کد خبر: ۱۴۹۳۴۳
زمان انتشار: ۲۳:۴۳     ۲۶ تير ۱۳۹۲
رئیس‌جمهور موقت مصر با صدور فرمان ریاست جمهوری، کمال جنزوری نخست‌وزیر رژیم مبارک و شورای نظامی را به سمت مشاور خود انتخاب کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «الیوم السابع»، «عدلی منصور» رئیس جمهور موقت مصر با صدور فرمان ریاست جمهوری «کمال الجنزوری» را به عنوان مشاور رئیس جمهور برگزید.

پیشتر نیز «احمد المسلمانی» مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور اعلام کرده بود که «عصام حجی» کارشناس سازمان هوا و فضای آمریکا «ناسا» به عنوان مشاور رئیس جمهور در امور علمی انتخاب شده است.

شب گذشته نیز «حازم الببلاوی» نخست وزیر حکومت موقت مصر با اعضای کابینه خود با حضور در قصر اتحادیه در برابر عدلی منصور سوگند یاد کردند.

کمال الجنزورى متولد 12 ژانویه 1933 استان منوفیه مصر است. دکترای خود در رشته اقتصاد را از دانشگاه میشیگان آمریکا گرفت. وی پست های حکومتی متعددی را عهده دار بوده از جمله در سال 1982 به عنوان وزیر برنامه ریزی و در سال 1984 وزیر برنامه ریزی و تعاون و سپس در سال 1986 معاون نخست‌وزیر و وزیر برنامه ریزی و تعاون و پس از آن در نوامبر 1987 وزیر برنامه انتخاب شد تا این‌که در ژانویه 1996 در دوران زمامداری حسنی مبارک به نخست وزیری مصر رسید.او تا سال 1999 در این پست به فعالیت مشغول بود . وی ایده برنامه بیست ساله اقتصادی مصر را مطرح کرد که از سال 1983 تا 2003 ادامه پیدا کرد.   جنزوری بعد از پایان دوران نخست وزیری اش برای 12 سال از فعالیت سیاسی کناره گیری کرد.

وی بعد از انقلاب 25 ژانویه به عنوان نخست وزیر شواری نظامی به ریاست «محمد حسین طنطاوی » مأمور تشکیل کابینه نجات ملی مصر شد.

اعلام خبر انتخاب الجنزوری به سمت نخست‌وزیری مصر اعتراض بسیاری از ائتلاف‌ها و تشکل‌های مصری از جمله جنبش ششم آوریل که مهمترین احزاب حاضر در میدان التحریر بشمار می‌آمد ، حزب الثوره، ائتلاف التیار و بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و انقلابی مصر را درپی داشت، چرا که الجنزوری را از مهره های رژیم گذشته می‌دانستند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها