کد خبر: ۱۰۵۴۶۲
زمان انتشار: ۱۲:۵۳     ۱۸ دی ۱۳۹۱
مدیرعامل باشگاه استقلال گفت: اگر رئیس فدراسیون فوتبال بودم، قلعه‌نویی را جای کی‌روش سرمربی تیم ملی می‌کردم.

به گزارش 598 به نقل از مشرق، علی فتح‌الله‌زاده در گفت‌وگو با تسنیم، درباره استقلال و مسائل مختلف این باشگاه و همچنین تیم ملی و فدراسیون فوتبال صحبت‌هایی انجام داد.

متن کامل این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید.

از ابتدای فصل شروع کنیم. زمانی که تیم را می‌بستید با توجه به تغییر و تحولاتی که در کادر فنی استقلال به وجود آمده بود، هدفگذاری شما موفقیت در چند جام بود؟ اصلا فکر می‌کردید در پایان هفته بیستم لیگ برتر استقلال صدرنشین باشد؟

- از ابتدای فصل برای قهرمانی در یک جام برنامه‌ریزی کردیم و به دنبال این بودیم که در لیگ قهرمانان آسیا ضمن صعود از مرحله گروهی به مراحل بعدی نیز راه پیدا کنیم. اگر یک جام بگیریم به هدف خود رسیده‌ایم و اگر به دو جام برسیم به بالاتر از هدف خود دست یافته‌ایم و عملکردی فراتر از برنامه‌ریزی خود داشته‌ایم اما در این بین یک بحثی وجود دارد.

چه بحثی؟

- بحث ما بحث هواداران است. اگر سایر تیم‌ها هواداران‌شان کمتر به ورزشگاه می‌روند و یا اصلا برای حمایت از تیم خود به ورزشگاه نمی‌روند دلیل و بهانه‌ای دارند. اگر هواداران رقیب ما، پرسپولیس به ورزشگاه نمی‌روند قطعا به خاطر این است که از جایگاه تیم خود ناراضی هستند اما هوادار ما چرا نمی‌آید؟ قطعا این نیامدن آنها باعث می‌شود بازیکنان ما دلسرد شوند و آن توانایی بالقوه خود را بروز ندهند. این یک واقعیت است و اگر هواداران ما به ورزشگاه نیایند به مشکل برمی‌خوریم. همه دلخوشی ما به هواداران است و اینکه آنها را خوشحال کنیم و اگر ببینیم که تیم را خوب ببندیم یا بد ببندیم برای هوادار فرقی نمی‌کند، طبیعی است که انگیزه ما از بین می‌رود و دلسرد می‌شویم.

علت اینکه هواداران شما به ورزشگاه نمی‌آیند چیست؟

- واقعا نمی‌دانم. تعجب می‌کنم با این همه مشکلات و سختی‌ها تیمی را ساخته و پرداخته کرده‌ایم که خوب نتیجه می‌گیرد و بازی می‌کند اما بازهم تماشاگران برای همراهی تیم به ورزشگاه نمی‌آید. چرایش را نمی‌دانم. شاید هواداران با ما قهر کرده‌اند، شاید با فوتبال قهر کرده‌اند. هوادار استقلال حتی اگر با فوتبال قهر کرده باشد نباید با استقلال قهر کند.

قبول کنید دلسردی کلی نسبت به فوتبال به وجود آمده و کمتر تماشاگران برای حمایت از تیم‌های محبوب خود به ورزشگاه می‌آیند.

- می‌دانم. این مشکل فراگیر است اما ما از هوادار استقلال انتظار داریم وقتی تیم محبوبش خوب بازی می‌کند، برنامه دارد و در کورس قهرمانی است به ورزشگاه بیایند و از تیم خود حمایت کنند. باور کنید بدون هوادار دیگر انگیزه‌ای برای ما نمی‌ماند. ما با این همه مشکلات و حواشی، داریم کار را پیش می‌بریم به امید اینکه تیم موفق شود، تیمی که برای هواداران است.

کدام مشکلات و حواشی؟

- متاسفانه اخبار دروغ در مورد تیم ما زیاد ساخته می‌شود. خبری را دیدم مبنی بر اینکه وقتی فتح‌الله‌زاده به باکو رفته بود بازیکنان استقلال برای بازی مقابل سایپا هتل نداشتند و وزیر برای حل این مشکل وارد عمل شده است. این کذب محض است! من تا کار را درست نکردم، نرفتم. در دقایق آخر و به زحمت به هواپیما رسیدم.

قبل از رفتن به باکو با آقای ترکاشوند، رئیس شرکت توسعه و تجهیز  اماکن ورزشی یک ساعت گفت‌وگو کردم و پس از حل مشکلات و ابلاغ آن به معاونم که کار هتل درست شده و با خیال راحت فردا تیم را به هتل ببرید، تهران را ترک کردم.  بعد می‌گویند فتح‌الله‌زاده نبود و استقلال هتل نداشت! من واقعا از این اخبار دروغ دلگیر و ناراحت می‌شوم. اینها درست نیست. ایراد می‌گیرند که فتح‌الله‌زاده امسال چند بار به باکو رفته در حالی که سفر چند روز پیش من برای دومین بار در سال جاری صورت گرفت آن هم به این دلیل که اگر نمی‌رفتم مشکلاتی برای تحصلیم پیش می‌آمد. در واقع از درس خواندن من هم ایراد می‌گیرند.

قبول دارم دوستان در رسانه‌ها کار می‌کنند و در شرایطی که اخبار به سرعت می‌رود، می‌خواهند از هم عقب نمانند اما از روزنامه‌ای که با من در ارتباط است انتظار دارم قبل از انتشار یک خبر کذب با بنده تماس بگیرد و از صحت و سقم خبری که می‌خواهد کار کند باخبر شود. اعتقاد دارم باید مقداری هویت روزنامه نگاری را بالا ببریم. الان دیگر مردم اعتماد ندارند. آنها همین چیزها را می‌بینند که اعتماد نمی‌کنند. آنها می‌بینند که ما می‌گوییم فرهاد مجیدی مشکلی برای ثبت قرارداد ندارد اما می‌پردازند به اینکه مجیدی مشکل دارد. متاسفانه رسانه ملی هم برای مشکلی که وجود ندارد در سه مورد وقت می‌گذارد.  واقعا چرا؟!

اجازه دهید در خصوص موارد مختلف یک به یک جلو برویم. از بحث حضور هواداران زیاد دور نشویم. شما فکر می‌کنید اگر پرسپولیس شرایط شما را داشت هواداران این تیم چقدر برای تماشای بازی تیم محبوب‌شان به ورزشگاه می‌رفتند؟

- قطعا آنها استقبال خوبی از بازی پرسپولیس می‌کردند و خیلی بیشتر از امروز به ورزشگاه می‌رفتند. پرسپولیسی‌ها اگر تیم‌شان برای قهرمانی تلاش می‌کرد، بدون شک سه، چهار برابر امروز به ورزشگاه می‌آمدند.

در خصوص بحث هتل هم لازم است به یک نکته اشاره کنیم که امیر قلعه‌نویی بعد از دیدار با سایپا اعلام کرد پاداش و یکی از قسط‌های قرارداد بازیکنان و مربیان استقلال پرداخت نشده و لازم است فتح‌الله‌زاده و وزیر ورزش به  این موضوع ورود و فکری کنند.

- من فکرهای خود را کرده‌ام. همین چیزهاست که من را ناراحت می‌کند. من از صبحت‌های آقای قلعه‌نویی ناراحت نیستم، از برداشت‌های بعضا غلطی که از صحبت‌های ایشان می‌شود، ناراحتم. همه ما وظیفه‌ای داریم. به همان اندازه که مربیان و بازیکنان تیم وظیفه دارند، وظایفی بر دوش من به عنوان مدیرعامل باشگاه است. حرف من این است وقتی من به وظایف خود عمل کرده‌ام باید بازهم به من حمله شود؟ ما اول فصل آمدیم و گفتیم 50 درصد از هزینه‌های استقلال را خودمان تامین می‌کنیم و 50 درصد باقی مانده نیز از سوی وزارت ورزش و جوانان تامین شود. من این 50 درصد را تا نیم‌فصل آوردم، آن هم در شرایطی که می‌توانستم تا پایان فصل این رقم را تامین کنم. حالا شما بگویید من خوب کار کردم یا بد؟

  با این شرایطی که می‌گوید کارتان را انجام داده‌اید.

- نمی‌خواهم به من بگویند خوب کار کردم، این پیشکش، حداقل نگویند فتح‌الله‌زاده نمی‌تواند درآمد کسب کند. چرا این صحبت را می‌کنند؟ یا از بی‌اطلاعی آنهاست یا مغرضانه حرف می‌زنند. از این دو حالت خارج نیست. یا در یک باندی هستند که می‌خواهند ما را خراب کنند یا بی اطلاع‌اند. خوش بینانه است که بگوییم بی‌اطلاع هستند. من امروز باید تشویق شوم، چون به تعهدی که داده بودم و باید تا آخر فصل به آن عمل می‌کردم در نیم فصل موفق به انجامش شدم و تیمم بهترین بازی را کرده و صدرنشین است. با این حال به من می‌تازند! چرا؟ چون من پول ندارم؟! متاسفانه آدمی که پول ندارد را می‌زنند اما با افرادی که پول دارند و تیم‌شان سیزدهم جدول است، کاری ندارد. واقعا چرا؟ این سؤال بزرگی است که پیش آمده است.

شما برای این سؤال بزرگ جوابی ندارید؟

- چرا دارم. آنهایی که هوادار واقعی و صادق هستند و فوتبال را خوب می‌فهمند هم جواب این سؤال را می‌دانند.

جواب این سؤال چیست؟

- من جوابی نمی‌دهم و آنهایی که فهم فوتبال دارند می‌دانند چرا به ما حمله می‌شود! چرا مدیر تیمی که صدرنشین است را می‌زنند؟ چرا همه حملات این طرف است؟ قضیه کاپیتانی تیم ما اینقدر بزرگ بود که به آن پرداخته شد؟! کاپیتانی تیم بزرگی چون استقلال خیلی با اهمیت است اما چرا اینقدر به آن پرداخته شد؟! یعنی در تیم ما هم به این اندازه به موضوع کاپیتانی پرداخته شد؟! باور کنید اینقدر نبود. اگر اینقدر که وانمود می‌کردند کاپیتانی در تیم ما اهمیت داشته و مورد بحث بوده، پس چرا رحمتی به این راحتی بازوبند را به جباری داد؟

  اما قبول دارید همین موضوع کاپیتانی و یا شاید مسائل دیگر باعث شد رابطه مهدی رحمتی و جواد نکونام مانند ابتدای فصل نباشد؟

- هیچ اشکالی ندارد. خیلی اهمیت ندارد که رابطه نکونام و رحمتی مانند ابتدای فصل باشد یا نباشد! اینها دو تا آدم هستند. شما در محل کار خود، رابطه‌تان با دیگر همکاران‌تان هر روز به یک شکل است؟ پیش می‌آید که گاهی اوقات از هم دلگیر باشید و روابط‌تان سرد باشد. اینها طبیعی است و پیش می‌آید اما اینکه بیایند و آن را در بوق و کرنا کنند طبیعی نیست. اینکه بیایند و بگوید یک بازیکن به بازیکن دیگر چپ چپ نگاه کرده، غیر طبیعی است. اینکه بگویند هر لحظه امکان دارد آنها باهم درگیر شوند، غیرطبیعی است!

شما نگران نیستید روابط موجود بین رحمتی و نکونام به تیم لطمه بزند؟

- به هیچ عنوان. من داخل این برنامه هستم و هیچ احساس بدی به من دست نداده است. بچه‌ها در خصوص کاپیتانی راحت باهم کنار آمدند. والله آن طور که بیرون نشان داده می‌شد، نبوده و نیست. من هم دوست دارم فوتبال با حواشی گرم شود اما نه حواشی که از دست رسانه‌ها خارج شود. متاسفانه ما داریم به آن فضا می‌رویم و به نظرم این کار اصلا درست نیست. همانطور که در خصوص موضوع کاپیتانی بچه‌ها به خوبی عمل کردند، اطمینان داشته باشید اگر در آینده باز هم مشکلی باشد آنها به راحتی آن را حل و فصل می‌کنند.

برخی معتقدند حضور امیر قلعه‌نویی باعث شده اثرگذاری حاشیه‌‌ها کمتر شود و با وجود این مسائل استقلال همچنان صدرنشین جدول رده بندی باشد. البته این اعتقاد وجود دارد که اگر هر مربی دیگری جای امیر قلعه‌نویی بود، به مشکل می‌خورد. برای مثال اگر مظلومی سال گذشته با این حواشی روبرو می‌شد، مشکل پیدا می‌کرد.

- این حواشی را به خاطر آقای قلعه‌نویی برای ما می‌سازند! اگر مربی دیگری به جای قلعه‌نویی سرمربی استقلال بود ما این مشکلات را نداشتیم. ما پر از حاشیه هستیم چون به خاطر آقای قلعه‌نویی این همه حاشیه برای ما درست می‌کنند. آن هم دلیل دارد.

چه دلیلی؟

- چون مربی بزرگی است و می‌ترسند در استقلال خوب کار کند و به قهرمانی برسد، آن وقت برای هدایت تیم ملی مطرح شود. به همین خاطر برای استقلال حاشیه می‌سازند تا تیم و قلعه‌نویی موفق نباشند! با مظلومی اینقدر حاشیه نداشتم. من همان مدیر سال گذشته هستم. پارسال هم مشکلات زیاد بود اما این همه حاشیه نداشتیم. من از اول می‌دانستم برای ما و آقای قلعه‌نویی ایجاد حاشیه می‌کنند به همین خاطر خود را آماده مقابله با هر مشکل و حاشیه کرده‌ام. به همین دلیل این همه حاشیه‌ای که بر ما گذشته را من هیچ می‌دانم و آنها را مهم نمی‌دانم.

برای ما این سؤال پیش می‌آید که نکونام به عنوان یک بازیکن حرفه‌ای که حضور در فوتبال اروپا را تجربه کرده، آیا اگر در آنجا هم مشکلی که هیچکس نمی‌داند چیست رخ می‌داد برای خود این حق را قائل بود که دو روز در تمرینات شرکت نکند و باشگاه هم با شرایطش کنار بیاید؟

- اطمینان دارم اگر در تیم اوساسونا نیز همین اتفاق برای نکونام رخ می‌داد، مدیرعامل این باشگاه برخوردی را می‌کرد که من با او کردم اما شاید جواد در اوساسونا این کار را نمی‌کرد و ناراحتی خود را با غیبت در تمرینات بروز نمی‌داد. نکونام با شرایط فعلی ما در تمرینات غیبت و از وضعیت موجود ابراز ناراحتی کرد. البته کار او درست نبود و به خودش هم گفتم و این را پذیرفت ولی اینکه ما چگونه بگوییم و او چگونه بپذیرد مهم است. اگر در دیگر تیم‌ها مشکلی که برای نکونام به وجود آمد، پیش آمده بود، اطمینان داشته باشید آنها با بحرانی بزرگ مواجه می‌شدند اما ما این مشکل را جمع و مدیریت کردیم. خیلی موارد دیگر را هم مدیریت کرده و می‌کنیم اما به چشم نیامده و نمی‌آید.

چطور؟

- از روز اولی که کار را شروع کردیم گفتند فتح‌الله‌زاده با قلعه‌نویی مشکل دارد! قلعه‌نویی با فلانی مشکل دارد و اینها با هم خوب نیستند! بعد دیدند از این فضا نمی‌توانند استفاده کنند، چون رابطه خوب و صمیمی بین ما وجود دارد به همین خاطر رفتند سمت بازیکنان تا بین آنها ایجاد حاشیه کنند.

برای تک تک بازیکنان ما حاشیه ساختند، در خصوص کنار گذاشتن لیام ردی از تیم استقلال چقدر حاشیه درست کردند؟! مشکلی که ما داشتیم، ذوب آهن، تراکتورسازی و سپاهان نیز به گونه‌ای با آن دست به گریبان بودند اما شما ببینید برای آنها چقدر داستان درست کردند و برای ما چقدر. جالب است وقتی می‌پرسیم چرا تا این حد که به موضوع ردی پرداختید به بازیکنان دیگر تیم‌ها نپرداختید، می‌گویند چون از پشت پرده آنها باخبر نیستیم! مگر می‌شود؟! چطور از اخبار پشت پرده ما باخبر هستند و از اخبار پشت پرده دیگر تیم‌ها خبر ندارند؟! من دلیلش را می‌دانم چون اینجا یکی از دوستان‌شان هست که به خاطر او سه بار در برنامه‌شان به موضوع ردی می‌پردازند.

من خیلی ساده توضیح دادم که در فهرست خود فقط یک جای خالی داریم. گفتند مجیدی را نمی‌توانید جای ردی در فهرست استقلال قرار دهید، گفتیم ایرادی ندارد به جای توزی نام او را ثبت می‌کنیم! ایراد کار کجاست؟ ما نام مجیدی را در فهرست استقلال ثبت کردیم و یک جای خالی دیگر هم داریم، آن هم در شرایطی که عنوان می‌کردند جا برای مجیدی نداریم!

در این زمینه بارها توضیح دادیم اما باز هم ابراز تعجب کردند. کجای این موضوع عجیب است؟! وقتی ما شکایت کردیم و آمدید دادگاه آن وقت به آقای قاضی توضیح می‌دهید که کجای کار ما عجیب بوده و ایراد داشته است. دو بازیکن داشتیم که کنار گذاشتیم و به جای یکی از آنها مجیدی را گرفتیم. کجای این کار ایراد دارد؟! متاسفانه عده‌ای بی‌رحمانه علیه ما خرج می‌کنند تا همه چیزمان را زیر سؤال ببرند و برخی آدم‌های نادان هم در طعمه آنها گیر و به ما حمله می‌کنند.

معطلی بیش از اندازه فرهاد مجیدی در هیات فوتبال برای ثبت قرارداد به خاطر نرسیدن برگه فسخ قرارداد ردی هم در به وجود آمدن این شائبه‌ها کم‌تاثیر نبود.

- اصلا این طور نیست. حتی اگر ردی مشکل داشته ما می‌توانستیم به جای توزی قرارداد مجیدی را ثبت کنیم. هر دو را ما یک روز آزاد کردیم. روزی که برای ثبت قرارداد مجیدی به هیات فوتبال مراجعه کردیم، گفتند پرونده این دو بازیکن باید فردا به کمیته انضباطی برود. پرونده بازیکنان تراکتورسازی، سپاهان و ذوب آهن نیز همان روز به کمیته انضباطی رفت. فردا حکم دادند که این دو بازیکن آزاد هستند و ما قرارداد بازیکن جدید خود را ثبت کردیم. کجای این کار ایراد دارد؟

در این شرایط آن آدم جویای نامی که دو کلمه حقوق خوانده، برای ما نسخه می‌پیچد بدون اینکه از موضوع خبر داشته باشد. در این اوضاع و احوال برخی روزنامه‌هایی که وابستگی‌هایی دارند رو به انتشار اخباری خلاف واقع می‌آورند که برای ما تقریبا قابل گذشت و اغماض است اما از رسانه ملی آن هم نه همه شبکه‌های تلویزیونی انتظار بیشتری داریم. متاسفانه آقای فردوسی‌پور در برنامه 90 بیش از اندازه به برخی از مسائل دامن می‌زند و واقعا برای من جای سؤال دارد که چرا بیش از حد به برخی از موارد در این برنامه پرداخته می‌شود! در این خصوص حرف‌هایی برای گفتن دارم که در یک برنامه زنده تلویزیونی خواهم گفت که چرا چنین رویه‌ای از سوی برنامه 90 پیش گرفته شده است.

در این خصوص صحبتی هم با آقای ضرغامی داشته‌اید؟

- نه اما به یکی از دوستان پیغام فرستادم که بالاخره باید از تلویزیون مراقبت شود. تلویزیون نمی‌تواند برنامه شخصی داشته باشد. هزینه برنامه‌های تلویزیون از بیت‌المال تامین می‌شود و برای همه ملت ایران است. ما نباید به یک گزارشگر اجازه دهیم که مسائل و دعواهای شخصی خود را در تلویزیون مطرح کند، ما با او مقابله خواهیم کرد.

شما گفتید خیلی از حواشی استقلال به خاطر قلعه‌نویی به وجود آمده است. با این شرایط چرا در عرصه مدیریتی برای شما ایجاد حاشیه می‌شود؟

- من هم مشابه آقای قلعه‌نویی هستم دیگر.

یعنی شما را هم گزینه‌ای برای هدایت تیم ملی می‌دانند؟!

- نه من تیم ملی را نمی‌خواهم!

پس حتما برای ریاست فدراسیون فوتبال مطرح هستید؟

- من هم به هر حال در فوتبال مطرح هستم و به عنوان یک مدیر موفق به فعالیتم ادامه داده‌ام. تعداد قهرمانی‌های من در استقلال رو به افزایش است که این موضوع برای خیلی‌ها قابل تحمل و خوشایند نیست. این یک واقعیت است.

در خصوص ناراحتی نکونام صحبت نکردید...

- خدا می‌داند من چیزی پشت پرده ندارم و حرف‌هایم همان‌هایی است که قبلا عنوان کردم. نکونام یکسری شوخی‌هایی که بچه‌ها باهم داشته‌اند را جدی تلقی می‌کرده است. من هم به او توضیح دادم این شوخی‌ها در اینجا طبیعی است و خوشبختانه او حرف مرا پذیرفت.

شوخی در چه موردی؟ مثلا در خصوص مسائل مالی با نکونام شوخی کرده بودند یا کاپیتانی استقلال؟

- نه به هیچ عنوان. از همین شوخی‌های ساده‌ای بوده که بچه‌ها در تمرین باهم دارند اما آقا جواد از آنها ناراحت شده بود. او از نظر شخصیتی به گونه‌ای است که خیلی شوخ و بذله‌گو نیست. باور کنید آقا جواد نه یک کلمه در خصوص مسائل مالی صحبت کرده و نه یک کلمه در مورد کاپیتانی گفته است.

من می‌دانم و اطمینان دارم هواداران استقلال حرف‌های من را قبول می‌کند و حساب آنهایی که اصلا نمی‌خواهند چیزی را بپذیرند جداست. شخصی که خودش را به خواب زده است را نمی‌شود بیدارش کرد. این قضیه خیلی روشن است. نکونام اگر بحث کاپیتانی را داشت که از ابتدای فصل بازوبند را می‌بست. ما دو دستی بازوبند را به او تقدیم کردیم اما خودش قبول نکرد. آن وقت کسی نمی‌توانست حرفی هم بزند. حالا چطور می‌شود او از کاپیتان نبودن در استقلال ناراحت شود؟! به جرات می‌گویم و قسم می‌خورم که بحث نکونام نه در مورد کاپیتانی بود و نه مالی. او شوخی‌های بچه‌ها را به خود گرفته بود و به همین خاطر با یک گفت‌وگوی ساده مشکل حل شد.

با این شرایط تضمینی هست که تا آخر فصل چنین اتفاقی برای نکونام تکرار نشود؟

- هیچ تضمیمی را در این خصوص نمی‌توان متصور شد. استقلال تیمی بزرگ است و تیم‌های بزرگ حواشی بزرگی هم دارند. این چیزها شاید برای دیگران مقداری غیرعادی باشد اما برای من عادی است. خدا رحمت کند آیت الله مطهری را، ایشان می‌گفت: مشکلات تمام شدنی نیست، عوض شدنی است.

در باشگاه استقلال آموخته‌ام که هر روز مشکل داشته باشم. این مشکل را حل می‌کنم، مشکلی دیگر بروز می‌کند و ... . اگر این مشکلات نبود که مدیریت معنا پیدا نمی‌کرد. مهم این است که من امروز با 2 میلیاردی که از وزارت ورزش و جوانان گرفتم تیمم در صدر جدول است. افرادی که وجدان داشته باشند، می‌فهمند کسی که با 2 میلیارد توانسته تیمش را در رقابت با تیم‌هایی بزرگ و قدرتمندی چون سپاهان، تراکتورسازی، پرسپولیس، فولاد و ... صدرنشین کند، چه کار سخت و سنگینی انجام داده است. آنها که باید بفهمند، می‌فهمند. خوشبختانه هواداران ما این موضوع را می فهمند که همین مسئله برای من یک دنیا ارزش دارد. اصلا من به خاطر آنهاست که این همه مشکلات را به جان می‌خرم.

رقم قرارداد نکونام یک میلیارد و 950 میلیون تومان است؟

- تقریبا.

این مبلغی است که فقط به او پرداخت شده است؟

- نه، این رقم به باشگاه اوساسونا و جواد نکونام پرداخت شده است.

اما در این خصوص مسائل ضد و نقیضی مطرح شد.

- لزومی نداشت در این زمینه دروغ بگویم. برای جذب نکونام مبلغی را به باشگاه اوساسونا پرداخت کردیم، چراکه اجازه این کار را داشتیم. شاید هرکس دیگری جای من بود این رقم را هم نمی‌گفت اما من این کار را کردم. شما توجه داشته باشید که بازیکن با بازیکن تفاوت دارد.

روزی که نکونام به استقلال آمد پیشنهاد 6 میلیون یورویی داشت. این یعنی رقمی بالای 20 میلیارد تومان. ما یک بازیکن 20 میلیاردی را زیر 2 میلیارد تومان خریدیم. این خیلی مهم است. قیمتش آن است. شما در ایران یک بازیکن معمولی را به قول دوستان یک میلیارد و 250 میلیون تومان می‌خرید، آن هم برای نیم فصل. این گفته من نیست و در تلویزیون اعلام شده است. حتی سرپرست، سرمربی و مدیرعامل باشگاه فجرسپاسی نیز رقم یادشده را تایید کرده‌اند.

این روزها بحث بازگشت نکونام به اوساسونا مطرح شده است. با جدایی او موافقت می‌کنید؟

هنوز به صورت رسمی چیزی به من اعلام نشده است.

اما رسانه‌های اسپانیایی به این موضوع پرداخته‌اند، آن هم در شرایطی که جواد نکونام از پیشنهاد باشگاه اوساسونا ابراز بی اطلاعی می‌کند.

- همانطور که گفتم درخواستی از باشگاه اوساسونا دریافت نکرده‌ایم اما ظاهرا حدود 70 درصد از هواداران این باشگاه در نظرسنجی رای به بازگشت نکونام داده‌اند. این برای باشگاه استقلال افتخار بزرگی است که بازیکنی را در اختیار دارد که 70 درصد از هواداران یک باشگاه اروپایی خواهان بازگشت او هستند. آقا جواد واقعا لیاقت این توجه را دارد.

اگر پیشنهاد باشگاه اوساسونا به دست شما برسد و شرایط مدنظر شما را داشته باشد، با جدایی نکونام موافقت می‌کنید؟

- نمی دانم آنها چه از ما می‌خواهند و آقا جواد چه می‌خواهد. از آنجایی که آقا جواد با ما تا امروز خوب راه آمده، سعی می‌کنیم او را حفظ کنیم. تلاش ما بر این است که نکونام این فصل با ما باشد و اگر تصمیم به حضور دوباره در فوتبال اروپا دارد فصل آینده به تیم مورد علاقه خود برود.

پس با این شرایط نکونام قطعا تا پایان فصل با استقلال می‌ماند؟

- من دوست دارم آقا جواد بماند. در آن مقطعی که آقا جواد به استقلال آمد علاوه بر پیشنهاد 6 میلیون یورویی که داشت، یک پیشنهاد سه و نیم میلیون یورویی نیز دریافت کرد که قرار بود 2 میلیون یورو را به آقا جواد بدهند و یک و نیم میلیون یورو هم به باشگاه استقلال برسد اما من با این پیشنهاد مخالفت کردم، چون می‌خواستم او بماند، چرا که به این بازیکن نیاز داشتیم.

بحث انتقال علی حمودی به هانوفر آلمان نیز مطرح شده بود. کار انتقال او به کجا کشید؟

- ما برای یکی، دو بازیکن خود پیشنهادهایی داشتیم اما از آنجایی که امیرخان خواسته بود ترکیب فعلی تیم حفظ شود، به این پیشنهادات پاسخ مثبت ندادیم.

قصد تقویت تیم را ندارید؟

- یک جای خالی داریم و تا شروع مسابقات لیگ قهرمانان آسیا یک بازیکن جدید جذب خواهیم کرد.

با این همه حاشیه و جیب خالی ادامه صدرنشینی سخت است...

- تنها حسنی که داریم این است که کادر فنی و مدیریتی باشگاه خیلی به هم اطمینان دارند. مطمئن باشید که هر تیتری از قول من در مورد امیر قلعه‌نویی بزنند، حاشیه نمی‌شود، چرا که او می‌داند نظرم در موردش چیست و اسیر حواشی نمی‌شود. من هم در مورد امیرخان همین نظر و دیدگاه را دارم و اگر از قول او هر تیتری در مورد من زده شود، ناراحت نمی‌شوم.

هرچه بخواهند مرا تحریک کنند تا در مورد امیرخان چیزی بگویم و از او ناراحت شوم، من ناراحت که نمی شوم هیچ، می‌خندم! مثلا در روزنامه‌ای خواندم که امیر قلعه‌نویی با اظهاراتش بعد از بازی با سایپا به فتح‌الله‌زاده طعنه زده است. یک جا از قول سرمربی تیم ما گفته بودند فتح‌الله‌زاده از آمدن مجیدی از من خوشحال‌تر شده و در جایی دیگر عنوان کرده بودند آقای وزیر پول هتل ما را داده است و اینها را طعنه قلعه‌نویی به من دانسته بودند. باشد ایراد ندارد، آقای قلعه‌نویی خوب طعنه‌ای به من زده است. اصلا عشق کردم با طعنه‌هایش! این از طعنه‌هایی است که مثل تنه فنی در فوتبال است و داور خطا نمی‌گیرد. در واقع طعنه فنی است!

تکلیف آن 50 درصد بودجه‌ای که باید از سوی وزارت ورزش به شما پرداخت شود، چه خواهد شد؟

- منتظریم بودجه وزارت ورزش برسد و رقمی که از قبل توافق شده بود به باشگاه استقلال پرداخت شود.

خیلی نمی‌شود از وزارت ورزش انتظار داشت. الان بیشتر فدراسیون‌های ورزشی دچار مشکلات مالی هستند.

- بالاخره این توافقی است که از قبل صورت گرفته و این قرارمان بوده است.

اگر این قول و قرار عملی نشود، چه؟

- ما به مشکل خواهیم خورد ولی به انتها نمی‌رسیم. باز هم تلاش خواهیم کرد. من این قدرت را در خودم، معاونم، کادر فنی و بازیکنان استقلال می‌بینم که می‌توانیم آن مشکل را هم حل کنیم. فراموش نکردید که چطور در ابتدای فصل و زمانی که برای انتخاب اسپانسر ما را عقب انداخته بودند در 20 روز مشکلات را برطرف کردیم، این بار هم اگر خدایی ناکرده به مشکل خوردیم، با تلاش هم بر مشکلات غلبه می‌کنیم. اینجا استقلال است.

پرهام را برای حل مشکلات مالی آوردید؟

- آقای پرهام "شزن" نیست که هرچه بخواهیم برای ما بیاورید! بنده خدا تا همین امروز 800 میلیون تومان به من وام داده است.

چطور این قرض را پرداخت می‌کنید؟

- توکل‌مان به خداست. بالاخره از این ستون به آن ستون فرج است. آقای پرهام که مرا زندان نمی‌اندازد!

  از علی انصاری هم کمک می‌گیرید؟

- تا امروز که از ایشان کمک نگرفته‌ایم اما اگر نیاز باشد از کمک آقای انصاری هم بهره خواهیم گرفت.

اعضای هیات مدیره در تامین بودجه باشگاه چه نقشی دارند؟

- آنها هم در حال تلاش برای تامین منابع مالی هستند اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

هواداران استقلال خواسته‌هایی از شما دارند که قطعا بخش عمده‌ای از آنها به حق است. بدون شک آنها باشگاه استقلال را با باشگاه پرسپولیس مقایسه می‌کنند و برای‌شان این سؤال به وجود می‌آید که چرا باشگاه پرسپولیس مشکلات مالی ندارد اما باشگاه استقلال درگیر این مشکلات است.

- به جای این سؤال، بروند و خواهش کنند نیم فصل دوم لیگ برتر من به جای آقای رویانیان رئیس ستاد مدیریت سوخت باشم! یک نیم فصل ایشان رئیس ستاد سوخت بوده و یک نیم فصل هم من باشم تا جبران شود.

اما آقای رویانیان تاکید می‌کند که یک ریال از بودجه دولت را در باشگاه پرسپولیس هزینه نکرده است.

- من هم اگر رئیس ستاد مدیریت سوخت شوم، یک ریال از منابع دولتی استفاده نخواهم کرد!

چطور می‌شود چنین کاری کرد؟ فرمولش چیست؟

-  من را برای نیم فصل رئیس ستاد مدیریت سوخت کنید و ببیند چه کارهایی می‌کنم. سوخت خوب به مردم می‌دهم، سهمیه‌شان را کم نمی‌کنم و سه، چهار لیتری هم به سهمیه‌ها اضافه می‌کنم!

آقای رویانیان نیز بارها اعلام کرده باشگاه پرسپولیس درگیر مشکلات مالی است اما مانند دیگران نیست که از کمبودهای مالی گلایه کند. ایشان می گوید من هم ندارم اما مشکلات را بازگو نمی‌کنم.

- نه اینکه ایشان عنوان می‌کند ندارد، درست نیست. ایشان دارد، که اگر نداشت نمی‌توانست این تیم را ببندد. اگر پرسپولیس نداشت، باشگاه فجرسپاسی رضایتنامه حقیقی را صادر می‌کرد؟ شما نقدا 600 میلیون کف دست مدیرعامل باشگاه فجرسپاسی گذاشتید تا رضایتنامه حقیقی را بگیرید. کسی که نداشته باشد که نمی‌تواند 600 میلیون تومان برای رضایتنامه یک بازیکن بدهد! کسی که ندارد که نمی‌تواند مثلا به باشگاهی چون گهر کمک کند. آقای رویانیان! شما دارید و لطفا دیگر از این شوخی‌ها نکنید!

نکند رویانیان گنج دارد!

- خدا بیشتر به ایشان بدهد. در خصوص حضورم در ستاد سوخت هم فقط گفتم جای ما دو نفر را باهم عوض کنند و منظورم نبود که آقای رویانیان از منابع دولتی برای باشگاه پرسپولیس پول می‌آورد. وقتی کسی اینقدر پول دارد، دارد دیگر! یا نه اگر کار اقتصادی کرده به ما هم یاد بدهد تا 30 میلیارد تومان درآوریم و هزینه تیم کنیم. من اگر کار اقتصادی بلد باشم به دیگر مدیران نیز می‌آموزم تا هزینه کنند.

رویانیان به شما هیچ وقت کمک مالی نکرده است، حتی در جذب اسپانسر؟

- نه به هیچ وجه. اسپانسرها ما جداست. از بین سه اسپانسری که ما داریم فقط یک اسپانسرمان مشترک است. چون حامیان مالی ما با هم تشابه اسمی دارند این ذهنیت به وجود آمده بود که آقای رویانیان واسطه امضای قرارداد ما با اسپانسرمان شده است در صورتی که این‌گونه نبود.

ارتباط‌تان با رویانیان چطور است؟

-  من با آقای رویانیان کاری ندارم. ایشان یک تیم دارد برای خودش و من هم یک تیم دارم برای خودم. فقط برای ایشان آرزوی موفقیت می‌کنم. بیشتر در حال و هوای تیم خودم هستم.

اتوبان رفاقت شما یک طرفه است یا دو طرفه؟

- یکطرفه است.

از طرف شما یا رویانیان؟

- معلوم است دیگر، همیشه ارتباط با آدم‌های پولدار یک طرفه است. پولدارها دیگران تحویل نمی‌گیرند!

حالا اگر جای شما با آقای رویانیان عوض شد و وضعیت مالی‌تان بهبود پیدا کرد، بازیکن میلیاردی جذب می‌کنید؟

- نه. مگر هر کسی که پول خرج کند موفق‌تر می‌شود؟! مگر تا الان بیشتر از من خرج نکرده است؟ پول و مدیریت لازم و ملزوم هم هستند. نه پول زیادی مقام می‌آورد و نه بی پولی کار را نشدنی می‌‌کند. پول و مدیریت باید به هم بخورد.

رویانیان به موضوع انتقال جواد نکونام به باشگاه استقلال اشاره کرده و گفته چرا کسی از باشگاه استقلال که پنج میلیارد برای یک بازیکن هزینه کرده، ایراد نمی‌گیرد؟

- اولا ما پنج میلیارد نداشتیم که به بازیکنی بدهیم! فکر کنم آقای رویانیان استقلال را با پرسپولیس اشتباه گرفته است! ایشان هرکسی را می‌بیند چند میلیارد می‌دهد و گمان کرده ما هم مثل خودش هستیم! پنج میلیارد یک سوم هزینه کل تیم ماست. گران‌ترین بازیکن ما جواد نکونام است که قیمتش را شفاف به همه گفته‌ام. بیایند و بررسی کنند یک ریال بیش از رقمی که عنوان کردم ندادم. حدود 2 میلیارد تومان برای جذب نکونام هزینه کرده‌ام و مشخص است چه بازیکنی گرفته‌ام.

به آقای رویانیان باید بگویم اینقدری که فردوسی‌پور به ما گیر داده به شما گیر نداده است! برای فرهاد مجیدی که بازیکن استقلال و حق ماست سه هفته است دارد وکیل و وصی می‌آورد، تاریخ می‌آورد و ... در مقابل تمام این مسائل ما سکوت کرده و یک کلام چیزی نگفتیم و جوابی ندادیم. اصلا لازم نیست جواب اینها را بدهیم، مگر چه کسی هستند که بخواهیم جواب‌شان را بدهیم! مسائل شخصی زندگی من را همین آقای فردوسی‌پور فیلم بتمن گذاشت. اگر با رویانیان این کارها را کند فکر کنم سرش را می‌برید. ما سرمان به کار خودمان است و توکل‌مان به خدا.

آقای فتح‌الله‌زاده! نشان شوالیه شما خیلی سر و صدا به راه انداخت.

- ظاهرا برای خیلی‌ها نشان شوالیه من خیلی زور  داشته است! اینقدر زور داشت که برای توجیه مردم پس از آنکه من اعلام کردم رئیس جمهور اروگوئه هم این نشان را گرفته، گفتند اروگوئه نخست وزیر ندارد! من خجالت کشیدم از مردم اروگوئه که مجری تلویزیون ما اعلام کرد این کشور نخست‌وزیر ندارد.

در آن زمان رویانیان و جعفری (مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی) هم گفتند که نشان شوالیه به آنها پیشنهاد بودند اما این نشان را نپذیرفته بودند.

- به کسی پیشنهاد نشد که بیاید و این نشان را بگیرد. به هرکسی پیشنهاد شده، مدارکش را نشان دهد. مسئولان نهادی که نشان شوالیه را می‌دهند به برخی اعلام کرده بودند اگر تمایل به دریافت این نشان دارند مدارک خود را برای بررسی بدهند که در صورت تایید کاندیدای دریافت نشان شوالیه شوند. برخی دوستان این را با پیشنهاد برای دریافت نشان شوالیه اشتباه گرفته‌اند!

پس برای دریافت نشان شوالیه فرد مورد نظر انتخاب می‌شود؟

وقتی می‌خواهند به یک نفر این نشان را بدهند چگونه به همه پیشنهاد می‌کنند مدارک خود را بدهند؟!

آیا این دوستان روزمه خود را هم داده‌اند؟

- نمی‌دانم و خبر ندارم چه کسی مدارک داده و چه کسی نداده است اما این را می‌دانم به کسی نگفته‌اند که بیا و شوالیه شو، چون در هر کشور و در هر بخش یک نفر شوالیه می‌شود. شوالیه شدن کشکی و الکی نیست! یک نهاد بین المللی و اروپایی این نشان را می‌دهد. اگر قرار بود به همه نشان شوالیه بدهند که در ایران 100 نفر شوالیه بودند.

یعنی در فوتبال ایران فقط یک نفر می‌تواند نشان شوالیه را بگیرد؟

- بله در هر حوزه فقط یک نفر می‌تواند نشان شوالیه را بگیرد. این هم از بدبختی ماست که در فوتبال به همه چیز حسادت می‌کنند. من فهمیدم اینها کار چه کسی بوده است. یک فردی خیلی زور زد و پول پیشنهاد کرد تا نشان شوالیه را بگیرد اما به او تاکید کردند رسیدن به این نشان به راحتی امکان‌پذیر نیست و باید رزومه پرباری داشته باشید. او چون به نشان شوالیه نرسید شروع کرد به تخریب و داستان سازی.

این شخص ورزشی است؟

- بین ورزشی و غیرورزشی در هوا معلق است!

اینطور که شما می‌گویید حواشی استقلال خیلی زیاد است. حاشیه بعدی چیست و آیا آمادگی مقابله با آن را دارید؟

- وقتی درس خواندن آدم را حاشیه می‌کنند، چه انتظاری دارید؟! ایرادی ندارد. حاشیه سازی می‌کنند و خودشان و اطرافیان‌شان کیف می‌کنند اما آحاد جامعه آنها را مسخره می‌کنند. وقتی کسی که درس می‌خواند و دنبال دانش است را مسخره می‌کنند، نشان دهنده آن است که بغض و کینه دارند. مردم اینها را خوب می‌فهمند و بد و خوب را از هم تشخیص می دهند.

در ماجرای شوالیه چطور، مردم حق را به شما دادند؟

- خیلی. افرادی که به من تبریک گفتند خیلی زیاد بودند و در همه جا به من تبریک گفتند. من مجلس هم رفتم و نمایندگان به من تبریک گفتند.

پس آن شخص "معلق" خیلی باید نفوذ داشته باشد که بتواند موضوع شوالیه شدن شما را تخریب کند؟

نه نفوذ نداشت. او به جای نفوذ چهارتا نوچه داشت که از طریق آنها این کار را کرد. من با شکایت به مراجع قضایی موضوع را پیگیری می‌کنم و این آقایان را در دادگاه زیارت خواهم کرد. در آنجا مشخص می‌شود چی به چی است!

با چهار امتیاز اختلاف صدرنشین جدول رده بندی لیگ برتر هستید و در جام حذفی هم شرایط خوبی دارید و می‌توان گفت راه سختی برای رسیدن به نیمه نهایی ندارید.

- من در خصوص جام حذفی با شما موافق نیستم. همین ابومسلم که شما فکر می‌کنید به راحتی مغلوب ما می‌شود، چه تیم‌هایی را حذف کرد؟

پیکان و صبای قم.

- ابومسلم تیم خوبی است و ما در جام حذفی خود را از پیش برنده نمی‌دانیم. در این مسابقات کار را به اما و اگر نمی‌سپاریم.

اینها را گفتیم تا از شما در خصوص عملکرد امیر قلعه‌نویی سؤال کنیم. آیا از او راضی هستید؟

- صددرصد. چرا راضی نباشیم؟ قلعه‌نویی خوب کار کرده است.

قلعه‌نویی می‌تواند استقلال را قهرمان کند؟

- مطمئن باشید اگر با قلعه‌نویی قهرمان نشویم با هیچ مربی دیگری نمی‌توانیم قهرمان شویم.

چند درصد احتمال می‌دهید قهرمان شوید؟

- 90 درصد!

  لیگ یا حذفی؟

- هم لیگ، هم جام حذفی.

و آسیا؟

- در آسیا تا جمع هشت تیم برتر صعود خواهیم کرد.

البته در این مسابقات گروه دشواری دارید.

- کار دشواری در آسیا داریم، چرا که در گروه مرگ با تیم‌هایی رقابت خواهیم کرد که هرکدام سابقه قهرمانی دارند. کارمان سخت است اما از گروه خود صعود خواهیم کرد.

  قبول دارید استقلال برای موفقیت در آسیا باید تقویت شود؟

- صددرصد باید تیم را تقویت کنیم. این تیم مقابل تیم‌های عربی که هزینه زیادی کرده و بازیکنان شاخص دارند، باید تقویت شود. شما نگاه کنید حریفان ما فقط برای یک بازیکن 30،40 میلیارد تومان هزینه می‌کنند، این یعنی به اندازه کل بودجه یک و یا حتی دو سال باشگاه استقلال.

یا به اندازه یک فصل پرسپولیس؟!

- به قول شما به اندازه یک فصل پرسپولیس. این را شما گفتید، من نگفتم! باز از فردا آقای رویانیان به ما حمله نکند!

شما چقدر مایل بودید فرهاد مجیدی به استقلال بیاید؟

- به قول آقای قلعه‌نویی از بازگشت مجیدی من بیش از همه خوشحال شدم. ایشان این را واقعا درست گفته است.

اما بحث این است که می‌گویند مجیدی در عوض جباری به استقلال آمده و چون شما با حضور جباری در استقلال موافقت کردید، قلعه‌نویی هم حاضر به امضای قرارداد مجیدی با استقلال شده است.

- نه واقعیتش این است که آقای قلعه‌نویی خواست مجیدی به استقلال بیاید. ایشان هم جباری را می‌خواست و هم مجیدی را، چرا که می خواست استقلال با تمام توان در مسابقات حضور یابد. آقای قلعه‌نویی در ابتدای فصل هم مجیدی را می‌خواست اما آن ماجرای کاپیتانی پیش آمد و او نتوانست به استقلال بیاید اما خدا را شکر این بار مجیدی به استقلال آمد. تمام تلاش من و دیگر عوامل استقلال این است که تیمی بسازیم که مورد نظر هواداران باشد. هوادار ما مجیدی را می‌خواست و ما او را جذب کردیم. امیدوارم با حضور همین هواداران به آنچه می‌خواهیم، برسیم. من حضور و همراهی هواداران را خیلی مهم می‌دانم.

با نامه‌ای که فرهاد مجیدی برای خداحافظی‌اش نوشت و حرف‌هایی که علیه قلعه‌نویی زد، حضورش در استقلال تقریبا بعید به نظر می‌رسید و کمتر کسی می‌پذیرفت او که به نوعی هوادار ناصر حجازی بوده در تیم قلعه‌نویی بازی کند.

- اینها تجربه است. من اطمینان دارم اگر امروز مرحوم حجازی زنده بود از مجیدی می‌خواست برای استقلال بازی کند. خوشحالم که هرچه بود تمام شد و الان فرهاد مجیدی در تیم ماست. استقلال قدرتمندتر از گذشته است و مهمتر از همه اینکه هوادار راضی است. خدا کمک کند و وضعیت مالی ما بهتر شود تا دیگر دغدغه مالی نداشته باشیم.

نکند مجیدی را برای دربی آورده‌اید!

- نه، ما او را آوردیم که به استقلال در لیگ برتر، جام حذفی و آسیا کمک کند. دربی یک بازی همیشگی است که ما 50،60 سال است با رقیب دیرینه خود داشته‌ایم. بیشتر از موفقیت در دربی که به اندازه خود دارای اهمیت است، قهرمانی در مسابقات لیگ مهم است و قطعا مجیدی هم به اندازه دیگر بازیکنان در این راه به ما کمک خواهد کرد.

فکر نمی‌کنید با حضور فرهاد مجیدی حواشی تیم شما بیشتر شود و از فردا به قول شما روی حرکات او و برخوردهایش با قلعه‌نویی، دیگر مربیان و بازیکنان استقلال زوم کنند؟

- اینها مسائلی است که همیشه وجود داشته و دارد. ما به این موارد توجه نمی‌کنیم. بالاخره باید فرقی بین ما و دیگران باشد. ما این مسائل را جزو ذات فوتبال می‌دانیم. هرکسی به دنبال آن است که شیطنت و برخی مسائل را بزرگ کند. افرادی حامی تیم رقیب ما هستند و حواشی تیم ما را بزرگ می‌کنند. نباید زیاد به این مسائل توجه کرد، چرا که بحث‌های این چنینی همیشه بوده و اگر می‌خواستیم به آنها توجه کنیم امروز شرایط‌مان اینطور نبود و صدرنشین نبودیم.

یکی از نکات مثبت تیم شما عملکرد خوب‌ در نیم فصل است. شما در نیم فصل بازیکنانی گرفتید که خیلی خوب عمل کردند و در تمام دیدارهای اخیر موفق به گلزنی شده‌اند.

- ما در نیم فصل یک سونامی داشتیم. ناگهان جانواریو مصدوم شد، توزی از استقلال رفت و بهم ریختیم. با این شرایط قد علم کردن، آن هم با جیب خالی خیلی سخت بود. این نکته خیلی مهمی است که با جیب خالی بازیکنان جدید را گرفتیم. شاید باور نکنید ما برای عقد قرارداد با اشجاری 50 میلیون تومان نداشتیم که به این بازیکن بدهیم. با من بمیرم و تو بمیری این تیم را در نیم فصل بستیم! خدا به ما کمک کرد و تیم خوبی بستیم.

ما به سرمربی خود اطمینان کردیم و امروز نتیجه آن اعتماد را می‌بینیم. زمانی که آقای قلعه‌نویی در نیم فصل لیست خود را به من داد، برخی عنوان کردند بهتر است به جای این بازیکن، بازیکن دیگری بیاوریم و مسائلی از این دست را گفتند اما من توجهی نکردم و با علم به اینکه سرمربی تیم با آگاهی از شرایط تیمش درخواست بازیکن کرده، به نظراتش اعتماد کردم.

ایرادی که به تیم شما وارد است مربوط می‌شود به جذب لیام ردی و اینکه برای دروازه‌بانی هزینه کردید که فقط در یک بازی دوستانه برای استقلال به میدان رفت. قبول دارید اگر با دید بهتری ردی را می‌گرفتید استقلال کمتر ضرر می‌کرد؟

- معما چو حل گشت آسان شود. شما امروز در مورد ردی حرف می‌زنید که رحمتی در تمام دیدارهای نیم فصل سالم و سرحال درون دروازه استقلال ایستاد. من یک سؤال از شما دارم اگر در آن مقطع رحمتی آسیب می‌دید چه کسی می‌خواست درون دروازه ما بایستد؟

شما نمی‌توانستید به جای ردی دروازه‌بان ایرانی بگیرید؟

- نه. اصلا دروازه بانی نبود که ما پیدا کنیم. همه دروازه‌بان‌ها رفته بودند به تیم‌های مختلف و ما گزینه‌ای نداشتیم.

احتمال مصدومیت رحمتی در نیم‌فصل دوم هم وجود دارد.

- ما حسینی را پیدا کردیم و به این جمع بندی رسیدیم که می‌تواند جای رحمتی را پر کند. وقتی دروازه بانی جوان و آینده دار چون حسینی را پیدا کردیم، مدیریت کردیم.  باید به ردی 220 میلیون می‌دادیم که نصف آن را پرداخت کردیم. حالا شما بگویید ما مدیریت کردیم یا ضرر؟ در ضمن باید بگویم دروازه‌بانی مانند دیگر پست‌ها نیست. در دیگر تیم‌ها دروازه‌بانان دوم چقدر و چند دقیقه بازی کردند؟! خیلی از تیم‌ها مانند استقلال دروازه‌بان دوم‌شان اصلا بازی نکرده، چون دروازه‌بان اولشان خوب بوده و محروم و مصدوم نشده‌ است.

کمی از استقلال فاصله بگیریم. این روزها بحث‌های زیادی در مورد استعفا و برکناری کفاشیان از ریاست فدراسیون فوتبال مطرح می‌شود و حتی موضوع اصلاحات در سطوح زیرین ریاست فدراسیون به صورت جدی مطرح شده و در حال پیگیری است. شما این مسائل را چطور ارزیابی می‌کنید؟

- من این را جدا بگویم که خیلی آقای بهروان را دوست دارم. ایشان از مدیران ورزشی است و با سابقه‌ای که در ورزش دارد، حیف است از کنار سوابق و تجربیات ایشان به سادگی عبور کنیم اما وقتی قانون می‌گوید بازنشسته‌ها نباید در فدراسیون مسئولیت داشته باشند، چرا افراد بازنشسته در فدراسیون قبول مسئولیت کردند؟ این دوستان زمانی که از قانون باخبر بودند، نباید می‌آمدند. به همین خاطر امروز با درگیری‌هایی مواجه شدیم که شما به آنها اشاره کردید.

کفاشیان هم به نوعی درگیر همین بحث بازنشستگی است.

- ایشان اجازه گرفت و در فدراسیون مشغول به کار شد.

اما ابتدا به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد و پس از آن اجازه فعالیت گرفت.

- بالاخره آقای کفاشیان اجازه گرفت و کارش را شروع کرد.

مجوز کفاشیان برای ریاست فدراسیون برای یک سال است...

- بله برای یک سال است که فکر می‌کنم مدت آن رو به اتمام است. اگر آقای بهروان هم اجازه فعالیت در سازمان لیگ را بگیرد، خیلی دوست دارم ایشان به فعالیت خود در فدراسیون ادامه دهد، چون فرد زحمکتش و درستی است. من در کل می‌گویم و بحثم نفر خاصی نیست. اعتقاد دارم وقتی قانون می‌گوید افراد بازنشسته نیایند یا برویم قانون را اصلاح کنیم و یا نباید مقابل قانون بایستیم.

نظر شخصی شما در مورد این قانون چیست؟ آیا موافق حضور بازنشسته‌ها در عرصه ورزش هستید؟

- من به قانون احترام می‌گذارم اما اعتقادی به این مسائل ندارم. قانون ممنوعیت حضور بازنشسته‌ها در ورزش را قانون خوبی نمی‌دانم، چرا که در ورزش ما افراد بازنشسته زیادی هستند که می‌توانند کار کنند، مانند آقای بهروان.

جالب است در حالی از آقای بهروان حمایت می‌کنید که در این اواخر با ایشان دچار اختلاف نظر شده بودید!

- درگیری‌های ما کاری است. وقتی در باشگاه استقلال هستم برای دفاع از حقوق باشگاه با هیچ‌کس رفیق نیستم. آقای بهروان را به عنوان یک مدیر فوتبالی قبول و اعتقاد دارم باید از تجربیات ایشان استفاده کرد.

در خصوص استعفای آقای کفاشیان در مجمع فدراسیون فوتبال چه نظری دارید؟

به آقای کفاشیان هم گفتم مجوز بگیرد و تا پایان دوره چهار ساله به فعالیت خود در فدراسیون ادامه دهد. تغییرات اگر قرار است صورت بگیرد با نظر مجمع قابل هضم‌تر از آن است که رئیس فدراسیون عوض شود. اگر رئیس فدراسیون ناچار به استعفا شود، امکان دارد به مشکل برخورد کنیم.

فکر می‌کنید استعفای ایشان در مجمع رای بیاورد؟

-  نمی‌دانم. باید دید نظر مجمع چیست.

بعضی از اعضای مجمع فدراسیون فوتبال می‌گویند با برخی تغییرات، شرایط این فدراسیون بهتر می‌شود، شما به عنوان یکی از اعضای مجمع نه یکی از مسئولان پیشین فدراسیون موافق این مسئله هستید؟

- اعتقاد دارم باید اصلاحات در فدراسیون صورت بگیرد اما بهتر است آقای کفاشیان در فدراسیون بماند.

اصلاحات در چه بخش‌هایی منظور شماست؟

- اصلاحات در تمام بخش‌ها می‌تواند باشد اما در راس نه!

پس شما به استعفای آقای کفاشیان رای مثبت نمی‌دهید؟

- نه.

اگر بخواهید به فدراسیون آقای کفاشیان برای این پنج سال نمره بدهید، چه نمره‌ای خواهید داد؟

- به خود آقای کفاشیان 15 می‌دهم اما به فدراسیون ایشان 10!

چرا؟

- برای اینکه در رده پایه و تیم ملی فوتبال عملکرد خوبی نداشته‌ایم.

یکی از ایرادهایی که به فدراسیون گرفته می‌شود عدم نظارت کافی روی عملکرد کارلوس کی‌روش است و اینکه این مربی عملا همه کاره فدراسیون و تیم ملی شده است. شما این مسئله را قبول دارید؟

- این حرف را قبول دارم. یکی  از ضعف‌هایی که آقای کفاشیان دارد همین است. متاسفانه ما بیش از اندازه به کی‌روش آزادی عمل داده‌ایم. مربی، مربی است، هرچقدر هم که بزرگ باشد. ما در فوتبال ایران از قلعه‌نویی که بزرگتر نداریم، ایشان در مستطیل سبز ژنرال و فرمانده است اما در امور مدیریتی من که نمی‌تواند وارد شود، چون اگر اجازه بدهم وارد شود نمی‌توانم مدیریت کنم. من که مدیرعامل باشگاه هستم در مستطیل سبز ورود نمی‌کنم. می‌گویم آنجا قلعه‌نویی تمام تصمیمات را باید بگیرد.

به عنوان مدیرعامل استقلال نکونام را به تیم بازگرداندم اما وقتی این موضوع وارد مسائل فنی شد، دیگر دخالت نکردم. آقای قلعه‌نویی هم نکونام را نشاند روی سکو، چرا، چون اختیارات فنی تیم با سرمربی است. من اگر از قلعه‌نویی می‌خواستم و خواهش می‌کردم به نکونام بازی بدهد، ایشان به احتمال زیاد به خاطر حرمت من این کار را می‌کرد اما هیچ وقت این کار را نکردم و نمی‌کنم، به خاطر اینکه آنجا سرمربی تیم متزلزل می شد. من این کار را نکردم چون می‌خواستم آقای قلعه‌نویی با تمام یال و کوپال بماند و مدیریت کند.

البته قرار بود کمیته فنی تشکیل شود و از آقای کی‌روش جواب بخواهد اما این کمیته تشکیل نشد.

- اصلا نیازی به جواب خواستن نیست. یک سرپرست و یک عضو ایرانی برای حضور در کادر فنی انتخاب شود، کافی است و نیازی به این کارها نیست. باید کی‌روش را کنترل کنند، کنترل کردن او که کاری ندارد.

اما کارلوس کی‌روش فوتبال ما را از بالا نگاه می‌کند.

- این ضعف فدراسیون فوتبال ماست. من حتی اگر کاپلو را هم برای هدایت تیمم بیاورم برای او حد و مرزی قائل می‌شوم و اجازه نمی‌دهم پا را فراتر از حد و حدودش بگذارد. کی‌روش مربی بزرگی است اما نمی‌تواند برای ما تعیین تکلیف کند.

به نظر شما با این شرایط به جام جهانی خواهیم رفت؟

- پیش بینی خیلی سخت است، چرا که باز هم برای صعود به جام جهانی درگیر اگر و اما هستیم.

خیلی ساده انگارانه است که فکر کنیم ازبکستان در دو بازی خانگی خود تن به شکست می‌دهد و ما در دو دیدار خارج از خانه خود پیروز می‌شویم.

- صعود ما به جام جهانی سخت است اما فوتبال است و شانس. شاید خدا دلش برای جوانان ما به رحم آمد و به جام جهانی صعود کردیم، چون واقعا برای ما که در فوتبال زحمت می‌کشیم صعود به جام جهانی انگیزه می‌آورد. حضور در این مسابقات باعث جهش و رونق فوتبال ما می‌شود.

شما اگر رئیس فدراسیون فوتبال بودید برای راهیابی تیم ملی به جام جهانی چه تصمیماتی اتخاذ می‌کردید و چه تدابیری را در نظر می‌گرفتید؟ با کی‌روش ادامه می‌دادید یا یک مربی را جانشین او می‌کردید؟

- در این مقطع کی‌روش را برکنار نمی‌کردم. او را حفظ و در عین حال فضای حاکم بر تیم ملی را مهار می‌کردم. شاید اگر من رئیس فدراسیون فوتبال بودم، زودتر از این کی‌روش را برکنار می‌کردم.

چه زمانی؟

- بعد از بازی دوستانه‌ای که تیم ملی در ترکیه داشت او را برکنار می‌کردم!

چرا؟

- به خاطر اینکه سرمربی تیم ملی ایران در نیمه دوم آن مسابقه که نیمه مربیان است، کاملا خواب بود و تیم را به امان خدا رها کرده بود.

کی‌روش همیشه یک نفر دوم خوب بوده است.

- برای نفر دوم عالی است اما نه سرمربیگری تیم!

با این حال شما قبل از حضور کی‌روش در فوتبال ایران یکی از حامیان این مربی بودید!

- بله، برای اینکه زمانی که قرار بود سرمربی تیم ملی ایران شود، کارنامه‌ای قابل اعتنا و بزرگ داشت. نه من بلکه همه از او حمایت می‌کردند. مطمئن باشید من اگر رئیس فدراسیون فوتبال بودم، شاید اصلا کی‌روش اینگونه که امروز هست، نبود. شما باید آدم‌ها را مدیریت کنید.

من اگر جای کفاشیان بودم، در تیم ملی را باز نمی‌کردم و همه چیز را به او نمی‌سپردم. برای این مربی حدومرزی تعیین می‌کردم و اجازه نمی‌دادم فراتر از آن برود. همه ما دارای حقوق و وظایفی هستیم و باید به آن احترام بگذاریم.

اگر کی‌روش را برکنار می‌کردید چه کسی گزینه شما برای هدایت تیم ملی بود؟

- امیر قلعه‌نویی.

این روزها که نزدیک انتخابات ریاست جمهوری می‌شویم، اخبار و شایعات زیادی مطرح می‌شود که یکی از آنها شایعه برکناری شما از مدیرعاملی باشگاه استقلال است. این خبر را شنیده‌اید؟

- فقط من؟!

در این خصوص نظریاتی مطرح است و عنوان می‌شود که برای مدیریت باشگاه استقلال به دنبال فردی هستند مانند آقای رویانیان که ارتباط نزدیکی با دولت دارد. به گوش شما چیزی در این خصوص رسیده است؟

- الان به گوش من این خبر رسید! چه فرقی می‌کند؟! ما اینجا مستاجریم و هر زمان بگویند برو، می‌رویم. مگر تا به امروز از ما نخواسته‌اند که برویم؟! مگر امروز که تیم را بهترین حالت درست کردم و برکنارم کردند، حرفی زدم؟! ایرادی ندارد. اگر از صدرنشین بودن ما ناراحت هستند مرا کنار بگذارند.

فهمیدم مشکل از کجاست، شاید می‌خواهند تیم ما از رده دهم جدول بالاتر نیاید! راست می‌گویند من مدیری نیستم که تیمم اینطور بازی کند و دهم شود. من را برکنار کنند و مدیری بیاورند که تیم از رده دهم جدول بالاتر نیاید. ما حرفی نداریم، همین امروز مرا برکنار کنند. بسم الله، همین امروز بگویند برو، می‌روم و برنمی‌گردم.

اگر از استقلال بروید بار دیگر به این باشگاه برمی‌گردید؟

- این بار بروم دیگر برنمی‌گردم.

دفعه قبل عنوان کردید "حاجی رفت و برگشت" هستید و برمی‌گردید.

- تمام شد،‌دیگر برنمی‌گردم. سه دوره است تیم را سالم و سرپا تحویل می‌دهم و نابود می‌کنند و آن وقت خودم نابود می‌شوم تا تیم را درست کنم. شما فکر نکنید به همین سادگی است. این بار هم که آمدم، آمدم کمپ را بسازم که الحمدالله کمپ را درست کردم و خیالم راحت شد.

شرکت در انتخابات فدراسیون فوتبال در برنامه‌های شما است؟

- به شرایط نگاه می‌کنم و اگر حامی داشته باشم، قطعا در انتخابات شرکت می‌کنم، چرا شرکت نکنم؟! من قول می‌دهم اگر رئیس فدراسیون فوتبال شوم اصلا به راهیابی به جام جهانی فکر نخواهم کرد و هدفم صرفا شرکت در این مسابقات نخواهد بود. به عقیده من مدیری که تنها به دنبال حضور در جام جهانی است و وعده راهیابی به این مسابقات را می‌دهد، مدیر نیست.

حتما و باید به جام جهانی برویم. اینکه نتوانیم از بین هشت تیم آسیایی به جام جهانی صعود کنیم، از ضعف ماست. حضور در جام جهانی کمترین حق فوتبال ایران است.

کارلوس کی‌روش با چند میلیون دلار به ایران آمده و هدایت تیم ملی را برعهده گرفته برای اینکه فقط تیم ملی را به جام جهانی ببرد، یعنی همان اتفاقی که سال‌ها پیش با برانکو در جام جهانی 2006 رخ داد.

- به هرحال هرکسی جوابگوی مدیریت خود است. من امروز باید جوابگوی عملکرد استقلال باشم، چون همه کار این باشگاه با من است و تصمیمات مربوط به آن را خودم گرفته‌ام. به اصطلاح کار در اینجا دستپخت خودم است و باید پاسخگوی آن باشم، خوب یا بد ولی در مورد فدراسیون فوتبال من تصمیم گیرنده نیستم.

روزی که من رئیس فدراسیون فوتبال شدم، همین شما من را محاکمه خواهید کرد که چرا از مرحله دوم جام جهانی به مرحله سوم نرسیدیم. امروز نهایت آرزوی صعود تیم ملی به جام جهانی است اما کار به من که می‌رسد، همه انتظار دارند. نمی‌دانم واقعا چرا اینطور است!

شاید به خاطر این است که شما سطح توقعات را بالا برده‌اید!

- بله انگار همین طور است. من اگر یک روز رئیس فدراسیون فوتبال شدم دیگر راهیابی به جام جهانی افتخار محسوب نمی‌شود، چرا که با پتانسیل فوتبال ایران، فقط راهیابی به جام جهانی کار شاقی نیست. برای من این کار پیش پا افتاده است!

  آرزوی شما در استقلال؟

- پایان کار کمپ استقلال و اینکه سندش را به نام استقلال و هوادارانش به ثبت برسانم.

قهرمانی چطور؟

- از این قهرمانی‌ها زیاد به دست آورده‌ام. اگر اجازه بدهند دوست دارم استقلال را قهرمان آسیا کنم.

  از فوتبال به چه چیزی رسیدید؟

- بروند تحقیق کنند که به چه چیزی رسیدم. به هیچ چیز، همه چیز را از دست دادم. در فوتبال فقط به شهرت و محبوبیت رسیدم.

سخت است نه؟

- خیلی سخت است. درحال حاضر با 10 نفر مشغول ساخت یک ساختمان هستیم، اگر حوالی آن ساختمان بروید همه می‌گویند این ساختمان برای فتح‌الله‌زاده است! اینها مشکل من است. حالا من قسم بخورم و بگویم از این ساختمان بیش از دو واحد برای من نیست، کسی باور نمی‌کند!

این شایعات شما را اذیت نمی‌کند؟

- بله. گاهی اوقات شایعاتی مطرح می‌شود که شنیدنش آزاردهنده است! نزدیک 30 سال است که در منطقه پیروزی تهران سکونت دارم. چندی پیش شایعه شده بود که فتح‌الله‌زاده در این خیابان ساختمانی 13 طبقه ساخته است، آن هم در حالی که در خیابان پیروزی ساختمانی بیش از 7 طبقه نیست. چطور می‌شود من در خیابان پیروزی ساختمان 13 طبقه ساخته باشم، مگر اینکه چند طبقه از آن در زیر زمین باشد!

راستی رویانیان می‌گوید خوب بلد نیست کری بخواند اما فتح‌الله‌زاده خیلی خوب کری می‌خواند؟

- ایشان که از صبح تا شب کری می‌خواند. شاید رویانیان معنی کری را نمی‌داند!

چند اسم می‌گوییم و دوست داریم نظرتان را درباره آنها بگویید.

- بفرمایید.

کفاشیان؟

مرد زحمتکش

رویانیان؟

پلیس

پرویز مظلومی؟

وفادار

امیر قلعه‌نویی؟

ژنرال

استقلال؟

محبوب قلب‌ها

پرسپولیس؟

رقیب و رفیق

برنامه نود؟

بی‌انصاف

دربی؟

هیجان

ایمون زاید؟

زائد!

  کی‌روش؟

منم منم!

عابدینی؟

رفیق دیرینه (الان هم باهم دوستیم. بالاخره با هم کری می‌خوانیم. با آقای عابدینی می‌توان کری خواند!)

کری؟

لذت!

شوالیه؟

افتخار

عدد چهار؟

جاودانه

عدد شش؟

تاریخی

فرهاد مجیدی؟

دوست داشتنی

مایلی‌کهن؟

به حقش نرسید

ناصر حجازی؟

اسطوره فوتبال ایران

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها