کد خبر: ۴۰۱۰۴۵
زمان انتشار: ۱۲:۰۸     ۲۲ آبان ۱۳۹۵
اپوزیسیون فرانسه می گوید رئیس جمهوری این کشور در مصاحبه با دو خبرنگار از اصل رازداری تخطی کرده و باید استیضاح شود.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از مهر، د‌هها نفر از نمایندگان اپوزیسیون  پارلمان فرانسه تلاشی را در جهت استیضاح فرانسوا اولاند رئیس جمهموری این کشور آغاز کرده اند.
 
نمایندگان محافظه کار، رئیس جمهوری سوسیالیست فرانسه را به بازگو کردن اطلاعات محرمانه برای دو روزنامه نگار متهم می کنند که اظهارات وی را در قالب کتابی با عنوان «یک رئیس جمهور نباید چنین بگوید» منتشر کردند.
 
به گفته «پیر للوش» که پیشنهاد استیضاح رئیس جمهور را مطرح کرده، اولاند در همکاری با این دو خبرنگار، قانون رازداری را زیر پا گذاشته است.
 
طرح پیشنهادی للوش تاکنون به امضای ۷۹ نماینده پارلمان فرانسه رسیده حال آنکه «فرانس پرس» پیش بینی می کند که این تعداد به ۱۵۲ نفر هم برسد.
 
این طرح تنها در صورت موافقت دو سوم از اعضای هر دو مجلس نمایندگان و سنای فرانسه و در رای گیری محرمانه ای که در آن پارلمان نقش دادگاه عالی را ایفا خواهد کرد، به تصویب می رسد.
 
با توجه به اینکه حزب سوسیالیست فرانسه کنترل ۵۱ درصد از مجلس ملی و ۳۷ درصد از سنا را در اختیار دارد، پیشبرد طرح استیضاح اولاند علیرغم ایجاد چالش برای وی، با دشواری همراه خواهد بود.
 
 گفتنی است که انتشار کتاب «یک رئیس جمهور نباید چنین بگوید» آن هم در آستانه شروع ستادهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ فرانسه، به تعبیر برخی کارشناسان، یک خودکشی سیاسی محسوب می شود.
 
در حالی که محبوبیت اولاند از مدت ها پیش نزد افکار عمومی رو به کاهش بوده است، نظرسنجی ها نشان می دهد که ۷۸ درصد از مردم مصاحبه های خصوصی وی با خبرنگاران را اقدامی نادرست دانسته و ۸۶ درصد نیز می گویند که علاقه ای به حضور وی در انتخابات سال آینده ندارند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها