کد خبر: ۲۱۴۳۷
زمان انتشار: ۰۸:۱۱     ۰۶ مهر ۱۳۹۰
انقلاب زنان علیه ظلم آل خلیفه؛ این شاید بهترین تعبیری باشد که می‌توان برای انقلاب بحرین انتخاب کرد. مردم کشور بحرین به دلیل غلبه ترکیب جمعیتی ایرانی ـ شیعی در این کشور، نگاه متفاوتی به نقش زن  در مسائل اجتماعی نسبت به سایر کشورهای عربی دارند به نحوی که می‌توان تاثیر این نگاه متفاوت به نقش زنان را در وقایع ماه‌های اخیر این کشور مشاهده کرد.

حضور گسترده و حتی در برهه‌ای از زمان‌ رهبری جریانات انقلابی توسط زنان، اتفاقی است که از آغاز موج بیداری اسلامی در کشورهای منطقه، تنها در بحرین شاهد آن بوده‌ایم. حضور پرشور و حماسی شاعران زن بحرینی در تجمعات اعتراضی مردم این کشور و ترغیب مردم در اعتراض به ظلم آل خلیفه، ماجرای دستگیری آیات القرمزی، شاعر زن بحرینی و اعتراضات گسترده به این اقدام که در نهایت به آزادی وی منجر شد و آخرین اتفاق؛ دستگیری و بدرفتاری با 40 زن شیعه بحرینی در جریان مخالفت با انتخابات فرمایشی مجلس آل‌خلیفه که اعتراض به این اقدام آل خلیفه، موج جدیدی از انقلاب از جمله تحصن علمای این کشور، اعتصاب غذای زندانیان و تظاهرات گسترده را به دنبال داشته است.

به گزارش 598 به نقل از رجانیوز، جمعیت اسلامی الوفاق که بزرگ‌ترين حزب مخالف بحرين به شمار می‌رود، در روزهای گذشته با انتشار بیانیه‌ای از بازدداشت، ضرب و جرح و بدرفتاری با 40 زن شیعه بحرینی در جریان اعتراضات روزهای گذشته در این کشور خبر داد.

الوفاق در این بیانه اعلام کرده است که نيروهاي امنيتي رژيم منامه، بيش از چهل زن معترض به برگزاري انتخابات ميان‌دوره‎اي در در يک مرکز تجاري در اين کشور را بازداشت و مورد ضرب و جرح قرار داده‌اند. افراد بازداشت شده که هفت نفر از آن‌ها دختران نوجوان بين 12 تا 15 سال هستند، روز جمعه ، يک روز قبل از برگزاري انتخاباتي که مخالفان آن را تحريم کرده بودند، بازداشت شدند.

رژيم بحرين اين انتخابات را با هدف پرکردن 18 کرسي متعلق به نمايندگاني که در اعتراض به رفتار سرکوب‌گرانه منامه عليه معترضان استفعا داده بودند، برگزار کرد.

جمعیت وفاق تاکید کرده است: زنان بحرینی در برابر چشم مردم مورد ضرب و شتم و اهانت نیروهای آل خلیفه قرار گرفتند. جمعیت وفاق افزود: نیروهای آل خلیفه دستان زنان بحرینی را در یک مجموعه تجاری بستند، و آنها را در مقابل دیدگان مردم بر زمین انداختند. سپس آنها را در برابر  مردم مورد ضرب و شتم قرار دادند. این جمعیت، خشونت هاي رژيم آل خليفه علیه زنان و پايمال کردن عفت و کرامت آنان را اقدامی بی سابقه در سطح کشورهای عربی دانست.

در همین حال " جميل کاظم " رييس شوراي جمعيت وفاق بحرين نیز در گفتگو با العالم از اعتراض علمای بحرین به این هتک حرمت خبر داده و گفت: در اعتراض به اين هتک حرمت هاي رژيم حوزه هاي علميه و مدارس علوم اسلامي روز گذشته ، کلاس ها را تعطيل کردند و در تحصني که علما نیز در آن حضور داشتند، شرکت کردند.

اما اعتراض به هتک حرمت زنان بحرینی توسط رژیم آل خلیفه به حزب الوفاق و علمای بحرین ختم نشد به نحوی که سيد جعفر العلوي يکي از رهبران جريان عمل اسلامي بحرين نیز با حمله به رژیم آل خلیفه در قبال هتک حرمت زنان بحرینی از اعتصاب غذاي چهره هاي مخالف در چندين زندان بحرين در اعتراض به برخورد غير اخلاقي رژيم با زنان بحريني در دو روز اخير خبر داد.

وي در بخش دیگری از سخنان خود نیز به فاجعه استفاده از گازهای سمی علیه معترضین اشاره کرده و افزود: نيروهاي رژيم بحرين گازهاي سمي خطرناک به سوي مناطق مسکوني شليک کردند که باعث تشنجها و امراض ناشناخته در بين جوانان و سقط جنين بسياري از زنان باردار شد.

العلوي گفت: به دنبال استفاده نيروهاي رژيم بحرين از گازهاي سمي همچنين چندين نفر دچار خفگي شده و به شهادت رسيدند.

در همین حال، مردم بحرین در اعتراض به اقدامات توهین آمیز نیروهای رژیم آل خلیفه علیه زنان، اقدام به برگزاری تظاهرات کرده‌ اند. این مردم در مناطق "کرزکان"، و "النعیم" برای اعلام اعتراض خود به اقدامات توهین آمیز نیروهای آل خلیفه علیه زنان، تظاهرات کردند.
 
انتخابات فرمایشی

نتايج انتخابات در بحرين نشان مي‌دهد که بيش از 80 درصد از واجدين شرايط شرکت در انتخابات، از شرکت در انتخابات ميان‌دوره‎اي در اين کشور کوچک حاشيه خليج فارس، خودداري کرده‌اند.

به گزارش پايگاه خبري دولت بحرين، کمتراز يک نفر ازهر پنج بحريني، در انتخابات روز شنبه مشارکت کرده‎اند. بنابرآمار منتشرشده پايگاه اينترنتي دولت بحرين موسوم به " ووت دات کام"، از تعداد 144513 نفر واجد شرايط براي راي دادن در 14 حوزه راي گيري، فقط تعداد 25130 نفر يعني حدود 17.4 درصد، در اين انتخابات شرکت کرده‌اند.

اين درحالي است که در چهار حوزه راي‌گيري، اساسا راي‌گيري برگزار نشده و نامزدها به راحتي و بدون رقابت، موفق به کسب کرسي شده‌اند.شيخ علي سلمان رهبر الوفاق  نیز با اشاره به نتایج این انتخابات گفت:  نتايج انتخابات نشان داد که بحريني‌ها با اصلاحات پادشاه مخالف هستند.سلمان در همين خصوص تصريح کرد: "چيزي به نام دموکراسي در بحرين وجود ندارد و و بايد انتقال آرام قدرت صورت گيرد."

رهبر الوفاق درعين حال ادامه داد : "اگر انتقال آرام قدرت صورت نگيرد، بحرين همچنان شاهد بحران امنيتي و حقوق بشر خواهد بود، به همين خاطر مقطعي که در آن قرار داريم، مقطعي تاريخي است ."
 
درخواست کمک از ایران با تشدید اعتراضات به هتک حرمت زنان بحرینی
 
همزمان با تشدید اعتراضات در بحرین به دلیل بی حرمتی به زنان بحرینی، وزیر خارجه بحرین در دیدار با علی اکبرصالحی، خواستار مساعدت ایران برای کمک به حل مشکلات کشورش شد و همچنین ضمن ابراز ناراحتی از عدم حضور سفیر ایران در بحرین شد.

به گزارش رجانیوز، بنا به درخواست وزیر امور خارجه بحرین، عصر دوشنبه در حاشیه برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، ملاقاتی بین وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و بحرین صورت گرفت.

در این دیدار شیخ خالد بن احمد آل خلیفه وزیر امور خارجه بحرین ضمن تشریح آخرین تحولات و وضعیت داخلی این کشور، به روابط تاریخی و خوب دو کشور اشاره کرد و خواستار مساعدت جمهوری اسلامی ایران برای کمک به حل مشکلات کشورش شد.

صالحی نیز با تأکید بر عدم مداخله در امور داخلی و احترام به حاکمیت کشورها و اشاره به اهمیت ثبات در منطقه، اظهار داشت که مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات منطقه مشخص و روشن می‌باشد و گفت: ایران حل مشکل بحرین را در گرو سعه صدر و گفت‌وگو بین مقامات بحرین و مردم آن کشور می‌داند.

وزیر امور خارجه بحرین در پاسخ به ابراز نگرانی نسبت به حوادث این کشور اعلام کرد: یک کمیته تحقیق و تفحص به ریاست آقای بسیونی ایجاد کرده‌ایم که تا آخر اکتبر نتیجه تحقیقات خود را اعلام خواهد کرد و هر آنچه به عنوان نتیجه این تحقیقات اعلام شود مسئولیت آن را به عهده خواهیم گرفت و به آن عمل خواهیم کرد.

وی همچنین از عدم حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در بحرین و متقابلا سفیر بحرین در تهران ابراز ناراحتی کرد و تمایل خود را به حضور سفرا برای تبادل نظر و تماسهای مستقیم اعلام داشت. وزیر امور خارجه بحرین هرگونه اختلاف بین مردم مسلمان منطقه را مردود و تفرقه برانگیز دانست.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها