خبرهای لحظه‌ای سایت 598 را در کانال تلگرامی ما به آدرس       https://t.me/www_598_ir بخوانید.             
منفی هشت؛
اظهاراتی مکررا ازسوی دولتی‌ها مطرح می‌شود که آمارها و ارقام نشان می‌دهد در اغلب شاخص‌های اقتصاد کلان دولت روحانی نه‌تنها ضعیف‌ترین عملکرد را داشته، بلکه اغلب وعده‌های رئیس‌جمهور نیز محقق نشده است. مسکن، ارز، اشتغال، تورم، نفت‌زدایی از اقتصاد و بودجه، رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری و... مواردی هستند که در این گزارش بررسی ‌شده‌اند.
پاسخ رستم قاسمی به ادعای جهانگیری:
دولت برای فروش نفت دست به دامن افرادی شد که به آنها برچسب کاسب تحریم می‌زد/ بهتر است دولتمردان کمی هم آمار و ارقام یاد بگیرند
در روزهای گذشته برخی از دولتمردان ادعا کرده‌اند که کسانی که مدعی دور زدن تحریم بودن نتوانستند نفت بفروشند و به کشور کمک کنند. بنده به این آقایان توصیه می‌کنم که قبل از بررسی آمارها در این حوزه اظهار نظر نکنند.
معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت:
آغاز طرح فروش فوق العاده اصناف از امروز/ قیمت‌ کالاهای پرمصرف ایام عید تعدیل می‌شود
عباس قبادی در بخش خبری ساعت ۲۱، با استناد به فرمایشات مقام معظم رهبری به مناسبات روز درخت کاری، از برنامه‌ریزی گسترده در راستای تنظیم بازار کالاهای پرمصرف در ایام عید و ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: امسال به جهت نکاتی که در بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری نیز اشاره شده است، و با توجه به نزدیکی ایام پایانی سال و ماه مبارک رمضان، برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای برای تامین کالا و تنظیم بازار انجام شده است.
واکاوی خدمات سپاه و افتتاح آزادراه غدیر؛
سازنده «علی‌برکت‌الله»‌های دولت
جنگ ترکیبی تازه‌ترین و ظاهراً آخرین تلاش دشمنان این مرز و بوم همچون رژیم وحشی آمریکاست که برای ربودن استقلال سیاسی مردم ایران اسلامی وضع شده است و هر روز دامنه آن گسترده می‌شود. در این نوع جنگ آنچه بیشتر از سایر شئون، افکار عمومی را نشانه رفته، جنگ روانی و تبلیغات غلط است.
در سال‌های اخیر میلیاردها دلار پول ایرانی‌ها در امارات سرمایه‌گذاری شد؛
تور شریک ترامپ برای دلار ایرانی‌ها/ رکود دبی و تور داماک برای ایرانی‌ها
شاید تلاش‌های داماک و دیگر شرکت‌ها برای تبلیغات اغواکننده همین موضوع یعنی تور کردن سرمایه‌های سرگردان ایرانی‌ها باشد؛ اما در سوی دیگر نیز نگاهی به آمار سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در ترکیه داشتیم که یادآور سرمایه‌گذاری سال‌های پیشین ایرانیان در بازار ملک و مستغلات و شرکت‌های دبی دارد، تجربه تلخی که منجر به خروج ده‌ها میلیارد دلار سرمایه از کشور شده است.
ادامه موج جدید ریزش شاخص کل بورس؛
دولت متهم «اصلی» ریزش شاخص بازار سرمایه
موج جدید ریزش شاخص بورس از یک هفته پیش شروع شده و سهامداران نگران ارزش دارایی‌های خود هستند. کارشناسان، اصلی‌ترین دلیل کاهش شاخص بورس را اول سیگنال‌های کاهش قیمت ارز و دوم اتفاقات حوزه فولاد می‌دانند. دیروز بخشی از سهامداران با تجمع مقابل سازمان بورس به شرایط کنونی بازار سرمایه اعتراض کردند.
کاهش قابل توجه مصرف کالاهای اساسی در خانوارها؛
چگونه لجاجت ۷ ساله رئیس‌جمهور باعث کوچکتر شدن سفره خانوارها شد؟
طی دوره دولت روحانی، سرانه مصرف گوشت طیور به‌ازای هر نفر ۲ کیلوگرم، شیر و محصولات لبنی ۹ کیلوگرم، روغن و چربی‌ها ۳ کیلوگرم، قندوشکر ۶ کیلوگرم، برنج ۵ کیلوگرم، گندم ۴ کیلوگرم و گوشت قرمز ۴ کیلوگرم کاهش‌یافته و ماهی و میگو نیز تقریبا درحال حذف کامل از سفره‌هاست.
چند خط در باب چرخه باطل بودجه ۱۴۰۰؛
بودجه سالانه یا عجایب هفتگانه!
در چند سال اخیر هنگام بررسی بودجه كل كشور، موضوع بودجه نهادهای مذهبی حاكمیتی در برخی رسانه ها به شدت برجسته و پررنگ می شود. این امر موجب شده حتی بررسی های كارشناسانه بودجه توسط متخصصان تحت الشعاع قرار گیرد و كمتر فردی حوصله شنیدن درباره ایرادات و نواقص جدی آن را داشته باشد. گویی اراده ای در میان است تا كمتر به عیوب و كاستی های بودجه توجه شود.
نقش رانت اطلاعاتی حقوقی ها در بازار سرمایه؛
فساد در بورس جولان می‌دهد!/ 90 درصد حقوقی ها شرکت هایی هستند که وابسته به دولت هستند
چرا بگویم 1 حقوقی بلکه 90 درصد حقوقی ها مخصوصا شرکت هایی که وابسته به دولت هستند. بیشترین فساد مربوط به این 19 ‌نماد تاثیرگذار و مهم بازار رخ داده است که 50 هزار میلیارد تومان فقط این 19 نماد در اوج فروخته اند اما در این ریزش کمتر از ۹ هزار میلیارد تومان خرید داشته اند.
دولت روحانی باز هم رکورد شکست؛
تورم نقطه‌ای در مهر ۴۱ درصد شد/ ثبت بالاترین تورم ماهانه در ۲ سال اخیر/ متوسط هزینه خانوار در کمتر از سه سال ۲.۵ برابر شد
تورم نقطه ای در مهر 99 را 41 درصد اعلام کرد. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 41 درصد بیشتر از مهر 98 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده اند. یعنی اگر یک ایرانی بیکار نباشد، حقوقش را بدهند، خانه و ماشین داشته باشد باز هم از سال قبل عقب تر است.
بازار دو سر باخت سهام عدالت؛
سهام عدالت برای همه نان داشت جز مالکان اصلی‌اش!
هفته جاری، روز‌های خوبی برای دارندگان سهام عدالت نبود. فروش سهام عدالت که دو هفته‌ای بود به حالت تعلیق درآمده بود در حالی از ابتدای هفته از سر گرفته شد که با نارضایتی عمیق سهام‌داران همراه بود. افرادی که همزمان با دوران شیوع ویروس کرونا و افزایش شدید قیمت‌ها قصد داشتند بخشی از سهام عدالت خود را به فروش رسانده و در مقابل مبالغ موردنیاز خود را دریافت کنند، این در حالی است که واقعیت بازار سرمایه با تصورات آن‌ها فاصله قابل توجهی داشته است.
اخبار کوتاه