خبرهای لحظه‌ای سایت 598 را در کانال تلگرامی ما به آدرس       https://t.me/www_598_ir بخوانید.      پيامبر خدا صلى الله عليه و آله: ✨هر كه به گونه يا چهره شخص مسلمانى سيلى زند، خداوند استخوانهاى او را در روز قيامت خُرد كند و دست بسته محشور شود، تا آن كه به جهنم درآيد؛ مگر اين كه توبه كند. ذکر روز سه‌شنبه    ۱۰۰ مرتبه       
آخرین اخبار
کد خبر: ۴۸۱۲۴۹
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
در ادامه اعتراضات به قانون منع فیلم گرفتن از پلیس در فرانسه، شنبه شب خیابان‌های پاریس و ده‌ها شهر دیگر این کشور صحنه تجمعات گسترده بود که در بسیاری از موارد به خشونت کشیده شد.
به گزارش پایگاه 598، هزاران نفر روز شنبه در اعتراض به قانون امنیتی جدید فرانسه که فیلم گرفتن از ماموران پلیس را ممنوع می‌کند، در بیش از ۷۰ شهر این کشور به خیابان‌ها آمدند.

سازمان‌دهندگان این تجمعات، جمعیت شرکت‌کننده را بیش از نیم میلیون نفر اعلام کرده‌اند، اما وزارت کشور فرانسه اعلام کرد ۴۶ هزار نفر در پاریس و ۱۳۳ هزار نفر در سایر نقاط این کشور به اعتراض پرداختند.

به گزارش «آرتی»، گروه‌های مدنی و اصحاب رسانه‌ها نگرانند که این قانون جدید مانع آزادی مطبوعات شود و باعث شود وحشیگری پلیس برملا نشده و مجازات نشود.

هنگام روز تجمعات با آرامش برگزار شد، اما با رسیدن غروب درگیری‌هایی در برخی شهر‌ها از جمله پاریس، نانت، رن، لیل، بوردو و لیون رخ داد.
 

درگیری‌ها در پاریس از سایر شهر‌ها شدیدتر بود و نیروی‌های پلیس با گاز اشک‌آور و باتون به معترضان حمله کردند. در میدان باستیل پاریس جمعیت عظیمی با نیرو‌های پلیس به جنگ خیابانی پرداختند و در برخی نقاط این شهر معترضان حریق‌های عمدی ایجاد کردند و خودرو‌ها و بانک‌ها را به آتش کشیدند.

«جرالد دارمانین» وزیر کشور فرانسه اعلام کرد ۳۷ نیروی پلیس در جریان این اعتراضات زخمی شده‌اند و خشونت علیه پلیس را «غیر قابل قبول» خواند. بنابر گزارش‌ها، در این اعتراضات حداقل ۴۶ نفر بازداشت شده‌اند.

این اعتراضات بعد از آن تشدید شد که ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن پلیس پاریس یک شهروند سیاه پوست را مورد ضرب و شتم قرار می‌داد. «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه روز جمعه در واکنش به تصاویر منتشر شده از وحشیگری پلیس، گفت این تصاویر باعث شرمندگی فرانسه است.
 
جنگ خیابانی در فرانسه / اعتراضات گسترده در ۷۰ شهر +فیلم
جنگ خیابانی در فرانسه / اعتراضات گسترده در ۷۰ شهر +فیلم
جنگ خیابانی در فرانسه / اعتراضات گسترده در ۷۰ شهر +فیلم
جنگ خیابانی در فرانسه / اعتراضات گسترده در ۷۰ شهر +فیلم
جنگ خیابانی در فرانسه / اعتراضات گسترده در ۷۰ شهر +فیلم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: