کد خبر: ۲۳۳۷۸
زمان انتشار: ۰۹:۵۶     ۲۵ مهر ۱۳۹۰
یک رمان نویس سعودی، با پرده برداشتن از رویدادهای واقعی زیر پوست شهر مکه، هواداران عرب و اروپایی خود را غافلگیر کرد.
به گزارش شیعه نیوز به نقل از العالم ، خانم "رجاء عالم" در اظهاراتی در بروکسل از دنیای پایین شهر مکه سخن گفت، و تاکید کرد: "بر خلاف دیدگاه شکل گرفته درباره این شهر؛ مکه اینک تفاوتی با دیگر شهرها ندارد".

رجاء عالم که برای رونمایی از کتابش تحت عنوان "خاتم" که توسط انتشارات فرانسوی "اکت سود" چاپ شده است ، به بروکسل رفته بود، در این مراسم، علت چاپ نشدن کتابش در عربستان را سانسور دانست و گفت: جامعه سعودی به دو گروه تقسیم شده است: گروهی تندروها و گروهی روشنفکران.

عالم افزود: تندروها اهل مطالعه نیستند و اهل مطالعه وقتی کتاب مرا می خوانند، قدر آن را می دانند زیرا من از جایی سخن گفتم که اگر درباره آن نمی نوشتم ممکن بود به نابودی برود.

میدل ایست آنلاین نوشت: این رمان یکی از بحث برانگیزترین رمان ها به شمار می رود زیرا نویسنده در آن به فضای اجتماعی مکه که شهر مقدس مسلمانان است ، می پردازد و به فضاهایی از تاریخ و زندگی این شهر می پردازد که از دید مردمان پنهان مانده است.

شهر مکه از جایگاه ویژه ای در رمان نویسی برخوردار است، به همین جهت برخی از ناقدان این رمان را به سبب مستند سازی فضای حجاز مورد تقدیر قرار دادند اما این مستند گویای آسیب دیدن قداست شهر مکه است.

این نویسنده عربستانی به فضای قدیمی مکه می پردازد اما در عین حال تغییر در این شهر را نیز رصد می کند و می نویسد: مکه اینک به یک لاس وگاس و شهری مملو از برج و ساختمان های شیشه ای تبدیل شده است.

وی درباره حقایق مربوط به زیر پوست شهر مکه در کتاب خود به وجود خانه هایی برای خوشگذرانی و رفتن مردان به این خانه ها برای استعمال مواد مخدر و موسیقی و زنان اشاره می کند.

رجاء عالم در کتاب خود جامعه مکی را از اوایل قرن بیستم به بعد مورد بررسی قرار می دهد و می نویسد عوالم زیر زمینی در همه شهرها و حتی در مکه نیز وجود دارد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها