کد خبر: ۴۷۱۲۴۱
زمان انتشار: ۱۰:۲۰     ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
بعد از ۴ سال بهداد سلیمی مدعی شده مسئولان کمیته ملی المپیک ایران شب قبل از مسابقه او با تاماش آیان جلسه مخفیانه ای داشتند.
به گزارش پایگاه 598، بعد از گذشت چهار سال هنوز هم پرونده آن شب کذایی که بهداد سلیمی به عنوان شانس اول کسب طلای المپیک ریو به شکلی ناباورانه از دور مسابقات حذف شد، بسته نشده است. قویترین مرد المپیک لندن که می خواست دومین طلای المپیکی خود را در ریو کسب کند، هنوز هم اعتقاد دارد دست های پشت پرده به او اجازه نداده اند تا بتواند روی سکوی قهرمانی تکیه بزند.

اخیرا بهداد سلیمی در یک لایو اینستاگرامی موضوع جدیدی را درباره حذف خود از المپیک ریو به خاطر خطا اعلام کردن حرکات دوضرب او در دسته فوق سنگین مطرح کرده است. این وزنه بردار ایرانی اتهام بزرگی را به تاماش آیان، رییس برکنار شده فدراسیون جهانی وزنه برداری وارد کرده و مدعی شده مسئولان وقت کمیته ملی المپیک شب قبل از مسابقه در جریان این اتفاقات بوده اند!

ادعای جنجالی بهداد از زبان یکی از مسئولان کمیته المپیک
بهداد سلیمی در این باره می گوید: «من سال های قبل درباره فساد تاماش آیان می گفتم و بعضی ها نمی شنیدند یا نمی خواستند بشنوند. با این حال ماه پشت ابر نماند و مشخص شد که رییس فدراسیون جهانی چه فردی بود. حالا که او رفته، یک موضوع را برای اولین بار می خواهم بگویم. یکی از مسئولان کمیته ملی المپیک وقت، فردای روز مسابقه حرفی به من زد، اما گفت اگر این حرف را از قول من جایی مطرح کنی، من آن را تکذیب می کنم. او می گفت شب قبل از مسابقه دو ساعت با آقای آیان جلسه داشتیم و حتی به او پیشنهاد دادیم که شما را ساپورت می کنیم تا فقط اجازه دهد بهداد کارش را روز مسابقه انجام دهد، اما قبول نکرد! این نشان می دهد که دست های کثیف پشت پرده نگذاشتند من قهرمان شوم.»

این ادعای بهداد سلیمی بر مبنای این مطرح شده که او معتقد است بعد از دو مدال طلایی که سهراب مرادی و کیانوش رستمی در المپیک ریو گرفتند، آیان نمی خواست سومین طلا هم به ایران برسد. با این حال وزنه بردار سابق دسته فوق سنگین ایران به صورت غیرمستقیم این موضوع را مطرح می کند که مسئولان ایرانی حتی پیشنهاد مالی هم به تاماش آیان داده اند تا اجازه دهد وزنه برداری ایران سومین طلای خود را هم بگیرد! موضوعی که اگر صحت داشته باشد، اوج فساد را در وزنه برداری آن هم در سطح المپیک نشان می دهد.

شهنازی: جلسه نداشتیم، اما آیان مخالف سومین طلای ایران بود
با اینکه بهداد سلیمی از کسی اسم نبرده بود، برای پیگیری این ماجرا با شاهرخ شهنازی، دبیرکل وقت کمیته ملی المپیک تماس گرفتیم که در جریان برگزاری مسابقات المپیک ۲۰۱۶ در ریو حاضر بود. این مسئول سابق کمیته المپیک ادعای بهداد سلیمی درباره برگزاری جلسه شب قبل از مسابقه را رد می کند، اما او هم به صورت تلویحی معتقد است برخی اختلافات باعث شده ایران در فوق سنگین مدال نگیرد. شهنازی در این باره به "ورزش سه" می گوید:

«تاماش آیان که مرد قدرتمند وزنه برداری جهان در سه دهه گذشته بود، مدت ها با فدراسیون ایران و به طور مشخص با جناب آقای علی مرادی زاویه داشت . او فکر می کرد ایشان به عنوان آلترناتیو برای جانشینی خودش تلاش می کند و یا حداقل تصور می کرد که با وی همراهی ندارد. عده ای هم بودند که آیان را تحریک میکردند که رییس وقت فدراسیون عراق از جمله این افراد بود. او به صراحت این مخالفت را بیان نمی کرد، اما من در رفتارهای او مشاهده می کردم. حتی یک بار هنگام انتخابات فدراسیون ایران نامه ای محرمانه به وزیر ورزش وقت ما نوشت و عنوان کرد که امیدوار است آقای مرادی رییس فدراسیون ایران نشود.»

وی همچنین می افزاید: «در المپیک ریو هم وقتی سهراب مرادی مدال طلا گرفت که البته برای فدراسیون جهانی و شخص آیان کمی غیرقابل پیش بینی بود، خطر بهداد سلیمی را تهدید کرد زیرا اگر موفق می شد مدال طلا بگیرد؛ این یک موفقیت بزرگ برای فدراسیون ایران و شخص مرادی محسوب می شد. حتما دقت کرده اید که بدون اعلام قبلی در روز مسابقه به طور غیرمنتظره و ناگهانی هیات ژوری مسابقه تغییر کرد و همان فرد عراقی عضو هیات ژوری شد. البته با اختیاراتی که آیان داشت توانست این جابجایی را انجام دهد.»

شهنازی مشخصا درباره جلسه ای که بهداد سلیمی ادعا کرده مسئولان ایران شب قبل از مسابقه او با آیان داشته اند، می گوید:«بحث جلسه با آیان توسط مدیران کمیته المپیک ایران اصلا مطرح نبود چون آیان رسما چنین موضوعی را بیان نمی کرد که بشود به او ایرادی وارد کرد. او بسیار زیرک بود و منویات قلبی اش را بیان نمی کرد.»
 
منبع: ورزش سه

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها