کد خبر: ۱۲۴۸۴۰
زمان انتشار: ۱۱:۱۳     ۲۴ فروردين ۱۳۹۲
یافته‌های جدید حاکی از آن است که بزرگسالان امروزی در مقایسه با بزرگسالان نسل‌های پیشین، علی‌رغم امید به زندگی بالاترشان، تا حد زیادی از سلامت پایین‌تری برخوردار هستند.
به گزارش 598 به نقل از ایسنا، گربن هالسج پژوهشگر «موسسه ملی هلند برای محیط و سلامت عمومی»، در تحقیقات خود، چاقی مفرط را عامل اصلی این قضیه برشمرد.

وی مدعی است که شیوع چاقی مفرط در جوان‌ترین نسل زنان و مردان دارای میانگین سنی ۴۰ سال، به شیوع این عارضه در مسن‌ترین نسل دارای میانگین ۵۵ سال شباهت دارد.

این می‌تواند بدین معنا باشد که نسل امروز ۱۵ سال پیرتر از سن واقعی می‌نماید و مدت طولانی‌‍تری در معرض چاقی مفرط قرار دارد.

هالسج در پژوهش خود سلامت شش هزار و ۳۷۷ مرد و زن را با وقفه شش، ۱۱ و ۱۶ سال بررسی کرد.

شرکت‌کنندگان حاضر در این پروژه، به گروه‌های ۱۰ ساله تقسیم و از لحاظ جنسیت از یکدیگر تفکیک شدند؛ بنابراین دانشمندان توانستند تغییرات نسلی را از لحاظ سلامت رهگیری کنند.

آن‌ها به ویژه به دنبال تغییرات در وزن بدن، فشار خون، کلسترول و سطوح کلسترول دارای لیپوپروتئین با تراکم بالا (HDL) بودند.

نتایج نشان داد که افراد امروزی از لحاظ متابولیکی کمتر سالم هستند، زیرا فشارخون بالا و چاقی مفرط به مشکلات عمده‌تری در میان این جمعیت در مقایسه با نسل‌های گذشته تبدیل شده است.

آمارها نشان داده است که در میان نسل اول، مردان حاضر در دهه سی‌ام زندگی‌، ۴۰ درصد دارای وزن بالا بودند، اما در نسل بعدی مردان در دهه‌ سی‌ام، ۵۲ درصد دچار این عارضه بودند.

هاسلج عنوان کرد که چاقی مفرط از مصرف سیگار به عنوان مداخله‌گر اصلی در کاهش ارقام امید به زندگی، پیشی گرفته است.

نتایج این پژوهش همچنین نشان می‌دهد به دلیل این که شیوع سیگار در کشورهای دارای درآمد بالا در حال کاهش است، مردم این جوامع در حال تجربه تغییر از بیماری‌های مرتبط با سیگار(مانند سرطان ریه) به بیماری مرتبط با چاقی مفرط (مانند دیابت‌) هستند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها