کد خبر: ۳۷۶۰۳۰
زمان انتشار: ۰۹:۲۱     ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵
کلیه ها یکی از مهم ترین اعضای بدن هستند که سلامتی این عضو از بدن بسیار حائز اهمیت است. کلیه‌ها یک جفت عضو لوبیایی شکل و قهوه‌ای رنگ می‌باشند که در طرفین ستون فقرات و در موازات اصلی مهره ۱ تا ۳ کمری قرار دارند. کلیه های انسان روزانه ۱۲۰ – ۱۵۰ لیتر خون را فیلتر می کنند و برای حفظ تعادل خون و کارکرد درست بدن ضروری هستند.
به گزارش پایگاه 598، نت نوشت: مطالب بسیاری درباره کلیه و اهمیت سلامتی آن ها به عنوان عضوی مهم در بدن گفته ایم. هر فردی باید نشانه های وجود مشکل در کلیه را بداند و در صورت مشکوک بودن نسبت به درمان اقدام کند.

کلیه ها یکی از مهم ترین اعضای بدن هستند که سلامتی این عضو از بدن بسیار حائز اهمیت است. کلیه‌ها یک جفت عضو لوبیایی شکل و قهوه‌ای رنگ می‌باشند که در طرفین ستون فقرات و در موازات اصلی مهره ۱ تا ۳ کمری قرار دارند. کلیه های انسان روزانه ۱۲۰ – ۱۵۰ لیتر خون را فیلتر می کنند و برای حفظ تعادل خون و کارکرد درست بدن ضروری هستند.

یکی از اصلی‌ترین وظایف کلیه بیرون راندن مواد زاید تولید شده بر اثر متابولیسم و یا خورده شده، می‌باشد. کنترل حجم و ترکیبات مایعات بدن نیز از کارکردهای کلیه می‌باشد. قسمت عمده حفظ تعادل بین میزان دریافت و میزان دفع در مورد آب و تقریباً تمام الکترولیت‌های بدن بر عهده کلیه‌ها می‌باشد.

کلیه‌ها مهم‌ترین وظیفه خود را با تصفیه پلاسما و برداشت مواد از فیلترا بسته به نیازهای بدن انجام می‌دهند. کلیه‌های با دفع مواد ناخواسته به توسط ادرار بدن را تمیز کرده و مواد مورد نیاز را به خون بازمی‌گردانند. همچنین به تولید هورمون هایی که برای کنترل سطح فشار خون بدن ضروری هستند و سلول های قرمز خون می پردازد و کمک می کند تا استخوان های فرد محکم باقی بمانند.

با تمام این توضیحات در مورد نقش مهم کلیه ها در بدن واضح است که کوچک ترین مشکلی در کلیه ها تهدید جدی برای سلامتی بدن محسوب می شود و در نظر گرفتن سلامتی کلیه ها یک امر ضروری برای حفظ سلامتی می باشد.

به این دلیل کلیه ها عضوی مهم در بدن هستند که واقعا مهم هستند! بیشتر مردم مشکلات کلیوی را جدی نمی گیرند و با بی اعتنایی از کنار این مشکلات رد می شوند. اما لازم است اقدامات پیشگیرانه برای اطمینان از سلامت کلیه ها انجام شود تا این عضو مهم و حیاتی بتواند کار خود را به درستی انجام دهد. عادات روزمره و اشتباهی که فرد انجام می دهد می تواند موجب تحت فشار قرار دادن و آسیب جدی به کلیه ها در مرور زمان شود. بعضی از این عادات اشتباه را برایتان می گوییم:

۱ – ننوشیدن مقدار کافی آب

یکی از کارکردهای کلیه تصفیه خون و دفع سموم و مواد زائد بدن است. اگر به مقدار کافی آب ننوشیم این مواد زائد و سموم در بدن جمع شده و آسیب جدی را به همراه خواهند داشت.

۲ – مصرف بیش از اندازه نمک

حتما اگر پیگیر مطالب پزشکی نت نوشت باشید می دانید که در مورد مضرات مصرف بیش از اندازه نمک گفته ایم. بدن برای کارکرد درست نیاز به سدیم دارد اما زمانی که نمک بیش از حد نیاز مصرف شود باعث بالا رفتن فشار خون و در نتیجه فشار زیادی به کلیه ها می شود.

۳ – مصرف بیش از اندازه قند و شکر

افرادی که دو یا چند نوشیدنی شیرین را در روز مصرف می کنند به احتمال زیاد دفع پروتئین در ادرار خواهند داشت. وجود پروتئین در ادرار یک علامت زود هنگام از عملکرد ناقص کلیه هاست.

۴ – نگه داشتن ادرار

شاید این مورد عجیب به نظر برسد اما این کاری است که همه ما انجام می دهیم. در زمان رانندگی و یا در میان مکالمه تلفنی و زمانی که سرویس بهداشتی در دسترس نیست مجبور می شویم تا ادرار را نگه داریم. اما این عمل موجب بالا رفتن فشار خون و بروز نارسایی کلیه و سنگ کلیه می شود.


۵ – کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی در بدن


وجود ویتامین ها و مواد معدنی برای سلامتی بدن بسیار مهم است. کمبود برخی ویتامین ها مانند ویتامین B6 و برخی مواد معدنی مانند منیزیم باعث ایجاد سنگ کلیه و نارسایی کلیوی می شود.

۶ – مصرف بیش از حد قهوه

مصرف بیش از حد قهوه و کافیئن مانند نمک، موجب بالا رفتن فشار خون و تحت فشار قرار گرفتن کلیه ها می شود که به مرور زمان می تواند به آسیب جدی به کلیه ها منجر شود.
۷ – مصرف بیش از اندازه پروتئین های حیوانی

پروتیئن های حیوانی مخصوصا گوشت قرمز باعث افزایش بار سوخت و ساز کلیه ها و مجبور ساختن کلیه ها به کار کردن بیش از اندازه و آسیب جدی به آن ها می شود.

۸ – خواب ناکافی

کم خوابی مزمن ریشه بسیاری از مشکلات و بیماری ها از جمله بیماری کلیوی است. بدن در هنگام خواب به ترمیم بافت های کلیه (در صورت آسیب) می پردازد و اگر بدن تان را از خواب محروم کنید این فرایند بسیار سخت و حتی ناممکن خواهد شد.

۹ – سوء مصرف مسکن ها و آسیب به کلیه ها

متاسفانه بسیاری از افراد مانند نقل و نبات ! از مسکن برای کوچکترین دردی در بدن استفاده می کنند فارغ از اینکه چه عوارض جانبی وحشتناکی را بر بدن شان خواهد داشت. مسکن ها در صورت مصرف بیش از حد منجر به آسیب های جدی کبدی و کلیوی می شوند.

۱۰ – مصرف الکل

الکل باعث آسیب جدی به کلیه ها و کبد انسان می شود و به شدت بر کارکرد صحیح کلیه ها اثر منفی دارد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها