کد خبر: ۴۱۳۴۶۸
زمان انتشار: ۱۲:۱۱     ۳۰ بهمن ۱۳۹۵
دورانی که همسرها پیشگیری را کنار می‌گذارند و منتظرخبر خوش بارداری می‌شوند، لحظه‌هایی پر از امید و ناامیدی است.آنچه پايه دغدغه‌هاي اين دوران است برچسبي است كه مي‌خواهد تعيين كند مشكل ناباروري از كيست؟ سلامت جسمي و جنسي من و همسرم چطور است؟ در اين شرايط چطور همسران مي‌توانند آرامش خود را در كنار هم حفظ كنند؟
به گزارش پایگاه 598 به نقل از همشهری، وقتي قرار باشد دكتر تعيين كند چه دليلي عامل ناباروري يك زوج شده است، همه‌‌چيز آماده دلگرمي يا دلسردي اين زوج‌ها از هم است. همسري كه دكترها حدس مي‌زنند مشكل ناباروري از او ريشه گرفته است، خيلي زود در خودش احساسات منفي پيدا مي‌كند و فكر مي‌كند:«زندگي‌ام از هم مي‌پاشد، من دردسرسازم، خدا به‌خاطر من نمي‌خواهد به همسرم هم فرزند بدهد، نكند همسرم رهايم كند و...» اما طرف مقابل هم با حجم زيادي از دلواپسي‌ها و ابهام‌ها در ميانه راه مي‌ماند. اين ابتداي يك مسئله جديد در زندگي است. اگر شما هم در اين شرايط هستيد، وقت آن است كه همه زندگي‌تان را برانداز كنيد. براي قدرشناسي از همه زحمت‌هاي دونفره‌تان براي زندگي و تلاش‌ها و خوبي‌هاي همسرتان، تصميم بگيريد كه از همسرتان حمايت كنيد. مهم‌ترين كمك شما حمايت مالي براي دوا و درمان نيست بلكه اين است كه محكم به همسرتان بگوييد: «مشكل من و تو ندارد. اين‌بار هم مثل خيلي از مشكلات ديگر وقت آن است كه دونفره براي حل مشكل‌مان تلاش و دعا كنيم».

وقتي همسرتان خبر ناباروري خودش را مي‌شنود، حجم زيادي از استرس به او وارد مي‌شود. اين استرس‌ها و اضطراب‌ها به لحظه‌هاي خصوصي رابطه بين همسران هم كشيده مي‌شود. بنابراين همسرتان را درك كنيد. اجازه دهيد كمي قبل‌تر از لحظه‌هاي مباشرت‌تان با شما حرف بزند. هرچه از دلواپسي‌هايش بيشتر با شما صحبت كند توان كنترل شرايط و حل مسئله را بيشتر پيدا مي‌كند. اين طور وقت‌ها حتي شانه‌هاي شما بهترين جا براي گريه‌كردن يا آرام‌شدن همسرتان است و به آرامش او كمك مي‌كند. اين شيوه خودش يكي از كمك كارهاي درمان ناباروري است؛ يعني استرس‌هاي دائمي قدرت باروري را پايين مي‌آورد. گاهي ممكن است همسرتان بگويد: مي‌خواهم تنها باشم. براي مدتي به او اين اجازه را بدهيد اما بعد صادقانه و با حرف و عمل نشان دهيد كه پشت او هستيد و ارزش‌اش براي شما بيشتر از بچه است. شايد هيچ وقت در زندگي مشترك‌تان آنقدر امكان اثبات محبت و حمايت به همسرتان را پيدا نكنيد. از او هم بخواهيد جريان زندگي را به هم نزند و در كنار اين، تلاش‌هاي پزشكي و معنوي‌اش را ادامه دهد.

براي حل اين مسئله دونفره، پيگيري دو نفره لازم است.بيان اين جمله كه «پس حالا كه تو مشكل داري خودت پيگيري كن» فقط حال روحي همسرتان را مكدر مي‌كند. اما در اول اين راه حرف‌ها و قانون‌هاي دونفره بگذاريد: مثلا اينكه ما چقدر مي‌توانيم براي اين مسئله از لحاظ اقتصادي هزينه كنيم؟
از چه كساني راهنمايي بگيريم؟
چقدر از لحظه‌هاي دونفره‌مان را براي حرف زدن
در اين مورد بگذاريم كه همه با هم بودنمان را تحت‌تأثير نگذارد؟
در نتيجه اين نكته‌ها را هم به ياد بسپاريد:
- به قول امام‌علي(ع) برملا‌كردن راز زندگي، ارزش فرد را كم مي‌كند. از كيفيت رابطه خصوصي‌تان يا مشكل اصلي ناباروري به ديگران چيزي نگوييد.
- در جمع‌هاي اجتماعي حامي هم باشيد و از هم دفاع كنيد.
- مقصر تعيين‌كردن مشكل را حل نمي‌كند پس تلاش كنيد به‌جاي اتلاف انرژي‌تان، به همسرتان همفكري بدهيد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها