کد خبر: ۱۰۷۵۹۷
زمان انتشار: ۱۱:۰۴     ۳۰ دی ۱۳۹۱
رئیس فدراسیون بسکتبال گفت: هرگز در زندگی‌ و کارم حرکت خلافی نمی‌کنم و به همین دلیل شب‌ها راحت می‌خوابم.

به گزارش 598 به نقل از خبرگزاری فارس، محمود مشحون که سومین دوره پیاپی است ریاست فدراسیون بسکتبال را در اختیار دارد با حضور در فارس در مورد مسائل مختلف این رشته به گفت‌وگو پرداخت.

او اعتقاد دارد بدون کوچکترین چشم داشتی در بسکتبال کار می‌کند و می‌گوید که صداقت حرف اول را در کار می‌زند. وی در صحبت‌های خود عنوان می‌کند که به بسکتبال با وجود این قهرمانی‌ها بی توجهی می‌شود.

مشحون همچنین عملکرد داوران بسکتبال را با وجود اعتراض‌های فراوان خوب ارزیابی می‌کند و اعتقاد دارد شریف ترین اعضای جامعه بسکتبال آنها هستند.

گفت‌وگوی مشروح فارس با محمود مشحون را در زیر می‌خوانید:

فارس: 3 دوره پیاپی است که رئیس فدراسیون بسکتبال هستید. در این مدت از عمکرد خود رضایت دارید؟

آنچه که در طول مدیریت افراد از زبان خودشان قابل بررسی و عنوان است، کارآیی و امتیاز ندارد، چون هیچ بقالی نمی‌گوید ماستش ترش است. واقعیت این است که بهترین قاضی‌ها مردم هستند و خوب می‌بینند. نقاط مثبت و منفی را به خوبی تشریح می‌کنند. البته این سرشت ما آدم ها است که زمانی که کسی را در اختیار داریم ، آنقدر اذیتش می‌کنیم و حالت تهاجمی داریم که حد ندارد، اما به محض اینکه می‌گوید می‌خواهد برود همه التماس و خواهش می‌کنند که بماند.

به عنوان مثال در مورد رویانیان این اتفاق افتاده است. او مدیر توانمندی است و هرکجا که کار کرده موفق بوده است و همه هم می‌دانند زمانی که وارد  پرسپولیس شد این باشگاه چه شرایطی داشت. در مورد ضعف‌ها و قوت فدراسیون بسکتبال و مسئولان آن باید مردم نظر بدهند. 54، 55 مدال در این مدت که حضور داشتم، کسب کرده‌ایم که بیش از 35 بار آن در رده‌های مختلف مدال طلا بوده است.

در سالیان گذشته زمانی که مسابقات برگزار می‌شد، رده‌های اول تا پنجم و ششم در اختیار کشورهای دیگر آسیا بود و ما جزء 10 تیم اول هم نبودیم، اما حالا با افتخار رده‌های برتر برای کشورمان است. وظیفه ما این بوده که این کارها را انجام دهیم. هر مدیری که مسئولیتی برعهده می‌گیرد، می‌آید که کاری پیش ببرد.

فارس: دلیل اصلی این جهش چه بوده است؟

اصولاً کارها هیچ وقت به تنهایی رونق نمی‌گیرد و از قدیم هم گفته‌اند یک دست صدا ندارد. این پیشرفت حاصل کار گروهی بوده است. داشتن یاران خوب یکی از امتیازهای ارزشمند است. اگر وضعیت هر مدیری را بررسی کنید، می‌بینید که اگر اطرافیان خوبی داشته، موفق تر بوده و اگر همکارانش متوسط بوده‌اند، دچار چالش‌های زیادی شده است. باید خدا را شکر کنم که اطرافیان بسیار خوبی داشته‌ام و در کنار آنها توانسته ایم‌ کار بسکتبال را تا آنجا که توان داشتیم، پیش ببریم.

دکتر غضنفری پیش از من زحمات زیادی کشید و تا آنجایی که جا داشت از داشته‌های وی استفاده کردیم و آنهایی هم را که تشخیص دادیم باید فراموش کنیم، این کار را انجام دادیم. رؤسای هیئت‌ها، مدیران عامل باشگاه‌ها، داوران زحمت کش، مربیان تیم‌ها و در نهایت بازیکنان ارزشمند‌مان کار اصلی را بر دوش دارند. از سوی دیگر نیز رسانه‌ها کمک زیادی می‌کنند و نقاط ضعف و قوت را منعکس می‌کنند.

کسانی که در فدراسیون خدمتگزار این رشته هستند، آدم‌های سالخورده و با تجربه‌ای هستند. سردی و گرمی روزگار را چشیده‌اند. نه انتقاد‌ها روی آنها اثر می‌گذارد و نه به تشویق‌هایی که می‌شوند، می‌نازند. کارهایی که تاکنون کرده‌ایم تنها و تنها وظیفه‌مان بوده و تا جایی که توان داشته‌ باشیم، برای پیشرفت بسکتبال ادامه خواهیم داد.

فارس: شما اشاره کردید یاران من در فدراسیون افراد سالخورده و با تجربه هستند وایرادی که گرفته می‌شود همین است که می‌گویند فدراسیون شما خیلی پیر است!

کسانی که این موضوع را مطرح می‌کنند، کاملا درست می‌گویند، اما کجایش ایراد داشته است؟ آیا پیر بودن عامل عدم موفقیت است؟ آیا پیر بودن موجب عقب افتادگی است؟ پیر بودن برای برخی‌ها متاثر کننده است. همه می‌گردند که پیر دیر را پیدا کنند و از اسطوره‌های ورزش بهره مند شوند. من خودم از همه اعضای فدراسیون پیر تر هستم، اما می‌توانید جوانی را پیدا کنید که 10 دقیقه ایثارگری آنها را انجام دهد؟ هرکسی حاضر است بسم الله. حتی اگر دشمن شماره یک من باشد، قبول خواهم کرد. این حرف‌ها درست نیست و آزار دهنده است. کسانی که این را مطرح می‌کنند، فقط می‌خواهند راه را ببندند. اگر توان داشتم، مجسمه تک تک همکارانم را طلا می‌گرفتم. بسکتبالی که در غرب آسیا جایگاه نداشته است، حالا تمام مدال‌ها را درو می‌کند. بارها به جام جهانی می‌رود و جایزه اسکار جهان را کسب می‌کند. چرا در مورد این مسائل بحث نمی‌کنند؟ مگر ما خودمان به دست خودمان پیر شده‌ایم. عکس 11 سال پیش من را با الان کنار هم بگذارید، ببینید چه قدر پیرتر شده‌ام.

فارس: قصد ندارید جوانان را کم کم وارد فدراسیون کنید؟

من قصد دارم، اما آنها باید علاقمند باشند. در به روی همه باز است، اما نکته اینجاست که دوام نمی‌‌آورند. این کار اصولی است و نمی‌توان یک ساعت بعد از ظهر آمد و رفت. کسانی که در فدراسیون کار می‌کنند به دنبال پول نیستند، بلکه فقط به خاطر عشق و علاقه کار می‌کنند. با این وضعیت باید هم پیر شوند. آیا شغل در فدراسیون یک کار دائمی است؟ آیا می‌تواند نیاز یک جوان را برطرف کند؟

فارس: بحث دوشغله‌ها و بازنشسته‌‌ها داغ است. در فدراسیون بسکتبال دوشغله ندارید؟

چنین چیزی در فدراسیون ما وجود ندارد و همه یک شغله هستند. پدر من از بچگی به ما آموخت که همیشه صادق باشیم و می‌گفت آنهایی که صادق نیستند، لذت صداقت را نمی‌چشند. آنچه که در فدراسیون بسکتبال وجود دارد، جز صداقت و صلابت چیز دیگری نیست. ما با تمام کمبودها و کسری‌ها و نداشته‌ها تا امروز بسکتبال را به اینجا رسانده‌ایم. امسال ما 3 قهرمانی در آسیا در رده‌های مختلف داشتیم. اینها همان حاصل کار پیرهای بی توقع است. در حالی که ما امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مناسبی نداریم.

فارس: چرا با این همه موفقیت نمی‌خواهند یک سالن به بسکتبال بدهند؟

وقتی نمی‌دهند چه کار باید کنیم؟ چند سال است که شما شنیده‌اید که قرار است یک سالن برای بسکتبال در مرکز شهر ساخته شود. چند سال است که شنیده‌اید این رشته باید حمایت شود؟ تاکنون که این اتفاق‌ها نیفتاده است. ما هم دنبال این نیستیم که چیزهای نشدنی را شدنی کنیم، چون این کار ما نیست.

 

 

فارس: برای رشته‌های دیگر اما این اتفاق می‌افتد. فکر می‌کنید فقط به بسکتبال بی توجهی می‌شود؟

بله، به بسکتبال بی توجهی می‌شود. من از همه بزرگان و کسانی که برای ورزش زحمت می‌کشند، عذرخواهی میکنم، اما واقعیت این است. اگر مشکل من هستم، مرخصم کنند تا شخص دیگری بیاید و برای آن سالن بسازند و امکانات بدهند. وقتی امکانات جوابگوی پتانسیل‌ها نیست، مقصر من نیستم. هیچ وقت از من انتقاد نشنیده‌اید. هیچ وقت من آه و ناله در مورد مشکلات و کمبودها نکرده‌ام و اعتقادی به این کارها ندارم.

فارس: فکر نمی‌کنید اگر انتقاد نکنید تصور می‌کنند وضع‌تان خیلی خوب است؟

بگویند چه اشکالی دارد. آیا این بد است که وقتی شما بنز ندارید، طوری رفتار کنید همه فکر کنند 2 بنز در پارکینگ خود دارید؟ با همه داشته‌هایمان کار کرده‌ایم و افتخارم این است که وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک همیشه در حد توان خود کمک کرده‌اند. از زمان مهرعلیزاده گرفته تا الان که عباسی است همه حمایت کردند. حالا چه دلیل وجود دارد که آنچه که در حد شایستگی‌های این رشته است و فراهم نمی‌شود را دیگر من نمی‌توانم پاسخ بدهم.

فارس: ظاهراً قرار است صاحب‌خانه تان در فدراسیون تغییر کند. مستاجر باشگاه استقلال می‌شوید؟

خوشبختانه مستاجر خانه خودمان شدیم. فتح الله زاده همیشه به بسکتبال لطف داشته است و مطمئنم اگر کشوری واگذار شود، بسکتبال رها نخواهد شد. به علاوه اینکه من تصمیم گیرنده نیستم. بعضی‌ها به من ایراد می‌گیرند که چرا هر چه می‌گویند میگویی چشم و می‌خواهی حضور داشته باشی. مگر بدجایی هستم و بد کاری می‌کنم که دوست نداشته باشم بمانم؟ از اینکه بنشینم موضع بگیرم و موضوع درست کنم و خوراک برای یک عده فراهم کنم چه چیزی عاید ورزش بسکتبال می‌شود؟ کسانی که مسئولیت ورزش را بر عهده دارند، مطمئناً بهتر از من می‌دانند آینده ورزش بسکتبال باید چه باشد. ما هم حرف خودمان را می‌زنیم و تقاضاهایمان را عنوان می‌کنیم. ما برای یک مجموعه هستیم و در ورزش گذشت و بزرگی نهفته است. ورزش برای همه است و هیچ جای این خاک برای کسی نیست. اهل تضاد گفتاری و انتقادهای بی ربط نیستم و همه آرزوم این بوده است که خودم باشم.

فارس: یک زمانی قرار بود سالن دوومیدانی را به بسکتبال بدهند. این موضوع به کجا رسید؟

خیلی چیزها قرار بوده است که بدهند. نمی‌خواهم وارد مسائلی شویم که به نتیجه نمی‌رسیم. دکتر عباسی به من ماموریت داد که سالن را بررسی کنم و اگر به درد بسکتبال خورد، تجدید نظری در مورد آن بکنیم، اما ترجیح دادند که به دوومیدانی بازگردد. من نمی توانم در مورد دوومیدانی صحبت کنم، اما سجادی خودش سالها در این رشته فعالیت کرده است، گفت که این سالن دیگر به درد دوومیدانی نمی‌خورد و فرسوده است.

فارس: در مورد فتح الله زاده و استقلال صحبت کردید. صحبتی تاکنون بوده است که استقلال و پرسپولیس هم در لیگ تیم‌داری کنند؟

نه. تاکنون این اتفاق نیفتاده است، اما در خفا کمک‌هایی کرده‌اند. جدا از اینکه زمانی خودم در باشگاه استقلال بودم، اما فتح‌الله زاده نگاه خوبی به بسکتبال دارد.

فارس: در مورد لیگ برتر صحبت کنید. اعتراض‌ها به داوری در هفته‌های اخیر زیاد شده است؟

یکی از زیباترین دوره‌های لیگ برتر را در این فصل شاهد هستیم. هیچ تیم در حاشیه امنیت قرار ندارد و همان طور که دیدید صنایع توانست دانشگاه آزاد را شکست دهد. اعتراض‌ها به داوری زیاد است و با کمال تاسف باید بگویم که اینها از کم لطفی برخی‌ها است. داوران ما از بهترین‌های آسیا هستند. در تمام کشورهای آسیایی وقتی در مراحل پایانی لیگ‌ به مشکل می‌خورند، از داوران ما دعوت می‌کنند. داوران ما در المپیک و جام جهانی قضاوت کرده‌اند. به تازگی هم هروس آوانسیان رئیس کمیته داوران آسیا شد. اینها مگر افتخارات کمی است؟ اگر ضعیف بودیم که این اتفاقات نمی‌افتاد. همان پیری که می‌گویند این نکته را به من یاد داده است که مانند خودشان برخورد نکنم. در بازی دانشگاه و صنایع داور مگر خطای تاثیرگذار داشت؟ آبا در مسابقه‌ای که 2 ساعت به طول می‌انجامد 4 یا 5 مورد اشتباه غیر طبیعی است؟ در فوتبال توپ از خط دروازه عبور می‌کند، اما آب از آب تکان نمی‌خورد، چون ورزش است. بهترین چیزی که ما مسلمانان در اصول دین‌مان وجود دارد آن واقعیت‌ها و صداقت‌هاست.

 

 

فارس: حقوق داوران چه قدر است؟

برای هر مسابقه حقوق خیلی اندکی بر اساس کیلومتری که رفت و آمد می‌‌کنند، می‌گیرند. آنها دنبال پول نیستند و به خاطر عشق و علاقه‌شان کار می‌کنند. داوران ما ایثارگرترین افراد در جامعه بسکتبال هستند. کسی که برای قضاوت از بوکان به اصفهان می‌رود، می‌خواهد که سوت اشتباه بزند؟ همه می‌خواهند اشتباهات خود را گردن داور بیندازند و وقتی پیروز نمی‌شوند شروع به اعتراض می‌کنند.

فارس: ابتدای فصل می‌گفتند فدراسیون حمایت زیادی از ماهان می‌کند و حالا بیشترین اعتراض‌ها از سوی همین باشگاه است.

متاسفانه در ابتدای فصل بیشترین اتهامات را به ما زدند که طرفدار ماهان هستیم و در فصل های گذشته نیز ما را به تیم‌های دیگر نسبت دادند. باید بگویم که ماهان یکی از با برنامه ترین باشگاه‌ها است و ورود آنها به بسکتبال یک نعمت است.

فارس: ساکت مدیرعامل ماهان معتقد بود که باید سازمان لیگ قوی برای بسکتبال در نظر گرفته شود؟

بسیار حرف منطقی است و گنجی مدیرعامل مهرام را هم همین موضوع را در یکی 2 فصل پیش مطرح کرده بود، اما در تابستان ما مشغله زیادی داشتیم و نتوانستیم این کار را عملی کنیم. مطمئناً به دنبال این کار خواهیم بود و این موضوع را در هیئت رئیسه مطرح می‌کنیم. تغییری در کلیت سازمان نخواهیم داشت و تنها تعداد افراد آن بیشتر می‌شود.

فارس: فکر نمی‌کنید با مشغله‌ای که نوربخش دارد، یک مقدار در کارهایش به مشکل بخورد؟

نوربخش آن قدر پرکار است که اگر 4 سمت دیگر هم به او بدهیم، از عهده‌اش بر می‌آید. ما بزرگترین افتخارمان این است که افرادی که انحراف فکری رفتاری دارند، در جامعه بسکتبال حضور ندارند. میلیاردها پول رد و بدل می‌شود،اما یک ریال آن در رفتار و حرکات داوران ما اثرگذار نیست. با چه قیمتی می‌شود، این محیط را به وجود آورد؟ تا حالا اتفاق افتاده که یک برخورد ناشایست از مسئولان فدراسیون ببینید؟ اگر ایرادی در مجموعه بسکتبال بود، شما هم به عنوان یک خبرنگار شرایط‌تان کاملاً فرق می‌کرد. کدام اتفاق‌هایی که در رشته‌های دیگر می‌افتد در بسکتبال رخ می‌دهد؟ قابل قیاس نیست. مگر می‌شود که اشتباه نکرد؟ آیا ما که همه را مقصر می‌دانیم، خودمان بی گناه هستیم؟

اعتقاد ما این است که فقط خدا اشتباه نمی‌کند. مگر خود مربی و بازیکنی که اشتباه نمی‌کند؟ تیمی که 35 دقیقه از حریفش جلو است و در آخر می‌بازد و به داوری اعتراض می‌کند آیا این 35 دقیقه که پیش بودند هم داور کمک‌شان کرده بود.

من خودم بسکتبال بازی کرده‌ام و دلیل تمام شکست‌ها و اشتباه تیم‌ها را هم به خوبی متوجه می‌شوم. لباس تیم ملی که مربیان پوشیده‌اند، من زودتر از آنها پوشیده‌ام. من هم می توانم بیرون باشم و بهترین زندگی را در کنار خانواده خود داشته باشم و دیگر این همه هجمه و انتقادها را نشنوم، اما می‌خواهم فقط به بسکتبال خدمت کنم. هیچ مزایایی جز یک شخصیت اجتماعی عایدم نمی‌شود و دنبالش هم نیستم. قهرمان و رئیس فدراسیون در گذشته بوده‌ام و دیوانه نبودم که یک بار دیگر بیایم، بلکه فقط می‌خواستم کمک کنم. شب ها قبل از اینکه سرم را روی بالش بگذارم خوابم می‌برد، علتش این است که کار خلاف نمی‌کنم.

فارس: یکی از بحث‌هایی که می‌شود اینکه عامل اصلی به حاشیه رفتن بازی‌ها ضعف ناظر داوری است؟

قطعا همین طور است و در دیدار شهرداری گرگان و دانشگاه آزاد هم همین اتفاق افتاد. ما در نامه‌ای به همه اعلام کرده‌ایم که اگر خدایی نکرده به تیم حریف از سوی تماشاگران میزبان توهینی شد بلافاصله بازی را قطع کرده و در صورت تکرار تماشاگران را اخراج کنند تا بازی از سر گرفته شود و اگر این اتفاق هم نیفتاد باخت فنی برای میزبان اعلام کنند. متاسفانه تمام گرفتاری‌های ما از ناظران ضعیف است. داور چه کاری می تواند انجام دهد وقتی صدها برخورد و درگیری بین بازیکنان وجود دارد؟ در همین راستا ناظر بازی گرگان و دانشگاه آزاد را محروم کردیم.

فارس: 2 فصل پیش زمانی که ماتیچ از پتروشیمی پیشنهاد داشت، گفتید سرمربی تیم ملی نمی‌تواند در باشگاه فعالیت کند، اما این فصل با رفتن بچیروویچ به مهرام همه چیز عوض شد. علت این موضوع چه بود؟

اصلا چنین چیزی وجود ندارد. بعد از بازی های ووهان چین قرارداد ماتیچ با فدراسیون بسکتبال به پایان رسید و قبل از اینکه از ایران برود، زمزمه این بود که پتروشیمی او را جذب خواهد کرد و فکر می‌کرد پس از ووهان او به پتروشیمی می‌رود. در یک نامه 7 صفحه ای به او نوشتم و گفتم که اشتباهات عمدی‌ات باعث باخت ما به اردن شد. هیچکس خواستار ماتیچ نبود و هرکس مدرکی در این زمینه دارد، بیاورد. همین زمزمه‌ها نیز فکر او را به هم ریخت و کسانی هم که زبانی این حرف را مطرح کردند، بزرگ‌ترین ضربه را زدند.

فارس: حضور سرمربی تیم ملی در باشگاه مشکل ساز نمی‌شود؟

چه دلیلی دارد که این کار صورت نگیرد. مگر جز سود چیز دیگری داشته است. مصطفی هاشمی به دلیل اینکه با مهرام به توافق نرسیده ‌بود، مسئولان این باشگاه از ما خواستند که می‌توانند بچیروویچ را جذب کنند که ما اختیار را به خودش دادیم به شرط اینکه به برنامه‌های تیم ملی لطمه نزند. از سوی دیگر مشکل دلار به وجود آمده بود و مربیان خارجی زیادی از ایران رفتند. گفتیم در مدتی که او را در اختیار دارند، حقوقش را بدهند. مگر بد است که مربی تیم ملی به جای اینکه یک ماه بازیکن را در اختیار داشته باشد، 5 ماه پیش در باشگاه آنها را آماده کند و زیر نظر داشته باشد؟ 5 تا 6 بازیکن تیم ملی در مهرام حضور دارند و این کمک زیادی به او خواهد کرد.

فارس: شما در مصاحبه‌ای گفتید برادرتان با هاشمی صحبت کرده است، اما هاشمی گفت که رضا مشحون صحبتی با من برای بازگشت به مهرام نکرده است؟

در زمان بازی با استقلال قشم متوجه شدم که هاشمی روی نیمکت نیست و در بازی گرگان هم حاضر نشد و پس از آن وقتی گنجی را دیدم او گفت که با هاشمی به توافق نرسیدیم و همانجا به برادرم گفتم که با هاشمی تماس بگیرد و بگوید که به تیمش بازگردد، اما چند روز پیش مصاحبه کرده و گفته است که مسئولان فدراسیون هیچ تماسی با من نداشته‌اند. اصلا چه دلیل دارد که ما برای بازگشت سرمربی به تیمش صحبت کنیم. ما فقط می‌خواستیم واسطه شویم و هدف دیگری نداریم.

فارس: برخی‌ تیم‌ها مانند ماهان گفته‌اند حضور بچیروویچ شائبه ایجاد می‌کند که فدراسیون از مهرام حمایت می‌کند؟

بله برای آدم‌های منفی شائبه ایجاد می‌کند. هر روز مصاحبه می‌کنند و این موضوعات را مطرح می‌کنند. اگر بخواهیم این صحبت‌ها را پیگیری کنیم، بار حقوقی خواهد داشت. سرپرست این تیم در مورد داوران هم صحبت‌هایی مطرح کرده‌است که حقوق کمی می گیرند. همین مانده بود که او از راه برسد و این موضوع را مطرح کند. آنها مگر برای پول قضاوت می‌کنند؟ هفته‌ای 30 میلیون برای لیگ هزینه می‌کنیم در حالی که کل مبلغ ورودی تیم‌ها 300 میلیون می‌شود. 3 داور به همراه ناظر برای بازی با قشم اگر بخواهند بروند، 3 میلیون هزینه آنها می‌شود. چرا در مورد این مسائل صحبت نمی‌کنند؟

فارس: برخی بازیکنان می‌گویند به دلیل اینکه محمود مشحون با آنها لج است، به تیم ملی دعوت نمی‌شوند؟

وقتی تیم قهرمان می‌شود اولین تبریک و تشکرها برای من می‌آید و آن وقت من می‌خواهم بهترین بازیکن که با او لج هستم را تیم ملی راه ندهم؟ من با چه کسی لج هستم؟ چه کسی می‌آید این کار را انجام دهد؟ من که اولین کارم را با مربیان ایرانی مانند مصطفی هاشمی، ایزدپناه و شاهین‌طبع آغاز کردم.

فارس: گاهی اوقات صحبت‌هایی می‌شود که فدراسیون به مربیان داخلی اعتقاد ندارد و از آنها به عنوان سرمربی تیم ملی استفاده نمی‌کند.

به این دلیل است که هیچ کدام از آنها حاضر به همکاری نشدند. آنها امتحان خود را پس داده‌اند و در لیگ هم شاهد اشتباه آنها هستیم. چند سال پیش بود که مربیان داخلی را جمع کردم و در جلسه‌ای از آنها خواستم و گفتم که دیگر زمانی که در غرب آسیا آخر می‌شدیم، گذشت و در آسیا قهرمان شده‌ایم و گفتم کسانی که می‌توانند برای حضور در تیم ملی با فدراسیون همکاری کنند، اعلام کنند، اما همه آنها نوشتند به دلایلی نمی‌توانند حضور پیدا کنند. هیچ دلیل قانع کننده‌ای وجود نداشت جز اینکه باشگاه وقتی 300 میلیون به آنها پول می‌دهد، نمی‌توانند با 300 هزار تومان در تیم ملی حضور داشته باشند.

فارس: از آن به بعد شما هم دیگر هیچ پیشنهادی ندادید؟

چند بار مگر می‌توان به یک نفر پیشنهاد و شانس هدایت تیم ملی را داد؟

فارس: با این وجود چرا مصاحبه می‌کنند و می‌گویند مربی ایرانی باید برای تیم ملی انتخاب شود؟

آنها نمی‌توانند تیم فعلی را هدایت کنند. وقتی در باشگاه بازیکن از مربی حرف شنوی ندارد و مربی نمی‌تواند بازیکن خود را کنترل کند، در تیم ملی چه کار می‌تواند انجام دهد؟ خودم این موضوع را به شخصه دیده‌ام. اما بچیروویچ با هیچ بازیکنی شوخی ندارد و بزرگترین بازیکن تیم ملی را هم بیرون می‌گذارد. مربیانی که این موضوعات را مطرح می‌کنند چون به هدف خود نمی‌رسند، تخریب می‌کنند. آنها کسانی هستند که منافع شخصی را همیشه بر منافع ملی ترجیح داده‌اند. در ظاهر دلسوزی می‌کنند، اما پشت پرده یک قدم هم برای موفقیت تیم ملی بر نمی‌دارند. تمام بازیکنانی که چهره هستند، همه در اردوهای تیم ملی چهره شده‌اند.

فارس: یعنی مربیان داخلی هیچ کاری برای بسکتبال نکرده‌اند؟

کار کرده‌اند، اما بار اصلی بر دوش فدراسیون بوده است. اصغر کاردوست را چه کسی با نیمکت نشینی خراب کرد؟ در سال 2009 زمانی که تیم ملی به جام ملت‌ها می‌رفت ما 14 نفر را با تیم ملی به چین فرستادیم تا 12 نفر نهایی در آنجا مشخص شده و از میان حامد سهراب‌نژاد، اصغر کاردوست و پویا تاجیک یک نفر انتخاب شود. پس از آن از چین تلفنی اعلام کردند که کاردوست خط خورده است. خدا را قسم دادم وقتی که به چین رسیدم با کاردوست مواجه نشوم، اما برعکس این اتفاق افتاد و او به پهنای صورت گریه می‌کرد و او را بغل کردم و گفتم که باید زمانی که در صبا نیمکت نشین گالس بودی یادت بیاید. 3 سال حوله بردی و آوردی. گفتم برو در باشگاهی بازی کن که بتوانی چهره شوی و حالا این اتفاق افتاده است.

 

 

فارس: کم شدن خارجی‌ برای بازیکنان جوان چطور بوده است؟

بی کیفیت ترین بازیکن خارجی در لیگ 60 میلیون تومان حقوق می‌گیرد. در حال حاضر 10 یار خارجی کمتر شده است و به جای آن 10 بازیکن جوان چهره شده‌اند. تیم‌هایی که به پلی‌آف می‌رسند از 2 یار خارجی استفاده می‌کنند، چون دیگر آنجا تیم‌ها برای قهرمانی می‌جنگندند و می‌خواهند به آسیا بروند. جوان زمانی چهره و پخته می‌شود که در زمین تنش به تنه صمد نیکخواه، کامرانی و آفاق بخورد. روی نیمکت که باشد به جایی نمی‌رسد.

فارس: رضا طاهری می‌گوید که خیلی با شما دوست بود، اما پس از رفتن از ایران حرف‌های جنجالی زیادی پشت شما و فدراسیون تحت رهبری‌تان زد؟

این هم یکی از کارهای اشتباه من بود که با او رفاقت کردم و به این اشتباه رسیدم. 20 سال پیش زمانی که در ایران بود با هم یک اختلافاتی داشتیم، اما گفتم شاید 20 سال از آن زمان گذشته و بزرگ‌تر شده باشد، اما این اتفاق نیفتاد. به هیچ وجه بزرگ‌نمایی ندارم و دشمن کسانی که خود بزرگ‌بینی دارند، هستم. موضوع اصلی جدایی او از تیم ملی هم این بود که انتظاراتی داشت که ما نمی‌توانستیم برآورده کنیم.

فارس: ازکمیته المپیک بگویید. وزیر ورزش اصرار داشت که اساسنامه نیازی به اصلاح ندارد، اما چند روز پیش عنوان شد که او نظری در این مورد ندارد.

در جلسه‌ای که وزیر هم در کمیته حضور داشت او اعلام کرد که نظری درباره اصلاح اساسنامه ندارد.

فارس: فکر می کنید IOC  اساسنامه اصلاح شده را تایید می‌کند؟

فکر می کنم تایید کند. زیاد به این مسائل آگاهی ندارم، اما طی جلساتی که اساسنامه بررسی شد ماحصل آن چیزی بود که همه موافق بودند و به احتمال زیاد مشکلی پیش نمی‌آید.

فارس: گویا اعلام شده پیش از اینکه IOC اساسنامه را تایید کند، مجمع فوق‌العاده‌ای برگزار شود.

مجمع باید برگزار شود چون روسای فدراسیون‌ها تقاضا کرده‌اند. مواردی که باید اصلاح شود را در آن جلسه مطرح می‌کنیم و اگر تایید شد، انجام می‌دهیم و نشد، بررسی بیشتر می‌کنیم. در حال حاضر چیزی که تصویب شده است اینکه اساسنامه اصلاح شده به IOC برود و تاریخ برگزاری مجمع اعلام شود.

فارس: از وزارت ورزش توصیه‌ای برای برگزاری مجمع به شما شده است؟

به هیچ وجه این اتفاق نیفتاده است. من آنقدر کوچک نیستم که بخواهیم تحت تاثیر قرار بگیرم و به چیزی که اعتقاد ندارم، عمل کنم.

فارس: در مورد کاندیداهای احتمالی هم صحبتی نشده است؟

هیچ اطلاعی در این زمینه ندارم و تاکنون صحبتی با ما نشده است.

فارس: در مورد کلمات زیر پاسخ‌های کوتاه بدهید؟

بسکتبال: آروزیم این است که بتواند دوباره سهمیه جام جهانی و المپیک را بگیرد.

محمود مشحون: آدمی است که هرکسی هرچه بخواهد به او می‌گوید و او هم گوش می‌دهد.

 

حامد حدادی: افتخار و اسطوره مملکت و اولین بازیکن مسمان در NBA

منتقدان: حق دارند که نظرات و افکار خود را بیان کنند، البته بدون قصد و غرض باشد بهتر است.

 


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها