کد خبر: ۲۳۹۲۹۸
زمان انتشار: ۱۱:۴۰     ۰۸ مرداد ۱۳۹۳
مسئول ناوبری بمب‌افکن «انولا گی» که با پرتاب اولین بمب هسته‌ای بر فراز هیروشیما در ساعت ۸:۱۵ دقیقه صبح روز پنجم آگوست سال ۱۹۴۵ نزدیک به ۱۴۰ هزار نفر را به کام مرگ فرستاد در سن ۹۳سالگی درگذشت.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از تسنیم، «تئودور ون کرک»، مسئول ناوبری بمب‌افکن «بی۲۹» موسوم به «انولا گی» که اولین بمب هسته‌ای را بر فراز شهر هیروشیمای ژاپن پرتاب کرد در سن ۹۳سالگی درگذشت.

وی تنها فرد بازمانده از پرسنل این پرواز مرگبار بود که با پرتاب بمبی به‌نام «پسر کوچک» در ساعت هشت و پانزده دقیقه صبح ۵ آگوست سال ۱۹۴۵ نیمی از ساکنان شهر هیروشیما را به کام مرگ فرستاد و عده زیادی را نیز تا سالها درگیر امراض ناشی از تشعشعات هسته‌ای کرد.

آقای «ون‌کرک» روز دوشنبه با مرگ طبیعی در خانه‌اش در ایالت جورجیا در آمریکا درگذشت. وی در زمان پرتاب آن بمب که به کشته شدن دست‌کم ۱۴۰ هزار نفر منجر شد، ۲۴ سال سن داشت. تمامی ۱۷ خدمه دیگر این هواپیما پیش از این فوت کرده‌اند.

تام ون‌کرک، پسر وی می‌گوید او و خواهرانش خوشحال هستند که پدری دارند که تا لحظات پایان عمرش فعال باقی مانده است.

ون‌کرک در سال ۲۰۰۵ در مصاحبه‌ای به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود تجارب وی در جنگ جهانی دوم نشان می‌دهد بمب هسته‌ای مسئله‌ای را حل نمی‌کند و او مشتاق است استفاده از این سلاح‌ها منسوخ شود.

پسر ون‌کرک روز سه‌شنبه به آسوشیتدپرس گفت پدرش را «قهرمان جنگی» می‌داند، اما از وی به‌عنوان یکی از اعضای ارتشی که اولین و تنها استفاده کننده از سلاح‌های هسته‌ای در جهان بوده است نیز یاد خواهد شد. تا کنون هیچ کشور دیگری از سلاح‌های هسته‌ای در یک درگیری نظامی استفاده نکرده است.

آمریکا تنها سه روز بعد از پرتاب بمب پسر کوچک بر فراز هیروشیما یک بمب هسته‌ای دیگر به‌نام «مرد چاق» را بر فراز شهر ناگازاکی ژاپن منفجر کرد. این بمب رأس ساعت ۱۱:۰۲ صبح به‌وقت محلی ژاپن در ارتفاع ۵۰۰ متری از زمین منفجر شد و کل شهر ناگازاکی را به نابودی کشاند.
اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها