آخرین اخبار
کد خبر: ۴۶۱۳۲۳
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱
سبک زندگی، شهرسازی و معماری
انقلاب اسلامی ایران جهان دوقطبی را به جهان سه‌قطبی تبدیل کرد و با سقوط شوروی و پدید آمدن قطب‌های جدید قدرت، تقابل دوگانه جدید اسلام و استکبار کانون توجه جهانیان شد. یکی از شعارهای اساسی انقلاب که بر پایه ایدئولوژی اسلام به پیروزی رسید صدور انقلاب بود. نظام انقلاب اسلامی بر مبنای آموزه‌های اسلامی تأکید دارد و بر مؤلفه‌هایی مانند فرهنگ ایثار و عدالت، معنویت‌گرایی، حق‌گرایی و استقلال‌طلبی استوار است. تلاش محوری انقلاب بر این بوده است که دین را به‌صورت عینی وارد عرصه‌های مختلف زندگی نماید. به همین دلیل با همه انقلاب‌های جهان متفاوت بوده است و این مهم‌ترین وجه تمایز آن است.

یکی از محورهایی که تأثیر دین را می‌توان در آن مشاهده کرد سبک زندگی است یکی از مصادیق سبک زندگی، شهرسازی و معماری است.

لذا پایگاه 598 به همین منظور در پرونده ای به بررسی ابعاد گوناگون این هم خواهد پرداخت.

***********************************

بخش اول:

معماری و شهرسازی تراز انقلاب اسلامی باید در خدمت اهداف نظام اسلامی باشد. معماری و شهرسازی ما باید هویت انقلابی داشته باشد. ازاین‌رو شاخص‌های شهرسازی و معماری انقلاب اسلامی می‌تواند در قالب یک سیستم تبیین شود و دقت شود به نام اندیشه پردازی و نوآوری از اصول منحرف نشود.بخش دوم:

در نگاه غربی محور فضاهای شهری تبدیل به ابزار سود مادی و افزایش تحرک‌های جنسی می‌شود چراکه زیربنا بر شکم و شهوت است. در شهرها نیز از المان‌ها و مبلمان هایی که این ارزش را نشان بدهد و در خاطر شهروندان بماند استفاده می‌کنند و به‌تدریج این ارزش‌ها در وجود انسان نفوذ کرده و او را وادار به تبعیت از آن می‌کند.بخش سوم:
شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه شهرسازی و معماری اسلامی-ایرانی کارنامه قابل قبولی ندارد/ شهرسازی و معماری انقلاب اسلامی باید محصول تفکر انقلابی و جهادی باشد

برای ایجاد ساختار معماری شهری تراز انقلاب اسلامی و توحیدی باید از ظرفیت های دینی استفاده شود. ازاین روبرای تحقق این امر نیازمند ایجاد الگوی راهبردی – عملیاتی هستیم. منابع مورد نظر هم گزاره های دینی است.بخش چهارم:
آسیب شناسی معماری و شهرسازی شهر مشهد/ هدف از ایجاد هتل در اطراف حرم رضا (ع) صرفاً سودآوری شده است/ فضاهای هتل باید دربردارنده مفهوم زیارت باشد/ ارتفاع هتل نباید حریم بصری حرم را مخدوش کند

ساختار معماری، مکان‌یابی و مدیریت این مجموعه‌ها کاملاً غربی است هتل‌های اطراف حرم با هتل‌های کیش و تهران فرقی ندارد. فلسفه ایجاد هتل‌های امروزی با روح زیارت سازگاری ندارد...بخش پنجم:

غرب برای پاسخ‌گویی به کمبودهای عاطفی شهروندان ناشی از کار زیاد، ایجاد به احداث فضاهایی مانند شهربازی کرد که در سیستم اقتصادی آن نیز سایه نظام سرمایه‌داری دیده می‌شود. البته در باب عقلانیت نوع بازی‌های ترسناک و هیجان‌آمیز در شهربازی‌ها بحث زیاد است که در این یادداشت نمی‌گنجد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: