کد خبر: ۱۲۵۴۹۲
زمان انتشار: ۲۰:۴۶     ۲۶ فروردين ۱۳۹۲
جلسه چند دقیقه ای روز شنبه محاکمه حسنی مبارک رئیس جمهور سابق مصر به صحنه ای برای نمایش وضعیت جدید او تبدیل شد.
به گزارش عصر ایران به نقل از مطبوعات مصر، مبارک بعد از دو سال حضور در زندان پس از کناره گیری از قدرت، در این جلسه دادگاه حاضر شده بود.

او در این جلسه دادگاه، برخلاف گذشته بر روی صندلی چرخدار (ویلچر) حاضر شد. عینک قهوه ای رنگ آفتابی بر روی چشم داشت که دیدن چشم های او از پشت شیشه های عینک قابل مشاهده بود

این در حالی است که مبارک در جلسات قبلی به صورت خوابیده بر روی تخت وارد دادگاه می شد و عینک مشکی رنگی داشت تا وضعیت چشمانش مشخص نشود. او همچنین در جلسات قبلی دادگاه، همیشه افسرده و ناامید بود و حتی از نگاه کردن به صحن دادگاه خود خودداری می کرد.

حسنی مبارک در جلسه اخیر دادگاهمبارک اما در جلسه روز شنبه دادگاه، سرحال به نظر می رسید. او به سمت هوادارانش در صحن دادگاه، دست تکان داد. چهره اش نشان می داد که برخلاف گذشته، اعتماد به نفس کامل دارد. لبخند ریزی بر لب داشت  و در حالی که دستی زیر چانه داشت با امیدواری فعالیت های دادگاه را دنبال می کرد.

البته در این دادگاه، تنها چند دقیقه پس از آغاز جلسه، قاضی، استعفای خود را اعلام کرد و ادامه جلسه دادگاه به زمان دیگری واگذار شد. این موضوع باعث شد روحیه مبارک افزایش یابد.
این جلسه دادگاه هم در آکادمی پلیس برگزار شد.

قرار بود دراین جلسه دادگاه، مبارک ، دو پسرش، علا و جمال و وزیر کشور وقت مصر به اتهام قتل معترضین در انقلاب 2011 و فساد مالی محاکمه شوند.

در بیرون از جلسه دادگاه هم به مانند همیشه، دو بخش از مردم مصر در مخالفت و حمایت از مبارک تجمع کرده بود.

حامیان مبارک در حالی که عکس های رسمی از او در دست داشتند با تاکید براینکه وضعیت مصر در دوره حکمرانی او بهتر او هم اکنون بود خواستار آزادی مبارک شدند.

آنها همچنین بر بی گناهی مبارک تاکید می کردند و خواستار عذرخواهی از او شدند.

حدود 2 سال پیش هم جنبشی در مصر به نام "اسفین یا رئیس" (متاسفیم ای رئیس جمهور) به راه افتاد. هدف این مجموعه حمایت از مبارک و تلاش برای اثبات بی گناهی اوست.

در مقابل شماری از معترضین در حالی که تصاویر جان باختگان انقلاب 2011 مصر را دست داشتند بر محاکمه  و مجازات مبارک و سران دولت او به اتهام کشتار معترضین و فساد مالی تاکید می کردند.

آنها همچنین با درخواست اعدام مبارک،  طناب های دار و عروسک های دار زده ای نیز به همراه خود داشتند که بر روی آنها اسامی حسنی مبارک و پسرانش علا و جمال نوشته شده بود.

خبرنگار بی بی سی هم درباره این جلسه دادگاه گفت: نسبت به گذشته، تعداد افرادی که خارج از دادگاه از مبارک ، حمایت می کردند نسبت به جلسات قبلی، بیشتر بود.

این تصاویر با واکنش های گسترده ای در میان فعالان سیاسی ، رسانه ای و شبکه های اجتماعی روبه رو شدند.

بسیاری در شبکه های اجتماعی فیس بوک و تویتر نوشته بودند: ناامنی و بی ثباتی های گسترده در مصر و افزایش مشکلات اقتصادی این کشور، به مبارک روحیه داده است.

فرد دیگری هم معتقد است: مبارک قصد داشت به مردم بگوید: حالا معنی حکمرانی اخوان المسلمین را فهمیدید؟

در دو سال اخیر شمار گردشگران خارجی در مصر ، حدود یک سوم کاهش یافته است. تورم و بیکاری افزایش و ارزش پول ملی مصر کاهش یافته است. اینها تنها بخشی از وضعیت اقتصادی مصر در دو سال پس از کناره گیری مبارک از قدرت است.

مبارک در جدیدترین جلسه دادگاه


حامیان حسنی مبارک در بیرون از دادگاه

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها