کد خبر: ۴۸۹۸۸۰
زمان انتشار: ۰۹:۰۰     ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
با افزایش سرسام‌آور نرخ تورم و کاهش قدرت خرید عمومی، خرید خانه و ماشین که رویا شده، هیچ، برخی حتی برای تعمیرات آنچه تا امروز خریده‌اند هم بودجه کافی ندارند و دنبال دریافت وام هستند. اما این وام‌ها را از کجا و با چه شرایطی می‌توان دریافت کرد؟

به گزارش پایگاه 598، به نقل از تجارت نیوز، وام تعمیرات را معمولا با وام تعمیرات مسکن یا همان وام جعاله می‌شناسیم. وامی که برای تعمیر یا تکمیل مسکن پرداخت می‌شود.

درشرایط فعلی جامعه و مشکلات اقتصادی قطعا برای بازسازی مجدد و تعمیرات نیاز به نقدینگی بالایی دارید. یکی از راهکار‌ها در این زمینه می‌توند دریافت وام تعمیرات مسکن از بانک‌های مختلف باشد.

از این وام برای تکمیل ساختمان‌های در حال ساخت و حتی خرید مسکن هم می‌توان استفاده کرد. البته با توجه به شرایط و بانک‌های مختلف نحوه دریافت و بازپرداخت این وام متنوع است. بانک‌ها این وام را در انواع سپرده و غیرسپرده می‌پردازند.

نرخ سود وام جعاله در بانک‌های ایران زمین ۲۲ درصد و در باقی بانک‌ها ۱۸ درصد است. بانک مسکن نیز این تسهیلات را اگر با دریافت سپرده باشد، با سود نه درصد و اگر بدون تحویل سپرده باشد با سود ۱۷٫۵ درصد اعطا می‌کند.

حداقل زمان بازپرداخت این وام در شبکه بانکی ۳۰ ماه و حداکثر آن ۶۰ ماه است. وثیقه نیز می‌تواند سند ملکی یا ضامن رسمی باشد.

سقف وام جعاله براساس قوانین امسال ۴۰ میلیون تومان است با این حال برخی بانک‌ها مبلغی بیشتر از این برای تعمیرات مسکن به مشتریان می‌پردازند.

دریافت تسهیلات جعاله هم‌زمان با تسهیلات خرید مسکن امکان‌پذیر است، اما برای دریافت دوباره این وام، قبل از دریافت وام جعاله جدید باید وام قبلی خود را تسویه کرده باشید.

 

درادامه شرایط دریافت جعاله مسکن در چند بانک را می‌خوانید:

بانک ملی

از بانک ملی به دو صورت امکان دریافت وام دارید. این دو روش هم به صورت وثیقه گذاشتن سند شش دانگ ملک و هم بدون وثیقه گذاشتن سند ملکی قابل دریافت است.

اگر سند ملکی دارید متقاضی دریافت باید وام مقیم محل بوده و در واقع درخواست وام را از شعبه محل زندگی خود را داشته باشد. همچنین یک حساب قرض الحسنه نزد شعبه افتتاح کند.

مدت بازپرداخت تسهیلات حداکثر ۳ سال است و اقساط ماهانه و به طور مساوی در ۳۶ قسط تعیین می‌شود.

افرادی که سابقه چک برگشتی دارند، امکان استفاده از این وام را ندارند و افرادی که سابقه تسهیلات، با سر رسید اقساط گذشته را دارند نیز اجازه استفاده از این نوع وام را نخواهند داشت.

 

بانک مسکن

برای دریافت این وام از بانک مسکن هم باید یک حساب قرض‌الحسنه باز کنید و حداقل ۲ میلیون تومان اوراق مسکن بخرید.

حداکثر زمان باز پرداخت وام ۶۰ ماهه است و نیاز به ضمانت سند ملک وجود دارد. سقف وام پرداختی در بانک مسکن ۴۰ میلیون تومان است و دریافت وام چیزی حدود ۵۶۰ هزار تومان بابت تشکیل پرونده، باطل کردن تمبر و … هزینه جانبی دارد.

 

بانک صادرات

برای گرفتن وام جعاله از بانک صادرات هم نیاز به افتتاح حساب قرض الحسنه است و زمان باز پرداخت وام حداکثر ۳۶ ماهه با سود ۱۸ درصد است.

بانک صادرات هم سند ملکی را به عنوان وثیقه طلب می‌کند و ۵۰ میلیون تومان وام می‌دهد و البته سند باید با نام وام گیرنده یکی باشد و وام گیرنده نباید در گذشته از همین بانک وام گرفته باشد و سابقه چک برگشتی نداشته باشد.

بانک شهر

در بانک شهر هم شرایط کم و بیش مشابهی با سایر بانک‌ها وجود دارد و باید در این بانک یک حساب قرض الحسنه داشته باشید.

حداکثر زمان بازپرداخت وام در این بانک ۴۸ ماهه است و ضمانت سند ملکی برای دریافت وام بیشتر از ۵۰ میلسون تومان جز شروط است.

برای دریافت وام تعمیرات مسکن از بانک شهر، در صورتی که سقف وام ۵۰ میلیون تومان باشد، نیاز به ضامن و کسر از حقوق و در مبالغ بیشتر، نیاز به سند ملکی است.

بانک سینا

در بانک سینا هم علاوه بر اینکه باید حساب قرض الحسنه داشته باشید باید وام خود را حداکثر در ۶۰ ماه تسویه کنید و برای دریافت وام بالاتر از ۲۰ میلیون تومان نیاز به وثیقه گذاشتن سند ملکی است.

همچنین ملک باید با نام وام گیرنده یکی باشد و وام گیرنده نباید قبلا از این بانک وامی گرفته باشد. برای دریافت وام‌های زیر ۲۰ میلیون نیاز به داشتن دو ضامن رسمی و گواهی کسر از حقوق است.

وام تعمیر خودرو
وام تعمیرات این روز‌ها علاوه بر مسکن، شامل تعمیرات خودرو هم می‌شود. البته این وام را فقط رانندگان تاکسی می‌توانند بگیرند.

محمد روشنی، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران اخیرا گفته است: طی هماهنگی‌های لازم با بانک مهر و مساعدت‌های معاون حمل و نقل ترافیک وام ۱۰ میلیونی به تاکسی‌های پژو، اریو و تویوتا و وام ۲۰ میلیونی به ون‌ها با سود ۴ درصد به منظور تعمیرات داده می‌شود.

تاکسیرانان برای دریافت این وام می‌توانند به پروتال خدمات الکترونیک تاکسیرانان به نشانی https://b۲n.ir/x۹۳۲۷۱ مراجعه و ثبت نام کنند.

در مرحله بعد، اطلاعات وارد شده بررسی می‌شود و کارشناسان پرداخت وام با متقاضی تماس می‌گیرند.

بعد از این مرحله، افراد می‌توانند با دریافت نامه از تاکسیرانی، به بانک مهر ایران مراجعه کرده و وام خود را دریافت کنند.

ثبت‌نام وام تاکسیرانی نیاز به اطلاعات و مدارک خاصی ندارد و افراد هنگام ثبت‌نام فقط باید نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره پلاک و مدل خودرو را وارد کنند.

در اطلاعیه سازمان تاکسیرانی ذکر شده که تاکسیرانان بعد از ثبت اطلاعات در سامانه، باید منتظر تماس کارشناسان باشند و مراجعه حضوری آن‌ها به بانک مهر و یا سازمان تاکسیرانی بی‌نتیجه است و روند پرداخت وام را تسریع نمی‌کند.

نکته دیگر این که این وام فعلا فقط به تاکسیران‌های تهرانی پرداخت می‌شود و شامل همه تاکسیرانان تهران هم نمی‌شود و به عبارتی این وام تعمیر شامل حال تاکسی‌های فرسوده نیست.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها