کد خبر: ۴۹۸۴۲۵
زمان انتشار: ۱۲:۱۳     ۰۴ دی ۱۴۰۰
رئیس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای استیناف فدراسیون فوتبال در حالی به عدم پرداخت مطالبات کالدرون در مهلت مقرر اشاره کرده که این سؤال پیش می‌اید که این کمیته چگونه مجوز حرفه‌ای‌سازی پرسپولیس و استقلال را صادر کرد.

به گزارش پایگاه 598، این روز‌ها فوتبال ایران با یک سد بزرگ به نام عدم راهیابی 2 نماینده‌اش به لیگ قهرمانان آسیا مواجه شده است. در حالی که سپاهان و فولاد به عنوان نمایندگان ایران موفق به دریافت مجوز حرفه‌ای برای شرکت در بالاترین سطح باشگاهی آسیا در سال 2022 شده‌اند استقلال و پرسپولیس به عنوان پرطرفدار‌ترین تیم‌های قاره کهن، از شانس خیلی کمی برای شرکت در فصل پیش‌روی این مسابقات برخوردارند و به عبارت بهتر باید آنها را حذف شده دانست. باشگاه گل‌گهر نیز برای دریافت صدور مجوز حرفه‌ای به مشکل خورده تا عملاً منتظر آب رفتن نمایندگان ایران در فصل پیش روی لیگ قهرمانان باشیم.

ایرادهای اساسی که به استقلال و پرسپولیس برای حضور در آسیا گرفته شده، بسیار است ولی اصلی‌ترین موضوع عدم پرداخت مطالبات کالدرون و خواکین سرمربی و مربی پیشین  پرسپولیس در مهلت ارائه شده از سوی AFC است. طبق قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا، تیم‌ها برای دریافت مجوز حرفه‌ای باید تا تاریخ 31 خرداد‌ماه 1400 همه بدهی‌های‌شان را پرداخت می‌کردند. این مهلت با درخواست باشگاه‌های ایرانی تا تاریخ 9 شهریور‌ماه 1400 تمدید شد ولی باشگاه پرسپولیس بازهم تا این تاریخ موفق به پرداخت مطالبات کادر فنی اسبقش نشد و این اتفاق اخیراً و در اواخر آذر‌ماه رخ داد.

خبرگزاری تسنیم روز گذشته در گزارشی اعلام کرد که همین موضوع یعنی بدهی کالدرون اسم رمز حذف سرخابی‌ها از لیگ قهرمانان بوده و امروز این موضوع از سوی داریوش مصطفوی، رئیس کمیته استیناف فدراسیون فوتبال تأیید شد. مصطفوی امروز گفت که در دادخواستی که برای رد مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس ارسال شده، خواهان AFC و خوانده باشگاه پرسپولیس آورده و متن این نامه 478 صفحه‌ای خطاب به باشگاه پرسپولیس نوشته شده است.

هر چند طبق گفته مصطفوی AFC از تیر دروازه و چمن گرفته تا نور ورزشگاه‌ها و جایگاه خبرنگاران ایراد گرفته اما اصلی‌ترین و مهمترین‌ مسئله عدم پرداخت مطالبات کالدرون در مهلت مقرر بوده است.

با وجود همه این مشکلات اما کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال در تاریخ 9 آبان‌ماه و با علم بر اینکه هنوز باشگاه پرسپولیس بدهی به کالدرون را پرداخت نکرده اقدام به صدور مجوز مشروط برای باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس کرد. یعنی زمانی که دقیقاً 2 ماه از آخرین مهلت AFC برای پرداخت مطالبات و بستن پرونده‌های مالی گذشته بود، فدراسیون ایران چنین تصمیمی گرفت. صدور مجوز مشروط در آن زمان منجر به دلگرمی اهالی فوتبال شد ولی حالا مشخص شده که خشت اول این دیوار کج گذاشته شده و در واقع استیناف با این کار به نوعی خودزنی انجام داده است. این سؤال مطرح است که چرا کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای برای این دو باشگاه مجوز صادر کرد آن هم در شرایطی که باشگاه‌هاى داراى بدهى قطعى شرایط لازم براى اخذ مجوز حرفه‌اى را ندارند.

گفته می‌شود برای صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس تاکنون 51 جلسه چندین ساعته برگزار شده، آن هم در حالی که مرحله اول کار که همان پرداخت مطالبات بوده انجام نشده است. به نوعی می‌توان گفت با عدم اجرای مقدمات اولیه و اصولی، این 51 جلسه به بطالت گذشته است.

داریوش مصطفوی در ابتدای اظهاراتش اشاره می‌کند که AFC ناجوانمردانه برای تیم‌های ایرانی برخورد کرده ولی این ادعا با توجه به روندی که در سال‌ها و مخصوصاً در ماه‌های اخیر طی شده بیشتر شبیه به فریب دادن خودمان است. در شرایطی که باشگاه پرسپولیس مطالباتش را در زمان مقرر پرداخت نکرده، چرا باید به دنبال مقصر در خارج از فوتبال خودمان باشیم؟ آیا دیگران و AFC باید خود را با بی‌نظمی و بی‌حساب و کتابی فوتبال ما وقف دهند یا اینکه ما از یک جا به بعد باید تغییر رویه دهیم و طبق قوانین و استاندارد‌ها حرکت کنیم؟

رئیس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای اگر چه به صراحت اعلام نکرد که استقلال و پرسپولیس حذف شده‌اند اما از قرائن و شواهد اینگونه برمی‌آید که این اتفاق قطعی است، به ویژه اینکه شب گذشته حسن کامرانی‌فر دبیرکل فدراسیون زمانی که در این باره مورد پرسش قرار گرفت از فعل آینده استفاده کرد و گفت: «بحث مجوز حرفه‌ای باید برای سال‌های آینده پیگیری شود».

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها