کد خبر: ۱۰۵۰۳۷
زمان انتشار: ۱۸:۱۲     ۱۶ دی ۱۳۹۱
نویسنده مشهور آمریکایی:
«جوزف فرح» روزنامه‌نگار معروف آمریکایی با پیش‌بینی چشم‌اندازی نامناسب برای اسرائیل، می‌گوید ترس از تنهاتر شدن اسرائیل را از حمله به ایران بازداشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مدتی است که به کلی موضوع حمله نظامی به ایران را از صدر گفتگوهای خود کنار گذاشته است. این در حالی است که وی مدت‌ها داعیه حمله قریب‌الوقوع به ایران را داشت و حتی جلسات اضطراری نیز در این مورد تشکیل داده بود.

«جوزف فرح» نویسنده و روزنامه‌نگار معروف آمریکایی به همین بهانه با انتشار مطلبی در پایگاه «ورلد نیوز دیلی» به چرایی این رفتار نتانیاهو پرداخته و آن را ناشی از واهمه وی از هرچه منزوی‌تر شدن اسرائیل دانسته است.

وی در بخشی از مطلب خود آورده است: تحلیلگران منطقه‌ای می‌گویند عدم اقدام اسرائیل به حمله نظامی بیش از آنکه به دلیل ناتوانی‌های نظامی باشد، در واهمه اسرائیلی‌ها از منزوی‌تر شدن به خصوص در رابطه با آمریکا، ریشه دارد. اسرائیل می‌داند اگر آمریکا نسبت به ذخایر انرژی مستقل شود، منافعش در منطقه هرچه بیشتر کاهش می‌یابد.

این نویسنده آمریکایی در بخش دیگری از یادداشت خود آورده است: حتی اگر ایران واقعا تصمیم بگیرد مسیر دستیابی به سلاح هسته‌ای را بپیماید و به این تسلیحات دست یابد، تهدیدی که متوجه آمریکا می‌کند، کمتر از تهدیدی است که متوجه اسرائیلی می‌شود.

در بخشی دیگر از این مطلب به گزارش گروه اطلاعاتی «استراتفور» استناد شده است. در این گزارش آمده است که آمریکا هیچ تهدید مستقیمی از جانب ایران نمی بیند و به همین جهت دست به حمله علیه ایران نخواهد زد. تهدید ایران هسته‌ای تنها علیه متحد آمریکا یعنی اسرائیل خواهد بود، اما این امر آمریکا را نسبت به حمله به ایران مجاب نخواهد کرد، مگر اینکه آمریکا به معنای واقعی کلمه گزینه دیگری نداشته باشد.

او همچنین در مورد آینده پیش‌روی اسرائیل نوشته است: تحلیلگران می‌گویند انزوای احتمالی اسرائیل به خصوص در رابطه با آمریکا، و همچنین عدم اطمینانی که اسرائیل به دلیل گسترش حضور نظامی اهل سنت در منطقه پیش‌رو دارد، آینده بلندمدت خوبی را برای اسرائیل در بر نخواهد داشت. دغدغه اسرائیل در مورد منافع آمریکا در خاورمیانه هم دیگر عامل مهمی است که در چشم‌انداز بلندمدت وضعیت اسرائیل تأثیرگذار است.

تحلیلگران همچنین می‌گویند دیگر موضوعی که روابط آمریکا و اسرائیل را تیره می‌کند، بحث شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری است و قدس شرقی است. دغدغه اصلی در این موضوع این است که اسرائیل در حال ساخت و ساز در منطقه‌ای است که به فلسطینی‌ها تعلق دارد.

در بخش دیگری از گزارش استراتفور آمده است: از حدود ده سال دیگر، آمریکا نیاز بسیار کمتری به انرژی خلیج فارس خواهد داشت و همین امر منافع ژئوپلیتیک آمریکا در این منطقه را به شدت کاهش می‌دهد. این امر اسرائیل را از این هم تنهاتر خواهد کرد.

جوزف فرح می‌افزاید: اگر در آینده نزدیک در ایران تغییر و تحول سیاسی بزرگی رخ ندهد، اسرائیل همچنان مجبور خواهد بود با کشوری هسته‌ای روبرو باشد.

وی در پایان مطلب خود را با این بخش از گزارش استراتفور نتیجه‌گیری می‌کند: در حقیقت خطرات استراتژیک اسرائیل پایانی ندارد و این بدان معنی است که اسرائیل باید بتواند رابطه خود با واشنگتن را با درایت بیشتری مدیریت کند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۲
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها