کد خبر: ۴۹۲۰۱۳
زمان انتشار: ۱۱:۵۲     ۲۱ شهريور ۱۴۰۰
جدیدترین اخبار کرونا در ایران یکشنبه ۲۱ شهریور؛
براساس آمارهای منتشر شده روند نزولی همه‌‌گیری کرونا در پیک پنجم همچنان در اغلب مناطق ادامه دارد اما کارشناسان تاکید می‌کنند عادی انگاری و بی‌توجهی به پروتکل‌ها می‌تواند این روند را تحت تاثیر قرار داده و دوباره بحران آفرینی کند.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از تسنیم، کاهش تعداد موارد فوتی و همچنین کاهش مراجعه سرپایی یا حتی بستری در مراکز درمانی اغلب استان‌ها این نوید را می‌دهد که بعد نزدیک به دو ماه و نیم مقابله با ویروس سرکش دلتا در پیک پنجم ظاهرا قرار است بهبودی نسبی شرایط را تجربه کنیم؛ اما کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید می‌کنند بی‌توجهی به پروتکل‌ها و همچنین جابه‌جایی گسترده جمعیت می‌تواند یک‌باره ورق را برگرداند و دوباره بحران آفرینی کند.

در این زمینه کارشناسان تاکید می‌کنند اگرچه در اغلب مراکز استان روند نزولی از اواخر هفته گذشته ادامه دار شده است و شواهد بیانگر ادامه همین روند است اما همچنان قدرت سرایت ویروس دلتا را در سراسر کشور نباید نادیده گرفت چون این ویروس چموش می‌تواند در کمترین زمان ممکن دوباره شرایط بحرانی را به کشورمان تحمیل کند و دردسرساز شود.

برهمین اساس گروه یاد شده معتقدند سخت‌گیری در اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی و همچنین جلوگیری از جابه‌جایی گسترده جمعیتی در اقصی‌نقاط کشور می‌تواند زمینه تثبیت شرایط را ایجاد کرده و با شرایطی قابل قبول یا کنترل شده از نظر همه‌گیری وارد فصل پاییز 1400 بشویم.

از سوی دیگر کارشناسان بهداشت و درمان ضمن اشاره به قرار گرفتن تعداد کل متوفیان ناشی از همه‌گیری کرونا در آستانه 114000 مورد تاکید می‌کنند: با درنظر گرفتن روند مناسب انجام واکسیناسیون درصورت ایجاد موج‌ جدید کرونا در آینده نزدیک بدون تردید تعداد موارد فوتی مثل پیک پنجم نخواهد شد و هزینه‌های کمتری به کشور تحمیل خواهد شد اما این به معنی بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌ها نیست و مسئولان مربوطه باید قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای بی‌توجهی به پروتکل‌ها وضع کنند.

به گفته این گروه سختگیری‌ بیشتر در رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند مانع از ورود گونه‌های جدید و یا حتی جهش‌های داخلی ویروس باشد که با توجه به تجارب گذشته عاملی برای نگرانی مدیریت شرایط خواهد شد.

آخرین وضعیت اجرای محدودیت‌های ترافیکی کرونا و منع تردد شبانه در کشور

سردار سید تیمور حسینی با اشاره به محدودیت‌های اجرایی برای شکست زنجیره انتقال کرونا گفت: هیچ تغییری در محدودیت‌های ترددی که در پی شیوع کرونا و از سوی ستادملی مقابله با کرونا اعلام شده بود، ایجاد نشده و بر این اساس خروج پلاک‌های بومی از شهرهای دارای وضعیت قرمز و نارنجی و نیز ورود پلاک‌های غیربومی به شهرهای دارای وضعیت قرمز یا نارنجی ممنوع بوده و متخلفان در صورت ورود به شهر نارنجی نیم میلیون و در صورت ورود به شهر قرمز یک میلیون تومان جریمه خواهند شد.
جانشین رئیس پلیس راهور ناجا ادامه داد: این موضوع توسط دوربین‌ها و نیز ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی رصد شده و با موارد تخلف برابر درخواست ستادملی مقابله با کرونا برخورد خواهد شد.
وی همچنین درباره اجرای طرح منع تردد شبانه که از ساعت 22 تا 3 بامداد اجرا می‌شود نیز گفت: تغییری در اجرای این طرح نیز ایجاد نشده و همچنان تردد تمامی خودروها در معابر درون شهرها اعم از شهرهای دارای وضعیت قرمز، نارنجی، زرد و آبی از ساعت 22 تا 3 بامداد ممنوع بوده و متخلفان و خودروهای غیر مجاز برابر قانون جریمه خواهند شد.
حسینی از شهروندان خواست که از انجام سفر و ترددهای غیرضروری در شهر و همچنین بین شهرها خودداری کنند، تا زنجیره انتقال ویروس کرونا با سرعت بیشتری متوقف شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها