کد خبر: ۱۴۹۰۲۰
زمان انتشار: ۱۷:۲۸     ۲۵ تير ۱۳۹۲

سلام و خداقوت

پرونده موسی شیخ یادتون هست؟ (اینجا کلیک کنید)

20120429_101030(1)

بعد از فراخوان همت، مبلغ ۳۰۰میلیون ریال برای جراحی و ترمیم صورت این عزیز جمع آوری شد.

با لطف خدای بزرگ و همت شما مهربانان امروز اولین مرحله جراحی صورت اقای موسی شیخ در بیمارستان گلستان تهران انجام شد.

هزینه های انجام شده از محل کمکهای خیریه همت برای این عزیز بزرگوار:

۱-پردازش تصویر، طراحی مدل و ساخت ماکت اولیه بیمار موسی شیخ : ۵۳میلیون ریال

۲-تهیه تجهیزات مورد نیاز جراحی: ۲۵میلیون و ۷۰۰هزار ریال

۳-هزینه اولیه برای پذیرش بیمارستان: ۸میلیون ریال

۴- هزینه جراحی: ۵۰میلیون ریال

۵- هزینه سی تی اسکن: ۱میلیون و هفتصد و پنجاه هزار ریال

گفتنی است باقیمانده کمکهای جمع آوری شده در مراحل بعدی درمان این عزیز هزینه و به اطلاع عزیزان خواهد رسید.

مشروح گزارش و گزارش تصویری ایسنا از این جراحی موفقیت آمیز را در زیر بخوانید:

بزرگترین عمل ترمیم صورت در ایران که از ساعت ۸ صبح امروز آغاز شده بود، ظهر امروز پایان یافت.

 اتاق عمل شماره یک بیمارستان گلستان ساعت هشت صبح امروز (سه‌شنبه) میزبان مردی بود که با کمک خیران تصمیم بزرگی گرفت تا به ۹ سال خانه‌نشینی‌اش پایان دهد؛ بخش جراحی بیمارستان شلوغ‌تر و پرکارتر از هر روز دیگری بود و تا ساعت هشت صبح که موسی به اتاق عمل برود، نه تنها دو نوزاد دختر و یک پسر به دنیا آمده، بلکه چندین عمل جراحی دیگر نیز روی پای بیماران انجام شد و حالا او می‌رفت تا با سپردن خود به دست تیغ جراحان مغز، اعصاب، فک و صورت، زندگی جدیدی برای خود به ارمغان آورد تا نه تنها به ۹ سال خانه‌نشینی خود پایان دهد، بلکه دخترانش دیگر از دیدن چهره او خجالت نکشند.

موسی شیخ، لحظاتی قبل از آنکه آمپول‌های بیهوشی اثر کرده و برای عمل سخت، بیهوش شود، به خبرنگار ایسنا گفت: تنها آرزویش این است که بتواند بار دیگر چشم‌های خود را باز کرده و آن‌طور که خود می‌گوید از این عمل سخت جان سالم به در ببرد. لحظه‌ای سکوت می‌کند و بدون آن که حرفش ربطی به سخنان قبلی‌اش داشته باشد، می‌گوید که "دلش امام رضا (ع) می‌خواهد” و پس از آن یاد آخرین زیارتش می‌افتد و می‌گوید "دقیقاً یادم نمی‌آید کی بود، اما انگار سالم بودم که به پابوس امام رضا (ع) رفتم و مطمئن باشید اگر به هوش آمدم، حتما به زیارتش خواهم رفت.”

او می‌گوید: تنها به خاطر دخترش «سمیه» که تنها هشت سال دارد، آمده و می‌خواهد که عمل شود، چرا که سمیه‌اش تنها فردی در خانواده‌ شش نفره‌شان است که زشت بودنش را مدام به خاطرش می‌آورد و حتی "رویش نمی‌شود که مرا به عنوان پدرش معرفی کند.”

شیخ با وجود آن که می‌گوید از عمل جراحی نمی‌ترسد، اما به دکتر بیهوشی‌اش می‌گوید: اتاق خیلی سرد است و بهتر نیست به او پتویی دهند؟!

او قبل از آن که داروهای بیهوشی‌اش اثر کند، تنها به گفتن اینکه دوست دارد از خانه بیرون برود، اکتفا کرده و صدایش خاموش می‌شود و حالا اتاق عمل شماره یک، صحنه کارزار پزشکانی می‌شود که می‌خواهند یکی از بزرگترین اعمال جراحی ترمیم صورت در کشور را انجام دهند.

 دکتر فرزاد فضیلت که درمان رایگان «موسی شیخ» را پذیرفته است، با بیان اینکه انجام این عمل در این مقیاس در ایران بی‌سابقه است، گفت: تجربیات پزشکی به صورت اکتسابی و استفاده از تجارب دیگر پزشکان در ایران و جهان کسب می‌شود. اما با تمام مطالعاتی که داشتم، این عمل به این نوع در دنیا بی‌سابقه بود.

sheykh (1 of 1)

این متخصص فک و صورت با بیان اینکه انجام چنین اعمالی در ایران به تعداد انگشتان یک دست نیز نمی‌رسد، گفت: به سرانجام این عمل خوش‌بین هستم.

او به سابقه عمل جراحی پسری ۲۵ ساله اشاره می‌کند و می‌گوید: پزشکان این فرد در هفت سالگی به علت تومور بدخیم چشم مجبور به تخلیه چشم او می‌شوند و مکانیزم رشد صورت این پسر ۲۵ ساله به علت تخلیه‌شدن یکی از چشم‌هایش به صورت ناقص رشد می‌کند و باعث می‌شود که در سن ۲۵ سالگی قسمتی از صورت این فرد کوچک‌تر از قسمت دیگر باشد و عمل موفقیت‌آمیز این جوان، انگیزه مثبتی شد برای پذیرفتن عمل جراحی شیخ.

seif (2 of 3)

فضیلت با بیان اینکه شیخ بر اثر تصادف با گاردریل، قسمت زیادی از استخوان‌های صورت و پیشانی خود را از دست داد، گفت: هنگامی که شیخ برای اولین بار به مطبم آمد، ناامیدی را می‌توانستم در چشم‌هایش ببینم. او بسیار ناامیدتر از آن بود که حتی تصورش را می‌کردم. شیخ و خانواده‌اش تصور می‌کردند که این معاینه نیز به مانند تمامی معاینه‌هایی که در طول ۹ سال انجام داده‌اند، بیهوده است. اما هنگامی که تصاویر پسر ۲۵ ساله‌ای که او را جراحی کردند را به آنها نشان داده‌اند، برق خوشحالی را در چشمان همسرش دیدم و نخواستم که امید این خانواده را ناامید کنم.

این متخصص فک و صورت در تشریح جزئیات درمان شیخ می‌گوید: بررسی سوابق پزشکی شیخ نشان داد که این فرد به پیوند استخوان جواب نمی‌دهد و نمی‌توانیم برای صورتش از روش پیوند استخوان استفاده کنیم. به همین دلیل تصمیم گرفتم که از قطعه مصنوعی برای ترمیم فک بالا و پیشانی این فرد استفاده کرده و به همین دلیل با استفاده از ۳D پرینتر و سی‌تی‌اسکن‌های دیجتالی، اطلاعات قسمت سالم صورت را به قسمت ناقص منتقل کرده و با تفریق دیتاها توانستیم مقدار نقص صورت این فرد را تخمین بزنیم و از آن پس با تبدیل دیتاها و استفاده از روش ۳D پرینتر، مقدار بافت از دست رفته مشخص شده و از طراحان درخواست کرده‌ایم تا برای ترمیم صورت این فرد قطعه‌ای را طراحی کرده و پس از آن با استفاده از موادی که قابل پذیرش برای بدن باشند، این قطعه را تهیه کردیم.

او با اشاره به زمان‌بر بودن این درمان می‌گوید که باید بپذیرید در ایران شرکت واحدی برای طراحی، ساخت و … این قطعات وجود ندارد و ما از شرکت‌های مختلفی که حتی تجربه‌ای در عرصه پزشکی نداشتند، درخواست کردیم که در این پروژه بزرگ ما را یاری دهند.

فضیلت می‌گوید: با انجام این عمل جراحی، قسمت پیشانی، چشم و فک بالای از دست رفته این فرد ترمیم می‌یابد، به گونه‌ای که گام بزرگی در عمل جراحی شیخ انجام شده و پس از آن کار باید به سمت عمل‌های زیبایی پیش برود.

این متخصص فک و صورت می‌گوید: عمل شیخ باید و نبایدهای زیادی داشت، چرا که به علت از بین رفتن استخوان پیشانی، پوست صورت شیخ به غشای مغزی (مننژ) چسبیده است، به همین دلیل احتمال خروج مایع مغز وجود دارد. اما خوشبختانه با کمک دکتر نصرالله اکبر، متخصص جراحی مغز و اعصاب که در این عمل شرکت داشت، این مسئله که می‌توانست به نقطه تیره‌ای در عمل ترمیم صورت شیخ بدل شود، محقق نشد.

seif (1 of 3)

او با بیان اینکه عمل موسی‌شیخ بسیار موفقیت‌آمیز بود، می‌گوید که این عمل شگفتی‌های زیادی داشت، چرا که نه تنها به لایه مننژ این فرد صدمه‌ای وارد نشد، بلکه پیش از عمل، احتمال اینکه در حین عمل اقدام به شکستن پروتز کنیم، وجود داشت. اما خوشبختانه توانستیم به صورت یک تکه این پروتز را در صورت این فرد جا دهیم.

فضیلت یکی دیگر از شگفتی‌های این عمل را راه پیدا نکردن این پروتز به دهان عنوان کرد و گفت: این عمل بسیار بسیار موفقیت‌آمیز بود.

او در پاسخ به این سئوال که زمان بعدی عمل جراحی شیخ که قرار است روی بینی و چشم این فرد انجام شود، با خنده می‌گوید که اجازه دهید عرق این عمل سنگین خشک شود تا بعد. اما انجام عمل بعدی و میانگین زمانی دو عمل بسته به شرایط جسمانی شیخ دارد.

این متخصص فک و صورت ضمن تشکر از خدا و مردم در میانه صحبت‌هایش می‌گوید: اگر تجربه عمل جراحی آن پسر ۲۵ ساله را نداشتم، شاید من نیز پس از معاینه اولیه شیخ می‌گفتم که این عمل امکان‌پذیر نیست، اما انگار وسیله‌ای بودم بین خدا و عمل جراحی شیخ که تنها می‌توانم بگویم انجام موفقیت‌آمیز این عمل به لطف خدا صورت گرفت.

دکتر نصرالله اکبر، متخصص جراحی مغز و اعصاب که دکتر فضیلت را در این عمل بزرگ همراهی می‌کرد، با بیان اینکه عمل بسیار موفقیت‌آمیز و خوب طی شد، گفت: شیخ راه طولانی‌ای برای درمان در پیش دارد، اما در مرحله اول که در مورد نصب قطعه طراحی شده پیشانی و گونه سمت راست بود، باید بگویم که این عمل بسیار عالی بود.

«موسی شیخ» ۹ سال پیش بر اثر انحراف موتورسیکلتش با گاردریل شکسته برخورد کرد و صورت خود را از دست داد، اما صبح امروز ۲۵ تیرماه با کمک و مشارکت خیریه همت و ایرانیان نوع دوست در سراسر جهان، خود را به تیغ جراحان سپرد تا صورت جدیدی به دست آورد.

اکنون همگان به انتظار آن لحظه‌ای هستند تا این پدر ۴۰ ساله چشم‌هایش را باز کند و چهره خود را در آیینه بیند. سمیه هفت ساله (دخترش) مدتی است با پدرش قهر کرده و تنها به این امید که پدرش چهره خود را بازمی‌یابد، منتظر مواجهه با چهره جدید پدرش است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها