کد خبر: ۴۹۱۴۹۰
زمان انتشار: ۱۱:۱۳     ۱۱ شهريور ۱۴۰۰
رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی و واکنش سریع اپیدمی کرونا گفت: واریانت لامبدا نسبت به واریانت‌های آلفا و دلتا و بتا، جزء واریانت‌های به نسبت کم خطرتر است.

به گزارش پایگاه 598، روزنامه رسالت نوشت: «حمید سوری» رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی و واکنش سریع اپیدمی کرونا، برخلاف سایر متخصصان می‌گوید، لامبدا یا لاندا نسبت به واریانت‌های قبلی وضعیت وخیم تری ندارد.

سوری در این خصوص اظهار کرد: این واریانت وخامت کمتری دارد، اما پاسخ جمعیت‌ها ممکن است به واریانت‌ها متفاوت باشد و الزاما آنچه برای اولین بار در آمریکای جنوبی و پرو به عنوان زادگاه لامبدا مشاهده شده، بر روی جمعیت خاورمیانه نیز همان واکنش را ندارد و مهم آن است که ما تمهیدات لازم را برای آمادگی و مراقبت‌ها داشته باشیم. اقدامی که می‌توان در این زمینه انجام داد این است که تمام سفر‌های پرخطری که به کشورمان به صورت مستقیم و غیرمستقیم از مقصد آمریکای جنوبی انجام می‌شود را کنترل و از ورود کسانی که واکسن نزده اند، جلوگیری کنیم.

رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی و واکنش سریع اپیدمی کرونا افزود: نتیجه منفی آزمایش کووید ۱۹ باید حداکثر ۷۲ ساعت قبل از ورود انجام شده باشد و این سختگیری‌ها به همراه نظارت‌های لازم و کافی باید در مبادی کشور تقویت شود، در عین حال ما باید به طور مرتب سکونسینگ ویروس را داشته باشیم که اگر ویروس می‌آید و به شکل پنهان در جمعیت است به سرعت شناسایی شود، به خصوص برای افرادی که مظنون هستند و یا احتمال دارد واریانت لامبدا یا لاندا را به همراه داشته باشند. اما جامعه را هم نباید وحشت زده کرد، چون تاکنون موردی از لامبدا در کشور ما دیده نشده و تمامی تمهیدات ایمنی و حفاظتی برای دیگر واریانت‌ها در این زمینه هم باید اعمال شود و تسریع در واکسیناسیون نیز بسیار حائز اهمیت است، اگرچه واکسن الزاما به طور کامل بیماری را کنترل نمی‌کند، ولی مرگ و بستری را کاهش می‌دهد و طبیعتا تمامی این موارد باعث می‌شود ما در مقابله با این واریانت هوشیارتر باشیم و اثرات سوء کمتری به جامعه تحمیل شود.

وی با اشاره به اینکه فعلا نگرانی خاصی نیست در این زمینه نیست، خاطر نشان کرد: لامبدا نسبت به واریانت‌های آلفا و دلتا و بتا، جزء واریانت‌های به نسبت کم خطرتر و یا با خطر متوسط است و حداقل این‌طور به نظر می‌رسد. در هر صورت ما باید مراقبت‌های لازم را انجام دهیم و به دو تجربه بسیار موفق خود نیز توجه کنیم، اولین تجربه مربوط به طرح شهید سلیمانی است که حداقل به مدت ۵ ماه، بین پیک سوم و چهارم ما فاصله افتاد و اگر ادامه پیدا می‌کرد و اجرای آن کمرنگ نمی‌شد، به طور قطع می‌توانستیم طول مدتی که کشور پیک بعدی را تجربه می‌کند، افزایش دهیم.تجربه دیگر مربوط به سیستان و بلوچستان است که اگر به نقشه اپیدمی نگاه کنید، تفاوت چشمگیر این منطقه با سایر نقاط کشور را مشاهده می‌کنید و ما امیدواریم که دولت سیزدهم هرچه سریع‌تر این طرح‌ها را احیاء کند و آن ضعف‌ها و همکاری بین بخشی که از پاشنل آشیل‌های ما در مبارزه با کووید محسوب می‌شود و یا استفاده از فناور‌های نوین را به سرعت ترمیم کند که در این صورت برای کنترل سویه لامبدا هم بهتر عمل خواهیم کرد.

اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها