کد خبر: ۱۲۶۷۷۵
زمان انتشار: ۱۰:۴۸     ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۲
نشست گروه به اصطلاح «دوستان سوریه» در حالی دیروز در استانبول ترکیه برگزار شد که خروجی این نشست افزایش کمک‌های نظامی از گروه‌های مسلح تروریستی در سوریه بود.

به گزارش 598، به نقل از خبرگزاری فارس، نشست موسوم به «گروه دوستان سوریه» یا در واقع «دشمنان سوریه» دیروز شنبه در شهر «استانبول» ترکیه با حضور شماری از وزرای خارجه کشورهای بزرگ درحالی برگزار شد که از فضای حاکم بر نشست اینگونه برداشت می‌شد که کشورهای شرکت کننده درصدد «افزایش حمایت‌های خود از معارضان مسلحی» هستند که با نظام سوریه مبارزه می‌کنند و بی‌تردید اعلام واشنگتن به افزایش «کمک‌های نظامی غیر کشنده»! در شکل‌گیری چنین فضایی نقش بسیار مهمی داشت.

در این بین همانگونه که انتظار می‌رفت، کمیته موسوم به «ائتلاف معارضان سوریه» از کشورهای حامی‌اش خواستار افزایش کمک‌های مستقیم و تاثیرگذار نظامی به گروه‌های معارض مسلح شد.

ائتلاف معارضان سوریه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نشست سوریه افزایش کمک‌های ارائه شده به مردم سوریه و نحوه دفاع از خود و تسریع در سرنگونی نظام در سوریه را بررسی می‌کند.

هیئت معارضان سوریه شرکت کننده در نشست استانبول را «احمد معاذ الخطیب»، رئیس مستعفی ائتلاف معارضان، «غسان هیتو»، نخست وزیر دولت موقت معارضان، «جرج صبرا»، «ریاض سیف»، «سهیر الاتاسی»، نمایندگان معاذ الخطیب، «مصطفی الصباغ»، دبیرکل ائتلاف و «سلیم ادریس»، رئیس شورای نظامی موسوم به ستاد مشترک گروه تروریستی «ارتش آزاد سوریه» تشکیل می‌دادند.

همچنین این بیانیه اعلام کرد که وزرای خارجه 11 کشور جهان از مجموعه گروه دوستان سوریه در این نشست شرکت کردند که در راس این وزرای خارجه باید از وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا، ترکیه، عربستان سعودی و قطر یاد کرد.

کمک 250 میلیون دلاری آمریکا

این درحالی است که یکی از مسئولان وزارت خارجه آمریکا که به همراه «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا در این نشست شرکت کرده بود، اعلام کرد که واشگتن در اندیشه افزایش کمک‌های غیر کشنده خود به گروه‌های میانه‌رو معارضان است که بالطبع مد نظر وی گروه‌های عدم وابسته به القاعده می‌باشد.

این دیپلمات آمریکایی در ادامه درباره این کمک‌ها توضیح داده بود که ارزش و مشروح این کمک‌ها هنوز مشخص نشده و واشنگتن با رایزنی با معارضان نیازهای آنها را مشخص و براساس آن کمک‌ها را تنظیم می‌کند.

اما بنابر آنچه در رسانه‌های آمریکایی ذکر شده بود، این کمک‌ها جلیقه‌های ضد گلوله و زره‌پوش و عینک‌های دید در شب را شامل خواهد شد.

این درحالی است که به نظر می‌رسد، تنها عاملی که موجب شده تا آمریکا و کشورهای غربی در ارائه کمک‌های نظامی به گروه‌های معارض مسلح سوری تردید داشته باشند، بیم آنها از افتادن این سلاح‌ها به دست گروه‌های جهادی تکفیری وابسته به القاعده است.

این موضوعی است که جان کری در سخنان خود در برابر مجلس سنای آمریکا به آن اشاره کرده و گفته بود که ما تلاش می‌کنیم، با احتیاط کامل این سلاح‌ها در اختیار گروه‌های معارض مسلح سوری قرار دهیم تا به دست گروه‌های تندرو [وابسته به القاعده] نیافتد.

اما کری پس از دیدار روز گذشته خود با سران معارضان سوری در استانبول با انتشار بیانیه‌ای از تصمیم جدید دولت آمریکا مبنی بر ادامه حمایت از گروه‌های معارض مسلح سوری خبر داد.

وی همچنین تصریح کرد که ادامه ارسال تجهیزات برای گروه‌های معارض مسلح سوری از طریق فرماندهان ارشد نظامی هدایت کننده این گروه‌ها انجام خواهد شد.

کری اعلام کرد که آمریکا کمک‌های غیرکشنده به نیروهای مخالف در سوریه را دو برابر می‌کند و به 250 میلیون دلار افزایش می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا بعد از دیدار با مخالفان سوریه و 11 تن از حامیان خارجی اصلی و مهم این گروه‌های مسلح در نشست به اصطلاح «دوستان سوریه»، در استانبول گفت که آمریکا کمک‌های غیرکشنده 123 میلیون دلاری دیگر در اختیار گروه‌های مسلح سوریه قرار خواهد داد که در مجموع کمک‌‌های آمریکا به مخالفان سوریه را به 250 میلیون دلار افزایش می‌دهد.

کری از حامیان خارخی این گروه‌های مخالف سوریه درخواست کرد که کمک‌ها به گروه‌های مسلح را افزایش دهند تا در نهایت مجموع کمک‌های بین‌المللی به این گروه‌ها به یک میلیارد دلار برسد.

اعتراض ائتلاف معارضان به روسیه

ساعاتی پیش از برگزاری نشست نیز ائتلاف معارضان سوریه از اظهارات «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه انتقاد کرد که گفته بود: «گروه موسوم به کشورهای دوست سوریه نقشی منفی را در بحران سوریه بازی می‌کنند که بیش از دو سال است، در این کشور جریان دارد و بیش از 70 هزار نفر را به کام مرگ فرستاده است».

ائتلاف معارضان سوریه در برابر این اظهارات وزیر خارجه روسیه گفته بود که موضع روسیه در برابر بحران سوریه، موضعی در تعارض و تناقض با ارزش‌های مساوات و برابری و حقوق بشر و آزادی و عدالت است.

فرصت یک‌ماهه هیتو و چالش‌های پیشرو

همچنین این نشست درباره هیتو تصمیم گرفت که فرصتی یک ماهه به نخست وزیر دولت موقت معارضان سوری دهد تا با تشکیل کابینه خود اداره مناطقی که در کنترل گروه‌های معارض سوری است، را به دست گیرد.

این درحالی است که هیتو برای تشکیل چنین کابینه‌ای چه در داخل ائتلاف و چه در میان گروه‌های معارض مسلح با مشکلات و موانع مهمی مواجه است که یکی از مهمترین آنها رد وی توسط گروه تروریستی «ارتش آزاد سوریه» است.

آلمان و تاکید بر حفظ فاصله از القاعده

از سوی دیگر «گیدو وستروله»، وزیر خارجه آلمان به معارضان سوری درباره حفظ فاصله خود از گروه‌های تروریستی و همچنین گروه‌های وابسته به القاعده هشدار داد.

ترک‌ها و در خواست افزایش فشار

و سرانجام اینکه ترک‌ها که برگزار کننده این نشست بودند، همچنان بر افزایش فشارها بر نظام سوریه تاکید می‌کنند.

هیگ: تسهیل انتقال سلاح به گروه‌های تروریستی

اما « ویلیام هیگ»، وزیر خارجه انگلیس در حاشیه نشست «دوستان سوریه» در استانبول در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه «اتحادیه اروپا قصد دارد تا درباره آسان‌ کردن انتقال سلاح به معارضان سوری در هفته‌های آینده رایزنی می‌کند»، گفت: «این گفت‌وگوها را در 6 هفته‌ آینده پیگیری خواهیم کرد و لندن و پاریس تاکید دارند که تحریم‌ها لغو یا اصلاح شوند».

هیگ همچنین گفت: «مخالفان هم‌اکنون رویکرد روشنی در این نشست مبنی بر پیگیری راهکاری دموکراتیک در حل بحران سوریه و محکومیت افراط‌گرایی در پیش گرفته‌اند».

مجموعه به اصطلاح «دوستان سوریه» که کشورهای عربی و غربی مخالف با حکومت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه را شامل می‌شود روز گذشته به همراه «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در استانبول گرد هم ‌آمدند تا درباره تحولات سوریه رایزنی کنند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها