کد خبر: ۱۴۷۰۰۵
زمان انتشار: ۲۰:۲۶     ۱۷ تير ۱۳۹۲
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: واژه تفکیک جنسیتی توسط برخی رسانه‌ها همیشه به عنوان یک بحث جنبی و حاشیه‌ای مطرح می‌شود که جای متن را پر می‌کند و البته این امر به عمد صورت می‌گیرد.

به گزارش 598 به نقل از فارس، کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشستی خبری در حاشیه مراسم نکوداشت دانش آموختگان غیر ایرانی در دانشگاه فردوسی مشهد در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه جز تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها اقدامات وزیر علوم برای اسلامی شدن دانشگاه چه بوده است گفت: اصل اصطلاح تفکیک جنسیتی هیچگاه کلام من نبوده و همیشه ساماندهی جنسیتی در دانشگاه را مطرح کرده و به این روش که مبتنی بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است معتقد بوده‌ام اما واژه تفکیک جنسیتی توسط برخی رسانه‌ها همیشه به عنوان یک بحث جنبی و حاشیه‌ای مطرح می‌شود که جای متن را پر می‌کند و البته این امر به عمد صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به چندبعدی بودن موضوع اسلامی شدن دانشگاه‌ها گفت: یکی از مواردی که در چند سال اخیر در دانشگاه رخ داد بحث علمی است که یک دانشگاه اسلامی باید از نظر علمی طراز مناسب خود را داشته باشد که دانشگاه‌های ما الان این طراز را دارند و با افزایش سریع رشد تولیدات علمی در سال 1390 یعنی چهارده سال زودتر از افق پیش‌بینی شده در سند چشم‌انداز بیست ساله به مقام اول علمی منطقه رسیدیم و هم اکنون نیز در رتبه پانزدهم علمی دنیا قرار داریم.

وزیر علوم افزود: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون 175 هزار مقاله از پژوهشگران ایرانی در پایگاه‌های علمی ISI ثبت شده است که بیش از 103 هزار مقاله یعنی حدود 60 درصد آن مربوط به چهار سال اخیر است.

 دانشجو همچنین در خصوص سایر اقدامات انجام گرفته در دولت دهم برای اسلامی شدن دانشگاه ها گفت:برنامه ریزی و اقدام برای تغییر محتوای دروس علوم انسانی با همکاری شورای تحول علوم انسانی وابسته به شورای عالی انقلاب فرهنگی و تغییر سه هزار سرفصل درسی در رشته‌های مختلف دانشگاهی از دیگر اقدامات برای اسلامی شدن و روزآمدی محتوای علمی دروس در دانشگاه هاست که در تاریخ انقلاب اسلامی بی‌نظیر است.

وی افزود:در راستای سیاست اسلامی شدن دانشگاه‌ها در این مدت 25 دانشگاه تک جنسیتی در کشور تاسیس کرده‌ایم که 15 مورد دولتی و 10 دانشگاه نیز غیرانتفاعی بوده و بنا داریم این دانشگاه ها را به 30 مورد افزایش دهیم تا در هر استان یک دانشگاه دخترانه داشته باشیم.

دانشجو خاطرنشان کرد: سند اسلامی شدن دانشگاه را نیز با تشکیل یک گروه کارشناسی قوی تدوین کردیم که در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها نیز تصویب و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده است.

وی همچنین پیشرفت های بدست آمده در علوم مختلف در چهار سال اخیر را نیز ناشی از وجود آرامش و پویایی در دانشگاه ها و حاکمیت بینش اسلامی  عنوان کرد.

وزیر علوم افزود: با توجه به آنچه گفته شد در طی چهار سال گذشته در راستای اسلامی شدن دانشگاهها هم در بعد محتوایی و علمی در دانشگاهها حرکت کردیم و هم در بعد ظاهری که موضوع ساماندهی جنسیتی یکی از موضوعاتی بود که پیگیری و اجرا شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها