کد خبر: ۱۵۸۸۴۰
زمان انتشار: ۱۱:۱۰     ۲۹ مرداد ۱۳۹۲
برنامه "90" این هفته با محوریت بررسی دیدارهای هفته پنجم لیگ برتر فوتبال برگزار شد و در کنار این موضوع، بررسی مواردی از جمله اسپانسر توپ لیگ برتر، حواشی رنگ کردن چمن ورزشگاه حافظیه شیراز، آمدن عوامل پشت صحنه برنامه به جلوی دوربین، برکناری رئیس هیات فوتبال استان اصفهان، بررسی پرونده یک قتل، دو گزارش جنجالی و یک گزارش ویژه را در دستور کار خود داشت.

598،  برنامه این هفته "90" در حالی پخش شد که لیگ برتر فوتبال، پنجمین هفته خود را سپری کرده بود. به این ترتیب بررسی دیدارهای این هفته از رقابت های لیگ برتر، موضوع اصلی برنامه "90" را تشکیل داده بود اما مانند هر هفته، تهیه کنندگان پربیننده ترین برنامه فوتبالی ایران، موضوعات جالب توجهی را برای بیدار نگه داشتن بینندگان برنامه‌شان تا پاسی از شب در چمدان خود داشتند. این برنامه، بر خلاف هفته‌های قبل، مهمان ویژه نداشت.

 

* تکه پرانی از نوع فردوسی پور!

 

برنامه این هفته با پخش گزیده سه دیدار هفته پنجم لیگ برتر و بررسی عملکرد داوران آنها آغاز شد. مسعود مرادی که به عنوان کارشناس داوری در برنامه حاضر شده بود، در همان ابتدا با سوال غافلگیرکننده فردوسی پور مواجه شد که از او پرسید، در دعوای روسای دپارتمان و کمیته داوران فدراسیون فوتبال، او "اصفهانیانی" است یا "عسگری ای" !!! که مرادی هم به شیوه مشابه بی طرفی‌اش را ثابت کرد و گفت» "داوری ای" است.

 

مجری برنامه "90" پیش از آن هم از سازمان لیگ فوتبال برای آن که بالاخره مجوز انجام دیدارهای نفت تهران و راه آهن، با استقلال و پرسپولیس را در ورزشگاه تختی گرفتند، تشکر کرد.

 

فردوسی پور در جریان آیتم "90 درجه" هم که از پیش ضبط شده است، با اشاره به مصدومیت محسن بیاتی نیا در بازی ذوب آهن و سایپا، به انجام نشدن اصول بازی جوانمردانه در برخی تیم‌ها کنایه زد. در حالی که تصویر، بیاتی نیا را در حال خونریزی دهان نشان می داد، مجری برنامه روی تصویر به طنز گفت: برخی بازیکنان انتظار دارند که وقتی تمارض می‌کنند، بازیکنان حریف توپ را به بیرون بزنند!

 

* گزارش ویژه؛ رونی و رونالدو در ابوموسی

 

مجری برنامه "90" در ادمه برنامه گفت که قرار است هر ماه یک گزارش نودی ویژه از این برنامه پخش شود. دوربین "90" در اولین گام به سراغ اهالی فوتبالدوست جزیره ابوموسی رفته بود تا از حال و هوای فوتبال در این جزیره ایرانی خلیج همیشه فارس گزارشی تهیه کند. گفت و گوی خبرنگار برنامه با ناخدای استقلالی یک لنج و جاشوی پرسپولیسی‌اش که لباس بارسلونای اسپانیا را بر تن داشت از قسمت‌های جالب توجه این گزارش بود.

 

همچنین تصاویری از بازی فوتبال در این جزیره زیبا آن هم با بازیکنانی که روی لباس‌هایشان نام ستارگان فوتبال جهان از جمله گنارو گتوزو، وین رونی و کریستیانو رونالدو نوشته شده بود، بسیار جالب توجه بود.

 

پس از پخش گزارش باز هم مجری برنامه به شیوه خودش به انتقاد از وضعیت امکانات کم جزیره ابوموسی پرداخت و گفت: در شرایطی که این همه از توپ‌های آل اشپورت و حواشی آن بحث می شود، بچه‌های ابوموسی یک توپ برای بازی کردن دارند!

 

پس از پخش این گزارش بود که برخی فوتبالیست‌ها و مسئولان باشگاه های لیگ برتری با برنامه "90" تماس گرفتند و اعلام آمادگی کردند که برای پیشرفت فوتبال در این جزیره کمک مالی کنند. از جمله این باشگاه‌ها، باشگاه سایپا بود که حاضر شد 100 میلیون تومان پول به هیات فوتبال این جزیره پرداخت کند.

 

* بررسی پرونده یک قتل

 

در جریان پخش تصاویر نودی، تصویری از امید دربندی، بازیکن سابق تیم ملی نونهالان پخش شد که در جریان گروگانگیری جنایتکاران به قتل رسیده بود. بر همین اساس، مجری برنامه دقایقی با پدر مقتول گفت و گو کرد.

 

خبر این اتفاق تلخ و اظهارات پدر آن مرحوم، دیروز (دوشنبه) در ایسنا منتشر شده بود.

 

* "90" پشت و رو شد!

 

در حالی که حدود 2 ساعت از شروع برنامه می‌گذشت، عوامل برنامه به درخواست فردوسی پور از پشت صحنه به جلوی دوربین آمدند تا بینندگان با چهره آنها آشنا شوند. این کار برای بزرگداشت سالروز تولد برنامه "90" انجام شد. مجری و تهیه کننده برنامه "90" در ان لحظه از همکاران خود تشکر کرد. عوامل برنامه هم کیکی را که با خود آورده بودند روی یک میز در وسط دکور برنامه قرار دادند.

 

* چه کسی مردم را رنگ می کند؟ - قسمت اول

 

نیشابوری، معاون و رئیس دفتر مدیر کل ورزش و جوانان استان فارس با حضور تلفنی در برنامه درباره رنگ شدن چمن ورزشگاه حافظیه که در برنامه هفته قبل به آن پرداخته شده بود، توضیحاتی ارائه داد و استفاده از رنگ را تایید کرد.

 

ملکی، پیمانکار ورزشگاه حافظیه هم در ادامه مهمان تلفنی برنامه شد و درباره این مساله توضیح داد. او مدعی بود که انجام مسابقات مختلف فوتبال و دو و میدانی و فقدان سیستم آبیاری مناسب، مشکلات زیادی را برای این ورزشگاه ایجاد کرده است.

 

او در ادامه از مجری برنامه انتقاد کرد و گفت: اگر ما قصد فریب کسی را داشتیم، این کار را شبانه انجام می دادیم. ما چمن ورزشگاه را رنگ نکردیم.

 

فردوسی پور در این لحظه پرسید: آن چیزی که روی چمن ریخته می شد چه بوده است چون ما به ماده ای که روی چیزی ریخته شود و آن را سبز کند می گوییم رنگ! شما فکر نمی کردید که تصویر این کار ضبط شود. می گویید از رنگ استفاده نکردید در حالی که مسئولان ورزش استان فارس می گویند که استفاده کرده‌اید، شما دارید مردم را رنگ می کنید!

 

ملکی در واکنش به این حرف مجری برنامه گفت: این توهم شماست که این طور فکر می کنید.

 

* حفظ منافع ملی در "90"

 

عادل فردوسی پور، زمانی که آمار نظرسنجی برنامه را اعلام می کرد با دیدن نام محمد قاضی، به یاد اختلاف این بازیکن با باشگاه پرسپولیس افتاد و گفت به دلیل این که استقلال، این هفته دیدار حساسی در لیگ قهرمانان آسیا دارد، اختلاف قاضی با پرسپولیس و همچنین ماجرای شکایت امیر قلعه نویی از توپ مسابقات لیگ برتر را در برنامه هفته آینده بررسی خواهد کرد.

 

* سوژه هفته (جنجال شماره یک)؛ توپ های لیگ برتر چه کسی مردم را رنگ می کند؟ - قسمت دوم!

 

در ادامه برنامه اظهارات برخی بازیکنان و مربیان فوتبال ایران درباره توپ‌های لیگ برتر و کیفیت آنها پخش شد که اکثر قریب به اتفاق آنها نسبت به این مساله اعتراض داشتند.

 

بر همین اساس، وحید جعفری، مدیر منطقه خاورمیانه شرکت آل اشپورت روی خط برنامه آمد و درباره اظهارات بازیکنان گفت: برخی با مطرح کردن برخی سخنان واهی، بازیکنان را به این شک انداختند که توپ ایراد دارد. آن قدر گفتند که بازیکن فکر می کند توپ زیر پایش گیر می کند. این برند آلمانی است. در آلمان گرفتن استاندارد خیلی سخت است. این توپ استاندارد آلمان و فیفا را با هم دارد.

 

فردوسی پور در ادامه تصویر توپ رسمی لیگ دسته دو فرانسه را نشان داد که روی آن عبارت لیگ دو حک شده است. او همچنین دو توپ مورد استفاده در ایران را مورد مقایسه قرار داد و با استناد به کد حک شده روی توپ‌ها سعی کرد اثبات کند که بیشتر توپ های مورد استفاده در ایران اصل نیستند.

 

جعفری در پاسخ گفت: ما سه سال پیش لوگوی سازمان لیگ را روی توپ حک کردیم اما مورد اعتراض قرار گرفت چون گفته شد که روی آن لوگو لفظ جلاله الله قرار دارد. شک نکنید تمام این توپ‌ها درجه یک است.

فردوسی پور در ادامه گفت: چرا روی توپ‌های مورد استفاده در فرانسه کد A1F حک شده اما این کد در توپ‌های ایران به صورت AIF است؟

 

جعفری پاسخ داد: عبارت "آی" روی این توپ‌ها به این دلیل است که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. به درخواست من این کد روی توپ‌ها حک شده است.

 

مجری برنامه در ادامه گفت که گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)، ورود توپ‌ها را تکذیب کرده است. آیا مدرکی برای ورود این توپ‌ها از گمرک این فرودگاه دارید؟

 

جعفری در واکنش به این حرف گفت: بله مدرک داریم. اگر ادله مخالفان در همین حد است که کاملا قابل رد کردن است.

 

در ادامه، مجری برنامه به فهرست اقلامی اشاره کرد که سال گذشته توسط شرکت آل اشپورت از دوبی وارد ایران شده است. در این لیست که تصویرش از تلویزیون استودیو پخش شد عنوان شده بود که این شرکت سال گذشته 18 هزار توپ وارد ایران کرده در حالی که گفته شده این تعداد 4500 عدد بوده است.

 

جعفری گفت: ما تاکنون 18 هزار توپ از شرکت آلمانی نگرفته ایم. این قدر در بازار ایران توپ‌های تقلبی وجود دارد که با سربرگ ما و مهر ما فروخته می شود. این 18 هزار توپ به ما مربوط نیست. هر چه ما وارد کردیم اسنادش موجود است. من موظف نیستم در این باره به شما پاسخ دهم. نمی دانم قرارداد ما از کجا افشا شد چون این کار خلاف بود. در این قرارداد آمده که آوردن توپ‌ها تا دوبی وظیفه ماست و از آن جا تا ایران بر عهده سازمان لیگ است. ای کاش آنها پاسخ می‌دادند تا کاسه و کوزه ها بر سر من نشکند.

 

در ادامه، سجاد یکوکستان، ترخیص کار شرکت آل اشپورت روی خط برنامه آمد و در اولین قدم از جعفری پرسید که آیا او را می‌شناسد یا انکار می‌کند؟ او در ادامه از جعفری پرسید که برند آل اشپورت متعلق به چه کشوری است؟ اگر آلمانی است چرا از چین وارد می‌شود؟

 

جعفری در پاسخ به او گفت: من موظف نیستم که به شما پاسخ بدهم اما آل اشپورت یک برند آلمانی است و مانند هر برند دیگری در کشورهای مختلف تولید می‌شوند. کشور قانون دارد و من مجبور نیستم به شما پاسخ بدهم چون شما در جایگاهی نیستید که این کار را انجام بدهم.

 

یکوکستان در ادامه گفت: اگر این توپ‌ها استاندارد است یک برگ ثبت دارید که توپ‌ها را قانونی وارد ایران کرده اید؟ تاریخ و محل ورودش چیست؟ توپ‌ها و لباس‌های شما تماما از مراجع غیرقانونی وارد ایران می شوند.

 

جعفری در ادامه گفت: من نام خانوادگی شما را برای اولین بار می‌شنوم و فکر می‌کنم شما هم جزو کسانی هستید که رویش کار کرده‌اند تا این حرف‌ها را بزند. اگر سازمان لیگ از من بهتر سراغ دارد من می‌روم. من اصلا نمی‌دانم شما چه کاره هستید و چه اجناسی به شما داده‌ایم. فقط یک بار با شما به مجلس شورای اسلامی رفتیم و یک بار هم در دوبی شما را دیده‌ام.

 

فردوسی پور در ادامه از یکوکستان خواست که ماجرا را شفاف‌تر بیان کند.

 

یکوکستان گفت: برندهای معروف در کشورهای دیگر تولید نمی شوند مگر این که محل تولید، رویشان نوشته می شود.

 

جعفری در ادامه به یکوکستان گفت که باید جوابگوی اظهاراتش باشد. او همچنین گفت: برخی می خواهند ما را از دور خارج کنند که منافع خودشان را تامین کنند.

 

در ادامه با اضافه شدن مهدی تاج به جمع مهمانان تلفنی، بحث داغ‌تر شد. رئیس سازمان لیگ حرفه ای فوتبال ایران ضمن تشکر از مسئولان برنامه "90" برای روشن کردن این موضوع گفت: شرکت آل اشپورت قراردادی داشته که امسال افزایش پیدا کرده است. از نظر ما این قرارداد فی نفسه خوب است. سازمان لیگ نمی تواند پاسخگوی گمرک باشد. خودم حراست را مامور کردم که مدارک را در گمرک بررسی کند. اگر سازمان لیگ می رفت به سمت توپ‌های آدیداس و باشگاه‌ها پول می دادند، شرایط بهتر می شد.

 

به گزارش ایسنا، ضد و نقیض گویی مهمانان تلفنی برنامه به گونه‌ای بود که به نظر می رسید طرفین، تمایل دارند مخاطبان برنامه را به نوعی رنگ کنند!

 

* گزارش جنجالی شماره دو؛ تغییرات مساله برانگیز هیات فوتبال استان اصفهان

 

ماجرا از این قرار بود که اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان قصد برکناری رئیس هیات فوتبال این استان را دارد در حالی که رئیس هیات فوتبال اصفهان مدعی است که با پشتوانه رای مجمع فوتبال این استان بر سر کارش باقی می‌ماند.

 

مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان اما مدعی بود که در جلسه‌ای با حضور سجادی، معاون وزیر ورزش و جوانان، طبق قانون با حکمیت سجادی و موافقت کفاشیان، رئیس هیات فوتبال استان اصفهان باید تغییر کند.

 

ابرقویی نژاد اما این مساله را هم قبول نداشت و مدیرکل ورزش و جوانان استان را متهم کرد که به صورت غیرقانونی به جای کفاشیان تصمیم گرفته است.

 

این گزارش در دو قسمت پخش شد که در قسمت دوم به زوایای دیگری از این اختلاف پرداخته شد؛ اتهام زنی جواهری، مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان به ابرقویی نژاد درباره سیاسی کاری از جمله مطالب مطرح شده در بخش دوم بود. جواهری مدعی بود که سجادی اختیارات کفاشیان را به او تنفیذ کرده و یک سوم اعضای مجمع فوتبال استان هم زیر این نامه را امضا کرده اند.

 

ابرقویی نژاد هم در ادامه این حرف‌ها و رفتار را برای مطرح شدن در رسانه‌ها دانست.

 

جواهری هم از تهدید خود و مشاور حقوقی اداره ورزش و جوانان استان توسط سرنشینان یک خودرو خبر داد.

 

از این لحظه با روی خط برنامه آمدن ابرقویی نژاد و جواهری، بحث و جدل درباره این موضوع به صورت زنده و مستقیم ادامه یافت.

 

در حالی که نزدیک بود دو مهمان تلفنی برنامه روی خط با یکدیگر گلاویز شوند، گزارش قرعه کشی جام حذفی فوتبال پخش شد!

 

* مسابقه پیامکی؛ گل برتر

 

تهیه کنندگان برنامه 90 از بینندگان خود خواسته بودند که برترین گل ماه را از بین گل‌های به ثمر رسیده در پنج هفته اول لیگ برتر انتخاب کنند. 62 درصد از شرکت کنندگان در مسابقه پیامکی برنامه این هفته که بیش از 2 میلیون نفر بودند، گل محمد قاضی به فجرسپاسی را به عنوان زیباترین گل ماه برگزیدند.

ایسنا

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها