کد خبر: ۱۵۹۲۹۵
زمان انتشار: ۱۴:۰۴     ۳۰ مرداد ۱۳۹۲
هفته ششم رقابت‌های لیگ برتر روز جمعه با برگزاری 7 بازی آغاز می‌شود که دیدار نفت و پرسپولیس در ورزشگاه تختی که رویارویی یحیی گل‌محمدی با سرخپوشان پایتخت و دایی است، یکی از مهمترین دیدارهای این هفته است. دربی اهواز که سومین رقابت تیم‌های همشهری در لیگ سیزدهم است، از دیگر دیدارهای حساس این هفته را تشکیل می‌دهد.

به گزارش 598 به نقل از خبرنگار مهر، روز نخست از هفته ششم رقابتهای فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور جمعه شب با برگزاری 7 دیدار آغاز می‌شود که رویارویی گل‌محمدی با پرسپولیس و علی دایی، بازگشت پرسپولیس به ورزشگاه تختی، برگزاری دربی خوزستان، رقابت سپاهان و صبا که مدعیان ناکام هستند و جدال مربیان ناکام خارجی در انزلی از برخی از اتفاقات جالب دیدارهای این هفته است که در زیر نگاهی کاملی به این مسابقات شده است:

فولاد خوزستان - استقلال صنعتی خوزستان
این سومین دربی لیگ سیزدهم است آن هم در گرم‌ترین شهر فوتبالی ایران. فولاد صدرنشین به مصاف صنعتی پایین جدول می‌رود و همه انتظار دارند پس از تساوی دربی‌های تبریز و گیلان این رقابت تیم‌های همشهری و هم استانی برنده داشته باشد. فولادی‌ها که پس از چهار پیروزی متوالی در لیگ سیزدهم صدر جدول را به لطف کسب یک امتیاز از استقلال توسط کمیته انضباطی در دو هفته گذشته حفظ کردند، تنها به پیروزی در این دیدار و تداوم صدر نشینی خود فکر می‌کنند.

در سوی دیگر میدان اما مردان ویسی که پس از شکست هفته گذشته خانگی برابر نفت تهران مورد انتقاد شدید هواداران خود قرار گرفتند، نمی‌‎خواهند سومین باخت متوالی در لیگ سیزدهم را تجربه کنند. آنها می‌توانند با پیروزی در دربی، ضمن جبران آن شکست از جمع شش تیم پایین جدول فاصله بگیرند. تساوی یا باخت ممکن است استقلال اهواز را فانوس به دست کند. ایمان مبعلی که سال‌ها پیراهن فولاد را بر تن می کرد و با این تیم در لیگ چهارم قهرمان شد، این بار با پیراهن دیگر تیم اهوازی مقابل تماشاگران و تیم پیشین خود قرار می‌گیرد و می‌تواند یکی از سوژه‌های اصلی این مسابقه باشد.

فجرسپاسی شیراز - تراکتورسازی تبریز
برتری خانگی مقابل سپاهان مرهمی بود بر زخم ناکامی در چهار شکست فجر در ابتدای لیگ سیزدهم. شاگردان پیروانی پس از آن پیروزی بزرگ برابر قهرمان جام حذفی با ستاره‌های میلیاردی‌اش، در دومین بازی متوالی خانگی برابر یکی از تیم‌های مدعی لیگ سیزدهم به میدان می‌روند. فجری‌ها برای رهایی کامل از قعر جدول به پیروزی در این بازی نیاز دارند، نتیجه‌ای که آن‌ها را به گردونه مسابقات باز می گرداند. اما تساوی یا باخت نتیجه رضایت بخشی برای تنها نماینده فوتبال فارس نخواهد بود.

شاگردان مجید جلالی اما در این بازی تنها به پیروزی فکر می‌کنند. آنها که هفته پیش در خانه دو امتیاز سرنوشت ساز را برابر مس کرمان از دست دادند، با هدف کسب سه امتیاز به شیراز سفر کردند. تراکتوری‌ها در لیگ سیزدهم نشان دادند، در بیرون خانه بهتر امتیاز می‌گیرند و امیدوارند سومین پیروزی متوالی خارج از خانه را در این هفته به دست آورده و با توجه به تقابل نفت و پرسپولیس به رده‌های بالاتر جدول صعود کنند.

سایپا البرز - مس کرمان
نبرد دو تیم نارنجی‌پوش لیگ در کرج؛ تیم‌هایی که نتوانستند انتظارات را برآورده کنند و در جمع 5 تیم پایانی جدول قرار دارند. سایپای میزبان تنها برد خود در لیگ سیزدهم را دو هفته پیش برابر پرسپولیس در خانه بدست آورد. آنها که با توجه به تصمیم کمیته انضباطی یک امتیاز از اندوخته اندک خود را هم از دست داده‌اند، تنها راه جبران ناکامی خود در لیگ را شکست مس کرمان می‌دانند.

البته مسی‌ها هم که جزء سه تیم بدون برد لیگ سیزدهم هستند، هدفی به غیر از کسب اولین سه امتیاز خود در این مسابقات ندارند. آنها که در این هفته‌ها نشان دادند در خارج از خانه نمی‌بازند، در دومین بازی متوالی که میهمان هستند، امیدوارند نتیجه‌ای به غیر از تساوی یا شکست به دست آورند. هر دو تیم می‌دانند برنده این بازی از قبل نجات یافته و بازنده حتی ممکن است در پایان هفته ششم در بین فانوس به دستان قرار گیرد.

ملوان بندرانزلی - ذوب‌آهن اصفهان
این بازی نبرد مربیان خارجی ناکام در لیگ سیزدهم است. ملوان میزبان این بازی که در هفته چهارم صنعتی‌ها را در خانه مغلوب کرد اما هفته پیش در ورزشگاه آزادی نتوانست از تیم ده نفره امتیاز بگیرد، در اندیشه رسیدن به دومین برد خود در خانه است. اگر نتیجه‌ای غیر از پیروزی به دست آید، شاگردان اسکوچیچ که با حکم کمیته انضباطی یک امتیاز هم از دست دادند، باز هم در جدول لیگ سقوط می‌کنند. این یعنی اوجگیری انتقادها را از این مربی کروات.

ذوب‌آهن هم که با لوکا بوناچیچ نتوانست در این فصل نتایج خوبی بگیرد و امروز در رده غیرقابل باور پانزدهم برای هوادارانش ایستاده است، چاره‌ای جز پیروزی در انزلی ندارد. هرچند این بازی خارج از خانه است اما نتیجه‌ای غیر از برد، آن‌ها را از این وضعیت نامطلوب فعلی نجات نخواهد داد و فاصله‌شان را با مدعیان بیشتر خواهد کرد.

گسترش فولاد تبریز - داماش گیلان
شاگردان رسول خطیبی که هفته پیش برد 2 بر صفر مقابل صبا را با تساوی عوض کردند و برد خارج از خانه را دست دادند، در تبریز خود را برای گرفتن دومین پیروزی خانگی مجهز کردند. آنها در هفته چهارم صنعتی را در خانه شکست دادند و این بار می‌خواهند آن نتیجه شیرین را برابر داماش تکرار کنند. اتفاقی که جایگاه مردان خطیبی را در بین هشت تیم برتر لیگ تحکیم می‌بخشد.

در سوی دیگر میدان داماشی‌ها قرار دارند که هفته پیش برد برابر استقلال را با اشتباهات داوری با شکست عوض کردند و امروز در بین سه تیم پائین جدول قرار دارند. ناظمی و مردانش که سایه بحران مالی را بالای سر خود می‌بینند، برای اینکه از لحاظ نتیجه‌گیری در بحران غرق نشوند، باید در این بازی پیروز شوند. باخت در این بازی می‌تواند زمینه ساز سقوط داماش و نزدیک شدن ناظمی به برکناری را فرآهم می‌کند.

سپاهان اصفهان - صبای قم
عوض کردن پیروزی با شکست در زمین فجرسپاسی و متحمل شدن دومین باخت متوالی در لیگ سیزدهم اتفاق بسیار تلخی برای زلاتکو کرانچار و ستاره‌های میلیاردی‌اش است. سپاهانی‌ها که به خاطر این دو باخت از صدر جدول به رده ششم سقوط کردند، باید برابر صبا 3 امتیاز کامل را بگیرند تا هم اختلافشان با مدعیان بیشتر نشده و هم بیشتر از این در جدول سقوط نکنند، پس این پیروزی برای زردپوشان اصفهانی از نان شب هم واجب‌تر است.

البته صبایی‌ها هم شرایطی شبیه به سپاهان دارند، آن‌ها لیگ را با دو پیروزی ارزشمند آغاز کردند اما در سه هفته اخیر دو باخت و تساوی خانگی را در کارنامه خود ثبت کردند؛ نتایجی که باعث شد این تیم به رده هفتم سقوط کند و بار دیگر عملکرد محمد مایلی‌کهن سرمربی این تیم را زیر سوال برد.

در این بازی رضا عنایتی گلزن‌ترین بازیکن تاریخ لیگ برتر برابر رحمان احمدی دروازه‌بان شماره یک تیم ملی قرار می‌گیرد و این رقابت جالبی خواهد بود. این دو تیم که در جدول لیگ همسایه هستند، تنها در صورت پیروزی می‌توانند جایگاه بهتری را برای خود رقم بزنند زیرا تساوی و شکست ممکن است آنها را به هشت تیم پائین جدول نزدیک کند.

نفت تهران - پرسپولیس تهران
دیدار پرسپولیس و نفت تهران به خاطر مسائل جانبی و حاشیه‌هایی که این بازی به همراه دارد، بسیار مهم شده است.
ابتدا اینکه، این یک دربی کوچک بین تیم‌های پایتخت نشین است، با هیجانات و شرایط خاص خود اما نمی‌توان آن را با دربی سرخابی پایتخت مقایسه کرد.

دومین بحث مهم در این بازی انجام بازی پرسپولیس در لیگ برتر، در ورزشگاه تختی تهران است. بازی‌ای پرسپولیس در این ورزشگاه همراه با خاطرات تلخ و شیرین بسیاری است، که مهمترین آنها به بازی با سپاهان در دومین دوره لیگ برتر باز می‌گردد، مسابقه‌ای که پرسپولیس با تساوی با آن قهرمانی را از دست داد. بازی با ملوان در همان لیگ و اعتراضات علی پروین به جلال مرادی به خاطر شکست 3 بر 2 سرخپوشان که هنوز از اذهان هواداران فوتبال پاک نشده است، از دیگر بازی‌های فراموش نشدنی سرخوشان در این ورزشگاه شرق پایتخت است.

حالا پس از میزبان سایپا از پرسپولیس در کرح، بار دیگر یک بازی مهم پرسپولیس در ورزشگاه تختی برگزار می‌شود، آنهم به میزبانی نفت تهران. مسابقه‌ای که تابوی برگزاری تمام بازی‌های سرخ آبی‌ها با حریفان تهرانی در ورزشگاه آزادی را شکسته و به نوعی آنها را از میزبانی به میهمانی دعوت می‌کند. هر چند که هواداران پرسپولیس با پر کردن سکوهای این ورزشگاه بهتر می‌توانند تیم حریف را تحت تاثیر قرار داده و به عنوان یار دوازدهم به موفقیت تیم خود کمک کنند.

مورد سوم نشستن یحیی گل‌محمدی روی نیمکت نفت تهران است، مربی‌‎ای که در اوایل فصل گذشته از سرمربیگری صبا استعفا داد و به عنوان دستیار مانوئل ژوزه همکاری‌اش را با پرسپولیس آغاز کرد. این مربی در ابتدای نیم فصل دوم لیگ دوازدهم و به علت ناکارآمدی مربی پرتغالی سرمربی پرسپولیس شد و هم در لیگ و هم در جام حذفی عملکرد خوبی داشت. هرچند در بازی آخر و با شکست مقابل سپاهان در فینال جام حذفی مجبور به استعفا و وداع تلخ با سرخپوشان شد.

هرچند خاطره آن بازی و خصوصا میدان ندادن کامل به مهدوی‌کیا یک نقطه منفی در کارنامه موفق یحیی در پرسپولیس بود اما او باید در این بازی مقابل تیمی که به آن تعصب داشته و دارد قرار بگیرد و برای ادامه موفقیت نفت به فکر شکست پرسپولیس باشد.

همچنین گل‌محمدی و دایی که در سال‌های پیش یار غار همدیگر در تیم ملی بودند و دو سال قبل هم در راه‌آهن به عنوان سرمربی و مربی با همدیگر فعالیت می‌کردند، در این مسابقه رودرروی هم قرار می‌گیرند. دایی برای رساندن پرسپولیس به رده‌ای بالاتر از چهارم، به فکر پیروزی در این دیدار است و یحیی هم می‌خواهد از رده سوم  به رده‌های بالاتر صعود کند. نباید فراموش کرد به غیر از برد هر نتیجه‌ای باعث سقوط این دو تیم در پایان هفته ششم خواهد شد.

در این بازی دایی به جوانان سرعتی خود از جمله صادقیان و عالیشاه دل بسته است و قدرت بالای خط دفاعش ولی غیبت رضا حقیقی می تواند توان خط هافبک پرسپولیس را کاهش دهد اما یحیی نیز نفراتی همچون مهرداد اولادی و رضا نوروزی را در اختیار دارد که می‌توانند برای هر خط دفاعی خطرناک باشند.

موضوع آخر نیز همانطور که اشاره شد به بحث جایگاه دو تیم باز می‌گردد. این سه امتیاز حکم خوشبختی را برای هر کدام از دو تیم دارد. شکست خصوصا برای پرسپولیس حاشیه‌های بسیاری به همراه خواهد داشت و تساوی هم باعث سقوط آنها می‌شود.

بنا به تمام این دلایلی که گفته شد از جمله بازی در ورزشگاه تختی، رویارویی دایی با گل‌محمدی و ارزش بالای سه امتیاز این بازی، مسائلی است که این مسابقه را حتی مهمتر از دربی اهواز می‌کند و می‌توان آن را مهمترین بازی روز نخست هفته ششم لیگ برتر دانست.

برنامه کامل دیدارهای هفته ششم از رقابتهای فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور به شرح زیر است:
جمعه - 01/06/92
* نفت تهران - پرسپولیس، ساعت 19:10، ورزشگاه تختی تهران
* گسترش فولاد تبریز - داماش گیلان، ساعت 19:30، ورزشگاه یادگار امام(ره)تبریز
* فجرسپاسی شیراز - تراکتورسازی تبریز، ساعت 19:30، ورزشگاه حافظیه شیراز
* ملوان بندرانزلی - ذوب‌آهن اصفهان، ساعت 19:30، ورزشگاه تختی انزلی
* سایپا البرز - مس کرمان، ساعت 19:30، ورزشگاه انقلاب کرج
* سپاهان اصفهان - صبا قم، ساعت 19:30، ورزشگاه فولادشهر
* فولاد خوزستان - صنعتی استقلال خوزستان، ساعت 20:15، ورزشگاه تختی اهواز

یکشنبه - 03/06/92
استقلال تهران - راه‌آهن تهران، ساعت 19:10، ورزشگاه آزادی تهران

جدول رده‌بندی لیگ برتر

  نام تیم بازی برد تساوی باخت زده خوزده تفاضل گل امتیاز
1 فولادخوزستان 5 4 - 1 6 3 3+ 12
2 استقلال تهران 5 4 - 1 10 6 4+ 11*
3 نفت تهران 5 3 1 1 9 6 3+ 10
4 پرسپولیس تهران 5 3 1 1 4 1 3+ 10
5 تراکتورسازی تبریز 5 2 2 1 6 4 2+ 8
6 سپاهان اصفهان 5 2 1 2 6 5 1+ 7
7 صبای قم 5 2 1 2 5 5 - 7
8 گسترش فولاد 5 1 3 1 7 6 1+ 6
9 راه‌آهن سورینت 5 1 2 2 4 3 1+ 5
10 استقلال خوزستان 5 1 2 2 6 7 1- 5
11 سایپا البرز 5 1 3 1 2 4 2- 5*
12 ملوان بندرانزلی 5 1 2 2 2 3 1- 4*
13 مس کرمان 5 - 4 1 1 3 2- 4
14 داماش گیلان 5 - 3 2 4 7 3- 3
15 ذوب‌آهن اصفهان 5 - 3 2 2 6 4- 3
16 فجرسپاسی شیراز 5 1 - 4 4 9 5- 3

* با حکم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، تیم‌های استقلال، ملوان بندرانزلی و سایپا البرز به خاطر تخلف هواداران خود به کسر یک امتیاز محکوم شدند که این امتیاز از آنها در جدول کسر شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها