کد خبر: ۱۰۶۲۰۰
زمان انتشار: ۱۴:۰۳     ۲۱ دی ۱۳۹۱
نمایندگان پارلمان افغانستان اعلام کردند، در صورتی که آمریکا تمامی نیروهایش را پس از 2014 از افغانستان خارج کند، احتمال وقوع جنگ داخلی و فاجعه در این کشور خاورمیانه وجود خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این در حالی است که پیش از این، درست چند روز قبل از ملاقات رئیس‌جمهوری آمریکا با همتای افغان خود، کاخ سفید اعلام کرد، واشنگتن خروج تمام نیروهای آمریکایی از افغانستان را در سال 2014 میلادی رد نمی‌کند. با وجود اظهارات اولیه از سوی فرماندهان ارشد ارتش آمریکا در افغانستان درخصوص باقی ماندن 15 هزار سرباز آمریکایی در این کشور، «بن رادز»، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌تواند تصمیم بگیرد تمام نیروهای این کشور همانند آنچه در سال 2011 میلادی در عراق رخ داد، در سال 2014 از افغانستان خارج شوند.

وی در پاسخ به سوالی درباره بررسی ماموریت ناتو به نام «گزینه صفر» که در پایان سال 2014 میلادی به پایان می‌رسد، افزود: این یک گزینه است که ما آن را بررسی می‌کنیم. رادز هم‌چنین این موضوع را مشخص کرد که تصمیم درباره سطوح مختلف حضور نیروهای نظامی پس از سال 2014 میلادی در افغانستان برای چند ماه طول می‌کشد و این امر به اهداف امنیتی آمریکا در افغانستان، وجود پناهگاه‌های امن القاعده و تضمین این مساله که نیروهای افغان آموزش دیده و مجهز شده بتوانند امنیت کشورشان را تامین کنند، بستگی دارد.

نعیم لالای، از قانونگذاران پارلمان افغانستان اعلام کرد: در صورتی که آمریکایی‌ها بدون هیچ برنامه‌ای تمام نیروهایشان را از کشورمان خارج سازند، احتمال دارد جنگ داخلی دهه 90 بار دیگر در افغانستان تکرار شود.

این نماینده پارلمان ولایت قندهار در ادامه خاطرنشان کرد: خروج تمامی نیروهای آمریکایی از افغانستان، راه را برای افزایش فعالیت‌های طالبان هموار می‌سازد.

در سال 1989 زمانی که نیروهای شوروی سابق پس از یک دهه جنگ از افغانستان خارج شدند، دولت افغانستان با چالشی جدی مواجه شد.

در حال حاضر آمریکا حدود 68 هزار نیرو در افغانستان دارد و این رقم احتمالا تا 31 دسامبر سال 2014 به شدت کاهش خواهد یافت.

یکی دیگر از اعضای پارلمان افغانستان اعلام کرد: در صورتی که نیروهای آمریکایی بدون آموزش نظامی نیروهای امنیتی افغان از این کشور خارج شوند، این مسأله به وقوع فاجعه منجر خواهد شد.

در همین حال، «شکریه برکزای»، یکی دیگر از اعضای پارلمان افغانستان اعلام کرد: خروج تمامی نیروهای آمریکایی پس از سال 2014 از افغانستان بدین معنا خواهد بود که واشنگتن شکست را پذیرفته است.

اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها