کد خبر: ۲۱۱۰۶
زمان انتشار: ۱۰:۵۴     ۰۳ مهر ۱۳۹۰
برای سومین بار متوالی در سالجاری، صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه به دنبال درخواست بوتاش ترکیه از شامگاه پنج شنبه (23:09) هفته گذشته تاکنون متوقف شده است.

برای سومین بار متوالی در سالجاری، صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه به دنبال درخواست بوتاش ترکیه از شامگاه پنج شنبه (23:09) هفته گذشته تاکنون متوقف شده است.

به گزارش 598 به نقل از مهر، برای سومین بار متوالی در سالجاری، صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه بنا به درخواست شرکت بوتاش از شامگاه پنج شنبه (23:09) هفته گذشته تاکنون متوقف شده است.

شرکت بوتاش ترکیه دلیل این درخواست را بررسی خط لوله واردات گاز و رفع ایراد احتمالی در آن عنوان کرده است که با موافقت شرکت ملی گاز ایران، صادرات موقتا متوقف شده است.
 
به گزارش مهر، مرداد ماه سالجاری خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه دو برابر به دلیل انفجار توسط گروهای تروریستی متوقف شده بود.
 
مقامات تهران - آنکارا آگوست 1996 میلادی قراردادی 25 ساله امضا کردند که بر اساس این توافق، مقرر شد سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز ایران به ترکیه صادر شود.
 
سال گذشته در مجموع بالغ بر 6 میلیارد و 800 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به ترکیه صادر شد که پیش بینی می شود ظرفیت صدور گاز به این همسایه شمال غربی کشور تا سقف 10 میلیارد متر مکعب افزایش یابد.
 
در حال حاضر تاسیسات تقویت فشار و شبکه انتقال گاز ایران از ظرفیت انتقال روزانه 30 میلیون متر مکعب گاز به ترکیه را برخوردارند که امکان افزایش ظرفیت گاز صادراتی از خطوط و تاسیسات موجود تا سقف روزانه 40 میلیون متر مکعب معادل 15 میلیارد متر مکعب ماهانه وجود دارد.
 
پیش بینی می شود با ساخت قطعات سوم و چهارم خط لوله ششم سراسری گاز، امکان انتقال روزانه 90 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به ترکیه و سایر کشورهای متقاضی در پایانه مرزی بازرگان فراهم شود.
 
در شرایط فعلی بخش عمده گاز تحویلی به ترکیه از مسیر خط لوله 365 کیلومتری تکاب- شاهین دژ- میاندوآب با ظرفیت انتقال روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز تا مرز بازرگان منتقل می شود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها