کد خبر: ۲۳۹۸۹
زمان انتشار: ۱۴:۴۶     ۳۰ مهر ۱۳۹۰
مادر شهرزاد میرقلی‌خان با بیان اینکه شهرزاد فکر می‌کند موجودی فراموش شده است، می‌گوید: نگرانی‌ام فقط دخترم است و بس.
 
به گزارش 598 به نقل از رجا، پس از اینکه بلقیس روشن به همراه دوقلوهای شهرزاد میرقلی‌‌خان زن ایرانی زندانی در آمریکا و خواهر شهرزاد بعد از حدود چهار سال از زندانی شدن او موفق شدند تا دیداری با دخترشان داشته باشند و بعد از بازگشتشان، با حضور در منزل پدری شهرزاد در گفت‌وگویی با روشن و همسرش (میرقلی‌خان) از حال و هوای این دیدار آن هم پس از این مدت دوری و فراغ پرسیدیم و مادر که چند سال است پس از زندانی شدن شهرزاد با مشکلات زیاد روحی و جسمی مواجه شده برایمان درد دل کرد.

وی با قدردانی از اقداماتی که منجر به فراهم شدن این ملاقات شد، از دولتمردان خواست تا هر آنچه از دستشان برمی‌آید برای آزادی هر چه سریع‌تر شهرزاد انجام بدهند.

*درخواست ملاقات با احمدی‌نژاد

مادر میرقلی‌خان که پیش از این نیز در گفت‌و‌گو با فارس خواستار ملاقات با محمود احمدی‌نژاد شده بود، بار دیگر این درخواست را مطرح کرد و در این باره گفت: تاکنون دو بار کتباً و حدود شش مرتبه نیز این درخواست را به صورت شفاهی مطرح کرده‌ایم و امیدواریم این مسئله هر چه سریع‌تر اتفاق بیفتد.

روشن و پدر شهرزاد محرومیت از دیدن فرزندشان برای حدود چهار سال و آن هم در آن سوی دنیا را مدت زمان کمی ندانستند به نحوی که مادرش در این باره می‌گوید: شاید 4 سال به زبان راحت بیان شود، ولی لحظه به لحظه آن برای ما به اندازه یک قرن گذشت.

دوقلوهای شهرزاد که در وضعیت سنی حساسی به سر می‌برند از دیدار مادر و نوازش‌هایش محرومند و چه ظلمی بالاتر از دور ماندن مادری از دخترانش و بالعکس.

پدر و مادر شهرزاد وضعیت روحی و جسمی خوبی ندارند. روشن بعد از زندانی شدن دخترش یک سکته قلبی و یک سکته مغزی خفیف کرده و تاکنون 4 عمل جراحی انجام داده و در پی یک تشنج سمت چپ صورتش نیز فلج شده است.

خانواده شهرزاد قبل از آزادی دو تبعه آمریکایی بازداشت شده در ایران به آمریکا سفر کردند و در زمان حضور آنها بود که این دو نفر آزاد شدند.

"شین بائر "، "سارا شورد " و "جاشوا فتال " 31 ژوئیه 2010 در حالی که به صورت غیرقانونی وارد مرزهای غربی کشورمان شده‌ بودند و در حال پرسه‌زنی در نزدیکی مرز عراق بودند، به اتهام جاسوسی توسط مقامات کشورمان بازداشت شدند و پس از دستگیری خود ادعا کردند که در حال انجام کوهنوردی وارد ایران شده‌اند. سارا شورد سال گذشته با قرار وثیقه 500 هزار دلاری آزاد شد و به آمریکا بازگشت و دو نفر دیگر نیز 30 شهریور با قرار وثیقه از زندان آزاد و بلافاصله به کشورشان بازگشتند.

در حالی که کشورمان همواره در قبال این گونه مسائل با رأفت اسلامی برخورد کرده ولی هیچگاه دولتمردان آمریکایی چنین نکرده‌اند. زمانی که مادران سه تبعه آمریکایی به ایران آمدند تا با فرزندانشان ملاقات کنند در بهترین هتل برای آنها امکان این ملاقات را فراهم کردند ولی در قبال شهرزاد این گونه نبود و اینکه این ملاقات بعد از حدود چهار سال و آن هم در محل بازداشت شهرزاد صورت گرفت.

*سکوت کامل خبری

مادر، خواهر و دوقلوهای شهرزاد در حالی به ملاقات دخترشان رفتند که هیچ امکاناتی از سوی دولت آمریکا برای آنها فراهم نشد و نکته جالب‌تر اینکه این ملاقات در سکوت کامل خبری انجام شد و اینجاست که استانداردهای دوگانه برخی رسانه‌ها نمود می‌یابد. اگر این مسئله در ایران اتفاق افتاده بود چه شانتاژها و سر و صدایی که به پا نمی‌کردند و برای پوشش اخبار آن سر و دست نمی‌شکستند.

*اینقدر در زندان بمان تا بپوسی

مادر شهرزاد درباره آزادی این دو آمریکایی گفت: زمانی که دو نفر آزاد شدند شهرزاد بارها از سوی زندانیان و یکی از زندانبانان مورد تمسخر قرار گرفته و به وی گفته بودند ما آمریکایی هستیم و حرف اول را در دنیا می زنیم. یکی از افسران زندان هم به وی گفته بود اینقدر اینجا بمان تا بپوسی. حتی او را ایرانی قاتل و مسلمان تروریست و فاشیست لقب داده بودند.

پدر و مادر شهرزاد تاکنون هزینه‌های زیادی را برای گرفتن وکیل و سایر هزینه‌ها برای دخترشان صرف کرده‌اند.
اینگونه که پدر شهرزاد می‌گفت تا به حال بیش از 200 هزار دلار برای گرفتن وکیل و سایر هزینه‌ها پرداخت کرده است.

خانواده شهرزاد امکان تماس با وی را ندارند و شهرزاد خودش باید با آنها تماس بگیرد که همین بار مالی زیادی را به همراه دارد. هر دقیقه تماس شهرزاد با خانواده یک دلار می‌شود که زمانی مکالمه به طول بینجامد رقم کمی نخواهد بود.

روشن می‌گفت هر بار که به دیدن شهرزاد می‌رفتیم هر فرد بالغ فقط می‌توانست 20 دلار به همراه داشته باشد و هیچ وسیله یا کالایی را با خود نمی‌توانست به داخل ببرد. این مبلغ هم برای آن است که در زمان ملاقات بتوانند مواد غذایی را از داخل زندان تهیه کنند.

مادرش گفت: زمانی که به ملاقات شهرزاد رفته بودیم او بعد از حدود 4 سال توانست پنیر و چند حبه انگور بخورد.

روشن درباره حضورشان در محل زندانی شدن شهرزاد و اولین ملاقات این گونه اظهار داشت: برای اینکه وارد محل ملاقات شویم باید مهری به یکی از دستانمان زده می‌شد که در بخش‌های مختلف دستمان را نشان می‌دادیم و رد می شدیم. از لحظه ورود به سالن تا پر کردن فرم و .. و رسیدن به سالنی که شهرزاد را بیاورند 35 دقیقه طول می‌کشید و بعد از آن بود که زندانی به محلی که برای ملاقات در نظر گرفته بودند آورده می‌شد و فقط در بدو ورود و زمان خداحافظی اجازه بغل کردن زندانی وجود داشت.

مادر شهرزاد همچنین به استشمام بوی آزاردهنده و نامطبوع به دلیل نزدیکی زندان شهرزاد با یک خوکدانی اشاره کرد.

به گفته مادر میرقلی‌خان پنجشنبه‌ها این امکان برای زندانیان فراهم است که برای خرید مایحتاج هفتگی خود و تهیه کالای مورد نیاز به محلی که برای این منظور در داخل زندان تعبیه شده مراجعه کنند، اما نکته جالب اینکه تا زمانی که شهرزاد به محل بازداشتش برمی‌گردد چیز زیادی برایش باقی نمی‌ماند و باید در طول مسیر باج بدهد.‌

از مادر شهرزاد پرسیدم که آیا از زمان زندانی شدن دخترتان دولت کمکی به ‌شما کرده است؟ که گفت: امسال دکتر صالحی وزیر خارجه مبلغ 250 دلار عیدی داد و البته برای سفر به عمان به منظور تهیه انجام مصاحبه برای اخذ روادید سفر به آمریکا هزینه‌هایمان پرداخت شد.

وی در عین حال گفت که برای سفر اخیر به آمریکا نیز 10 هزار دلار کمک از سوی دولت پرداخت شده است.
روشن گفت که در سفر به آمریکا فقط حدود 13 میلیون تومان هزینه بلیط شان شده و حدود یک میلیون و 300 هزار تومان هزینه رفت و آمد و در مجموع این سفر 37 روزه حدود 30 میلیون تومان هزینه در برداشته است.

در این سفر مصطفی رحمانی سرپرست دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن نیز موفق به ملاقات با شهرزاد شده و این اولین باری است که این ملاقات انجام شده است.

مادر از نگرانی‌هایش می‌گوید و عنوان می‌کند "نگرانی‌ام فقط و فقط شهرزاد است و بس."

روشن در این باره خاطرنشان می کند: شهرزاد فکر می‌کند موجودی فراموش شده است و هیچ کس به فکرش نیست. خیلی دست و پا می‌زند و تلاش می‌کند ولی مثل اینکه بی فایده است.

شهرزاد میرقلی‌خان به اتهام واهی خرید تجهیزات دوگانه به همراه همسرش در اتریش دستگیر شد و با گذراندن دوران محکومیت و تبرئه توسط دادگاه این کشور، به ایران بازگشت اما در سفری به قبرس در سال 1386 توسط مأموران این کشور دستگیر و به درخواست آمریکا به این کشور منتقل و در اقدامی غیرانسانی و غیرحقوقی به 5 سال حبس در آمریکا محکوم شد.

او از 19 دسامبر 2007 تاکنون در آمریکا زندانی است.
اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۱
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
ارسال نظرات
انتقام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۴۹ - ۰۱ آبان ۱۳۹۰
۰
۰
حرامزادهای آمریکایی بی شرف را بهتر بشناسیم.......اندکی صبر سحر نزدیک است..
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها