کد خبر: ۱۵۸۸۸۲
زمان انتشار: ۱۳:۴۱     ۲۹ مرداد ۱۳۹۲
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان گفت: بعد از 27 سال با پیداشدن خانواده شهید ایرج خرم‌جاه، ماه این خانواده عسل شد.
به گزارش 598 به نقل از ایسنا، ایرج خرم‌جاه بیست و هفتم دی‌ماه 1365 ( مرحله اول عملیات کربلای 5) در منطقه عملیاتی شلمچه به شهادت رسیده است. این شهید از غواصان لشکر 10 سیدالشهدا بوده است.
 

 
این شهید متولد 1351 در روستای «سیبستان» منطقه سیف‌آباد استان البرز است. پدر این شهید فوت کرده، اما مادرش در قید حیات است.
 
برنامه «ماه عسل» روز 28 تیرماه گذشته تصویر پیکر نوجوان شهیدی را برای چند بار پخش کرد که پیکرش سال 1366 در منطقه عملیاتی «کربلای4» پیدا شده بود اما پیکر این شهید نوجوان به دلیل شباهت بیش از اندازه به «جعفر زمردیان» از رزمندگان گردان تخریب «لشکر32 انصارالحسین(ع)» استان همدان و به نام وی به خاک سپرده شده بود.
 
در بخش‌هایی از این برنامه که میزبان جعفر زمردیان، مادر، دایی و یکی از برادرانش بود، تصویر نوجوان شهیدی برای چند بار پخش شد تا مخاطبان این برنامه او را شناسایی کنند.
 
به دنبال پخش این برنامه، جعفر زمردیان که هم‌اکنون مدیرکلی بنیاد حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان را بر عهده دارد و سال 1365 و در جریان عملیات «کربلای4» توسط نیروهای عراقی اسیر شده بود،در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود:به دلیل آنکه شرایط منطقه عملیاتی و شواهد موجود، حاکی از به شهادت رسیدن من بود،به عنوان شهید مفقودالاثر اعلام می‌شوم تا اینکه سال 66 به دنبال تفحص منطقه یاد شده، پیکر یک نوجوان شهید کاوش می‌شود. از آنجایی که این شهید از نظر اندام و شکل و قیافه بسیار به من شباهت داشت بعد از شناسایی توسط خانواده‌ام به جای من به خاک سپرده شده بود.
 
وی اظهار کرده بود: آنچه ضروری است درباره این شهید یادآور شوم این است که او حتما در مقطع زمانی دی و بهمن‌ماه سال 1365 و در منطقه عملیاتی کربلای 4 و 5 به شهادت رسیده است. علاوه بر این شهیدی که تصویر آن را مشاهده کردید از رزمندگان غواص حاضر در عملیات مذکور بوده است. پیکر این شهید در تابستان 1366 به دست آمده است.
 
به دنبال پخش برنامه ماه عسل و پیگیری سرویس فرهنگ حماسه ایسنا،خبرهای زیادی به نقل از این خبرگزاری در سایت‌ها و روزنامه‌های مختلف در مورد این شهید منتشر شد و سرانجام جعفر زمردیان خبر شناسایی هویت شهید ایرج خرم‌جاه را به صورت اختصاصی در اختیار ایسنا قرار داد.
 
زمردیان گفت: روز پنجشنبه این هفته با حضور مادر شهید خرم‌جاه،خانواده بنده و مسئولان استانی قرار است مراسم گرامی‌داشت این شهید و تعویض سنگ مزار شهید خرم‌جاه انجام شود.
 
وی افزود: جلسه ستاد بزرگداشت شهید مذکور هم‌اکنون به ریاست فرماندار همدان در حال برگزاری است.
 
زمردیان همچنین گفت: مراسم گرامی‌داشت این شهید با عنوان «یونس خاک» در روز پنجشنبه برگزار خواهد شد.
 
وی در پایان سخنانش گفت:از همه رسانه‌ها درخواست می‌شود برای پوشش خبری این رویداد ارزشی در مراسم یونس خاک حضور داشته باشند تا بتوانیم بخشی از دین خود را به شهدا ادا کرده باشیم. همچنین از دست‌اندرکاران برنامه ماه عسل که زمینه‌ای برای معرفی این شهید فراهم کردند و سایر رسانه‌هایی پس از پخش برنامه روز 28 تیرماه گذشته برای شناسایی شهید خرم‌جاه اطلاع‌رسانی کرده‌اند تشکر می‌کنم.
 
ایرج خرم‌جاه از شهدای «گردان غواصی» حضرت زینب (س) لشکر 10 سیدالشهدا(ع) به فرماندهی سردار معز خادم‌ حسینی و جانشینی علی‌محمد اسدی است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها