کد خبر: ۲۳۹۹۹۳
زمان انتشار: ۱۳:۱۴     ۱۲ مرداد ۱۳۹۳
این استاد دانشگاه اظهار کرد: حدود پنج درصد افراد بالای 65 سال مبتلا به بیماری‌های زوال عقل می‌شوند که از این میزان 65 درصد افراد به آلزایمر مبتلا هستند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از ایسنا، دکتر فائزه تاتاری آلزایمر را از جمله بیماری‌های زوال عقل دانست و گفت: این بیماری یک بیماری پیش رونده است و عمدتا با فراموشی آغاز می‌شود.

وی زمان بروز آلزایمر را از سن 65 سالگی عنوان کرد و ادامه داد: البته این بیماری می‌تواند زودتر هم آغاز شود.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: حدود پنج درصد افراد بالای 65 سال مبتلا به بیماری‌های زوال عقل می‌شوند که از این میزان 65 درصد افراد به آلزایمر مبتلا هستند.

تاتاری با بیان اینکه آلزایمر قابل برگشت نیست، تاکید کرد: این بیماری اگرچه روندی کند دارد، اما پیش رونده است.

وی معتقد است: هرچقدر سن بالاتر رود احتمال بروز آلزایمر بیشتر می‌شود و شیوع آن در زنان بیشتر از مردان است.

به گفته این پزشک متخصص، اگرچه هنوز دلیل علمی برای آلزایمر شناخته نشده، اما در 40 درصد خانواده‌هایی که بستگان درجه اولشان آلزایمر دارند این بیماری بیشتر دیده می‌شود.

تاتاری در خصوص علائم آلزایمر نیز گفت: این بیماری با علائمی همچون فراموشی حوادث اخیر، عدم شناخت اطرافیان، گم کردن جهت‌ها و مسیر خانه، اختلال در قدرت قضاوت و محاسبات، اضطراب و افسردگی، بدبینی و وسواس شدید، گاهی اختلال تکلم و حتی عدم کنترل ادرار و مدفوع همراه است.

این روانپزشک تصریح کرد: آلزایمر در همه افراد شرایط و درجه یکسان ندارد و در برخی از موارد شدید فعالیت‌های روزمره فرد را مختل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تشخیص زودرس آلزایمر می‌تواند پیشرفت آن را کند، خاطرنشان کرد: آلزایمر می‌تواند با درمان‌های دارویی و با کمک روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب کنترل شود.

تاتاری از خانواده‌هایی که بیمار آلزایمری دارند خواست تا رفتار خوبی با این بیمار داشته باشند و همواره به سوالات آنها به دور از بی حوصلگی پاسخ دهند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها