کد خبر: ۱۲۳۹۸۶
زمان انتشار: ۱۴:۲۵     ۲۰ فروردين ۱۳۹۲
وقتی در مورد آکادمی فوتبال صحبت می کنیم شاید اولین نام که به ذهن شما خطور کند بارسلونا باشد، اما تحقیقات جدید نشان می دهد آکادمی فوتبال بارسلونا در جمع بهترین آکادمی های فوتبال اروپا در رده چهارم قرار دارد و جالب اینکه هیچ باشگاه انگلیسی در بین 16 آکادمی برتر دیده نمی شود.
به گزارش 598 به نقل از مهر، آژاکس آمسترادام یکی از مشهورترین باشگاه های فوتبال هلند به دلیل پرورش استعدادهای جوان و معرفی آنها به فوتبال جهان بهترین آکادمی فوتبال اروپا را در اختیار دارد این در حالی است که باشگاه منچستریونایتد تنها باشگاه حاضر در بین 20 آکادمی برتر فوتبال اروپاست و در رده هفدهم قرار دارد. مرکز بین المللی مطالعات ورزشی (CIES) سال گذشته 31 لیگ معتبر فوتبال اروپا را مورد بررسی قرار داد و 69 بازیکن را که در آکادمی فوتبال آژاگس ترتیب شده بودند پیدا کرد.

بعد از آژاکس که 4 بار عنوان قهرمانی اروپا را کسب کرده باشگاه های پارتیزان بلگراد صربستان، هایدوک اشپلیت کرواسی و بارسلونا اسپانیا در رده های دوم تا چهارم برترین آکادمی های فوتبال اروپا قرار دارند. در این تحقیق مرکز بین المللی مطالعات ورزشی (CIES) بازیکن تربیت شده توسط یک آکادمی فوتبال را بازیکنی بین 15 تا 21 سال در نظر گرفته که حداقل 3 فصل در آن آکادمی زیر نظر مربیان تعلیم دیده است.

در بررسی آکادمی فوتبال آژاکس نام های آشنایی مثل نایجل دی یانگ (میلان)، رافائل فان در فارت (هامبورگ)، وسلی اسنایدر (گالاتاسرای)، اربی امانوئلسون (فولهام)، یان ورتونگن (تاتنهام)، گرگوری فان در ویل (پاری سن ژرمن) و مارتین استکلنبرگ (رم) به چشم می خورند.

وسلی اسنایدر که هم اکنون در باشگاه گالاتاسرای عضویت دارد محصول آکادمی فوتبال آژاکس است.

زلاتان ایبراهیموویچ سوئدی، استیون پینار آفریقای جنوبی و لوئیز سوارز اروگوئه ای همگی در دوران ابتدایی فوتبال خود همگی برای باشگاه آژاکس بازی کرده اند اما با توجه به معیارهای این تحقیق (که در بالا ذکر شد) به عنوان محصول آکادمی آژاکس به حساب نمی آیند.

باشگاه هایی که در فقیرترین لیگ های فوتبال اروپا حضور دارند بیشتر بازیکنان خود را از آکادمی های فوتبال خود جذب می کنند که به طور میانگین 27 درصد بازیکنان این باشگاه ها محصول آکادمی‌های همان باشگاه هستند. این آمار مربوط به لیگ های کشورهای بلغارستان، صربستان، کرواسی، اسلوونی، مجارستان، جمهوری چک، اسلوواکی، بلاروس و فنلاند هستند.

آکادمی فوتبال بارسلونا که به لاماسیا شهرت دارد در عین ناباوری در جایگاه چهارم برترین آکادمی های فوتبال اروپا قرار دارد.

برای تیم هایی که لیگ آنها با محدودیت های مالی روبروست، ایجاد یک مدل ورزشی و اقتصادی که اساس آن تربیت استعدادهای جوان است بسیار به توانایی مربیان آن باشگاه بستگی دارد.

آمار 27 درصدی استفاده از بازیکنان محصول آکادمی باشگاه در 5 لیگ معتبر فوتبال اروپا یعنی انگلیس، فرانسه، ایتالیا، آلمان و اسپانیا به رقم 17.2 درصد کاهش پیدا می کند و در بین گروه ثروتمندی بعدی بعنی پرتغال، اسکاتلند، هلند، ترکیه، یونان و روسیه این رقم حتی به 15.2 درصد نیز می رسد.

این درصدها در بین لیگ هایی با اعتبار و کیفیت برابر اختلاف قابل ملاحظه ای هم دارد. به عنوان مثال در بین لیگ های فقیر اروپا اسلوواکی 40 درصد بازیکنان محصول آکادمی باشگاه ها در خود باشگاه جذب می شوند اما این رقم در لیگ فوتبال قبرس به 11 درصد کاهش می یابد.

آکادمی فوتبال آژاکس برترین آکادمی فوتبال اروپا بازیکنان مشهوری را به دنیای فوتبال معرفی کرده.

این گزارش نشان می دهد برای باشگاه های زیادی تقریبا غیرممکن است که با بازیکنان آکادمی خود برای مدت زیادی ادامه دهند. برای اکثر این باشگاه ها هدف اصلی و حیاتی این است که استعدادهای جوان را تربیت کنند تا بتوانند آنها را به باشگاه های متمول تر ترانسفر کنند. بسیار از تیم ها که منابع محدودی در اختیار دارند به دلیل بی ثباتی مدیریتی که تعویض پیاپی مربیان نتیجه آن است باعث می شود استعدادهای جوان فرصت رشد پیدا نکنند و سوخت شوند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها