خبرهای لحظه‌ای سایت 598 را در کانال تلگرامی ما به آدرس       https://t.me/www_598_ir بخوانید.      پیامبر مهربانی(ص): هر کس در نوشته‌ای، صلوات را بنویسد، تا زمانی که آن نوشته پابرجاست، همواره فرشتگان برای او آمرزش می‌طلبند.      
ادامه موج جدید ریزش شاخص کل بورس؛
موج جدید ریزش شاخص بورس از یک هفته پیش شروع شده و سهامداران نگران ارزش دارایی‌های خود هستند. کارشناسان، اصلی‌ترین دلیل کاهش شاخص بورس را اول سیگنال‌های کاهش قیمت ارز و دوم اتفاقات حوزه فولاد می‌دانند. دیروز بخشی از سهامداران با تجمع مقابل سازمان بورس به شرایط کنونی بازار سرمایه اعتراض کردند.
کاهش قابل توجه مصرف کالاهای اساسی در خانوارها؛
چگونه لجاجت ۷ ساله رئیس‌جمهور باعث کوچکتر شدن سفره خانوارها شد؟
طی دوره دولت روحانی، سرانه مصرف گوشت طیور به‌ازای هر نفر ۲ کیلوگرم، شیر و محصولات لبنی ۹ کیلوگرم، روغن و چربی‌ها ۳ کیلوگرم، قندوشکر ۶ کیلوگرم، برنج ۵ کیلوگرم، گندم ۴ کیلوگرم و گوشت قرمز ۴ کیلوگرم کاهش‌یافته و ماهی و میگو نیز تقریبا درحال حذف کامل از سفره‌هاست.
چند خط در باب چرخه باطل بودجه ۱۴۰۰؛
بودجه سالانه یا عجایب هفتگانه!
در چند سال اخیر هنگام بررسی بودجه كل كشور، موضوع بودجه نهادهای مذهبی حاكمیتی در برخی رسانه ها به شدت برجسته و پررنگ می شود. این امر موجب شده حتی بررسی های كارشناسانه بودجه توسط متخصصان تحت الشعاع قرار گیرد و كمتر فردی حوصله شنیدن درباره ایرادات و نواقص جدی آن را داشته باشد. گویی اراده ای در میان است تا كمتر به عیوب و كاستی های بودجه توجه شود.
نقش رانت اطلاعاتی حقوقی ها در بازار سرمایه؛
فساد در بورس جولان می‌دهد!/ 90 درصد حقوقی ها شرکت هایی هستند که وابسته به دولت هستند
چرا بگویم 1 حقوقی بلکه 90 درصد حقوقی ها مخصوصا شرکت هایی که وابسته به دولت هستند. بیشترین فساد مربوط به این 19 ‌نماد تاثیرگذار و مهم بازار رخ داده است که 50 هزار میلیارد تومان فقط این 19 نماد در اوج فروخته اند اما در این ریزش کمتر از ۹ هزار میلیارد تومان خرید داشته اند.
دولت روحانی باز هم رکورد شکست؛
تورم نقطه‌ای در مهر ۴۱ درصد شد/ ثبت بالاترین تورم ماهانه در ۲ سال اخیر/ متوسط هزینه خانوار در کمتر از سه سال ۲.۵ برابر شد
تورم نقطه ای در مهر 99 را 41 درصد اعلام کرد. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 41 درصد بیشتر از مهر 98 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده اند. یعنی اگر یک ایرانی بیکار نباشد، حقوقش را بدهند، خانه و ماشین داشته باشد باز هم از سال قبل عقب تر است.
بازار دو سر باخت سهام عدالت؛
سهام عدالت برای همه نان داشت جز مالکان اصلی‌اش!
هفته جاری، روز‌های خوبی برای دارندگان سهام عدالت نبود. فروش سهام عدالت که دو هفته‌ای بود به حالت تعلیق درآمده بود در حالی از ابتدای هفته از سر گرفته شد که با نارضایتی عمیق سهام‌داران همراه بود. افرادی که همزمان با دوران شیوع ویروس کرونا و افزایش شدید قیمت‌ها قصد داشتند بخشی از سهام عدالت خود را به فروش رسانده و در مقابل مبالغ موردنیاز خود را دریافت کنند، این در حالی است که واقعیت بازار سرمایه با تصورات آن‌ها فاصله قابل توجهی داشته است.
دلار وارد کانال 31 هزارتومان شد؛
دولت روحانی همچنان «رکورددار تورم» در نیم قرن اخیر ایران است
امروز در حالی دلار وارد کانال 31 هزارتومان شد که به استناد گزارش مرکز آمار دولت حسن روحانی رئیس جمهوری فعلی ایران رکورد دار بیش از نیم قرن تورم در ایران است و نرخ تورم سالانه در دوران روحانی رکورددار ۶۰ سال اخیر بوده است و به‌جز سال ۱۳۷۴ (دوره ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی) بالاترین نرخ تورم طی ۶۰ سال اخیر یعنی از سال ۱۳۳۸ در دوران ریاست جمهوری او رخ داده است.
وزیر راه: لزوم «ممنوعیت» انتشار آمار برای جلوگیری از التهاب بازار!
سانسور آمارها؛ جلوگیری از التهاب یا سرپوش بر ناکارآمدی؟!
محمد اسلامی در تشریح دلایل التهابات اخیر بازار مسکن گفت: «التهابات موجود در بازار‌های موازی و اقتصاد کلان بر تمام بخش‌ها تاثیر گذاشته و مسکن هم به عنوان یک بخش مهم از این بازار‌ها تاثیر گرفته است، بنابراین با انتشار اطلاعات و آمار مختص یک کلانشهر باعث ایجاد التهاب در بخش مسکن در کل کشور خواهیم شد و معتقدم با انتشار اینگونه اطلاعات نباید امید مردم را ناامید کنیم».
فرار به جلوی اصلاح‌طلبان پیش از انتخابات۱۴۰۰؛
مقصر گرانی‌ها، کم بودن اختیارات رئیس‌جمهور و اشکالات قانون است!
ربیعی در حالی از کافی نبودن اختیارات دولت و لزوم تصمیمات سران قوا برای کوتاه کردن فرآیند تصمیم‌گیری سخن می‌گوید که آخرین نمونه از این دست تصمیم‌گیری‌ها، گران کردن یکباره بنزین و غائله اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ بود!
رکورد‌های منفی اقتصاد کشور؛
وضعیتی که روحانی در کشور بوجود آورد/ ایران در تورم، چهارمِ دنیا و اولِ منطقه شد + جدول
متوسط تورم ۵ ساله اخیر ایران پس از کشورهای ونزوئلا، آرژانتین و سودان در رتبه چهارم با بالاترین نرخ تورم در جهان قرار داشته است. طبق این آمارها، در بین کشورهای همسایه به‌جز عراق، بحرین و ترکمنستان که نرخ تورم آنها برای سال ۲۰۱۹ هنوز منتشر نشده، ایران با تورم ۴۰ درصدی وضعیت نامطلوب‌تری نسبت‌به ۱۲ کشور دیگر دارد.
دستاوردسازی از پروزه های دولت قبل!
زنگنه: اگر این دولت نبود، یک واحد پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم نبود!/ مدیر اسبق نفتی: ستاره خلیج فارس قبل از وزارت زنگنه ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت
فرهاد احمدی بیان کرد: پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی و بیش از ۶۰ درصد پیشرفت مالی داشته است. بر این اساس اینکه وزیری مانند آقای زنگنه با این تجربه کاری بخواهد زحمات دیگران را نادیده بگیرد و بگوید پروژه مال ما بود، تنگ نظری است.
اخبار کوتاه