کد خبر: ۳۹۱۶۹۵
زمان انتشار: ۱۸:۵۰     ۱۱ شهريور ۱۳۹۵
مشاور امنیتی سابق رژیم صهیونیستی توافق هسته‌ای با ایران را خطایی تاریخی ارزیابی کرد که در ۱۰ سال آینده شرایط بدتری را برای رژیم صهیونیستی به ارمغان خواهد آورد.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از تسنیم، "یاکوف آمیدرور" از مشاوران امنیتی سابق نخست وزیر اسرائیل در گفتگو با روزنامه اتریشی "استاندارد" توافق هسته‌ای با تهران را خطایی تاریخی نامید.

وی توافق اتمی با ایران را یک توافق بد نامیده و گفت: آمریکایی‌ها یک برگ برنده خیلی خوب را در دست داشتند چرا که ایران را مجبور به آمدن بر سر میز مذاکره کردند. اما به جای اینکه قابلیت‌های هسته‌ای تهران را کاملا نابود کنند تصمیم گرفتند این قابلیت‌ها را تنها کاهش داده و بر آن نظارت کنند.

آمیدرور از مرتکب شدن آمریکایی‌ها به دو خطای بزرگ در این راستا سخن گفته و تصریح کرد: آن‌ها به ایرانی‌ها اجازه دادند نسل جدیدی از سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم را گسترش دهند. از طرفی به هیچ عنوان محدودیتی در راستای موشک‌های دور برد برای ایران حاصل نشد.

این مقام سابق اسرائیلی در ادامه گفت: نتیجه این توافق این خواهد بود که بعد از انقضای آن ایرانی‌ها برای ساخت بمب هسته‌ای در شرایط بهتری قرار خواهند گرفت. سانتریفیوژهای جدید به صورت موثرتر اورانیوم را غنی سازی کرده و موشک‌های دور برد برای این بمب‌ها توسعه می‌یابند. همزمان ایرانی‌ها می‌توانند در سایه این توافق اقتصاد خود را بازسازی کرده و خود را در برابر تحریم‌های جدید مقاوم تر کنند.

وی همچنین این انتقاد را به آمریکایی‌ها وارد کرد که گزینه نظامی را از روی میز برداشته و بسیار خواستار توافق بودند. این شرایط به نفع ایران بود. در نتیجه این توافق یک خطای تاریخی است که اسرائیل را در 10 سال آینده در شرایط دشوارتری از امروز قرار خواهد داد.

این مقام سابق اسرائیلی در بخش پایانی این گفتگو ایران را یک مسئله در خاورمیانه دانسته و حذف شدن ایران از معاملات خاورمیانه را عامل کاهش مشکلات دانست.


اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها