کد خبر: ۱۲۳۳۸۶
زمان انتشار: ۱۳:۵۷     ۱۸ فروردين ۱۳۹۲
در گفت‌وگو با روزنامه مصری الاهرام
نخست‌وزیر عراق ضمن مخالفت با هرگونه اقدام نظامی علیه ایران از سوی آمریکا گفت: جهانیان و تمامی کشورهای منطقه از پیامدها و خطرات چنین اقدامی و نحوه واکنش ایران به این امر، به خوبی آگاهند.

به گزارش 598 به نقل از خبرگزاری فارس، «نوری المالکی» نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگوی تفصیلی با روزنامه «الاهرام» مصر، در پاسخ به این سوال که آیا برنامه هسته‌ای ایران، عراق را آزار می‌دهد، گفت: اگر فضای حاکم بر آن جنگ باشد، طبیعی است که این امر ما را آزار دهد و زمانی که سخن از سلاح هسته‌ای باشد، باز ما آزرده می‌شویم زیرا ما بخشی از منطقه هستیم و موضع بین‌المللی در قبال مسئله سلاح هسته‌ای در منطقه عربی ما را نگران می‌کند. ما متاسفیم که می‌بینیم جامعه بین‌الملل بی‌توجه به استانداردهای مربوط به سلاح هسته‌ای عمل می‌کند.

وی در ادامه این سوال را طرح کرد که چرا جامعه بین‌الملل در قبال سلاح هسته‌ای اسرائیل سکوت می‌کند؟ امری که وجدان ما، جامعه و تمامی ملاحظات و معیارهایمان را در تنگنا و فشار قرار می‌دهد.

نخست‌وزیر عاق تصریح کرد: ما از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم که ما را از سلاح هسته‌ای اسرائیل برهاند تا کس دیگری به طرف تولید سلاح هسته‌ای نرود. زیرا وجود چنین سلاحی در این منطقه ملتهب، خطری برای تمام جهان به شمار می‌رود.

مالکی در پاسخ به این سوال که موضع عراق در صورت حمله آمریکا به ایران چیست؟ گفت: ما با تاکید این امر را رد می‌کنیم و جهان می‌داند که حمله به ایران به چه معناست!..تمام دولت‌های منطقه نیز واکنش ایران به این حمله را می‌دانند. واکنش ایران به چه سویی خواهد بود، کشورهای حوزه خلیج [فارس] یا اسرائیل؟ پیامدهای آن بر منطقه چیست؟

وی گفت: در صورت آغاز چنین جنگی، ما در عراق بیشترین ضرر را خواهیم کرد. زیرا تمامی صادرات نفتی ما از طریق بنادر است و اگر تنگه هرمز بسته شود، عراق چگونه به درآمدهای نفتی‌اش دست خواهد یافت؟ علاوه بر این، فتنه‌ای در منطقه به وجود خواهد آمد. فتنه در عراق، لبنان و خلیج [فارس]. من همواره با طرف آمریکایی و طرف‌های دیگر صحبت می‌کنم و می‌دانم که آنها تمایلی به حمله نظامی به ایران ندارند زیرا از پیامدها و واکنش‌های آن به خوبی آگاهند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها