کد خبر: ۱۲۶۵۱۸
زمان انتشار: ۱۲:۰۳     ۳۱ فروردين ۱۳۹۲
وی ادامه داد: علائمی از جمله استفراغ، حالت تهوع، استفراغ‎های خونی و دفع مدفوع سیاه و قیری رنگ از علائم خطرناک این بیماری است.

ایسنا: یک متخصص بیماریهای داخلی گفت: مصرف سیگار، مشروبات الکلی و استرس زمینهساز بسیاری از زخمهای پپتیک است.

دکتر علیرضا معیری کاظمی درخصوص بیماریهای زخم معده و پپتیک افزود: بیماریهای زخم معده و پپتیک جز بیماریهای بسیار شایع در جوامع ما هستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه زخمهای پپتیک شامل زخمهای معدی و دوازدهه هستند، اظهار کرد: این بیماریها از طریق علائم بالینی، فیزیوپاتولوژی و اقدامات درمانی تشخیص داده میشوند.

این متخصص بیماریهای داخلی گفت: درد در قسمت فوقانی شکم، نفخ، سنگینی سردل، سوزش و ترش کردن در قسمت فوقانی و پشت جناغ سینه، ضعف، بیاشتهایی، کمخونی، تپش قلب، کاهش وزن، خستگی زودرس، کمحوصلگی و کم انرژی بودن از علائم زخم معده و پپتیک است.

وی ادامه داد: علائمی از جمله استفراغ، حالت تهوع، استفراغهای خونی و دفع مدفوع سیاه و قیری رنگ از علائم خطرناک این بیماری است.

دکتر معیری کاظمی با بیان اینکه بیماران به ویژه کسانی که سنشان بالاست با مواجه شدن با اینگونه علائم سریعاً به پزشک مراجعه کنند، تصریح کرد: استفراغ، استفراغ خونی، کاهش وزن، گیر کردن غدا هنگام بلع مواد غذایی در پشت جناغ سینه وغیره از جمله علائم آلارم یا هشداردهنده هستند که درصورت بروز چنین عواملی بیمار باید سریعاً به اورژانس انتقال داده شود.

وی یادآور شد: درصورتی که بیماران بین ۴۰ تا ۴۵ سال علائم هشداردهنده را نداشته باشند با انجام آندوسکوپی نوع زخم معده آنها تشخیص و در صورتی که علائم به صورت زخم معده شدیدتری باشد احتمال بروز سرطان معده وجود دارد. وی گفت: بیماری زخم معده علل میکروبی دارد و در مواردی نیز استفاده بدون تجویز پزشک از قرصهای مسکن ضد التهاب، دیکلوفناک، ناپروکسن، ایندومتاسین و ایپوپروفن میتوانند عوارض گوارشی را تشدید کند.

این متخصص بیماریهای داخلی اضافه کرد: در برخی شرایط سنی خاصی، بیماران به استفاده از داروهای مسکن نیاز دارند و باید همزمان داروهای محافظت کننده معده نیز استفاده کنند که در این شرایط باید با پزشک معالج خود مشاوره کنند.

وی با بیان اینکه زخم معده و دوازدهه جز بیماریهای شایع در همه جوامع هستند، ادامه داد: صنعتی شدن جوامع، وضعیت شغلی و استرسهای شایع میزان بیماریهای گوارشی را افزایش میدهند.

وی اضافه کرد: مصرف سیگار، مشروبات الکلی و استرس زمینهساز بسیاری از زخمهای پپتیک است.

معیری کاظمی توصیه کرد: افراد از مصرف قرصهای مسکن به شکل بیرویه اجتناب و افرادی که دارای علائم هشداردهنده هستند حتماً با نظر پزشک دارو مصرف کنند.

وی بیان کرد: غذاهای خاصی در جهت ایجاد زخمهای معده به شکل اثبات شده وجود ندارد و افرادی که از بیماری معده رنج میبرند مصرف ترشیجات و ادویهجات میتواند علائم این بیماری را تشدید کند که توصیه می شود از مصرف این مواد اجتناب کنند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها