کد خبر: ۴۵۵۲۶۰
زمان انتشار: ۱۰:۱۵     ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای اظهار کرد که سخت‌گیری آمریکا در رابطه با صادرات نفتی ایران، موجب ارتقاء جایگاه بین‌المللی آمریکا نخواهد شد.
به گزارش پایگاه 598، در متن این بیانیه آمده است: " اگر آمریکا تصمیم گرفته است تا از طریق اعمال فشار اقتصادی بر تهران و آسیب وارد کردن به وضع معیشتی مردم عادی ایران،  این کشور را به مذاکره‌کننده‌ای بی زحمت تبدیل کند که برای هر توافقی سازگار با شرایط آمریکا آماده باشد، اشتباه آشکاری در انتخاب ابزارهای خود مرتکب شده است".

وزارت امور خارجه روسیه همچنین در این بیانیه گفت: "این سیاست به قدرت جهانی آمریکایی‌ها نخواهد افزود؛ جهانیان شاهد این هستند که سیاست واشنگتن به طور رو به افزایشی متجاوزانه و بی‌ملاحظه می‌شود".

این بیانیه با اشاره به اینکه تصمیم آمریکا برای عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران که در دوم ماه مه به پایان مدت خود خواهند رسید، نگرانی‌های بزرگی را به وجود آورده است تصریح کرد: " واشنگتن دیگر سعی در پنهان کردن این موضوع ندارد که می‌خواهد تمام دنیا را تسلیم خواسته خود کند".

وزارت امور خارجه روسیه در این بیانیه با مطرح کردن اینکه آمریکا"سعی دارد با تهدید تحریم‌های آمریکا کشورهایی را وادار به متوقف کردن خرید نفت ایران از زمان دوم ماه مه کند" استدلال کرد که که این اقدام برای تضعیف اقتصاد ایران انجام می‌گیرد چراکه سیاست مستقل ایران در منطقه با واشنگتن سازگاری ندارد.

مطابق آن‌چه در این بیانیه درباره توافق هسته‌ای (برجام) مطرح شده است "واشنگتن علیرغم اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور مرتب پایبندی دقیق تهران به تمامی شرط‌های برجام را تأیید کرده است، آن را به گونه‌ای بی اساس به داشتن تمایلاتی به تسلیحات مخفی هسته‌ای متهم می‌کند" که این سیاست هدف افزایش فشار بر ایران برای تغییر قدرت در کشوری یک‌پارچه را به دنبال دارد.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین در این بیانیه مطرح کرد: "به سهم خود عدالت را در رابطه با یکپارچگی ایران به جا آورده و به تحریک‌های متکبرانه آمریکا پاسخ نمی‌دهیم. ما تعهد تغییر ناپذیر روسیه به برجام را تأیید کرده و از قدرت‌های عاقل می‌خواهیم تا با وجود تخریبی که واشنگتن در حال حاضر به منظور محقق شدن بلندپروازی‌های ژئوپولیتیک خود که برای انسان‌ها خطرناک هستند به کار گرفته است، بیش‌ترین تلاش خود را برای ثبات فعالیت این توافق منحصربه‌فرد انجام دهند".

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها