کد خبر: ۲۳۳۸۶
زمان انتشار: ۱۰:۱۳     ۲۵ مهر ۱۳۹۰
عضو کمیسیون اصل 90 با تشریح جزئیات جلسه 3 ساعته امروز این کمیسیون برای جمع‌بندی گزارش اختلاس بزرگ ضمن اشاره به نهایی نشدن این گزارش، گفت: در این گزارش به چگونگی ورود گروه امیر منصور آریا در بانک‌ها، تخلفات و قصور و تقصیر سیستم بانکی پرداخته شده است.
محمد موحد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره جلسه ویژه امروز کمیسیون اصل 90، اظهار داشت: این جلسه امروز از ساعت 6 صبح آغاز و ساعتی قبل نیز بدون جمع‌بندی نهایی به اتمام رسید.
وی با بیان اینکه در این جلسه گزارش 40 صفحه‌ای اختلاس بزرگ خوانده شد، افزود: از آنجایی که این گزارش یک گزارش ملی است و با ابعاد مختلف جامعه ارتباط دارد زمان جمع‌بندی آن نیز طول خواهد کشید.
این عضو کمیسیون اصل 90 ضمن اشاره به ارائه نظرات مخالف و موافق در زمان قرائت گزارش اختلاس بزرگ، تصریح کرد: کارشناسان و نمایندگان باید دیدگاه‌های مختلف خود را بیان کنند و براساس جمع‌بندی کاملاً‌ قابل قبولی این گزارش منتشر شود.

* محورهای گزارش اختلاس بزرگ

موحد در ادامه با تأکید براینکه تمام بندهای این گزارش از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: به دلیل اینکه هنوز این گزارش نهایی نشده و احتمال حذف برخی بندها و افزودن بندهای دیگر در این گزارش وجود دارد نمی‌توان به بیان محورهای این مسأله پرداخت.
به گفته وی، اعضاء کمیسیون اصل 90 در این گزارش ویژه به بررسی چگونگی ورود گروه امیر منصور آریا در بانک‌ها، تخلفاتی که در این مسیر شکل گرفته، قصور و تقصیرها در سیستم بانکی و موارد دیگری پرداخته‌اند.

* جلسه فردا هم نتیجه‌ای نخواهد داشت

این عضو کمیسیون اصل 90 در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به بررسی ادامه گزارش اختلاس بزرگ در جلسه فردای این کمیسیون بیان کرد: فردا هم از ساعت 6 صبح این جلسه به صورت ویژه تشکیل خواهد شد اما بعید می‌دانم در این جلسه هم به نتیجه برسیم.
وی همچنین درباره بررسی پشت‌پرده‌ فرار مدیر عامل سابق بانک ملی به کانادا در این گزارش، گفت: این مورد یکی از بندهایی است که هنوز در گزارش اختلاس بزرگ قرائت نشده است.
موحد تأکید کرد: قرار نیست قبل از انتشار گزارش جزئیات آن رسانه‌ای شود؛ اما این گزارش هم مخالفان و موافقانی در داخل کمیسیون دارد که برخی از آنها معتقدند باید به ابهامات موجود در جامعه برای هریک از متهمان این پرونده شفاف شود تا جامعه براساس واقعیت‌ها اغناء شود.

* جلسه ویژه کمیسیون اصل 90 برای نهایی کردن گزارش فساد بانکی

طبق اعلام قبلی اعضاء کمیسیون اصل 90 امروز جلسه ویژه این کمیسیون در بهارستان تشکیل شد.
اعضاء کمیسیون اصل 90 در این جلسه بار دیگر به بررسی گزارش اختلاس بزرگ پرداختند که در صورت نتیجه‌گیری و جمع‌بندی رأی‌گیری می‌کردند.
در صورتی که گزارش اختلاس بزرگ در جلسات کمیسیون اصل 90 رأی‌گیری شود نتیجه به هیات رئیسه مجلس ارائه خواهد شد و بر همین اساس زمان ارائه این گزارش در صحن علنی مجلس تعیین می‌شود.
همچنین با استناد به اظهارات روز گذشته محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس طرح استیضاح سید شمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز منوط به ارائه گزارش کمیسیون اصل 90 شده است.
باهنر در جلسه دیروز مجلس در توضیح به تذکر یکی از طراحان استیضاح گفت که بنده از شما خواهش کردم منتظر گزارش کمیسیون اصل 90 که مامور به بررسی مشکلات اخیر و اختلاس شده باشید و بعد از گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس تصمیم هماهنگی می‌گیرد.
باهنر با بیان اینکه گزارش کمیسیون اصل 90 درباره اختلاف اخیر امروز یا فردا جمع‌بندی و سپس به مجلس گزارش خواهد شد، خاطرنشان کرد: بعد از گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس و دیگر دستگاه‌های دیگر از جمله قوه مجریه نیز باید اقدامات لازم را انجام دهند اما بنده از نمایندگانی که طرح استیضاح را امضاء کردند، خواهش کردم تا منتظر گزارش کمیسیون اصل 90 باشند.

براساس این گزارش، مجلس به دنبال ابعاد گسترده پرونده اختلاس بزرگ کمیسیون اصل 90 را مأمور رسیدگی به این پرونده کرد؛ از همین رو اصل نودی‌ها با تشکیل جلساتی که اوج آنها در هفته گذشته بود به بررسی این پرونده پرداختند که ماحصل این رسیدگی تدوین گزارش کاملی از اختلاس اخیر بود.
هم‌اکنون نیز جلسات ویژه این کمیسیون به منظور جمع‌بندی گزارش اختلاس بزرگ تشکیل می‌شود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها