاتی که در طول سالیان طولانی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شد و تلاش می‌کردند تا نشان دهند جمهوری اسلامی مخفیانه در حال زیرپا گذاشتن همه تعهدات بین المللی خودش است، را ثابت کردیم که این حرف‌ها بی اعتبار و بی‌اساس بوده و فعالیت هسته‌ای ایران همواره در چارچوب مقررات بین‌المللی بوده است.

* این اثر امروز هم وجود دارد و تا پایان تاریخ هم باقی خواهد ماند که تبلیغاتی که علیه ایران به راه انداخته بودند بی اساس و بی اعتبار بود، نکته این است که این‌ها سکویی را ایجاد کرده بودند که با این سکو بتوانند همواره امنیت ملی ایران را در خطر قرار دهند و آن فصل ۷ منشور و قطعنامه‌هایی بود که در شورای امنیت علیه ایران تصویب کرده بودند، اما ما این سکو که قرار بود علیه ایران استفاده شود را تخریب کردیم و نه در امروز و نه در حوادث بعدی و آینده هیچکس نمی‌تواند ایران را سرزنش کند، ایران در چارچوب معیارهای حقوق بین الملل، حقوق سیاسی و روابط بین‌الملل رفتار نکرد و اگر دیگران تخلف کردند به این معنا نیست که ایران مقصر است.

* البته ما یک آزمون دیگری پیش رو داریم و آن هم حفظ یکی از دستاوردهای این توافق یعنی پایان تحریم تسلیحاتی ایران است. کشورهای ۴+۱ بدانند که امروز مساله تنها ایران و روابط ایران با این کشورها و کشورهای منطقه نیست بلکه امروز حفظ حقوق بین الملل، چند جانبه گرایی و ارزش توافقات بین‌المللی مطرح است و اگر امروز با دقت عمل نکنند و بخواهند تحت تأثیر آمریکا قرار گیرند، ضربه‌ای اساسی به حقوق بین‌الملل، مقررات بین‌المللی و به چندجانبه‌گرایی خواهند زد و این به ضرر همه است.

* البته تا امروز و تا این لحظه که ما صحبت می‌کنیم آمریکا در همه حرکت‌های سیاسی و حقوقی خود همواره در طول این دو سال و چند ماه شکست خورده و امیدوار هستیم با هوشیاری کشورها و مخصوصاً کشورهای دیگر آمریکا همواره همچنان در این صحنه ناموفق باشد و ما بتوانیم جبران آنچه که امروز برای این توافق پیش آمد را در یک شرایط مناسب، توسط کشورهای عضو شاهد باشیم.

* نکته مهم امروز این است که جمهوری اسلامی ایران هیچ‌وقت تسلیم زور و فشار از طرف قدرت‌های بزرگ به ویژه آمریکا نبوده و نخواهد شد، ایران در طول این دو سال و چند ماه منزوی نشد و نخواهد شد. در همین مدتی که می‌‌خواستند اجماعی را علیه ما در شورای حکام ایجاد کنند، ناموفق بودند و در یک جمع شورای حکام حدود ۹-۱۰ کشور با توطئه آن‌ها مخالفت کردند و تسلیم نشدند، به ویژه دو کشور بزرگ روسیه و چین در برابر این حرکت خلاف مصلحت جهانی ایستادند.

* ایران منزوی نشده و نخواهد شد و حرکت‌های توسعه‌ای ایران متوقف نخواهد شد؛ همه طرح‌های افتتاح شده نشان این است که آمریکا به اهداف خود دست نخواهد یافت البته فشار و سختی برای مردم عزیز ما هست و متاسفانه آمریکایی‌ها همواره علیه منافع ملت ایران در سال‌های اخیر پا فشاری کردند اما به اهداف مدنظرشان هرگز نخواهند رسید.

* حدود یک ماه است که در شدت قرار گرفته‌ایم؛ من بسیار امیدوارم این موج هم بیش از دو ماه نشود و بتوانیم با همکاری یکدیگر از این موج عبور کنیم.

 * امروز گزارشی که وزیر بهداشت داد خبر خوشحال کننده‌ای است که می‌گوید در برخی از استان‌هایی که در هفته‌های گذشته با سختی‌ مواجه بودیم امروز شاهد یک آرامش نسبی هستیم و از حالت پیک کم کم در حال عبور هستیم.

* خوشبختانه رعایت پروتکل‌ها و مسائل بهداشتی از سوی مردم در دو هفته اخیر بیشتر شده است. هم رسانه‌های ما در این زمینه تلاش خوبی کردند و هم متخصصان، مسأله را برای مردم تبیین کردند و هم مقام معظم رهبری بر این مسأله تاکید کردند.

* امروز هم شاهد رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی هستیم و هم شاهد هستیم که مهمانی‌ها و عزاها و عروسی‌ها کاهش پیدا کرده است و خواهش ما از مردم این است که تجمع را کنار بگذاریم و سبک زندگی را با شرایط روز منطبق کنیم.

* حتی برخی از آزمون‌ها به تأخیر افتاد و استان‌ها این اختیار را دارند که وقتی استان در وضعیت قرمز قرار می‌گیرد، ستادهای استانی خودشان اقدامات لازم را انجام دهند.

* در ماه پیش رو عقدها می‌تواند برقرار باشد اما عروسی‌ها و مهمانی‌ها و جشن‌ها برای فرصت مناسبی باقی بماند.

* ایلنا
برچسب ها: روحانی ، تورم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: