آخرین اخبار
کد خبر: ۹۵۴۲۱
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۱ - ۰۰:۳۹
اینجا دیگر شهرت و محبوبیت مطرح نیست؛ نام‌ها و لقب‌ها فراموش می‌شوند و برای حداقل چند روز هم كه شده دیگر از هیاهوی همیشگی خبری نیست.

به گزارش رجانيوز، حاشیه‌ها به حداقل ممكن می‌رسد. این روزها، مجالی است برای صاف شدن، رها شدن و... . این حرف دل بیشتر آنهاست؛ آنهایی كه هر كدام برای خودشان كلی معروف هستند؛ از بهترین گلزن جهان گرفته تا بهترین تكواندوكار دنیا و محبوب‌ترین مربی سرخابی ها و.... این روزها هر كدام برای خودشان، جا و مكان مشخصی دارند.علی دایی با اردبیلی‌ها در میدان ارگ است،علی پروین در هیئتی در طرشت و فرهاد كاظمی در جوادیه، هیئت عزاداری بزرگی را اداره می‌كند. حسین رضازاده به اردبیل می‌رود تا تاسوعا و عاشورا را در روستای آبا و اجدادی‌اش باشد.

مجلس عزاداري پروين در شمال تهران

علی پروین از خودش هیئت عزاداری ندارد؛ یعنی او مؤسس یا بانی هیئتی نیست. با وجود این پروین در این ایام خرج زیادی می‌دهد. او در عزای حسینی، هر شب لواسان را به سمت طرشت طی می‌کند تا بتواند در هیئت محبان مهدی(عج) حاضر شود.

هیئت محبان مهدی(عج) زیرنظر مهدی عرب ـ یکی از دوستان نزدیک پروین ـ اداره می‌شود. ایده تاسیس این هیئت زمانی به ذهن او رسید و هنگامی‌که با استقبال پروین روبه‌رو شد، دست روی دست نگذاشت. حالا پروین با حضور در این هیئت جمع زیادی از طرفداران‌اش را هم به طرشت می‌کشد.

هواداران و البته در مواقعی بعضی بازیکنان نزدیک به وی در هیئت شهدای طرشت عزاداری می‌کنند؛ بازیکنانی مثل علی انصاریان و بهروز رهبری‌فرد و البته قدیمی‌های فوتبال ایران. تا همین چند سال پيش حمید شیرزادگان هم در هیئت عزاداری محبان مهدی(عج) شرکت می‌کرد؛ اما ديگر او در بین آنها دیده نمی‌شود.

حسین کلانی و همایون بهزادی از دیگر قدیمی‌های پرسپولیس هستند که در هیئت محبان مهدی(عج) حضور پیدا می‌کنند. یکی از برنامه‌های این هیئت، دعوت از هیئت‌های دیگر تهران است؛ به این ترتیب که دسته‌ها در هیئت محبان مهدی(عج) حضور می‌یابند و مراسم سینه‌زنی شروع می‌شود. بعد از این مراسم، با کمک‌ مالی پروین شام می‌دهند. هیئت محبان مهدی(عج) البته 4، 3 روز قبل از شروع ماه محرم تشکیل می‌شود و تا روز بعد از عاشورا ادامه دارد.

پروین فقط در یک حالت به این هیئت نمی‌رود و آن زمانی است که در خانه‌اش خرج می‌‌دهد. سرمربی سابق پرسپولیس وقتی به لواسان نقل مکان کرد، در زیرزمین خانه‌اش حسینیه‌ای ساخت؛ به همین دلیل، گاهی هیات محبان مهدی(عج) به حسینیه لواسان می‌رود و پروین در آنجا خرج می‌دهد.

شخص پروین به مداحی‌های این روزها علاقه زیادی دارد و مداحی‌های حاج منصور ارضی را می‌پسندد؛ همین‌طور مداحی‌های علی انسانی. در حسینیه پروین همه نوارهای‌ این دو مداح موجود است و از بلندگوهای حسینیه پخش می‌شود. گفته می‌شود پروین در ماه محرم بیشتر از ماه رمضان نذر و نیاز می‌کند؛ کسی که بسیاری از نذر‌هایش را به خواسته مادرش و وصیت او انجام می‌دهد.

غلامحسین پیروانی؛ نوحه‌ در تمرین

این احتمال هست که وقتی بازیکنان در زمین و در حال تمرین هستند، غلامحسین پیروانی در کنار زمین زیر لب نوحه بخواند و یا در اردوی تیم یا در رختکن برای بازیکنان مداحی کند.

علاقه پیروانی به مداحی به سال‌ها پیش برمی‌گردد؛ به زمانی که خیلی کوچک بود. وی در یک خانواده مذهبی به دنیا آمده است و همین موضوع باعث شده که پیروانی هم از همان دوران با عزاداری در ایام ماه محرم آشنا شود.

خودش می‌گوید: « قبل از انقلاب نیز پدرم در ایام محرم و صفر و فاطمیه هیئت می‌گرفت؛ برای همین، من هم راه پدرم را ادامه دادم.» حالا وی مداح هیات امام حسن مجتبی(ع) است. علی ـ پسر پیروانی ـ معتقد است که صدای پدرش خوب است و مناسب نوحه‌خوانی در ایام عزای حسینی.

سرمربی مستعفي ابومسلم مشهد اما چنین عقیده‌ای ندارد. پیروانی می‌گوید: «نه زیاد خوب است و نه زیاد بد. از بچگی به ائمه عشق و علاقه داریم و پدرم وصیت كرده كه این راه را ادامه دهیم».

وی البته همه‌کاره هیئت امام حسن مجتبی(ع) هم به حساب می‌آید؛ یعنی جدا از اینکه در ماه محرم برای این هیئت مداحی می‌کند، یکی از بانیان آن هم هست.علی پیروانی در این‌باره می‌گوید: «پدرم خیلی مذهبی است و همیشه برای حضور در این‌جور مراسم بی‌تابی می‌کند. ارادت خاصی هم نسبت به ائمه  و امام حسین(ع) دارد.»

هیئت امام حسن مجتبی(ع) خیلی سال‌ پیش در شیراز تاسیس شد و شاغلام هم یکی از مؤسسان آن محسوب می‌شود.

پیروانی می‌گوید دلش برای هیئت امام حسن مجتبی(ع) تنگ می‌شود و نمی‌تواند از شیراز دل بکند؛ از هیئتی که در این ایام برنامه‌های زیادی دارد و معمولا دسته‌های بسیاری را در سطح این شهر بر پا می‌کند. شاه‌چراغ یکی از مکان‌هایی است که دسته زنجیرزنی هیئت امام حسن مجتبی(ع) در آنجا حضور پیدا می‌کند و البته جمعیت زیادی به تماشای این دسته می‌نشینند. نکته قابل توجه اینجاست که اغلب بازیکنان مقاومت سپاسی شیراز هم به تبعیت از مربی سابق تیمشان در مراسم‌های زنجیرزنی و سینه‌زنی این هیئت شرکت می‌کنند.

غلامحسین پیروانی می‌گوید: «این روزها حس عجیبی دارد؛ به‌خصوص 10 روز اول ماه محرم. امیدواریم در این روزها ائمه هم از ما راضی باشند». یکی از عادت‌های پیروانی در مراسم عزاداری امام حسین(ع) این است که از دعا دست برنمی‌دارد و سعی می‌کند برای همه دعا کند. خیلی‌ها بر این باورند که اعتقاد و تعصب غلامحسین پیروانی به ائمه اطهار و به‌خصوص امام حسین(ع) روی بازیکنان‌اش هم همیشه تاثیر مثبت گذاشته است.

امیر قلعه‌نویی؛ ما بچه پایین شهریم

اگر امیر قلعه‌نویی در تهران باشد، هر 10 شب ایام سوگواری امام حسین(ع) را در محله نازی‌آباد می‌گذراند؛ در هیئت سیدالشهدا در میدان انصاری که سال‌ها پیش توسط او و چند تن از دوستان‌اش تاسیس شد.

در واقع سرمربی سابق تیم ملی در جام ملت‌های آسیا2007  ، یکی از بنیانگذاران این هیئت است؛ البته تاسیس هیئت سید‌الشهدا به سال‌ها پیش بازمی‌گردد؛ به زمانی که قلعه‌نویی جوان بود و هنوز در نازی‌آباد زندگی می‌کرد؛ «با چند تا از دوستان‌ام توی محله پایین (نازی‌آباد) به این نتیجه رسیدیم که بهتر است یک هیئت برای عزاداری امام حسین(ع) برپا کنیم. حالا نمی‌خواهم بگویم که من پیشنهاد اولیه را دادم اما به هر حال، هم یکی از بانیان هیئت سیدالشهدا بودم».

هیئت سیدالشهدا حالا یکی از قدیمی‌ترین هیئت‌های منطقه نازی‌آباد به حساب می‌آید و امیر قلعه‌نویی با اینکه سال‌هاست به شمال‌شهر نقل مکان کرده، اما هنوز هم در دهه سوگواری اهل‌بیت امام حسین(ع) در هیئت سیدالشهدا این ایام را می‌گذراند.

قلعه‌نویی در این باره می‌گوید: «همیشه سعی می‌کنم که بتوانم در محله پایین‌مان باشم چون نسبت به هیئت سیدالشهدا تعصب دارم و دوست دارم همچنان پابرجا بماند. با همه اینها، سعی می‌کنم طوری برنامه‌ریزی کنم که حداقل روزهای اصلی را در محله پایین باشم».

به گفته نزدیکان قلعه‌نویی، این مربی با کمک‌های مالی‌اش این هیئت را حمایت می‌کند؛ گرچه خودش تمایل چندانی ندارد که در این باره صحبت کند اما به گفته نزدیکان‌اش او علاقه زیادی به عزاداری امام حسین(ع) دارد.

قلعه‌نویی چند سال پیش که به عنوان سرمربی استقلال به این باشگاه رفت، همزمان خانه‌اش را هم عوض کرد. در آن زمان وی دنبال خانه‌ای در جردن بود که زیرزمین بزرگی داشته باشد. سرمربی سابق تیم ملی قرار بود زیرزمین خانه‌اش را به حسینیه تبدیل کند تا در عزای حسینی از آنجا هم برای برگزاری برخی مراسم‌ها استفاده کند. این اتفاق افتاد و البته این مربی که 3 سال بعد با استقلال به قهرمانی لیگ دست یافت، به منطقه پاسداران نقل مکان کرد.

قلعه‌نویی می‌گوید: «البته من دهه اول ماه محرم معمولاً در محله پایین هستم اما بعضی مراسم‌ را در حسینیه برگزار می‌کنم. مثلاً ما در اربعین حسینی برنامه داریم و اتفاقاً جمعیت زیادی هم در این مراسم شرکت می‌کنند».

علی دایی؛ اردبیلی‌‌ها در گلوبندك

چهارراه گلوبندک جایی است که اغلب اردبیلی‌های تهران آنجا جمع می‌شوند تا دهه اول ماه محرم در عزای امام حسین(ع) شرکت کنند.علی دایی (‌اسطوره فوتبال ایران) یکی از همین اردبیلی‌هاست. وی سال‌هاست که در این هیئت، عزاداری می‌کند؛ هیات اردبیلی‌ها در گلوبندک و درست روبه‌روی حسینیه کربلایی‌ها.

در حال حاضر این هیئت دو صحن دارد و 1000 نفر جمعیت را دربرمی‌گیرد؛ البته به نظر می‌رسد در سال‌های آینده مؤسسان هیئت اردبیلی‌ها گنجایش آن را بالا ببرند.

سرمربی راه آهن هر سال شب هشتم ماه محرم در این هیئت خرج می‌دهد. دایی در مصاحبه‌های قبلی‌اش در مورد حضورش در عزاداری امام حسین(ع) گفته است: «ما از بچگی با ائمه بزرگ شدیم و همه چیزمان اینها هستند. نمی‌خواهم شعار بدهم. من در خانواده‌ای بزرگ شده‌ام كه بابام عاشق بود و ما همیشه در اردبیل روزهای عاشورا خرجی می‌دادیم».

او تا چند سال پیش ـ که هنوز یکی از بازیکنان تیم ملی بود ـ سعی می‌کرد ملی‌پوشان را به هیئت اردبیلی‌ها دعوت کند؛ مثل بازیکنانی چون مهدی امیرآبادی. این هیات البته عزاداری خاص خودش را دارد؛. به این ترتیب که هیئت اردبیلی‌ها علامت، طبل و زنجیر ندارد. آنها به صورت دسته از هیئت بیرون نمی‌روند.

مراسم عزاداری این هیئت به سینه‌زنی در حسینیه خلاصه می‌شود. علی دایی البته یک روز بعد از حضور در هیئت اردبیلی‌های مقیم تهران به اردبیل سفر می‌کند تا در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی در زادگاه‌اش باشد.

دایی علاقه عجیبی به عزاداری‌های ماه محرم در زادگاه‌اش دارد، به طوری که هر سال، در روزهای نهم و دهم محرم به اردبیل می‌رود.

رضازاده پرچمدار هیات اباالفضلی ها

حسین رضا زاده در روزهای عزای امام حسین (ع) در اردبیل بسر می برد.او در هیات اباالفضلی های اردبیل شرکت می کند و یکی از اعضای ثابت این هیات قدیمی اردبیل است.

دادکان در بازار دنباله‌رو پدر

محمد دادکان هر سال در ایام عزای حسینی در هیات محبان زهرا که در بازار تهران برگزار می شود میزبان عزاداران و ورزشکاران است.این هیات که بنیانگذارش مرحوم مصطفی دادکان بوده سالهاست که با مدیریت رییس اسبق فدراسیون فوتبال اداره می شود و اتفاقا یکی از شلوغ ترین هیات های پایتخت به شمار می آید.

مایلی‌کهن در محله قدیمی

محمد مایلی کهن سرمربی تیم فوتبال گهر زاگرش دورود در هشت شب دهه نخست محرم در به محله جوادیه می رود و در هیات نادر فریاد شیران حضور می یابد.او در  تاسوعا و عاشورا نیز به بازار تهران می رود و در مراسم های عزاداری مردم شرکت می کند.حاجی مایلی در روزهای پرشور تاسوعا و عاشورا گهگاهی به هیاتی واقع در خیابان گرگان محله قدیمی خود سری می زند.

کاظمی و چند چهره کشتی در هیات زینبیون

فرهاد کاظمی در ایام عزای حسینی در محله جوادیه مداحی می کند و در هیات زینبیون نقش پرنگی دارد.غلامرضا محمدی،علیرضا دبیر و پژمان درستکار از اهالی کشتی هستند که سالهاست در این هیات حضور می یابند و در کنار مردم در مراسم سینه زنی شرکت می کنند.

هیات اول مظلوم میزبان کشتی گیران

هیات اول مظلوم که عباس جدیدی از قهرمانان کشتی در زمره بانیان آن قرار دارد، در ماه محرم میزبان عزاداران در خیابان پیروزی تهران است.این هیات بیشتر چهره های کشتی کشور را به عنوان عزادار در دل خود جا می دهد.

تکیه فوتبالی‌ها و باستانی کاران

محمود خوردبین سرپرست سابق تیم پرسپولیس و مربیان استقلال و جمعی از باستانی کاران مطرح کشور هرشب در هیات سید الشهدا واقع در خیابان معلم تهران حضور می یابند.تعدادی از بازیکنان سرخابی نیز در هیات حاضر می شوند.

والیبالی ها در شهر ری

هیات مکتب القرآن متوسلین حضرت علی اکبر شهر ری نیز هر شب  میزبان اهالی خانواده والیبال است.ملی پوشان والیبال در کنار مردم عزادار شهر ری در این مجلس پرشور حسینی شرکت می کنند. این هیات در مجاورت حرم عبدالعظیم واقع شده است.

سرخپوشان قدیمی در جیحون

بازیکنان سالهای گذشته تیم پرسپولیس در ایام سوگواری امام حسین(ع) به هیات محبان حسینی می روند.محل برگزاری این هیات در خیابان جیحون تهران است.

کفاشیان و یزدانی خرم در یک منطقه 

محمد رضا یزدانی خرم رییس سابق فدراسیون کشتی در شب های دهه نخست ماه محرم در هیات نوباوگان قنات آباد واقع در میدان محمدیه(اعدام سابق) شرکت می کند.همین طور علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال نیز در هیات امام علی(ع) این منطقه می رود.

عزاداری علی کریمی و چند پرسپولیسی در چیذر

علی کریمی،سپهرحیدری،شیث رضایی،حمید علی عسگر در مراسم عزاداری در امام زاده علی اکبر(ع) چیذر تهران که با مداحی محمود کریمی همراه است حضور می یابند.ضمنا محمد پنجعلی کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال  و برخی از همبازیان سابقش به یک هیات قدیمی درخیابان گرگان می روند و غلامعلی کویتی پور مداح نام آشنای کشور چند شب از دهه اول محرم را به دعوت این چهره های فوتبالی در هیات مذکور نوحه سرایی می کند.

هیات ورزشکاران

هیاتی به نام هیات ورزشکاران واقع در میدان اصلی شهر ری با حضور پهلوانان و ورزشکاران در شب های سوگواری سید الشهدا برپا می شود که همواره ورزشکاران مطرح شهرری پای ثابت آن هستند. حسین اوجاقی،حمید سوریان و تعدادی از ورزشکاران سرشناس در این هیات حضور ثابت دارند.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: