کد خبر: ۲۲۰۷۹
زمان انتشار: ۱۳:۰۰     ۱۲ مهر ۱۳۹۰
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه برخی بیکار نیستند اما حال کار کردن ندارند، گفت: نرخ بیکاری افراد لیسانس 20 درصد و نرخ بیکاری دیپلم و زیر دیپلم 2 درصد است.

به گزارش 598 به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، عبدالرضا شیخ‌الاسلامی در شورای عمومی مجامع امور صنفی کشور اظهار داشت: بند «و» ماده 80 قانون برنامه پنجم توسعه در دولت تصویب و ابلاغ شده است.
وی افزود: ما می‌دانیم که در جامعه محدودیت‌هایی به لحاظ قانون کار وجود دارد که اما سعی می‌کنیم فرآیند اصلاح قانون را بدون تنش و جوسازی‌های رسانه‌ای دنبال کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه با بیان اینکه بیکاری در کشور ما و دنیا یکی از معضلات اساسی است، گفت: اگر مشکل بیکاری حل شود بسیاری از مسائل اجتماعی، سیاسی و امنیتی کاهش پیدا می‌کند.
وی افزود: در دولت دهم توسعه اشغال و سرمایه‌گذاری، سرعت و سامان پیدا کرده است و در شورای عالی اشتغال در 2 سال آنقدر جلسه برگزار کرده‌ایم که در 30 سال برگزار نشده است و این به معنای نفی زحمات گذشتگان نیست.
وی افزود: دولت نمی‌تواند با دستور شغل ایجاد کند و نمی‌تواند میلیون میلیون کارمند استخدام کند، دولت به دنبال آن است تا بسترهای توسعه اشتغال را فراهم کند.
شیخ‌الاسلامی گفت: سال گذشته هدف ما ایجاد یک میلیون و صد هزار شغل بود اما یک میلیون و ششصد هزار شغل ایجاد کردیم به طوری که در تابستان سال گذشته نرخ بیکاری 13.6 درصد و در تابستان امسال 11.1 درصد بوده است و این نشان می‌دهد که روند بیکاری نزولی است.
وی افزود: ما در کشورمان افراد زیادی داریم که معتقدند بیکارند ولی وقتی به آنها می‌گوییم فلان کار را انجام دهند می‌گویند نمی‌دانیم لذا باید بین بیکار و کارنابلد فرق بگذاریم. واقعیت این است که برخی بیکار نیستند بلکه حال کار کردن ندارند و توانایی انجام کار ندارند.
وی افزود: در نظام آموزشی ضعف زیادی وجود دارد به طوری که جوانان ما لیسانس و فوق لیسانس می‌گیرند اما مهارت کار ندارند باید این افراد ماهر شوند. در همین راستا ما سازمان فنی و حرفه‌ای را تقویت کردیم. نظام آموزش ملی مهارت تدوین کردیم، همچنین نظام ملی صلاحیت حرفه‌ای ایجاد و نظام ملی اشتغال نیز تدوین می‌شود.
وی با اشاره به نظام استاد و شاگردی گفت: این نظام ، نظام خیلی مفید و مقرون به نتیجه‌ای بوده است اما این نظام به خاطر محدودیت‌های قانون کار و الزامات آن منسوخ شده است و در برخی موارد می‌بینیم که کاسب‌های ما دست تنها شده‌اند و کرکره‌ها را پایین کشیده‌اند.
شیخ‌الاسلامی گفت: در کشور ما افرادی هستند که با ماهی 200 و 300 هزار تومان اموراتشان می‌گذرد اما چون قوانین و مقررات اجازه نمی‌دهد از فرصت‌های شغلی محروم هستند و نتیجه این می‌شود که ما  2 میلیون نفر بیکار داریم و در نرخ بیکاری هم لحاظ می‌شود اما من در همین جا اعلام می‌کنم که قانون کار ظرفیت‌هایی دارد که می‌تواند نظام استاد و شاگردی را فعال کند. ما در بحث آموزش 3 شعار داریم اول هر ایرانی حداقل یک مهارت، دوم هر کارگاه یک آموزشگاه و سوم هر کارخانه یک دانشگاه یعنی ایران خودرو باید برای خودش دانشگاه داشته باشد، نباید مصر‌ف‌کننده صرف باشد.
وزیر تعاون، کار و رفاه گفت: اگر یک میلیون واحد صنفی حداقل یک نفر جوان  18ساله را برای آموزش جذب کند نرخ بیکاری 5 درصد کاهش پیدا می‌کند.
وی افزود: در نظام استاد شاگردی کارفرما با سازمان فنی و حرفه‌ای قرارداد دو جانبه و سه جانبه می‌بندد و یک شاگرد می‌گیرد تا آموزش دهد که این شاگرد کارگر نیست و مشمول قانون کار نمی‌شود. بیمه تأمین اجتماعی ندارد و حقوق آن فقط شاگردانه است که می‌تواند ماهی 100 تا 200 هزار تومان باشد و فقط از بیمه حوادث استفاده می‌کند که این موضوع را با استانداران مطرح کرده‌ایم و آنها هم از شما حمایت می‌کنند.
شیخ‌الاسلامی گفت: نرخ بیکاری افراد لیسانس 20 درصد و نرخ بیکاری دیپلم و زیر دیپلم 2 درصد است.
به گزارش فارس، پس از اینکه شیخ‌الاسلامی نرخ بیکاری دیپلم و زیر دیپلم را 2 درصد اعلام کرد برخی از اعضای مجامع امور صنفی با صدای بلند اعتراض کردند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۲
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
ارسال نظرات
جریان
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۳۷ - ۱۲ مهر ۱۳۹۰
۰
۰
سلام
ول کن بابا دلت خوشه عیال از شب عید حقوق نگرفته !!!!!!!!!!
-------
مام که ابن الخرج.
----------
چند میلیارد هم تازگی تخصیص دادین باسه بخش خصوصی باسه تجدید فراش و ویلا و صله رحم.
---------
خجالت بکشن
پاسخ
جریان
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۹:۵۴ - ۱۲ مهر ۱۳۹۰
۰
۰
سلام
خبر جدید :
عیال امروز عصر بعد 20 که رفته بود سر کار (نداشتن مواد اولیه ) گفت از دفتر مرکزی اومدن برا پرداخت حقوق باد خبر میرسونه بیمه اونام بخاطر دیرکرد حق بیمه ماشین الات را توقیف کردن !!!!
----------
شکم ما و کرایه خونه واجبه یا حق بیمه ای که یه شه نمی ارزه ؟
---------
منم خجالت میکشم
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها