کد خبر: ۱۰۶۱۹۳
زمان انتشار: ۱۳:۵۸     ۲۱ دی ۱۳۹۱
مدیرکل انتخابات وزارت کشور گفت: فرآیند اخذ رأی الکترونیکی در انتخابات سال آینده برای تعداد معدودی از شعبات در نظر گرفته شده است.

به گزارش 598، حسنعلی نوری در حاشیه برگزاری مراسم افتتاحیه نخستین همایش توجیهی ـ آموزشی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار داشت: با توجه به اینکه برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در خرداد ماه سال 92 برگزار خواهد شد، طبیعتاً دفتر انتخابات وزارت کشور تمهیدات لازم برای برگزاری دوره‌های آموزشی لازم برای انتخابات این دوره را اندیشیده است.

وی افزود: با توجه به اینکه در این مرحله از انتخابات در قانون انتخابات ریاست جمهوری و قانون انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا تغییراتی ایجاد شده است، بعد از تصویب در این مرحله، در انتخابات آتی این قوانین جدید اجرایی خواهند شد.

این مسئول ادامه داد: بنابراین ضرورت برگزاری دوره‌های آموزشی برای مجریان انتخابات به خصوص برای فرمانداران و بخشداران امری اجتناب‌ناپذیر بود.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور بیان داشت: بنابراین با میزبانی استان قزوین از نخستین همایش منطقه‌‌ای که استان‌های گیلان، زنجان، البرز و قزوین در آن حضور دارند، نشستی به مدت دو روز در قالب کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌شود.

نوری افزود: در این دوره دو روزه تدوین مقررات و آیین‌نامه‌های مرتبط با انتخابات مرور می‌شود و پس از آن نیز در سال 92 استمرار آموزش‌ها را خواهیم داشت، پس از آموزش فرمانداران و بخشداران طبق جدول زمان‌بندی که پیش‌بینی شده تا موعد برگزاری انتخابات لایه‌های بعدی مجریان که هیئت‌های اجرایی و اعضای شعب هستند، منطبق با جدول آموزشی، دوره آموزشی خود را سپری خواهند کرد.

وی ابراز داشت: دستگاه‌هایی که برای انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی استفاده شدند، مجدداً توسط همکاران ما در حوزه فناوری اطلاعات باید نسبت به ساختار انتخابات ریاست جمهوری با همان تعداد شعب آماده‌سازی شوند.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور در خصوص برگزاری الکترونیکی انتخابات گفت: در حال حاضر برگزاری انتخابات در کشور که دارای فرآیندهای مختلفی است به صورت رایانه‌ای انجام می‌شود اما فرآیند اخذ رأی الکترونیکی، در انتخابات سال آینده برای تعداد معدودی از شعبات در نظر گرفته شده است تا با رصدهای بیشتر در خصوص برگزاری انتخابات با این شیوه، برای سال‌های آینده این روش فراگیر شود.

نوری در خصوص روستاهای واجد شرایط برای برگزاری انتخابات شوراها اظهار داشت: طبق قانون انتخابات در روستاهایی با بیش از 100 نفر جمعیت و یا بالای 20 خانوار انجام خواهد شد.

وی زمان ثبت‌نام نامزدهای چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا را 17 فروردین ماه سال آینده اعلام کرد و گفت: ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیز یک ماه پس از این تاریخ آغاز خواهد شد.

این مسئول در خصوص مطرح شدن برگزاری انتخابات آزاد از سوی برخی افراد، ابراز داشت: در این خصوص باید به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری توجه کنیم که این مسأله را مطرح فرمودند که مگر در نظام جمهوری اسلامی انتخابات غیرآزاد داشته‌ایم.

نوری در خاتمه خاطرنشان کرد: وقتی تفکر سیاسی خاصی در کشور به عنوان مجری انتخابات حاکم بوده و پس از برگزاری انتخابات تفکر دیگری بر سرکار می‌آید، خود بیانگر ساز و کار آزاد برگزاری انتخابات است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها