کد خبر: ۴۹۲۷۸۳
زمان انتشار: ۱۸:۱۸     ۰۱ مهر ۱۴۰۰
دو عضو کنگره آمریکا در تماس تلفنی از مقاومت ملی افغانستان به رهبری احمد مسعود علیه طالبان قدردانی کردند.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از مشرق، دو عضو کنگره آمریکا در تماسی تلفنی با احمد مسعود از او تقدیر و تشکر کرده اند.خبرگزاری اسپوتنیک نوشته است که  لیندسی گراهام سناتور بد نام  و مایک واتز  در تماس تلفنی با احمد مسعود رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان از تلاش های وی اعلام حمایت کردند.

این دو مقام آمریکایی پس از این گفتگوی تلفنی در یک بیانیه مشترک گفتند: "گفت‌وگو با احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان افتخار و امتیاز بزرگی بود. از شنیدن تعهد مستمر وی برای مقاومت در برابر وحشیگری طالبان افغان و دفاع از حقوق و آزادی‌های اساسی بشر قدردانی می‌کنیم."

آن‌ها ادعا کرده که کابینه و نیروهای طالبان شامل القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی است و به نفع آمریکاست که طالبان از سوی جامعه بین المللی مشروعیت پیدا نکنند.

در بیانیه والتز و گراهام آمده‌ است: "ما از دولت بایدن می خواهیم در برابر هرگونه تلاش برای به رسمیت شناختن طالبان افغانستان به عنوان دولت افغانستان مقاومت کند و در برابر همه درخواست ها برای ارائه نمایندگی طالبان افغانستان در سازمان ملل مقاومت کند."

این درحالیست که پیش از این، پارلمان اتحادیه اروپا  هم با صدور قطعنامه‌ای خواستار دعوت احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی، به اجلاس پارلمان و شورای اتحادیه اروپا شد.

احمد مسعود نیروهای جبهه مقاومت ملی را در پنجشیر رهبری می‌کند. او پس از سقوط کابل به دره پنجشیر رفت. هرچند جبهه مقاومت و طالبان در ابتدا وارد مذاکره شدند؛ اما پس از شکست مذاکرات، طالبان حملات خود را به پنجشیر آغاز و پس از چندین روز دیگر اعلام کردند که این ولایت را به صورت کامل تصرف کرده‌اند. نیروهای مقاومت ملی اما می‌گویند که پنجشیر به صورت کامل سقوط نکرده است و مقاومت ادامه دارد.

پیش از این تعدادی از عناصر نزدیک به اصلاح طلبان با انتقاد از ایران خواهان آن بودند که جمهوری اسلامی ایران در حمایت از جبهه مقاومت پنجشیر با گروه طالبان بجنگد؛لیبرال های داخلی با یک طرح منافقانه سعی کردند تا آب رابطه میان جمهوری اسلامی ایران و مردم افغانستان به ویژه شیعیان را گل آلود کرده و به گونه ای صحنه سازی کنند که گویی ایران پشت شیعیان را در افغانستان خالی کرده است!

اندکی زمانی بعد و با فرو نشستن گرد و غبار از سایه تحولات به خوبی صحنه قابل شناسایی شده است،جمهوری اسلامی ایران بر اساس راهبردهای کلان رهبر انقلاب اسلامی دولتی را در افغانستان به رسمیت می شناسد که مورد خواست اکثریت مردم باشد و ارتباط ایران با آن دولت بستگی به رفتارش دارد. داستان احمد مسعود حالا درس های مهمی در خود دارد. ارتباط سناتورهای ضد ایرانی با مسعود نشان داد؛حمایت اصلاح طلبان از ادامه جنگ در پنجشیر بی دلیل نبوده است!

مردم مظلوم افغاستان می دانند که ؛برای جمهوری اسلامی ایران ارزش‌گذاری میان افرادی که پدرانشان سابقه درخشانی در افغانستان داشته‌اند با افرادی که امروز خود را مجاهد در این کشور می‌نامند، عدم وابستگی به نظام سلطه و در رأس آن‌ها امریکا و همچنین اعتقاد به ارزش‌های انقلاب اسلامی است، نه خاصیت‌های ژنتیکی!

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها