کد خبر: ۲۲۱۳۴
زمان انتشار: ۰۸:۵۸     ۱۳ مهر ۱۳۹۰
به گزارش 598 کیهان نوشت:

سردبير يك هفته نامه روسي گفت: نگراني آمريكا، برنامه هسته اي ايران نيست بلكه آنها نگران نفوذ رو به تزايد ايران در خاورميانه هستند.
الكساندر پروخانف سردبير هفته نامه زافترا كه در جريان برگزاري همايش بيداري اسلامي به تهران آمده بود، در گفت وگو با بولتن نيوز گفت: آمريكا و رژيم هاي غربي نگران توانايي اتمي ايران نيستند بلكه نگران نفوذ ايران در منطقه هستند كه روز به روز در حال زياد شدن است. حتي موضوع نفت ايران نيز مهم نيست بلكه آمريكا از تسري «مدل حكومت ايران» در كشورهاي منطقه و حتي غرب مي ترسد. آنها نگران نفوذ ايران و معنويت در غرب و كشورهاي منطقه هستند. آمريكا مي ترسد كه مدل حكومت ايران براي غرب دردسرساز شود وگرنه كشورهاي زيادي هم انرژي هسته اي دارند و هم حتي بمب اتم.
وي اضافه كرد: در ايران اين حكومت و مدل معنويت انقلابي اسلامي است كه براي آمريكا خطرساز است نه بمب و انرژي هسته اي و موشك و... اين مدل حكومت و معنويت ايراني باعث تسلط بر افكار عمومي جهان شده و به نظر من، بمب اتمي هسته اي واقعي ايران اين است. براي همين هم زماني نوشتم كه «ايران بمب اتمي دارد.»
وي درباره همايش بيداري اسلامي خاطرنشان كرد: كنفرانس بيداري اسلامي كه در تهران برگزار شد مشخصات مهمي دارد و برگزاري اين همايش و تعيين يك كميته (دبيرخانه) دائمي براي آن به اين معني است كه حادثه بزرگي در سطح جهان اتفاق افتاده است.
من پيش از اين اجلاس تصور مي كردم سخنان آيت الله خامنه اي تنها جنبه عرفاني و معنوي دارد اما در سخنراني ايشان همه چيز كاملا دقيق بيان شد و جنبه هاي سياسي بسيار مهم و عميقي را در خود داشت كه تسلط ايشان بر موضوعات بين المللي و تئوري هاي انقلاب را نشان مي داد. ايشان با احاطه كامل بر تحولات منطقه و جهان سخن گفت.
اين مسيحي ارتدوكس درباره انگيزه سفر خود به ايران هم گفت؛ من يك نويسنده هستم. در تمام زندگيم سفر كرده ام تا حقيقت زندگي را پيدا كنم. من يك وطن پرست پر و پا قرص شوروي بودم. آن كشوري كه من آن را دوست داشتم براي ايجاد يك ايده هاي والا تاسيس شده بود اما دوام نياورد و فروپاشيده شد. به نظر من به دليل آنكه آن عدالتي كه مي خواست در شوروي به وجود بيايد منشأ زميني و مادي داشت اما در ايران حكومتي به وجود آمده كه توانسته است بين زمين و آسمان، و انسان و خدا ارتباط برقرار كرده و هماهنگي جالبي بين اين دو ايجاد كند. و اين موضوعي است كه به وسيله انقلاب اسلامي به وجود آمد. من به ايران آمدم تا در اين باره بيشتر بدانم و بفهمم.
پروخانف درباره تحريم هاي ضد ايراني و نقش روسيه گفته است: موضع روسيه تحت مسائل مختلفي است. تحريم هايي كه عليه ايران اعمال شده بعضا با موافقت مسكو بوده و مثلا موافقت شده كه به ايران موشك ندهند. البته روسيه گرچه تحت تاثير آمريكاست اما نظر مستقل خود را هم دارد و متفاوت از آمريكا عمل مي كند.
اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها