نشانی پایگاه خبری ‌۵۹۸ درفضای مجازی:   ایتا: https://eitaa.com/www_598_ir                                       توییتر: Twitter.com/www_598_ir                                       تلگرام: telegram.me/www_598_ir

      
کد خبر: ۴۹۱۳۹۲
زمان انتشار: ۱۰:۴۶     ۰۹ شهريور ۱۴۰۰
در ابتدای جاده همدان به سمت تهران در پشت فرودگاه فعلی همدان، بنایی مخروبه واقع شده است که ذهن بیننده را به برهه مهمی از تاریخ معاصر ایران پرتاب می‌کند یعنی اشغال ایران در جنگ جهانی دوم.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از جهان نيوز،در کتاب ایران جنگ جهانی به نقل از کامران میرزا می‌خوانیم:

"پس از شهریور ۱۳۲۰ تا مدت‌ها شهر همدان صحنه تاخت و تاز نیروهای متفقین بود، علاوه بر انگلیسی‌ها، نیروی عظیمی از ارتش آمریکا در سه فرسنگی شمال همدان در محلی به اسم ده پیاز برای خود قرارگاهی دایر کرده بودند که دارای چاهی عمیق و بناهای نظامی و فرودگاه لازم برای استقرار یک لشکر بود. نمایندگان سه دولت شوروی. انگلیس و آمریکا برای حفظ موازنه قدرت شب و روز مشغول فعالیت بودند.

این ساختمان برج مراقبت فرودگاه بوده است که توسط آمریکایی‌ها در زمان اشغال همدان ساخته شده و در حال حاضر در میان زمین‌های کشاورزی رها شده است ومی تواند یک ظرفیت بالقوه برای تبدیل به موزه‌ تاریخ هوانوردی باشد ولی افسوس رها شده و روز به روز بیشتر تخریب می‌شود.
برای مشاهده سایز بزرگ عکس روی آن کلیک نمایید:
 
عکس:خبرگزاری مهر
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها