کد خبر: ۴۹۰۷۴۱
زمان انتشار: ۱۲:۴۷     ۲۵ مرداد ۱۴۰۰
سرعت تحولات در افغانستان به شدت بالا رفته و خبرهای مربوط به آن پی در پی منتشر می‌شوند.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از میزان،افغانستان از روز گذشته و در پی ورود طالبان به «کابل»، پایتخت افغانستان و سقوط دولت «اشرف غنی»، رئیس جمهور این کشور، وارد مرحله جدیدی از تاریخ خود شده که واکنش‌های مختلف و متضادی را در عرصه‌های منطقه‌ای و بین المللی در پی داشته است.

اکنون طالبان در «ارگ» مستقر شده و کنترل رادیو و تلویزیون افغانستان را در دست دارند. در حالی که برخی از گزارش‌ها از ورود «اشرف غنی» و خانواده اش به «تاشکند»، پایتخت ازبکستان، حکایت دارند، برخی دیگر محل استقرار وی را عمان اعلام می‌کنند.

افغانستان این روزها شاهد تحولات مهمی است که صدر اخبار رسانه های جهان است. همزمان با خروج اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان از این کشور و تصرف ارگ ریاست جمهوری کابل به وسیله طالبان، این گروه از پایان جنگ در این کشور خبر داده است.

محمد نعیم سخنگوی طالبان که شامگاه با شبکه الجزیره صحبت می‌کرد، گفت‌: الحمدلله جنگ در کشور به پایان رسیده است. وی گفت: امروز روز بزرگی برای مردم افغانستان و مجاهدین است. آنها شاهد به ثمر رسیدن فداکاری‌های بیست سال گذشته هستند.

نخستین روز حضور طالبان در کابل پس از ۲۰ سال

پایتخت افغانستان امروز پس از ۲۰ سال دوباره شاهد حضور طالبان است. طالبان در نقاط مختلف شهر پست‌های ایست و بازرسی دایر کرده اند و خودروها و افراد مشکوک را بازرسی و سلاح را جمع آوری می‌کنند.

هنوز در مقایسه با روزهای قبل تردد مردم در خیابان‌ها کم است و گویا مردم احتیاط می‌کنند. طالبان بیانیه داده و گفته است؛ کسانی که با اشغالگران در این ۲۰ سال کار کرده اند مورد عفو عمومی قرار می‌گیرند.

طالبان تا نیمه‌های شب گذشته بر تمام نقاط پایتخت مسلط شدند و در خیابان‌ها و مقابل نمایندگی‌های سیاسی نگهبان گذاشتند.

رؤسای جمهور روسیه و ازبکستان درباره افغانستان گفتگو کردند

«ولایمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «شوکت میرضیایف» همتای ازبکستانی وی، در تماس تلفنی، وضعیت افغانستان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گفته کرملین، در این تماس، وضعیت افغانستان با جزئیات بررسی شد و طرفین توافق کردند که نهادها و وزارتخانه های روسیه و ازبکستان، همکاری در این زمینه را افزایش دهند.

همچنین پوتین و میرضیایف هم بر ادامه تماس درباره تحولات افغانستان تاکید کردند.

آمریکا کنترل ترافیک هوایی فرودگاه کابل را در دست می گیرد

وزارتخانه های دفاع و خارجه آمریکا در بیانیه ای مشترک اعلام کردند کنترل ترافیک هوایی فرودگاه کابل را در دست می گیرند.

این دو وزارتخانه اعلام کردند در حال تکمیل گام‌هایی در فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی هستند تا خروج امن کارکنان آمریکایی و متحدان را از افغانستان با پروازهای نظامی و غیرنظامی ممکن سازند.

سهیل شاهین: خواهان گفتگو برای تشکیل دولت فراگیر هستیم

سهیل شاهین عضو دفتر سیاسی گروه طالبان اعلام کرد: ما خواهان گفتگو برای تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان هستیم.

نقشه ولایت های تحت کنترل افغانستان

 آخرین تحولات افغانستان + نقشه

نادیده گرفتن گزارش های اطلاعاتی در مورد افغانستان توسط کابینه بایدن

مقام های اطلاعاتی آمریکا می گویند، کابینه «جو بایدن»، رئیس جمهور این کشور، گزارش های مربوط به درگیری های افغانستان و سقوط کابل را نادیده گرفت و ورود طالبان به کابل، آن ها را غافلگیر کرد.

توقف پروازهای امارات به افغانستان

شرکت هواپیمایی امارات پروازهای خود به «کابل»، پایتخت افغانستان، را تا اطلاع ثانوی متوقف کرد.

*درخواست نیوزیلند از طالبان

«نیوزیلند» که قصد دارد اتباع خود را از افغانستان خارج کند، از طالبان خواست به همه کسانی که قصد خروج از این کشور را دارند، اجازه خارج شدن، بدهد.

*هرج و مرج و تیراندازی در فرودگاه حامد کرزای کابل

فرودگاه بین المللی «حامد کرزای» کابل، در ساعات نخست روز دوشنبه، ۲۵ مرداد، شاهد هرج و مرج و ازدحام جمعیتی بود که قصد خروج از کشور را داشتند. در عین حال ویدئوهایی از شنیده شدن صدای تیراندازی در این فرودگاه، منتشر شد.

*کارکنان سفارت آلمان در افغانستان به دوحه منتقل می‌شوند

کارکنان سفارت آلمان در افغانستان و اتباع آلمانی حاضر در این کشور با هواپیماهای آمریکایی به «دوحه»، پایتخت قطر منتقل می‌شوند.

«نیوزیلند» که قصد دارد اتباع خود را از افغانستان خارج کند، از طالبان خواست به همه کسانی که قصد خروج از این کشور را دارند، اجازه خارج شدن، بدهد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها