کد خبر: ۴۹۱۴۴۴
زمان انتشار: ۰۹:۲۳     ۱۰ شهريور ۱۴۰۰
رئیس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین از اعلام آمادگی ایران برای حضور در مراسم راهپیمایی اربعین ۱۴۰۰ خبرداد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از تسنیم، «الحسین سفینه‌النجاه» شعاری است که از سوی ستاد مرکزی اربعین برای اربعین 1400 اعلام شده است.

راهپیمایی میلیونی اربعین سال گذشته به دلیل شیوع کرونا بدون حضور ایرانی‌ها برگزار شد. امسال اما ستاد مرکزی اربعین با هماهنگی وزارت امور خارجه در تلاش است تا شرایط حضور زائران ایرانی در این راهپیمایی را فراهم کند.

حجت‌الاسلام حمید احمدی، رئیس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین گفت: بنای ما برای اربعین 1400 همچنان بر رفتن و حضور زائران ایرانی در مراسم پیاده‌روی اربعین است. البته یک طرف مسأله ما هستیم و طرف دوم مسئولان عراقی‌اند که تصمیم می‌گیرند. مسئولان ایرانی در این خصوص همچنان در حال رایزنی‌اند.

آماده اجرای برنامه‌های فرهنگی در عراقیم

وی ادامه داد: حضور زائران ایرانی در اربعین سال جاری چه به صورت گسترده باشد و چه محدود، زمینه‌ها برای اجرای برنامه‌های فرهنگی در عراق فراهم شده است.  عوامل فرهنگی و بخشی از کارگزاران فرهنگی ایران نیز در پیاده‌روی اربعین حاضر بوده و برنامه‌ها را انجام خواهند داد. بخشی از برنامه‌های فرهنگی اربعین نیز مربوط به ایران است و تحت هر شرایطی در ایران انجام خواهد شد.

حجت‌الاسلام حمید احمدی در پاسخ به این سؤال که نگرش مردم عراق در خصوص حضور زائران ایرانی در مراسم اربعین چیست؟ گفت: سال گذشته فشار و تمایل مردم عراق موجب شد در آخرین فرصت‌های ممکن امکان حضور تعداد محدودی از زائران ایرانی در پیاده‌روی فراهم شود. امسال تمایل و اشتیاق مردم عراق برای حضور زائران ایرانی حتی بیش از سال گذشته است. البته باید دولت عراق تمهیدات لازم برای حضور زائران ایرانی را فراهم کند.

مردم عراق خواهان حضور زائران ایرانی هستند

وی ادامه داد: ایرانی‌ها و عراقی‌ها اقدامات مشترکی را همچون ایجاد بنا و برگزاری آئین‌ انجام داده بودند که به تجربه‌های مشترک خوبی منجر شده بود اما این فاصله ایجاد شده می‌تواند این موارد را با مشکل و آسیب مواجه می‌کند؛ به همین دلیل هم موکب‌داران عراقی و هم مردم شهرهای مختلف کربلا، نجف و ... خواهان حضور پررنگ مردم ایران در پیاده‌روی اربعین‌اند.

اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها