آخرین اخبار
کد خبر: ۵۱۰۰۶
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۸:۵۶

رسانه های فرانسوی از مشارکت 28.29 درصدی فرانسوی ها تا ساعت 12 روز یکشنبه در دور اول انتخابات ریاست جمهوری و شرکت 10 نامزد در انتخابات و انداختن رای خود در صندوق خبر دادند.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه لوموند، رسانه های فرانسوی گزارش دادند که تا ساعت 12 روز یکشنبه مشارکت مردمی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه 28.29 درصد بوده که در مدت و زمان مشابه در سال 2007 میزان مشارکت مردمی 31.21 درصد اعلام شده بود. رسانه های فرانسوی همچنین از حضور تمام 10 نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در پای صندوق های رای خبر دادند.
 
بر این اساس احتمال تمدید انتخابات در برخی از شهرها از جمله پاریس، بوردو، گرونوبل، لیون، مارسی، مونت ‌پلیه، نانت، نیس، استراسبورگ و تولوز تا ساعت 8 شب وجود دارد.  
 
شهرونان فرانسوی بالای 18 سال واجد شرایط رای دادن در انتخابات هستند و به گفته رسانه های فرانسوی 65 درصد از مردم آرای سفید را در صندوق می اندازند.
 
طبق قوانین فرانسه رسانه ها تا قبل از ساعت 8 یعنی پایان فعالیت حوزه های اخذ رای مجاز به اعلام نتایج اولیه انتخابات نیستند و اگر رسانه ای نتایج را منتشر کند، مجبور به پرداخت جریمه 75 هزار یورویی می شوند.
 
پیش بینی می شود که مشارکت مردمی در این انتخابات در مقایسه با سال های گذشته بسیار پایین باشد، زیرا فرانسوی ها از عملکرد دولت خسته شده و تمایل ندارند تا نامزدی را انتخاب کنند.
 
فرآیند انتخابات برای بسیاری از فرانسوی های خارج از کشور روز شنبه آغاز شد و بیش از 882 هزار نفر واجد شرایط رای دادن در خارج از مرزهای فرانسه هستند.
 
رسانه های فرانسوی گزارش دادند که به دلیل اختلاف زمانی، از بعدازظهر شنبه 4 هزار و 923 حوزه اخذ رای آرای مردم را در جزایر سن پیر و میکلون، گویان، گوادلوپ، مارتینیک، سن بارتلمی، سن مارتن و همچنین مجمع الجزائر پولینزی دریافت کردند.
 
همچنین شهروندان فرانسوی ساکن کشورهای برزیل، ایالت کبک کانادا و بسیاری از مناطق دیگر آمریکای شمالی روز گذشته به پای صندوق های رای رفتند.
 
سارکوزی از حزب اتحاد برای جنبش مردمی، "اوا ژولی" از حزب سبز (طرفداران محیط زیست) سیاستمدار 69 ساله، "مارین لوپن" از حزب راستگرای افراطی، "ژان لوک ملانشون" از حزب چپگرای افراطی، "فیلیپ پوتو" از حزب جدید ضد سرمایه داری، "ناتالی آرتو" از حزب کارگران، "ژاک شومیناد" از حزب هبستگی و پیشرفت سیاستمدار 71 ساله، "فرانسوا بایرو" از حزب اتحاد برای دموکراسی، اولاند از حزب سوسیالیست و "نیکلا دوپنتنیون" از حزب جمهوریت از جمله نامزدهای انتخاباتی هستند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: